..: ZelPage Reports - Švýcarsko :..

Erstfeld/Bodio — Na jihu Švýcarska proběhlo 1. června 2016 slavnostní otevření nově vybudovaného Gotthardského úpatního tunelu. Nový dvoutubusový tunel, dlouhý 57 km, spojuje kantony Uri a Ticino. Ceremonie probíhaly u obou tunelových portálů, nedlouho po jejich skončení projela tunelem souprava s cca 500 cestujícími, kteří cestu prvním veřejným vlakem vyhráli v loterii. Do plného provozu bude tunel uveden v prosinci tohoto roku se změnou jízdních řádů.

čelo razicího stroje s výzdobou, foto: www.57km.chErstfeld/Faido — V pátek ve 14.30 hodin byla slavnostně proražena východní štola nového železničního tunelu pod švýcarskými Alpami. Razicí stoj prorazil stěnu z jižní strany za účasti odstupujícího ministra dopravy Leuenbergera a jeho kolegy Adolfa Ogiho, který v roce 1992 stavbu prosadil v referendu. Show byla švýcarům přenášena v přímém přenosu, však si ji také pořádně zaplatili a užívají si ji. Vždyť například exkurze na stavbu jsou dlouhodobě asi rok dopředu zarezervované a na dnech otevřených dveří jsou návštěvníci odbavováni jen s nasazením všech sil.

GEX 907 Glacier Express, Hospental - Realp, foto: Martin Válek Brig — Matterhorn Gotthard Bahn (MGB) se seznámila se závěry vyšetřování nehody a byla znepokojena, že k nehodě vedla lidská chyba. Společnost nese svou zodpovědnost za následky havárie. Při zveřejnění závěrů vyšetřování management znovu vyjádřil svou hlubokou účast těm, kteří byli zraněni, a nejhlubší soustrast příbuzným oběti. Vyšetřující orgány zjistily, že strojvedoucí jel v okamžiku havárie nadměrnou rychlostí, která vedla k vykolejení. „Hluboce litujeme, že k této vážné nehodě vedla lidská chyba, a že ve výsledku tak mnoho lidí utrpělo bolest a utrpení. Naše myšlenky jsou především s těmi, kteří byli zraněni, a s příbuznými ženy, která přišla o život,“ řekl Jean–Pierre Schmid, předseda představenstva MGB. Generální ředitel Hans–Rudolf Mooser komentoval výsledek vyšetřování takto: „Neseme odpovědnost vůči všem, kterých se tato nehoda dotkla, a budeme i nadále dělat vše, co je v našich silách, abychom odčinili způsobenou škodu kdekoli je to možné. Zároveň se nám ulevilo, že vyšetřování je již ukončeno, čímž skončily nejistoty a spekulace.

Glacier Express, foto: Swiss Travel System Fiesch - aktualizováno — Legendární Glacier Express, vlak číslo 908, dnes krátce po poledni vykolejil v mírném oblouku před městem Fiesch (kanton Wallis) třemi posledními vozy. Dva z nich se převrátily. Na místě nehody zasahovalo šest vrtulníků. Hlášena je jedna oběť. Ze 42 zraněných je 6 ve vážném stavu. Zranění pochází většinou z řad japonských turistů. Příčina nehody zatím není známa. Doprava je mezi Lax a Fiesch zastavena, vlaky jsou nahrazeny autobusy. Dle tiskového mluvčího dopravce bude trať otevřena během soboty. Tento úsek trati Brig - Andermatt o rozchodu 1000 mm, částečně ozubnicové, provozuje společnost Matterhorn-Gotthard Bahn.

