..: Aktuality a články - Francie :..

BB 36003, foto: Anoniem Clichy — Akiem, dceřiná společnost francouzské SNCF, uzavřela v dubnu 2016 smlouvu s Alstomem na generální opravu sedmi vozidel řady BB 36000 Astride. Týkala se lokomotiv 36001 – 36006 a 36008. Tato smlouva byla následně v červnu 2017 rozšířena o dalších 23 strojů: 36007, 36009 – 36030. Všechny lokomotivy flotily Akiem tedy projdou generální opravou, která se bude týkat i podvozků a modernizace kabin strojvedoucích. Lokomotivy budou vybaveny také diagnostikou sledování provozu a závad. Akiem se rozhodl představit lokomotivy v originálním červeno-bílo-stříbrném nátěru.

KZ8A 002 ve Vídni, foto: Baurful Astana — Jestliže si kazašské železnice Kazakhstan Temir Zholy (KTZ) pro spolupráci v oblasti provozu dieselových lokomotiv vybraly americkou společnost General Electric (GE), u elektrických lokomotiv daly přednost Alstomu. V říjnu 2010 podepsaly KTZ, Alstom a ruský Transmashholding (TMH) smlouvu na dodávku 295 lokomotiv. Zakázka má hodnotu 1,3 miliardy, z toho na Alstom připadá asi 800 milionů eur. Za tuto cenu bude dodáno 200 dvoučlánkových nákladních lokomotiv KZ8A a 95 lokomotiv pro osobní dopravu (KZ4A). V obou modelech bude instalována technologie Alstom (jako například trakční systém). Nákladní dvojče BoBo bude patřit mezi nejvýkonnější nákladní lokomotivy na světě. Bude schopno táhnout až 9 000 tun a jet rychlostí 120 km / h. Lokomotivy pro osobní dopravu – poprvé v Kazachstánu – využijí svou maximální rychlost 200 km / h a tím zkrátí jízdní dobu mezi Astanou a Almaty o tři hodiny. Oba typy jsou konstruovány i pro provoz v extrémních kazašských zimách (- 50 °C).

TGV, Port-La Nouvelle, foto: Tomáš Kubovec Paříž — Vedení společnosti Alstom překvapivě oznámilo svůj záměr prodat minoritní podíl ve své dopravní divizi. Finacial Times dokonce zprávu uvedly titulkem: „V Alstomu na prodej korunovační klenoty.“ Celý proces odstartovalo zveřejnění hospodářských výsledků společnosti za první pololetí (účetní období od dubna do září). Část podniku je tedy nabízena k prodeji buď průmyslovému partnerovi a nebo finančnímu investorovi. Alstom se také snaží zbavit nestrategických aktivit s cílem získat do prosince 2014 jednu až dvě miliardy eur. Je zde snaha o zvýšení finanční flexibility a strategické mobility.

BB 9300 (109330), Collioure, foto: Rail-2005 Paříž — Francouzské státní dráhy SNCF ohlásily smělý záměr obměnit v letech 2015 až 2025 celou flotilu meziměstských vlaků Intercity (trains d’équilibre du territoire). Již v letošním roce by mělo být vypsáno první výběrové řízení v objemu asi 500 milionů eur. Další pak bude navazovat v roce 2015, kdy budou poptávány vozy s dodávkou v letech 2018 až 2019. Prioritu tak pro příští období získává spíše konvenční doprava oproti vysokorychlostní. Faktem je, že provoz meziměstských vlaků na všech 38 linkách je ztrátový. I když vlaky denně použije asi 100 tisíc pasažérů, jsou služby Corail, Intercités, Téoz a Lunéa, sdružené pod značkou Intercity, dotovány ročně částkou 210 milionů eur.

Bombardier Omneo, foto: Bombardier Crespin — Společnost Bombardier představila veřejnosti nové dvoupodlažní jednotky Omneo. Jedná se o modulární článkovou elektrickou jednotku, která je nabízena jako příměstská, regionální nebo meziměstská, a to v délkách – podle počtu vložených vozů (4 až 8) – od 81 po 135 m. Kapacita se pohybuje od 350 do 600 sedadel a pro pohodlí cestujících v interiéru je nová jednotka o něco málo širší než její předchůdci. Regionální varianta nabízí maximální rychlost 160 km/h, dálková pak až 200 km/h. První série vlaků je určena pro francouzského dopravce SNCF, šest francouzských regionů – Akvitánie, Bretaň, Centre, Nord-Pas de Calais, Provence-Alpes-Côte d'Azur a Rhône-Alpes – objednalo zatím celkem 129 souprav v různých konfiguracích. Rámcová smlouva mezi dopravcem a Bombardierem pak předpokládá výrobu celkem 860 vlaků.

