..: ZelPage Reports :..

Pendotrains - hlavní strana, foto: Tomáš Kraus Beroun — Na internetu je nyní k dispozici nový web Pendotrains.net, který si klade za cíl stát se užitečnou pomůckou pro zájemce o poznání a cestování železnicí v České republice, kteří neovládají český jazyk. Na jednom místě by měli nalézt aktuální informace o vlakových spojích, tarifních nabídkách, kolejových vozidlech i zajímavých železničních tratích, a to nejprve v angličtině, později případně v dalších jazycích — včetně slovníčku důležitých pojmů, které by se mohly při cestování vlakem hodit. ŽelPage, nyní sloužící jako prostředek upoutávky na web, v některých případech figuruje také jako cíl, kam se z Pendotrains.net odkazuje — ať už na projekt fotogalerie, řazení vlaků, aktuální mapku výluk nebo kalendář výletních jízd, které všechny poskytují užitečný obsah pro cestující veřejnost.

Sant Joan de Caselles, symbol Andorry, foto: Tomáš Kraus Andorra — Na území tohoto ministátu neleží ani metr železniční tratě — tím je možné toto téma z pohledu železničního webu uzavřít. A nebo je možné si trochu přiblížit Andorru jako takovou, popsat si zdejší dopravní obslužnost a podívat se i na několik čistě nedopravních snímků. A ve druhé polovině článku, pro ty kterým by nějaká ta železnice přesto chyběla, se podívat na jednu zajímavou zubačku. Při pohledu na fotky tratě a vozidel sice jde o typickou švýcarskou dráhu, ale ve skutečnosti zase tak daleko od Andorry neleží — nachází se ve španělské (katalánské) části Pyrenejí a jmenuje se to tam Vall de Núria.

Lokomotivy EU07 budou namísto Prahy k vidění v Šumperku, foto: Louis Armstrong Praha — S blížícím se koncem platnosti jízdního řádu se dostávají na povrch informace o změnách v mezistátní a vnitrostátní železniční dopravě. Sestavili jsme stručný souhrn novinek u vlaků překračujících státní hranice České republiky. Sleduje současný trend, který příliš nepřeje singulárním/solitérním spojům (někdy ve prospěch taktových vozebních ramen), zvláště pak nočním, zatímco i na poli mezistátní dopravy dochází k rozvoji soukromých dopravců. Nadále pak trvají tradiční české fenomény „nemáme vhodné soupravy na dálkovou dopravu“, „nemáme vhodné soupravy na regionální dopravu“ a „nevíme co s těmi Pendoliny“ sekundované faktem, že „navazující tratě zahraničních správ jsou nevyhovující“.

Stanice Kurort Altenberg, foto: Wikipedia Sebnitz — Saské Ministerstvo hospodářství se usneslo, že je nutné snížit příspěvky všem dopravním svazům o 7,5 %. Pro Verkehrsverbund Oberelbe (VVO) to znamená ušetřit 8,4 mil. eur ročně, které se má odehrát zejména v železniční dopravě. Hrozí tak zastavení provozu na všech třech vedlejších tratích v okrese Pirna, tj. na Müglitztalbahn, Weisseritztalbahn a Sächsischen Schweiz Ring - včetně opětovného propojení trati ze Sebnitz do Dolní Poustevny.

Dabilor Stálezelený, bývalý generální ředitel ČD, foto: Wild Duck Zelená Lhota — Nový zákaznický přístup, který v podstatě znamená rezignaci na veškeré snahy o zlepšení situace na železnici, oznámily České dráhy na včerejší tiskové konferenci. „Konzultovali jsme současnou situaci s bývalým generálním ředitelem, Dabilorem Stálezeleným,“ přiznává barvu tiskový mluvčí drah Jakub Ondřala, „a usoudili jsme, že jsme to byli celou dobu my, kdo se musel někomu přizpůsobovat – cestujícím, krajským úřadům, ministerstvu… Nyní máme desetileté smlouvy a odteď se neměníme. Odteď se všechno bude přizpůsobovat nám – tedy včetně Vás, vážení cestující. Zkrátka a dobře, České dráhy se teď už nikomu přizpůsobovat nebudou.“

