..: ZelPage Reports :..

Diakopto-Kalavrita, ilustrační foto, foto: Jiří Hovorkajízdní řád, ilustrační foto, foto: Jiří Hovorka Atény — Při on–line sledování příchodu nového jízdního řádu jsem uvedl, že v Řecku k významným změnám v osobní železniční dopravě nedochází. Avšak cestující od TrainOSE obdrželi dne 23. prosince 2010 nepříjemný vánoční dárek v tiskové zprávě oznamující zastavení osobní dopravy na většině tratí z důvodu špatného hospodaření. Současná ztráta podniku činí částku zhruba 230 milionů eur ročně. Ke konci roku kumulovaný dluh dosahoval 700 milionů eur. Další propady v tržbách jsou zapříčiněny stávkami, které v letošním roce proběhly v délce cca 120 dní. Ač byla snaha provést minimalizace ztrát, např. převedení informační telefonní linky pod správu TrainOSE, prodej jízdních dokladů přes internet, urychlení elektrifikace tratí nebo zrušení slev v nákladní dopravě. Podle předpokladů na rok 2011 by byla roční ztráta ve výši 55 milionů eur.

Ilustrační obrázekŠvýcarsko - Fotbalový svátek UEFA EURO 2008, který hostila ve Švýcarsku 4 města – Basilej, Bern, Curich a Ženeva, již skončil. Mnohé týmy oslavují úspěchy, jiné analyzují důvody neúspěchu. Významným pomocníkem organizátorů a fanoušků především ve Švýcarsku byl švýcarský dopravní systém. Jak se s touto akcí dokázali organizátoři dopravy vypořádat? Co nabídli cestujícím navíc? Existovaly nějaké problémy? Odpovědi se pokusíme zodpovědět na základě poznatků získaných přímo na místě – ve Švýcarsku.

Ilustrační obrázekBrno - Román na pokračování připomíná diskuze o přesunu hlavního nádraží v Brně. S novým kompromisním návrhem přišel předseda komise dopravy Rady města Brna Josef Veselý na základě vypracované studie společnosti CityPlan. Dle jeho návrhu by kromě vybudování nového hlavního nádraží u Zvonařky mělo být upraveno současné hlavní nádraží na průjezdnou zastávku. Oba dva uzly by měla spojovat rychlodráha, vedená po viaduktu nad úrovní přilehlých ulic a výškově bez problémů navazující na přesunuté hlavní nádraží. Původní nádraží by prošlo výraznou rekonstrukcí, která by měla stát v první fázi asi 130 milionů korun.

Ilustrační obrázekAtény - Dnes v 0:15 došlo ve stanici Larisa na nedávno modernizovaném úseku hlavní tratě Atény - Soluň k vykolejení vlaku IC 74 směřujícím do Alexandroupoli na severovýchodě Řecka. Doprava mezi Larisou a Soluní byla zastavena, trať pro provoz se podařilo uvolnit až v cca 8:30. Při nehodě bylo zraněno 28 cestujících, z toho 11 jich muselo být hospitalizovno. Žádné ze zranění není vážné. Důvodem vykolejení byla podle předběžných dohadů porucha výhybky, není však vyloučena chyba strojvedoucího. Mimořádnou událost šetří místní drážní úřad, který zatím příčiny nehody nepotvrdil.

Ilustrační obrázekBerlín - Dne 4. 12. byla zažehnána hrozba předvánočního dopravního kolapsu na železnici. Vedení společnosti DB se dohodlo se zástupci odborů strojvedoucích (Gewerkschaft Deutscher Lokomotivführer - GDL) na nové kolektivní smlouvě a zvýšení mezd. Tímto se odvrátila hrozba dalších stávek strojvůdců této odborové organizace.

19.9.2007 - 16:00 - Den bez aut v IDS JMK

Ilustrační obrázekBrno - Jihomoravský kraj se připojil k 6. ročníku Evropského týdne mobility. Zítra 20. září, v rámci Evropského dne bez aut, bude možné cestovat zdarma všemi linkami zařazenými do systému IDS JMK s pamětní jízdenkou, která byla vydána při této příležitosti. Jízdenka tak platí i ve vlakových spojích IDS JMK. Na území města Brna (zóny 100 a 101) ve vozidlech DPMB bude možné cestovat zdarma i bez této pamětní jízdenky. Počet jízdenek je omezen, proto došlo jejich k poměrnému rozdělení mezi obce dle počtu obyvatel. Cílem podobných akcí je podpora veřejné dopravy a upozornit na negativa individuální automobilové dopravy.