Lokomotiva společnosti Eurotunnel, foto: Groupe Eurotunnel Paříž — Společnost Eurotunnel, která zajišťuje provoz v tunelu spojujícím Spojené království s Francií, se rozhodla po dobu jednoho roku finančně podpořit dopravce, aby v maximální možné míře využívali tunelu pod Lamanšským průlivem k přepravě nákladů. Přeprava nákladů v poslední době klesá. Vrcholu dosáhla v roce 1998, kdy se přepravilo 3,1 miliónu tun, v loňském roce to ale bylo jen 1,23 miliónu tun, což je oproti předchozímu roku další pokles o 7 %. Prognózy ale přitom počítají s přepravou až 10 miliónů tun zboží v roce 2030, převažovat by měla intermodální doprava (až 90 %). Společnost Eurotunnel již v minulosti představila několik opatření – Open Access, evropské standardy interoperability – TSI. Nyní spouští projekt ETICA1, systém finanční podpory pro železniční operátory.

Thalys PBKA, Ruisbroek, foto: Rail-2005 Brusel — Společnost Thalys International byla založena v roce 1987 třemi železničními společnostmi s různým podílem obchodních práv: 62 % SNCF, 28 % MMBS/SNCB a 10 % Deutsche Bahn. Nizozemské NS byly od počátku pouze partnerem a ani do budoucna na tom nehodlají nic měnit. V současné době probíhají jednání, která by měla vést k transformaci Thalys na zcela samostatnou a nezávislou společnost. Obchodní podíl SNCF by měl klesnout na 60 %, ale podíl MMBS/SNCB by měl narůst na 40 %. Německá společnost Deutsche Bahn se od doby vzniku Thalys de facto stala konkurentem, protože nasazuje na spoje po západní Evropě své vlastní vysokorychlostní vlaky. To vedlo vedení DB k rozhodnutí, že se svého podílu vzdá a nebude do budoucna obchodním společníkem. Ke změnám by mělo dojít k 1. lednu 2015, neboť se čeká na vyjádření evropských orgánů. Nové vedení společnosti pak bude sedmičlenné. Čtyři místa v něm obsadí Francouzi, včetně místa generálního ředitele, tři místa připadnou Belgičanům.

TGV R Duplex, Villefranche-sur-Mer, foto: AK Paříž — Francouzská železniční společnost SNCF potvrdila v průběhu letošních prázdnin objednávku na 10 dvoupodlažních souprav Euroduplex od společnosti Alstom. V roce 2007 obě společnosti uzavřely rámcovou smlouvu na dodávku 55 vlakových souprav s opcí na dalších 40. 30 souprav v rámci opce bylo objednáno již v březnu 2012, takže touto objednávkou byla rámcová smlouva bezezbytku naplněna. Soupravy z této objednávky by měly být dodávány v průběhu let 2015 až 2019. Za 10 Euroduplexů bude zaplaceno 300 milionů eur. Při využití opce se vedení společnosti Alstom rozhodlo stáhnout žalobu na Eurostar, který před časem objednal nové jednotky Siemens Velaro u konkurenční německé společnosti, což se Francouzům nelíbilo.

TGV Duplex, Port-la-Nouvelle, foto: Tomáš Kubovec Paříž — Pondělí 26. srpna 2013 se zapíše do historie nádraží Freiburg im Breisgau – od tohoto dne sem začalo pravidelně zajíždět TGV z Paříže, provozované SNCF. Do Freiburgu budou zajíždět spoje, které doposud končily v Mylhúzách. Spojení bude v letošním jízdním řádu 6x týdně, denně mimo sobotu. Vzdálenost 495 km překonají vlaky za 3 hodiny 47 minut. Na spoje jsou nasazeny nové soupravy TGV 2N2 Euroduplex, které jsou schválené pro provoz na podstatné části evropské vysokorychlostní sítě (třísystémové napájení, ERTSM). Jednotka má kapacitu 509 cestujících a v každé soupravě jsou dvě místa pro vozíčkáře (prostor pro ně vyhrazený je vybaven zásuvkami, lampičkami pro čtení, skládacími stolky, sedadly s nastavitelnou výškou sezení, bzučákem pro přivolání vlakové obsluhy, prostorem pro uložení skládacího invalidního vozíku, rovněž snadný přístup na bezbariérovou toaletu je samozřejmostí).

