..: All news and reports - Nehody a mimořádnosti - Švýcarsko :..

ABReh 150.204-2 ADLER, Oberried am Brienzersee - Niederried, foto: Filip Štajner Bern — SBB přijaly první bezpečnostní opatření po červencové srážce vlaků u Granges-près-Marnand. Tam jeden ze strojvedoucích projel červenou, strojvedoucí protijedoucí soupravy to odnesl životem a 20 cestujících bylo zraněno. Před 20 lety zavedly SBB systém, kdy odjezd ze stanice byl závislý jen na strojvedoucím. S účinností od 1. října 2013 začalo ve vybraných sedmi stanicích – Cugy (VD), Estavayer (FR), Yvonand (VD), Court (BE), Pruntrut (JU), Zweidlen (ZH) a Granges-près-Marnand (VD) – platit „pravidlo čtyř očí“, tedy k opuštění stanice musí vlakvedoucí dostat i souhlas dispečera. SBB naléhavým opatřením sází opět na lidský faktor. