..: All news and reports - Vozidla - Čína :..

27.9.2016 - 17:37 - LEO Express po letech kupuje vlaky – otevře Evropu Číně

Vizualizace jednotky CRRC ZELC pro LEO Express, foto: CRRC ZELC Vídeň/Praha — Čínský výrobce kolejových vozidel CRRC Zhuzhou Electric Locomotive Company vstoupí na evropský trh železničních vozidel pro dálkovou dopravu. Firma, která dosud na evropský dodala jen několik regionálních jednotek makedonským železnicím, podepsala v pondělí smlouvu na celkem až 33 vlaků nového typu s českým dopravcem LEO Express. Tři elektrické jednotky téměř zdvojnásobí vozový park dopravce, který se z původních pěti jednotek Stadler Flirt od roku 2012 nerozrostl. Rámcová smlouva na zbývajících 30 kusů pak zajistí rozvoj komerční i objednávané dopravy v dalších letech. Vlaky mají být vícesystémové a dodávka prvního kusu se očekává v létě 2018. Leo jako první zákazník tohoto typu v Evropě pomůže čínskému výrobci v získání reference i schválení vozidla, i s ohledem na zájem LE provozovat vlaky Varšava – Praha. Výrobce v pondělí podepsal také smlouvu o spolupráci s technickou univerzitou v Grazu (TU Graz), která by se na vývoji jednotek mohla podílet.

Zdroj: CRRC ZELC, LEO Express, IRJ

Škoda 15T ForCity, foto: Richard Weber Plzeň/Peking — S malou nadsázkou bychom možná mohli konstatovat, že plzeňské Škodě Transportation se v oblasti zahraničních zakázek blýská na lepší časy. V průběhu loňského roku firma podepsala kontrakty v hodnotě několika miliard korun, přičemž se orientuje převážně na země východně od nás. 3. června 2013 pak byla uzavřena smlouva na poskytnutí licence pro výrobu tramvají 15T ForCity s čínským gigantem CSR Sifang Quingdao Co. Ltd. V průběhu deseti let by tak mohlo v Číně jezdit až 400 těchto tramvají, přičemž hodnota zakázky pro Škodu může dosáhnout až 5 miliard korun.

Siemens Velaro CRH3, foto: SiemensPeking — Po úspěsném zahájení provozu pilotního projektu 115 km dlouhé VRT Peking - Tinjin, určené pro provoz rychlostí 350 km/h před Olympijskými hrami v srpnu 2008, oznámil v březnu deník China Daily, že brzy přibyde další trať. Nová VRT Peking – Šanghaj bude oficiálně předána do provozu v roce 2011, tedy o rok dříve proti harmonogramu výstavby. Práce začaly v dubnu 2008 a předpokládané náklady činí 221 mld. juanů (asi 23 mld. eur), z nichž je již polovina investována. Je navržena na rychlost 380 km/h, 80,5 % je vedeno po celkem 244 mostech. Mezi městy Danyang a Kunshan vzniká 164 km dlouhý most, který bude nejdelší na světě. Celkem 1196 km její délky bude zhotoveno v pevné jízdní dráze. Vlakový zabezpečovač typu CTCS-3 (ekvivalent ETCS L2) a komunikační síť GSM-R budou schopné garantovat bezpečnou jízdu rychlostí 380 km/h při špičkovém intervalu 3 min.

27.11.2009 - 7:00 - Nová lokomotiva Alstom pro Čínu se zkouší na ŽZO

Alstom Prima 6000 pro Čínu, foto: Chary Cerhenice — Francouzský koncern Alstom vyvíjí pro Čínskou lidovou republiku novou šestinápravovou lokomotivu typu HXD2B o výkonu 9600 kW a maximální rychlosti 120 km/h. Této nové lokomotivy, technologicky odvozené z řady Prima 6000 a upravené pro čínské železnice (CNR), vznikne 500 kusů, přičemž prvních sto bude vyrobeno ve Francii a zbylých 400 pak čínskou společností Datong Electric Locomotives. Tato společnost již spolupracovala s Alstomem při výrobě 180 dvoudílných čtyřnápravových lokomotiv HXD2 z roku 2005. Celková cena současné zakázky dosahuje 1,2 miliardy euro, z čehož připadne 300 milionů koncernu Alstom a 900 milionů společnosti Datong Electric Locomotives. Jedna z vyrobených lokomotiv je v současnosti testována i u nás v České republice v testovacím centru Výzkumného ústavu železničního ve Velimi.