Alstom Regiolis 84503, ŽZO Cerhenice, foto: Louis Armstrong Bordeaux — Přesto, že můžete v těchto dnech vidět francouzskou soupravu Coradia Polyvalent, jak krouží po zkušebním okruhu v Cerhenicích při závěrečných testech, odehrála se 4. července v Bordeaux malá slavnost. Za přítomnosti regionálního prezidenta Akvitánie Alaina Rousseta, generálního ředitele SNCF Guillauma Pepyho a prezidenta společnosti Alstom Transport Henriho Poupart-Lafarge byla představena první souprava v barvách francouzského dopravce SNCF. Akvitánie by měla být jedním z prvních regionů, v němž bude nová Coradia po schválení nasazena do pravidelného provozu na regionálních linkách.

TGV Duplex OUIGO, foto: OUIGO (Facebook) Paříž — Úterý 2. dubna bylo malým mezníkem ve francouzské železniční dopravě – vyjel první vlak společnosti Ouigo – nízkonákladové společnosti provozující dvě linky: Marne-la-Vallée – Marseille and Marne-La-Vallée – Montpellier, na které jsou nasazeny jednotky TGV Duplex. Pro provoz jsou zatím připraveny čtyři soupravy. Před nedávnem již zástupci SNCF ohlásili, že během jednoho měsíce prodali přes 300 tisíc jízdenek. Jen jejich webové stránky navštívilo přes 6 milionů zájemců. Guillaume Pépy, ředitel SNCF, připouští, že jejich projekt vidí jako velmi úspěšný a nevylučuje možnost, že by jeho rozsah mohl být využit také v zahraničí.

EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburg, foto: Fanny Schertzer Saint Louis — Francouzská železniční společnost Réseau Ferré de France zahájila v loňském roce veřejné slyšení o připraveném projektu – napojení letiště společného pro tři města – Basilej, Mulhouse a Freiburg – na železniční síť. Jednalo by se o šestikilometrovou odbočku ze současné trati spojující Štrasburk s Basilejí. Prvotní finanční odhad hovoří o pořizovacích nákladech ve výši 220 milionů eur. Investor ale zatím nemá zajištěno plné finanční krytí stavby. Pokud by byl úspěšný, dočkalo by se letiště napojení na železnici v letech 2018 až 2020.

18.4.2013 - 7:00 - Francouzští železničáři ztratili 150 vagonů

La BB.26105 en tête d'un train de marchandise au nord de Lyon, foto: JulienSNCF Paříž — Francouzské dráhy (SNCF) oznámily, že ztratily desítky vagonů. Některé zdroje uvádějí počet až 150. Zmizení je tak velkolepé, že nikdo neví, zda byly vozy ukradeny a nebo se jen „zaběhly“ v nepořádku, který u SNCF panuje. Francouzští železničáři dostali seznam a nový úkol – hledat na 30 tisících kilometrech tratí ztracené vagony. Jde převážně o vagony nákladní. „Lov“ může probíhat i v pracovní době, pracovníci ale nesmí zanedbávat své denní služební povinnosti, za což by jim hrozil postih. Šedesát tisíc železničářů má nabídnutou prémii 80 eur za každý nalezený a vyfocený vagon. To ale není jediná ztráta se kterou se potýká francouzský dopravce. V poslední době se rozmáhají ztráty měděných kabelů na infrastruktuře, což je dáno vysokou výkupní cenou mědi. Škody za poslední dobu již přesáhly 30 milionů eur.

Zdroje: Fret SNCF, Kurier kolejowy, RTL, SNCF, Wikimedia Commons

   
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2019 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Nabídka eShopuopen/close
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 07:04
zapadá v 17:28
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...