..: All news and reports - Stavby a projekty - Itálie :..

Návrh interiéru nové stanice Roma Tiburtina, foto: http://www.rfi.it/ Řím — Rekonstrukce či přestavby nádražních budov i samotných kolejišť nejsou dnes vlastně žádnou novinkou. Jejich provedení (ať už koncepce nebo technické řešení) se však liší stanici od stanice, natož pak v různých zemích. Zavítejme do slunné Itálie a přibližme si, jak probíhá přeměna nejen železniční stanice Tiburtina… Současná Roma Tiburtina je druhou největší železniční stanicí v Římě a zároveň jednou z největších v Itálii. Nachází se v severovýchodní části města a je elektrifikována napěťovou soustavou 3 000 V. V říjnu 2007 byla zahájena výstavba nové stanice s tím, že v současné době by měla být hotova již drtivá většina prací. Ty zahrnují i výstavbu nových parkovacích míst, úpravu zeleně, ulic a také obchodních ploch a kanceláří. Kolejiště je situováno ve výšce zhruba devíti metrů nad zemí. Stanice je navržena jako „galerie vzduchu“.

Logo FrecciarosaItálie - 9. února přinesla skupina Italských státních drah (Gruppo Ferrovie dello Stato) zajímavou zprávu pro příznivce vysokorychlostní železniční dopravy. Na nově budované trati z Bologne do Florencie jedna z flotily jednotek ETR 500 překonala v úterý 3. února 2009 stávající italský rychlostní rekord z března minulého roku (355 km/h na již provozované trati Milán – Bologna) a ustavila nový rekord na hodnotu 362 km/h.

řada ETR 600, která je také na nové trati provozovánaMilano - V neděli 14.12.2008 byla v Itálii otevřena nová vysokorychlostní trať Milano – Bologna. Trať s provozní rychlostí 300 km/h je dlouhá 182 km a její postavení přislo na 6,9 miliard Euro; elektrifikována je napájecí soustavou 25 kV 50 Hz a vybavena zabezpečena systémem ETCS L2. Relace mezi oběma městy se otevřením nové trati zkrátila téměř o hodinu. Základní jízdné ve druhé tříde přijde na 33,30 Euro (oproti 20 Eurům ve vlacích na staré trase, která je souběžně dále provozována).

Ilustrační obrázekBolzano - Italské Jižní Tyrolsko (přesněji Autonomní provincie Bozen-Bolzano) uzavřelo dohodu s národním železničním dopravcem Ferrovie dello Stato (známé též jako Trenitalia) o rozvoji dopravy v provincii v průběhu roku 2008. Mimo jiné přibude nová zastávka San Lorenzo a dojde k přesunu stanice Valdaora a zlepší se spojení okolních stanic s hlavním městem provincie Bolzanem.

21.7.2007 - 11:00 - Dotace pro tunel Lyon - Turín

Ilustrační obrázekBrusel - Francie a Itálie požádaly u Evropské komise o přidělení dotací na stavbu železničního tunelu mezi Lyonem a Turínem. V žádosti byla uvedena suma 725 milionů €. V případě, že bude požadavku vyhověno, budou moci začít první stavební práce do roku 2011. Do konce roku 2013 bude nutné sehnat kolem 2 miliard €. Ministři obou zemí také přednesli, že se celý projekt může rozběhnout výhradně s přidělením zmiňovaných dotací.

zdroj: Eurailpress

Ilustrační obrázekInnsbruck/Brixen - 63 kilometrů má měřit nový železniční tunel spojující Rakousko a Itálii pod vrcholy Alp. Jeho výstavba by mohla začít v roce 2009 nebo 2010 a dostavěn by mohl být do roku 2022. Projekt má spojit tyrolskou metropoli Innsbruck s městem Brixen na italské straně a za cíl si klade výrazně ulehčit dálnici vedoucí Brennerským průsmykem.