Fotografie z místa nehody najdete na serverech Blick.ch a railpage.net

Zdroj: Neue Zürcher Zeitung

Realp DFB, odjezd, foto: zhmOberwald — Pátek 18. června 2010 přinesl horské dráze na Furce historický okamžik – po 28 letech byla znovu u Oberwaldu kolejově propojena přerušená trasa přes horské sedlo Furka. Tím se naplnil i jeden z nejdůležitějších předpokladů pro znovuotevření trati Oberwald – Gletsch, a celá, skrze ledovcový Glacier Express známá trať je znovu průjezdná. Zatlučením posledního zlatého hřebu poblíž přejezdu "Bogen" v km. 41.525 to stvrdili v pátek v 16 hodin i čtyři tamní představitelé. Manfred Willi, vedoucí stavby DFB, pak hned vedle připevnil pamětní desku k tomuto památnému dni. Malá oslava byla ještě obohacena o pozitivní zprávu spolkového drážního úřadu, který vydal provozní povolení pro trať Realp – Gletsch na právě začínající sezonu 2010. Zbývající dva měsíce do slavnostního otevření trati 12. srpna 2010 budou využity pro dokončovací práce, testy, školení zaměstnanců – vše s cílem i pro tento poslední úsek včas získat potřebná povolení k provozu.

13.7.2009 - 9:00 - Cisalpino - zázrak se opět odkládá

Cisalpino2 Curych, Miláno — Až do druhé změny jízdního řádu bylo původně odloženo zavedení nových jednotek Cisalpino Due (ETR 610) na dálkové vlaky spojující Itálii se Švýcarskem přes alpské průsmyky Lötschberg–Simplon a Gotthard z důvodů probíhajícího schvalovacího řízení pro provoz ve Švýcarsku. Zaveden byl dočasný jízdní řád s přestupy, zapůjčeny jednotky ICN a další soupravy od SBB i Trenitalia. Provoz vlaků Cisalpino se stal každodenním symbolem zpoždění a nečekajících přípojů. Prakticky každé ráno například ujíždí cestujícím ranního spoje z Milána kvůli zpoždění v řádu 10–15 minut z hranic jejich náhradní souprava a ti pak dojíždějí o hodinu později s přestupem navíc. Nyní je tento provizorní jízdní řád prodloužen do odvolání.

Zdroj: Cisalpino AG

No. 7 Vitznau Rigi Bahn, foto: Zdeněk MichlLuzern - Ve čtvrtek 21. května v poledne se lokomotiva číslo 7 opět vydala na koleje výletní ozubnicové železnice Vitznau - Rigi Bahn. Lokomotiva konstruktéra Niklause Riggenbacha se stojatým kotlem pochází z roku 1873. Byla první lokomotivou vyrobenou v čerstvě zřízené lokomotivce SLM (Schweizerische Lokomotiv- und Maschinenfabrik) Winterthur a pyšní se tak výrobním číslem 1. U příležitosti 50. výročí Verkehrshausu (národního dopravního muzea) byla dočasně znovuuvedena do provozního stavu a až do 28. září bude jezdit v čele oblíbených parních vlaků pro veřejnost.

Fribourg - V době, kdy titulní stránky všech médií informují o bujení chřipky, nás zaujala zpráva ze Švýcarska. Ve vlaku InterCity 730 jedoucího ze St. Gallen do Ženevy totiž došlo v pondělí 27.4. v 18.39 k výbuchu přepravky s virem této nemoci. Jeden cestující byl výbuchem zraněn, žádné ohrožení však nebylo potvrzeno. Zásilka byla určena pro výzkum testu na potvrzení prasečí chřipky.

Černá jízdenka - exkluzivně, u revizora!, foto: Martin Sojka Curych - Švýcarské spolkové dráhy denně přistihnou 1000 černých pasažérů, jejich počet ale klesá. Od roku 2006 dráhy společně s dalšími poskytovateli služeb veřejné dopravy a dopravními svazy vedou registr černých pasažérů. Všudypřítomná žlutá cedulka "s okem" na, dle naší terminologie samoobslužných či specifických tratích, vysvětluje progresi. Při prvním přistižení zaplatíte 80 CHF, při druhém 120 CHF, při třetím 150 CHF. Nezaplatíte-li na místě, zaplatíte ještě 20 CHF poplatek za zpracování.

