..: Aktuality a články - Litva :..

25.10.2017 - 6:00 - Druhá série litevských jednotek EJ575 je kompletní

Elektrická jednotka ř. 575 LG, foto: Škoda Vagonka Vilnius — Litevské železnice převzaly poslední dvoupodlažní jednotku řady 575 od výrobce Škoda Transportation. Ve dvou sériích zakoupily litevské železnice celkem třináct třívozových jednotek, podobajících se soupravám City Elefant (řada 471) Českých drah. Deset jednotek bylo dodáváno v průběhu let 2008 až 2013 a pro nově elektrifikovanou trať Vilnius - Minsk byly v roce 2014 objednány další tři třívozové soupravy. Ty jsou oproti předchozím jednotkám vybaveny novými komfortnějšími sedadly, prostorem pro objemná zavazadla či informačním systémem s monitory, na kterých může být zobrazena jak reklama, tak informace o jízdě vlaku. Velmi praktická je také možnost on-line sledovat různé údaje o stavu soupravy během jízdy. Poslední jednotka s označením EJ575-013 putovala do Vilniusu přes Ukrajinu a Bělorusko a aktuálně prochází nezbytnými zkouškami, aby byla předána do pravidelného provozu ještě před začátkem platnosti nového jízdního řádu.

Zdroj: TZ Škoda

Melbet зеркало

EJ 575 pro Litvu, foto: CharyOstrava — Ostravská Škoda Vagonka vyrobí další patrové elektrické soupravy pro Litevské dráhy (LG). Dodávky vozidel v hodnotě necelých 39 milionů eur (zhruba 950 milionů korun) jsou naplánovány na roky 2012 až 2014. Celkem půjde o pět souprav, přičemž tři z nich budou shodné s již provozovanými jednotkami řady 575 v trojvozové verzi. Zbývající dvě dodá výrobce jako dvouvozové v provedení s hnacím dílem ř. 211 a řídicím vozem ř. 307, tedy bez středního dílu ř. 444. Stejně jako u předchozích čtyř dodaných souprav půjde o patrové jednosystémové jednotky (25 kV/50 Hz) se širokorozchodnými podvozky s maximální rychlostí 160 km/h. Kapacita souprav bude 304 sedících cestujících v trojvozové a 170 v dvojvozové verzi.

15.1.2009 - 13:00 - Společnost AŽD získala milionový kontrakt pro Litvu

AŽD Praha, s.r.o.Praha - Česká společnost AŽD Praha získala zakázku na více než 260 milionů korun v Litvě. Jedná se o kontrakt na instalaci zabezpečovacího zařízení na 100kilometrový úsek koridorové tratě Kaunas – Kybartai. Samotnou smlouvu před několika dny spolu podepsali zástupci AŽD Praha a společnosti UAB FIMA. Ta patří mezi nejvýznamnější stavební firmy podnikající na litevském železničním trhu. Celková hodnota zakázky na instalaci devíti stavědel typu ESA 11 a automatického bloku ABE-1 včetně stavebních úprav je odhadována na necelou 1 miliardu korun. Realizace projektu je připravena na 3,5 roku. Tímto úspěchem se Čechům otevírají dveře k účasti při projektu "Baltica", který má za úkol rekonstrukci a modernizaci koridorových tratí v pobaltských státech.

Zdroj: TZ AŽD Praha

Ilustrační obrázekOstrava - Na základě kontraktu z 15. prosince 2006 mezi ČKD VAGONKA a.s. a Lietuvos geležilenkiai (LG) na výrobu dvou třívozových elektrických dvoupodlažních jednotek řady 575 byla na podzim loňského roku zahájena v Ostravě jejich výroba. První z dvojice objednaných vozidel se nyní nachází v pokročilém stádiu stavby, výroba druhého kusu započala v březnu. Do poloviny roku 2008 by se první z nich měla objevit na ŽZO v Cerhenicích a její předání zákazníkovi má proběhnout v září. Druhá jednotka má být dodána do Litvy na počátku roku 2009.

Rekonstrukce řady 770 pro Sokolovskou uhelnou Česká Třebová - Zakázku na dalších devět modernizací řady ČME3 získala česká strojírenská společnost CZ Loko. I tentokrát půjde o rekonstrukci pro železnice v Litvě. Podle informací Hospodářských novin navazuje smlouva za 6,5 milionu eur (přes 163 milionu korun) na loňskou zakázku na modernizaci pěti lokomotiv za 3,7 milionu eur (93 milionů korun). Další lokomotivy chce CZ Loko dodávat na ruský a ukrajinský trh, tam však zatím zůstalo u jediného kusu. Vedení společnosti však tvrdí, že k expanzi na gigantický ruský trh zbývá jen krůček.

20.12.2006 - 11:08 - ČKD vagonka dodá elektrické jednotky do Litvy

Ostrava - V pátek 15.12.2006 byl slavnostně podepsán kontrakt mezi ČKD VAGONKA a Litevskou železnicí na dodávku nových příměstských elektrických jednotek řady 575. Tato zakázka představuje dodávku 2 ks dvoupodlažních elektrických jednotek odvozených od stávajících souprav řady 471, dodávaných nyní Českým drahám. Třívozové soupravy pro rozchod kolejí 1.520 mm a napájecí napětí 25 kV/50 Hz budou mít 300 až 330 míst první a druhé třídy a maximální rychlost zvýšenou na 160 km/h. Soupravy budou nasazeny do zkušebního provozu ve 2. polovině roku 2008 a budou provozovány na trati mezi městy Vilnius a Kaunas v Litvě.

zdroj: ČKD VAGONKA

10.8.2005 - 16:02 - Siemens vyhrál soutěž na výrobu lokomotiv pro Litvu

Erlangen - Siemens Transportation Systems dodá litevské železnici 34 dieselových lokomotiv v celkové hodnotě 120 milionů €. Smlouva, která byla uzavřena koncem července obsahuje také opci na dodávku dalších 10 lokomotiv. Tyto dieselové lokomotivy (typu DE 20) vyvinou výkon až 2000 kW a umožňují jezdit rychlostí 120km/h. Všechny lokomotivy budou vyrobeny v dílnách Siemensu v Mnichově. Objednávka by měla být dokončena k předání do roku 2007, resp. 2009. Lokomotivy budou využívat novou platformu „Eurorunner“, která byla vyvinuta Siemensem.

22.6.2005 - 16:33 - Spojení mezi Varšavou a Kaunasem/Vilniusem značně zredukováno

Warszawa / Vilnius - 29. května bylo jediné noční spojení (bez přestupu) mezi Varšavou a Kaunasem/Vilniusem zrušeno. Noční vlak již jezdil pouze 3x týdně a v posledních týdnech provozu pouze se 2 lůžkovými vozy PKP. Mezi oběma metropolemi zůstalo tedy jediné denní spojení, které umožňuje cestovat z/do Litvy bez nutnosti obstarání víz (tedy cesty přes Bělorusko). Jedním z možných důvodů zrušení je i fakt, že vlak musel měnit podvozky kvůli jinému rozchodu kolejí.

   
ŽelPage - elektronický magazín o dráhach
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Verejné použitie obsahu bez výslovného súhlasu autora nie je dovolené.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Prihlásenieopen/close
 
 
  
 
Zabudnuté heslo   
Zaregistrovať sa   
:. Ponuka eShopuopen/close
:. Poloha vlakov CZopen/close
Poloha vlakov CZ
 
:. Vyhľadávanieopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pre fotografovopen/close
Informácie o podmíenkach
na fotenie v ČR

Slnko
vychádza v 05:03
zapadá v 21:10
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...