..: Aktuality a články - Stavby a projekty - Čína :..

CRH 380A, foto: Khalidshou, Wikipedia Peking — Čínská lidová republika již dnes disponuje nejrozsáhlejší sítí vysokorychlostních železnic, ty ovšem stále přibývají a ambiciozní předpovědi se mění ve skutečnost. Tamní vláda předpokládá, že do roku 2020 bude mít až 90 % čínského obyvatelstva možnost využívat tento druh dopravy. Prudkou expanzi a vývoj VRT v Číně očekávají i největší světoví výrobci železniční techniky, kteří se proto snaží proniknout na místní trh. Některé tratě vznikají přestavbou těch původních, ve větší míře se ale jedná o zcela novou výstavbu. Do roku 2012 by celková délka sítě VRT měla dosáhnout asi 13 000 km, do roku 2020 pak až 25 000 km.

Siemens Velaro CRH3, foto: Siemens Peking — V Číně byla o víkendu 26. a 27. 12. 2009 uvedena do pravidelného provozu trať Kanton (Guangzhou 广州) — Wu–chan (Wuhan 武汉). K dispozici jsou však zatím jen nepřesné a přikrášlené informace od čínských státních médií, které jsou zahraničními médii nekriticky přebírány. Přesto se zdá být pravděpodobné, že tato trať je opravdu nejrychlejší na světě. S maximální rychlostí 350 km/h je obsluhována jednotkami CRH2 a CRH3, je dlouhá 968 km, z toho 177 km je vedeno v tunelech a 468 km pak na mostech a viaduktech (tarifní vzdálenost 1069 km, nesprávně přiřazovaná k nové trati, odpovídá délce staré trati). Posledních jižních 46 km mezi stanicemi Kanton Sever a Kanton Jih zatím v provozu není, protože stanice Kanton Jih zatím není dokončena. Celá trať má být součástí více než 2000 km dlouhého spojení Hongkong — Peking, které má být v provozu v roce 2012.

Autor: jk

Ilustrační obrázekŠanghaj - Po více než ročním zdržení bylo definitivně schváleno rozšíření první komerční linky maglevu, která nyní vozí pasažéry na 30km úseku mezi šanghajským letištěm Pudong a stanicí metra Longyang road na východním okraji města. Rozhodnutí o realizaci stavby bylo oznámeno minulý týden na prezentaci rozvojového plánu provincie Zhejiang pro roky 2008-2012. Nově by měla být postavena trasa do města Hangzhou, které je od Šanghaje vzdálené přibližně 170 kilometrů.

11.2.2007 - 11:00 - Číňané chtějí prodloužit trať pro Transrapid

Transrapid 008Kolín nad Rýnem / Šanghaj – Východočínské přístavní město Šanghaj se v hospodářském magazínu Capital vyslovilo pro prodloužení stávající tratě pro Transrapid. Německé konsorcium ThyssenKrupp Siemens léta jednalo s dceřinou firmou šanghajské městské správy o výstavbě 30 km dlouhé tratě pro Transrapid, která by byla na tu současnou napojena. Prodloužení by mělo stát 922 milionů € a trasa by nakonec spojovala letiště Pudong s finančním centrem na východní straně řeky Huangpu a letištěm Hongqiao. Plán musí nyní odsouhlasit jen čínská vláda. Rozhodnutí se očekává ještě před oslavami čínského Nového roku 17.2.2007.

zdroj: Bahnnews

31.1.2007 - 7:00 - Asijská banka podpoří rozvoj čínské železnice

Ilustrační obrázekČína - Asijská banka rozhodla, že poskytne Číně peněžité příspěvky v celkové sumě 1,1 mil. amerických dolarů, aby podpořila zemi v rozvoji železničního systému. Podle informací by mělo být 600 tisíc amerických dolarů investováno do skupiny odborníků, která se bude sestávat z čínských a zahraničních zástupců. Tato skupina ocení situaci čínské železnice a pomůže Číně při opravě řídicího systému železnice. Ostatních 500 tisíc bude využito na pomoc Číně při vytvoření projektu a při vybudování železnice, která povede přes čínské provincie Gansu, Shanxi, Sichuan a Chongqing. Délka železnice je plánována na 817 kilometrů.

zdroj: China Radio International

Průvodčí společnosti THSRC (Taiwan High Speed Rail Corporation) Tchaj-pej - Vysokorychlostní vlaky na Tchaj-wanu, které již od začátku ledna 2007 slouží veřejnosti, by se měly stát symbolem začátku dopravní revoluce na ostrově. Vlakové spojení by mohlo změnit způsob života v západní části Tchaj-wanu, která je domovem více než 90% z celkových 23 milionů obyvatel ostrova.

ICE - ilustrační obrázekPeking - Nové rychlovlaky, které by mohly zkrátit téměř na polovinu dobu jízdy na hlavní trati mezi Pekingem a Šanghají, vyzkouší příští měsíc Čína. Zatím není jasné, kdy by mohly být vlaky uvedeny do plného provozu. Maximální rychlost vlaku má být 250 km/h.

700T - ilustrační fotoTchaj-pej - Od poloviny prosince začnou jezdit na Tchaj-wanu nové rychlovlaky, které spojí sever a jih Tchaj-wanu rychlostí až 300 km/h. První zkušební jízdu si cestující vyzkoušeli už 30.11. a na 7. prosinec je plánováno slavnostní otevření celé stavby.