SU42 u Kulina, foto: mRKEF Kudowa Zdrój — V sobotu 20. března vyjely zatím poslední pravidelné vlaky na úseku tratě 230 Kłodzko - Kudowa Zdrój, která v minulosti pokračovala do Náchoda (třebaže přes hranici projelo jen několik pracovních vlaků v roce 1945). Z důvodu velmi nízké poptávky po přepravě, způsobené katastrofálním stavem tratě a odpovídajícími jízdními dobami, zavedl dopravce trvalou náhradu veškerých (dvou párů) vlaků autobusy. Díky výrazně odlišné rychlosti silničních spojů platí pro náhradní autobusy zvláštní jízdní řád.

R 361 a Sp 1760 v Gmündu, foto: Michal Šimek Jižní Čechy — Od 13. června 2010 se předpokládá zahájení pravidelného elektrického provozu na trati České Budějovice – České Velenice – Gmünd NÖ. Tato poměrně diskutabilní investice do železniční infrastruktury byla zahájena s příslibem zlepšení regionální a mezistátní dopravní obslužnosti zavedením mezistátních spěšných vlaků ihned po jejím dokončení, ovšem pohled do aktuálního jízdního řádu naznačuje, že v brzké době tyto proklamace nejspíše naplněny nebudou. V následujících řádcích se zamyslíme nad elektrizací tratě 199 a zauvažujeme o její ekonomické opodstatněnosti, stejně jako o dopadech úprav na současný i budoucí provoz.

FLIRT dopravce PR v Katowicích, foto: Martin Grill Varšava — Elektrické jednotky FLIRT výrobce Stadler obdržely 16. 2. 2010 schválení pro provoz rychlostí 160 km/h v Polsku. Urząd Transportu Kolejowego jim udělil trvalou homologaci, zatímco dosud platila dočasná homologace z května 2008. V Polsku jezdí 10 jednotek v majetku Mazovského vojvodství (provozují je Koleje Mazowiecke v okolí Varšavy) a 4 jednotky Slezského vojvodství (provozují je Przewozy Regionalne na trati Katowice – Tychy miasto). FLIRT je prvním typem elektrické jednotky, která byla v Polsku schválena pro rychlost 160 km/h.

Označení vozové třídy na voze řady Ctax DKV Plzeň, foto: Tomáš Kraus Slezská Třebová — Od nového roku chystá národní železniční dopravce razantní zvýšení úrovně cestování ve svých vozech 2. třídy. K tomuto kroku dospěl v polovině listopadu krátce poté, co byla odvolána distribuce železničního adventního kalendáře. V něm měly být příjemné novinky nastávajícího grafikonu rozděleny do 24 okének, končících datem 13.12.; protože ale nikoho nenapadlo více jak 5 věcí, na které se cestující mohou těšit, byla příprava kalendáře zastavena a dopravce se rozhodl s nelichotivým stavem kultury cestování na železnici něco učinit – a začal vozovým parkem. Obecně nízká kvalita vozů 2. třídy, které jezdí ve velkých počtech, přitom v praxi nabízela jediné možné řešení: na české železnici se opět zavádí 3. vozová třída.