Zdroj: Alstom, foto: Chary

Siemens Velaro CRH3, foto: SiemensPeking - V průběhu uplynulého týdne na sebe velmi netradičním způsobem přitáhly pozornost čínské státní železnice CR. Stalo se tak v souvislosti s medializovaným nákupem stovky nových vysokorychlostních jednotek CRH3/Velaro CN od německé společnosti Siemens AG, která již v minulosti nejlidnatější zemi světa dodala 60 souprav stejného typu. Zprávu o podepsání kontraktu v hodnotě 750 milionů eur (20,25 mld. Kč) potvrdil i samotný výrobce, jenž tuto zakázku prezentoval jako úspěšné navázání na dřívější obchodní kontakty. O to víc je překvapující stanovisko čínského ministerstva železnic ze středy, které uzavření obchodu popírá a tvrdí, že objednávku na nová vozidla dostali pouze čínští partneři Siemensu, kteří se podíleli na výrobě první série. Německý gigant se tak zřejmě stává další evropskou společností, která se svými obchodními aktivitami v Číně krutě narazila poté, co místním výrobcům předala své know-how. Stejně jako v případě mnoha dalších zahraničních dodavatelů, i pro Siemens bude pravděpodobně platit okřídlené tvrzení, že "do Číny se vyváží pouze jednou."

Ilustrační obrázekBerlín - Bombardier dostal společně se svým partnerem Dailan Locomotives and Rolling Stock zakázku od Ministerstva železnic Čínské lidové republiky na výrobu 500 lokomotiv pro nákladní dopravu. Celková hodnota kontraktu převyšuje 1,1 miliardy € (30 miliard Kč), z toho podíl Bombardieru činí 370 miliónu € (10 miliard Kč).

2.2.2007 - 7:00 - Čína spustí na oslavy Nového roku nové vysokorychlostní vlaky

Ilustrační obrázekPeking - Čína připravuje uvést do pravidelného provozu 15 nových vysokorychlostních vlaků, které mají pomoci zvládnout nával cestujících v čase blížících se oslav čínského Nového roku, kdy je celá Čína v pohybu. Pekingu a Sečuánu už nastoupilo do výcvikových programů více než 100 strojvedoucích a mechaniků, z toho 34 byla udělena licence na řízení vlaku. Čínské "střely", známé jako CRH (China Railway High-speed), dosahují rychlosti 200 km/h a více. Pokud tamní ministerstvo železniční dopravy zvýší maximální povolenou rychlost, začnou v dubnu nové vysokorychlostní vlaky jezdit rychlostí 250 kilometrů za hodinu. Zatím je však z bezpečnostních důvodů povoleno jezdit po dobu celých svátků Nového roku pouze 160 km/h. Očekává se, že Číňané po dobu svátků absolvují 156 miliónů cest vlakem.

zdroj: TASR

3.10.2005 - 23:38 - Nová nejvýše položená železnice světa

bombardierGolmud - Po 4 letech dokončují dělníci 1.100 km dlouhou železniční trať z čínského Golmudu do Lhasy, hlavního města Tibetu, kde teploty v zimě dosahují na Tibetské náhorní plošině až -30°C. Koleje vedou v průměrné výšce 4.500 m n. m. Trať vede po 286 mostech, bylo probouráno 7 tunelů, z nichž nejdelší měří téměř 3 km. Celá trať je dokončena o 3 roky dříve oproti původnímu plánu.
Kvůli extrémním klimatickým podmínkám muselo být přizpůsobeno provozu i 361 vagonů, které cestujícím poskytnou ochranu před ultrafialovým zářením a změnami tlaku. Maximální rychlost soupravy bude 120 km/h. Ve vozech 1. třídy bude k dispozici sprcha a součástí vlaku bude i vůz s prosklenou stěnou umožňující výhled na vysokohorskou krajinu. Zakázku na vagony získalo konsorcium Bombardier v celkové výši 281 mil. dolarů. Celý projekt bude Čínu stát více než 3 mld. dolarů.
Díky železnici dojde ke zkrácení jízdní doby mezi Pekingem a Lhasou na 48 hodin. Číňané položili koleje až ve výšce 5.072 m n. m., čímž o 250 m překročili dosavadní rekord peruánské tratě od Pacifiku do And.

Zdroj : Týden

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 04:54
sets at 21:15