..: All news and reports - Vozidla - Finsko :..

23.1.2015 - 6:00 - CZ LOKO dodá lokomotivy do Finska

Lokomotiva od CZ LOKO pro Fennia Rail Oy, foto: CZ LOKO, a.s. Česká Třebová — Ještě během roku 2015 vyjedou nové lokomotivy vyrobené v české společnosti CZ LOKO také ve Finsku. Pro tamního soukromého dopravce Fennia Rail Oy vyrobí firma celkem tři lokomotivy, přičemž první bude dodána v září a další budou následovat v měsíčních odstupech. Projekt vychází z lokomotiv 774, které jezdí ve službách soukromých dopravců nejen v Česku. Zároveň byly při navrhování nové lokomotivy uplatněny zkušenosti z předchozích projektů, kdy byla nová vozidla projektována tak, aby nejen splnila požadavky zákazníků, ale také obstála v nepříznivých klimatických podmínkách. Proto nová šestinápravová lokomotiva disponuje výkonem 1550 kW, který obstará tradičně motor Caterpillar. Maximální rychlost bude 90 km/h a obstát bude muset stroj i při teplotách -40 °C. Netradiční je pak rozchod 1 524 mm a situování jízdního pultu vlevo ve směru jízdy.

Zdroj: CZ LOKO

20.12.2013 - 17:00 - Finské železnice objednaly Vectrony

Siemens opět přivezl Vectrona, foto: Matouš Danielka Helsinki — Finské železnice VR Group objednaly 80 nových elektrických lokomotiv produktové řady Vectron od výrobce Siemens Mobility. Hodnota tohoto největšího nákupu v historii VR i zároveň největší objednávky lokomotiv Vectron činí 300 milionů eur. Nákup zahrnuje také možnost opce na objednávku dalších 97 lokomotiv. Tyto lokomotivy s maximální rychlostí 200 km/h budou použity jak v osobní, tak i v nákladní přepravě na širokorozchodných tratích. Dohoda mezi VR Group a Siemensem bude dokončena počátkem roku 2014 a první lokomotiva dorazí do Finska v roce 2017. Rok poté začne výroba ve velkém měřítku a všech 80 lokomotiv bude dodáno do roku 2026 a postupně nahradí nejstarší sovětské lokomotivy, které jsou doposud v provozu. Součástí kontraktu je i 10letá údržba.

Zdroj: VR Group, Siemens, railcolor.net

Souprava jednotek Sm4 zastavuje v Oitti, foto: Tomáš Kraus Helsinki - Sítě příměstských železničních tratí, jak je známe ze střední Evropy, nám často přijdou jako ta nejméně zajímavá součást železnice toho kterého regionu. Naproti tomu Finsko je zemí tak odlehlou, že "S-Bahn" v Helsinkách se už zákonitě musí vyznačovat některými specifiky, počínaje trojjazyčným značením téměř všeho. Skutečnost, že centrum Helsinek leží na výběžku pevniny, a tudíž se tam dá dojet z jediného směru, je příčinou toho, že na zdejším hlavním nádraží nasednete do libovolného vlaku a víte, jaká je příští stanice. První část dvoudílného článku se bude věnovat Helsinkám jako takovým, a dále vozidlům, která jejich příměstskou dopravu zajišťují. Podíváme se na to, jak po frekventovaných tratích kmitají, vedle nových souprav z Alstomu a několika "klasik s Bymeečky", čtyřicetiletí veteráni z továrny na letadla.

Ilustrační obrázekHelsinky - Na plánované trati Helsinky - Petrohrad budou jezdit Pendolina. Včera o tom definitivně rozhodla finsko-ruská společnost Oy Karelian Trains, která vybrala jako dodavatele firmu Alstom. Ta vyrobila Pendolina i pro České dráhy. Firma dodá 4 soupravy za cenu 120 milionů EUR v průběhu roku 2009, s jejich nasazením do pravidelného provozu se počítá o rok později. Cesta mezi Helsinkami a Petrohradem se má díky nové 450 km dlouhé trati zkrátit zhruba na 3 hodiny oproti stávajícím 5,5 hodinám.

Ilustrační obrázekMoskva - Tendru na výrobu 3 - 4 vlakových souprav pro trasu Petrohrad - Helsinky se zúčastnilo 5 firem - Alstom, Siemens, Bombardier, Talgo a CAF. Úspěšnou se stala společnost Alstom, která vyrobí 3 nebo 4 elektrické soupravy, jež začnou zajišťovat spojení mezi oběma městy ve 4. čtvrtletí příštího roku. Jízdní doba by se tak měla zkrátit ze současných 5,5 na 3 - 3,5 hodiny, z toho na území Ruska stráví vlak 2:27 hod., přičemž kromě nových vozidel bude modernizována i železniční infrastruktura.

14.1.2007 - 23:00 - V tendru Oy Karelian 5 společností

Ilustrační obrázekMoskva – Michail Akulov, viceprezident RŽD a předseda představenstva Oy Karelian oznámil, že 5 společností splnilo podmínky pro účast ve výběrovém řízení na dodávku vlaků, které by měly v budoucnu začít jezdit mezi Petrohradem a Helsinkami. Jsou to Siemens, Alstom, Bombardier, Talgo a CAF.

zdroj: RŽD

22.5.2006 - 20:59 - Talgo expanduje do Finska a Bosny

Ilustrační fotoŠpanělsko / Madrid - Společnost Talgo píše v tiskové zprávě, že vyrobí pro Finské dráhy 20 dvoupodlažních vozů, které by měly být nasazeny jako IC, za 40 milionů €. Vozy budou vyrobeny ve skandinávké pobočce Talgo Oy.
Ve zprávě se dále píše, že Bosna a Hercegovina přidělila společnosti zakázku na výrobu devíti souprav Talgo pendular. Celkem za 67,7 milionů €. V tomto případě budou soupravy vyrobeny ve Španělsku, 5 souprav bude pro denní provoz a zbytek pro noční. Všechny budou mít maximální rychlost 220 km/h.

Zdroj: www.altavelocidad.org a Foto: Talgo

19.1.2006 - 16:28 - Dvoupatrové noční lůžkové vozy pro Finské železnice

Helsinki - Finské dráhy (VR) objednaly u společnosti Talgo 20 dvoupatrových lůžkových vozů, které vhodně doplňují již dříve dodané dvoupatrové vozy InterCity. V každém voze nalezneme 19 oddílů s 2 lůžky (oddíly lze rezervovat pro 1 a 2 osoby). Ve spodní části jsou vždy každé 2 oddíly průchozí, proto mohou společně cestovat i rodiny. V oddělené horní části jsou kabiny vybaveny WC a sprchou. Všechny oddíly disponují také zásuvkami, budíkem, rádiem (přes sluchátka) a regulací teploty. GSM-Repeater umožňuje kvalitní příjem signálu mobilních telefonů. Celková výše zakázky činí 58 milionů €. První 4 vozy budou nasazeny v únoru mezi městy Helsinky a Rovaniemi.

Zdroj a Foto: Lok-Report

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:55
sets at 20:15