19.5.2006 - 14:36 - Itálie: most mezi Kalábrií a Sicílií se stavět nebude

Vyjádření Michaela Cramera, ze strany Zelených v Evropském parlamentu, k zastavení výstavby mostu z Kalábrie na Sicílii:
Nová italská vláda prokázala moudrý úsudek a zabránila šílenému projektu, kterým si chtěl Prodiho předchůdce vystavět pomník z peněz Evropské unie. Již v listopadu 2005 se Zelení zasadili o to, aby byly příspěvky na tuto stavbu z fondů EU značně omezeny. Zamítnutí stavby mostu, která by přišla na 6 miliard €, je prvním krokem zpět k rozumné evropské dopravní politice. Tak jako v minulosti ovlivňuje národní egosimus rozdělování prostředků na stavbu 30 projektů TEN-T (Transevropské stítě). Ty mají, dle Evropské komise, zajistit revitalizaci velkých evropských magistrál. Zelení jsou naopak toho názoru, že by se prostředky měly prioritně věnovat na výstavbu kvalitních železničních spojení mezi starými a novými zeměmi EU. Případ v Messině by měl zapůsobit jako odstrašující případ pro výstavbu předraženého mostu mezi Německem a Dánskem (Fehmarnbelt-Brücke), dále pro 250 km dlouhý tunel, který by měl spojovat Mnichov s Veronou či alpský tunel, který by měl spojovat Lyon s Turínem. Tyto megaprojekty omezují smysluplné investice do modernizací, jako jsou třeba tratě Berlín - Varšava - Riga - Talinn či Paříž - Štrasburk - Vídeň - Bratislava.

Vyjádření bylo redakčně kráceno; stanovisko nemusí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto - Cisalpino ETR 470RFI-TAV - Trať je od ledna 2006 pojížděna rychlostí 300 km/h s výjimkou městských zón Říma a Neapole, kde je (bude) rychlost omezena na 160 km/h. Je elektrifikována soustavou 25 kV 50 Hz, ve spojkách a městských zónách 3000 V SS. Nápravové zatížení je 25 t. Na trati je instalován zebezpečovací systém ETCS level 2. Na trati je možno díky tomuto zabezpečovacímu zařízení dosahnout minimální teoretický interval 2 min 30 sec mezi vlaky při rychlosti 300 km/h.

3.11.2005 - 20:49 - Z Milána do Říma za 4 hodiny

fsMilán - Italské dráhy (FS) chtějí konkurovat leteckým přepravcům na trase mezi Milánem a Římem. Dnes začaly jezdit mezi oběma městy rychlíky t-Biz, které zvládnou trasu dlouhou 614 km za 4 hodiny. Během cesty zastavují vlaky pouze ve městě Bologna. Vlaky budu vyjíždět z Milána každý den v 7:55 a v 16:55 hod. Z Říma vyjedou vlaky v 6:25 a v 18:05 hod. Jednoduchá jízdenka ve 2. třídě stojí 60€, v 1. třídě 85€. Vlaky t-Biz jsou zhruba o 30 minut rychlejší než spoje Eurostar.

13.10.2005 - 10:44 - Impregilo postaví most mezi Itálii a Sicílií

Impregilo SpA Itálie / Řím - Konsorcium vedené italskou stavební společností Impregilo SpA získalo kontrakt na výstavbu mostu, který spojí pevninskou Itálii s ostrovem Sicílie. Projekt v hodnotě 4,6 miliardy eur bude největším projektem veřejných pracích v italské historii a bude nejdelším visutým mostem na světě, oznámila státní společnost, která dohlíží na projekt.
Most závěsného typu dlouhý 3,7 kilometru a široký 60 metrů bude mít deset dopravních pruhů pro auta, vlaky a vozidla záchranné služby. Stavba bude zahájena v příštím roce a dokončena má být do roku 2012. Jeho délka bude téměř trojnásobná ve srovnání s Golden Gate v San Francisku. Dvě věže budou měřit 383 metrů, více než Eiffelova věž. Celý most bude vážit 300.000 tun.
V současnosti se přeprava z italské pevniny na Sicílii uskutečňuje prostřednictvím trajektů. Cestujícím vlakem může zabrat až dvě hodiny kvůli pracnému překládání zavazadel. Přes most by se mělo za hodinu přepravit 6000 aut a 200 vlaků denně.

Zdroj : České noviny (ČTK)

8.4.2005 - 22:38 - Nádraží v Římě bude přejmenováno

italie-logoŘím - Zatímco se speciální vlaky vypravené na pohřeb papeže Jana Pavla II. vrací zpět do výchozích zemí, navrhl prezident Italských státních drah (FS) římskému primátorovi Waltru Veltroni, aby bylo přejmenováno římské nádraží Roma Termini. Termín přejmenování železniční stanice nebyl zatím stanoven.
V budoucnosti již nebudou cestující vlakem přijíždět na nádraží Roma Termini, ale na stanici Roma Giovanni Paolo II., tedy stanice Řím Jana Pavla II.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:03
sets at 18:39