Zdroj: IDS JMK

Ilustrační obrázekBřidličná - Těžké zranění dvaadvacetiletého motorkáře si ve čtvrtek večer vyžádala na Bruntálsku dopravní nehoda, při které se motocykl srazil s vlakem. Motorkář po kolizi uvízl pod soupravou osobního vlaku, museli jej vyprostit hasiči. Řekl to jejich mluvčí Petr Kůdela. Zranění utrpěl i o rok starší bratr řidiče, který s ním na motocyklu jel.

Ilustrační obrázek Šumperk - V druhé polovině tohoto roku chce svazek obcí vlastnící tratě v údolí Desné zahájit rekonstrukci železničních přejezdů v Koutech nad Desnou a Petrově nad Desnou. Přejezdy křižující silnici první třídy budou konstruovány jako celopryžové a osazeny novým zabezpečovacím zařízením se závorami. O zakázku se firmy ucházejí ve veřejné obchodní soutěži, kterou svazek obcí již vyhlásil.

Ilustrační obrázekBrno - Cestující jsou bez možnosti obrany nuceni často platit přirážky, které by si České dráhy v některých případech neměly vůbec účtovat. Často si totiž cestující nemohou v obsazené stanici zakoupit jízdní doklad před odjezdem vlaku z důvodu extrémně dlouhých front před pokladnami, které se často vyskytují především ve velkých stanicích. Situaci ČD zpravidla řeší možností nákupu jízdenek ve vlaku bez manipulační přirážky (ve výši 20 Kč), což vyhlásí pomocí staničního rozhlasu. Přesto se stává, že v některé dny této možnosti zaměstnanci stanice nevyužijí a donutí tím cestující platit tuto přirážku.

Ilustrační fotoDvůr Králové - Pod koly R 997, který jel z Liberce do Pardubic, u železniční stanice Dvůr Králové skončil život starší ženy. Žena si s největší pravděpodobností zkracovala cestu domů po návštěvě u příbuzných nebo známých.

Čelákovice-Jiřina, říjen 2006, ŽelPage Brno - V Jihomoravském kraji byl v pátek 15.12.2006 v 11:00 hod. zahájen provoz na zastávce Brno-Lesná na trati 250. První vlaky, které zde zastavily, byly Os 4944 do Tišnova, pravidelný odjezd v 11:07 hod. a Os 4949 do Brna hl. n. v 11:08 hod.
Vítanov - Od 10.12.2006 zastavují vlaky v Pardubickém kraji na nové zastávce Vítanov u Hlinska (trať č. 238). Slavnostní otevření zastávky proběhlo již před 10 dny a při této příležitosti byl vypraven zvláštní valk z Hlinska vedený Regionovou, s jejímž nasazením se počítá na přelomu ledna a února 2007 na trati mezi Pardubicemi a Havlíčkovým Brodem.
Čelákovice - Od neděle 10.12.2006 slouží cestujícím také nová železniční zastávka na trati 231 Čelákovice-Jiřina ve Středočeském kraji. Jako první na ní zastavil Os 9441 z Prahy hl. n. do Poděbrad v 00:41 hod., ze směru od Lysé nad Labem se jednalo o Os 9442 do Prahy Masarykova nádraží ve 4:58 hod. Zastávka ještě není dokončena, zatím zde probíhá zkušební provoz a slavnostní otevření je plánováno na květen příštího roku.

zdroj: Informace městské části Brno-sever, Jízdní řád ČD, Železničář

Ilustracni obrazekAtény - Neuplynul ještě ani měsíc od skončení rozsáhlé výluky na příměstské železnici v Aténách a již v úterý 24.10. začala další výluka, která se dotkne většiny vlaků mířících na sever do Chalkidy a dále ve směru Soluň. Úplná výluka se týká úseku Atény - Pireus. Všechny vlaky z nebo do Pirea jsou ukončeny na aténském nádraží. Předpokládaný termín zahájení pravidelného provozu je 22.12.2006.

