..: All news and reports - Služby - Francie :..

TGV vozidlo Francie — Francouzský železniční dopravce SNCF se rozhodl koncem května přejmenovat desítky let zažité označení pro francouzské rychlovlaky, doposud označené zkratkou TGV (Train à Grande Vitesse). Nový název zní inOui (v překladu „neslýchaný“), přičemž toto označení vychází z názvu Ouigo, kterým SNCF označují již několik let existující nízkonákladovou verzi rychlovlaků TGV. V plánu je pod tímto označení provozovat všechny linky rychlovlaků TGV, přičemž jako první bude takto již od 2. června označena trasa z Paříže do Bordeaux, a to v souvislosti s otevřením vysokorychlostní tratě LGV Sud-Europe-Atlantique mezi Tours a Bordeaux.

Izy TGV (ilustrace), foto: Thalys Brusel — Dopravce Thalys, provozující vysokorychlostní vlaky mezi Nizozemím, Belgií, Německem a Francií, představil nízkonákladový koncept spojů Izy. Podobně jako vlaky Ouigo francouzských drah SNCF, i Izy nabízí nižší cenu výměnou za některá omezení pro cestujícího. Klíčem k úspěchu je omezený kontingent jízdenek za lákavou cenu 10 eur, ovšem bez možnosti rezervace. Klient tedy má dvě možnosti – buď bude během cesty stát ve zrušeném bistro oddíle, nebo mu při troše štěstí palubní personál přidělí některé z neobsazených sedadel.

TGV Duplex OUIGO, foto: OUIGO (Facebook) Lyon — Francouzské dráhy SNCF v uplynulém týdnu představily projekt OUIGO, kterým chtějí nabídnout nízkonákladové, a tedy i levné cestování vysokorychlostními vlaky na území Francie. Cestující tak nově dosáhnou na nebývale atraktivní ceny jízdného, ovšem výměnou za řadu zásadních omezení. Tento nápad přitom zdaleka není prvním pokusem o nízkonákladovou železniční alternativu na evropských železnicích; z dosud avizovaných a realizovaných projektů se ale nejvíce přibližuje modelu levných aerolinek – zcela nepochybně také proto, že na trase Paříž - Marseille vlakům silně konkurují Air France i dravý Ryanair. SNCF proto vyhradila několik dvoupodlažních jednotek TGV Duplex 760, opatřila je novým tyrkysovým lakem s rudým logem OUIGO, vyměnila sedadla za model používaný v příměstských vlacích TER, zrušila první třídu a zavedla atraktivní tarif s neatraktivními poplatky a přepravními podmínkami. Boj o cestující může začít.

21.11.2006 - 22:30 - Více dopisů a balíků přepravených v budoucnu TGV

Paris - Francouzská pošta a železnice chtějí na střednědlouhých trasách v Evropě přepravovat více dopisů a balíků vysokorychlostně. Zástupci La Poste a SNCF v pondělí 20.11.2006 v Paříži sdělili, že v roce 2008 by měla být zřízena dceřiná společnost a provozovat tuto službu ve Francii. Přeprava zásilek by tak měla být transportována vlaky TGV v okruhu od 300 do 800 km. Od roku 2010 by se služby měly rozšířit i do Amsterdamu, Kolína nad Rýnem, Londýna, Basileje, Turína a dalších cílů v Itálii a Španělsku. Francouzská pošta v současnosti disponuje 3 žlutými vlaky TGV-Post.

zdroj: Bahnnews

18.8.2005 - 11:48 - SNCF plánují zákaz kouření ve všech vlacích do konce roku

Paris / AFP - Francouzské státní dráhy (SNCF) chtějí do konce roku zakázat kouření ve všech vlacích. „Po testovací fázi na různých tratích, nastal čas pro zákaz právě nyní“, sdělil generální ředitel SNCF Guillaume Pépy. Od prosince 2004 je zakázáno kouření ve vlacích TGV a v 11 regionech Francie dokonce v regionálních vlacích. V blízké době se k zákazu kouření v regionálních vlacích přidá i Německo.

ilustrační obrázek (DB)

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2021 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:26
sets at 18:07