Nové logo TLK, foto: PKP IC Polsko — Společnost PKP Intercity představila na tiskové konferenci 17. 11. 2009 svou novou strategii, která mimo jiné zahrnuje spojení kategorií Pospieszny a TLK pod společnou značku TLK (Tanie Linie Kolejowe). Zároveň bylo uvedeno nové logo TLK a nový korporátní nátěr železničních vozů. Tím výčet novinek nekončí - kromě některých zajímavých nových spojů bude od 1. 1. 2010 spuštěn prodej nové řady výhodných "barevných" jízdenek, kterými chce společnost především konkurovat vlakům kategorie interREGIO společnosti PKP PR.

koncar_emu_a, foto: koncarZáhřeb — Chorvatský osobní dopravce HŽ–Putnički prijevoz podepsal 2. 11. 2009 se společnostmi Končar a TŽV Gredelj smlouvy na výrobu celkem tří prototypů nízkopodlažních jednotek pro příměstskou a regionální dopravu. V zájmu zlepšení regionální dopravy zařadily HŽ do obchodního plánu na období 2009 – 2015 pořízení celkem 92 nových souprav. Pro ověření nasazení moderní trakce, prozkoumání jejích dopadů na infrastrukturu, seznámení personálu s jejich údržbou a získání ohlasů cestujících zadaly HŽ domácím výrobcům stavbu prototypů pro každý ze tří požadovaných typů vlaků.

Současnost a asi i budoucnost na trati 180, foto: Petr LuxPlzeň — Prozatím bez dalších komentářů zrušila Krajská rada Plzeňského kraje veřejnou soutěž na provozování regionální osobní dopravy na třech neelektrizovaných tratích. Navzdory prohlášením o přínosu výběrového řízení pro kraj i cestující, a plánům na další soutěže v příštích letech, chce kraj nyní prodloužit smlouvu s Českými drahami o dalších 10 let. Kromě ČD podaly do soutěže nabídky společnosti Viamont, RegioJet a ČSAD Jablonec. Aktualizace 8.11.2009: RegioJet přepracoval a znovu odeslal svou nabídku.

ICE, ilustrační obrázek, foto: bazala68Německo — Ke 20. výročí pádu Berlínské zdi připravily Deutsche Bahn nabídku rezervovat si jízdenku za 20 Euro v libovolné vnitrostátní trase. Cestující si pro jízdu může vybrat datum v intervalu 12. 11. – 1. 12. 2009. Speciální jízdenky, kterých bude omezený počet, se začnou prodávat na minutu přesně na výročí pádu zdi, tj. v pondělí 9. 11. 2009 v 18:57. K dostání budou na e–shopu do 3:00 následujícího dne a také v zapojených DB ReiseZentrech, která budou mít prodlouženou otevírací dobu. Pracovat se v nich bude zpravidla do 24:00.

Detail mezi novinkami - Jadran se vrací na Vysočinu, foto: Puly Česká republika — S novým jízdním řádem, platným od 13. 12. 2009, se opět dočkáme určitých změn v mezinárodní dálkové dopravě. Jejich stručným shrnutím má být tento článek, ovšem o příliš příjemné čtení se jednat nebude. V příštím roce se například veškeré zahraniční nasazení pendolin omezí na jediný pár spojů do Rakouska, ubyde ale i spojů do Bratislavy a do Krakova. Zrušeno bude přímé spojení Prahy s Wrocławí a Českých Budějovic s Vídní. Další změny pak souvisejí s rekonstrukcemi rakouských stanic Wien Südbahnhof a Salzburg Hauptbahnhof.

Současná realita na trati 160, foto: Vladimír Plzeň — Celkem čtyři uchazeči se přihlásili do tendru v Plzeňském kraji, který vybere dopravce na třech neelektrizovaných tratích na období od prosince 2011 do prosince 2026. Jedná se o České dráhy, Viamont, ČSAD Jablonec a RegioJet (dceřiná firma Student Agency). Zadávací dokumentaci si vyzvedly i další čtyři firmy, mezi nimi například Veolia Transport, která se poté rozhodla soutěže neúčastnit. Stejně tak možná překvapí absence společnosti Arriva, jejíž dnešní dceřiná společnost Vogtlandbahn před lety iniciovala záměr na provoz souprav Desiro Classic ve společném projektu s ČD právě na domažlické trati a jejíž lokomotivy nyní na této trati vozí mezistátní rychlíky.

1 2 3 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 04:58
sets at 21:14