Kordis JMKBrno - IDS JMK se od 1. 9. 2006 rozšířil o oblast Židlochovicka. Nově je do integrovaného systému zařazen úsek tratě č. 250 z Popovic u Rajhradu do Vranovic pod označením S3. Integrace se také týkala autobusových linek v této oblasti. Rozšíření IDS JMK o Židlochovicko je součástí etapy 3, která měla být spuštěna již od 1. 7. 2006. Zpoždění vzniklo z důvodu výstavby přestupního terminálu v Brněnské části Židenice, který začal fungovat od soboty 2. září 2006. Terminál slouží k přestupům mezi městskou a regionální autobusovou dopravou a železnicí. Na tomto terminálu jsou ukončeny městské linky 56 (jezdící směr Líšen, Jírova), 64 (směr Podzimní - Červený písek), 78 (směr Vinohrady - Líšeň - Slatina - Chrlice - Modřice) a regionální linky 201 (směr Křtiny - Jedovnice) a 202 (směr Ochoz u Brna - Hostěnice). Terminálem projíždí vlakové linky S2 (Křenovice hor. n. - Brno - Blansko - Dolni Lhota) a S3 (Vranovice - Brno - Tišnov - Níhov). Tento přestupní terminál zlepší dopravu jak pro obyvatele mimobrněnské tak i pro Brňany. Například cestující vlakem ve směru od Tišnova nebo Blanska získají možnost velmi rychle a snadno dojet do průmyslové zóny v Maloměřicích nebo v Líšni. Cestující z Líšně nebo Vinohrad naopak získají možnost velmi snadného přestupu na vlaky ve směru do Kuřimi nebo Blanska. V blízkosti terminálu bude fungovat nákupní středisko s možností parkování.

Nově se také posiluje význam přestupního bodu v Chrlicích. Některé autobusové spoje linky 509 jsou ukončeny v této části Brna a nepokračují dále do Komárova. V Chrlicích je zajištěn přestup na vlak linky S2 (Křenovice hor. n. - Brno - Blansko - Dolni Lhota).

IDS JMK v současné době pokrývá 32 % rozlohy Jihomoravského kraje. Doprava zajišťuje celkem 168 linek, z toho 7 vlakových a 80 regionálních autobusových, zbývající linky jsou vedeny jako městské. IDS JMK může využívat již 60 % obyvatel Jihomoravského kraje.

zdroj: KORDIS JMK

Hradec Králové - IDS IREDO oblast Rychnovsko byla od 1. 9. 2006 rozšířena do Chocně. Integrace se týká autobusové linky z Borohrádku a Kostelce nad Orlicí do Chocně a železniční tratě 020 v úseku Čermná nad Orlicí - Choceň. „Rozšíření integrace  do Chocně bylo poptáváno obcemi na trasách těchto linek.“ informuje Ing. Vladimír Záleský, jednatel krajské společnosti OREDO, která je organizátorem regionální dopravy v Královéhradeckém kraji.

Součástí změn bude také snížení některých cen v IREDO: „Pokud je přímá cesta kratší, než trasování železniční trati nebo autobusové linky, neměl by být cestující znevýhodněn a platit více. Proto bude zlevněna například relace z Hradce Králové do Bolehoště, Očelic, Opočna a Dobrušky. Jízdné zde zlevní o šest až sedm korun, například cena obyčejného jízdného IREDO z Dobrušky do Hradce Králové bude od září 39 korun.“ slibuje Denis Sitora, technolog společnosti OREDO, a pokračuje: „Dojde ke zlevnění i u dalších relací, například mezi Kostelcem nad Orlicí a Kvasinami bude jízdenka levnější o tři koruny, cena jízdenky bude 18 korun. Pravidelně dojíždějícím se v těchto relacích pochopitelně zlevní také časové jízdenky.“

Od 1. 9. 2006 dochází také ke změnám v autobusové dopravě. Došlo ke zrušení nevyužívaných autobusových spojů. Tyto spoje přepravovaly v průměru méně než jednoho cestujícího denně. Seznam zrušených spojů je uveden na internetových stránkách společnosti OREDO.

IDS IREDO Rychnovsko funguje od 1. 1. 2006 na území ohraničeném městy Týniště nad Orlicí, Ústí nad Orlicí, Žamberk a Dobruška. Na území IDS od spuštění došlo k navýšení počtu autobusových spojů o přiblžně 50 %. V současné době probíhá vyhodnocování efektivity systému a jeho následná optimalizace.

Zdroj: OREDO

Atény - Z důvodu rozsáhlých prací na trati Pireus - Atény - Inoi - Soluň dochází k výraznějšímu omezení příměstské dopravy provozované společností Proastiakos od 6.9.2006.

1 2 3 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:48
sets at 16:40