Alex před Lindau, foto: Ladislav DoškářCurych - Praha - Jsem nyní několik měsíců ve Švýcarsku a tak mne před vánoci čekala cesta domů a po nich jsem se opět podobnou cestou vracel. Jelikož bylo na cestu relativně dost času, vybral jsem si spojení denní, i když se v tomto smyslu skutečně jedná o celodenní program. „Normálního“ cestujícího taková jízda dost možná nikdy nepotká, neboť může dát přednost nejen individuální dopravě, ale v podstatě za podobných nákladů jako s využitím nejlevnějších nabídek drah pro denní spojení může cestovat letecky (např. nabídka společnosti SWISS na lety do Bazileje za 1000 Kč) nebo nočními spoji (nabídky SparNight). V obou případech ale musí cestu plánovat a rezervovat tím dříve, čím spíše se trefí do silného období. A tím vánoce bezesporu jsou, takže když jsem se rozhoupal, byly výhodné (akceptovatelné) nabídky vyprodány. Mé poznatky a zkušenosti s úrovní služeb z této cesty shledávám ale nakonec takové povahy, se kterou se lze setkat běžně i za normálnějšího používání vlaků, a proto bych se o ně přecijen chtěl podělit.

Ilustrační obrázekLausanne - V Lausanne o uplynulém víkendu proběhly prezentační jízdy na lince M2 zdejšího metra. Jde o první metro bez řidiče ve Švýcarsku, dvouvozové jednotky navíc jezdí po pneumatikách na kovových pásech; systém kolo-kolejnice totiž slouží jen ke směrovému vedení a případnému nouzovému dosednutí soupravy. Soupravy se pohybují na trati o maximálním spádu 12 % (průměrně 5,7 %) a zvládaly jízdu i plně obsazené obecenstvem, které si prišlo poprvé užít jízdu bez řidiče a čekalo v kordonech na vstupu do stanic i několik desítek minut.

Ilustrační obrázekAndermatt - Švýcarské Alpy nabízejí nejedno železniční lákadlo a to nejen pro železniční nadšence. Jedním z těch světoznámých je Glacier Express, s trochou nadsázky označovaný za nejpomalejší rychlík na světě. Sítí elektrifikovaných, částečně ozubnicových úzkokolejných drah (rozchod 1000 mm) původně tří soukromých společností jsou spojena od 30. let známá alpská letoviska mezi městem Zermatt, ležící pod vrcholem Matterhornu, a městem Chur. Cestou mezi Rhônou a Rýnem překonává dva velké průsmyky. Napojení má na slavnou Lötschberg-Simplonskou a Gotthardskou alpskou dráhu. Své jméno dostal podle řady vyhlídek na alpské ledovce, z nichž ten nejznámější je ten, ze kterého pramení Rhôna. Ačkoliv ho i dnes můžete spatřit z oken vlaku, tak právě tam už trasa dnešního Glacieru nevede. Jak k tomu došlo?

Ilustrační obrázek Bolzano – Trať Bolzano-BozenMerano-MeranMalles Venosta-Mals vznikla jako část projektu, který dále počítal s jejím prodloužením přes Reschenpass do údolí Innu a rakouského Landecku. Avšak společně s řadou jiných vzal i tento projekt po první světové válce definitivně za své. Trať prochází táhlým alpským údolím Vinschgau řadou oblouků mezi nekonečnými jabloňovými sady. Jižní Tyrolsko je původně rakouské území, které připadlo po první světové válce Itálii. Dnes je autonomní oblastí, odkud němčina dosud nezmizela – ani z názvů sídel, ani z jazyka místních obyvatel.

Ilustrační obrázekKerzers – Na rozhraní německé a francouzské části Švýcarska severně od Bernu najdete stanici, kde se v ostrém úhlu kříží dvě normálněrozchodné jednokolejné elektrifikované trati různých společností. Jde o trať Lyss – Lausanne z roku 1876, kterou v roce 1902 převzala SBB, a trať Bern – Neuchatel společnosti BN, která byla před několika lety převzata společností BLS. Trať každé společnosti má své tři koleje a na jednom zhlaví stanice dochází ke křížení s propojkami. Toto křížení projíždějí všechny vlaky včetně TGV Bern – Paříž maximální rychlostí pouhých 50 km/h.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:45
sets at 20:28