Peking - Čína pokročila s vývojem vlastní magnetické dráhy rychleji, než se očekávalo: již v letošním roce má být uvedena do provozu první trať, jak oznamují čínské noviny. Ta by měla být postavena v severočínském přístavním měste Dalian. Další trať, tentokrát ze Šanghaje do Hangzhou, má být dokončena v roce 2009. Dosud v Šanghaji jezdí na 30 kilometrovém úseku německý Transrapid.

Peking - Poprvé v historii se dnes rozjel vlak po kolejích do výšky přes pět tisíc metrů nad mořem. Čína slavnostně otevřela železnici do Tibetu. Je to další ze série gigantických staveb, kterými čínská vláda dává okázale najevo hospodářský vzestup země. Otevřela se jen měsíc poté, co Číňané slavnostně dokončili monumentální přehradu Tři soutěsky. Slavnostní ceremonie zahájení provozu se v Golmudu zúčastnil čínský prezident Chu Ťin-tchao, který událost označil za zázrak ve světových dějinách železniční dopravy a za nádherný svátek pro čínský lid. Výstavba více než tisíce kilometrů nové tratě začala v roce 2001 a stála přibližně dvacet miliard juanů (necelých 56 miliard korun). Spojuje tibetskou Lhasu s městem Golmud, kde dosud železnice z východních částí země končila. První vlak, který dnes vyrazil na cestu z Pekingu do Lhasy, pojede 48 hodin. Vzdálenost mezi oběma městy je 4064 kilometrů.

25.4.2006 - 22:59 - Kyslíkové masky a lékařský tým ve vlaku

StručněPeking - Od července začne jezdit vlak mezi tibetskou Lhasou a čínskou provincií Čching-Chaj. V tomto vlaku bude mít každý cestující k dispozici kyslíkovou masku a vlak bude doprovázet lékařský tým. Důvodem tohoto opatření je vysoká nadmořská výška trasy vlaku. Téměř 1.000 km jede vlak ve výšce nad 4.000 m n. m., nejvyšší bod leží v 5.072 m n. m.

Zdroj: Aktuálně.cz

15.2.2006 - 12:07 - Die Welt: Konkurence pro Transrapid

Peking - Konsorciu Transrapid (ThyssenKrupp a Siemens) přibyde podle článku deníku „Die Welt“ vážná konkurence z Číny. Čína chce již v červenci testovat vlastní magnetický vlak v Šanghaji, který by měl dosáhnout rychlosti 500 km/h. Šéfinženýr Zheng (Chengdu Aircraft Industry Cooperation, CAC) sdělil, že se jedná o vlastní vývoj, tedy že nepoužili žádné plány ani materiál z Šanghajského Transrapidu. Vlak by měl být 27 metrů dlouhý, 2 metry široký a měl by pojmout 60 až 90 cestujících.

Zdroj: Bahnnews

3.10.2005 - 23:38 - Nová nejvýše položená železnice světa

bombardierGolmud - Po 4 letech dokončují dělníci 1.100 km dlouhou železniční trať z čínského Golmudu do Lhasy, hlavního města Tibetu, kde teploty v zimě dosahují na Tibetské náhorní plošině až -30°C. Koleje vedou v průměrné výšce 4.500 m n. m. Trať vede po 286 mostech, bylo probouráno 7 tunelů, z nichž nejdelší měří téměř 3 km. Celá trať je dokončena o 3 roky dříve oproti původnímu plánu.
Kvůli extrémním klimatickým podmínkám muselo být přizpůsobeno provozu i 361 vagonů, které cestujícím poskytnou ochranu před ultrafialovým zářením a změnami tlaku. Maximální rychlost soupravy bude 120 km/h. Ve vozech 1. třídy bude k dispozici sprcha a součástí vlaku bude i vůz s prosklenou stěnou umožňující výhled na vysokohorskou krajinu. Zakázku na vagony získalo konsorcium Bombardier v celkové výši 281 mil. dolarů. Celý projekt bude Čínu stát více než 3 mld. dolarů.
Díky železnici dojde ke zkrácení jízdní doby mezi Pekingem a Lhasou na 48 hodin. Číňané položili koleje až ve výšce 5.072 m n. m., čímž o 250 m překročili dosavadní rekord peruánské tratě od Pacifiku do And.

Zdroj : Týden

3.6.2005 - 20:06 - Rozvoj železnice v Číně pokračuje

null nullPeking - Čínské ministerstvo železnic zveřejnilo další pětiletý plán na rozvoj železniční infrastruktury. V letech 2006 až 2010 má podle něj být položeno na 10000 km nových kolejí. Plán obsahuje postavení více než 5000 km nových tratí, zdvojkolejnění více než 4000 km stávajících a elektrifikaci asi 6000 km. Znamená to 11 nových magistrál a vylepšení sedmi stávajících. Vylepšení mimo jiné dovolí zvýšit kapacitu p?epravy uhlí na 1,5 mld. tun. Pokud bude plán splněn, železniční síť se po roce 2010 rozroste na 85000 km tratí z nichž 35000 km bude dvoukolejných a 35000 km elektrifikovaných.
Pozn. vlevo nepříliš kvalitní ale o to informativnější mapa čínské žel. sítě, vpravo pak ilustrační obrázek ze stanice Luopoling na trati Peking - Yuanping.

   
ŽelPage - elektronický magazín o dráhach
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Verejné použitie obsahu bez výslovného súhlasu autora nie je dovolené.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Prihlásenieopen/close
 
 
  
 
Zabudnuté heslo   
Zaregistrovať sa   
:. Poloha vlakov CZopen/close
Poloha vlakov CZ
 
:. Vyhľadávanieopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pre fotografovopen/close
Informácie o podmíenkach
na fotenie v ČR

Slnko
vychádza v 06:04
zapadá v 20:00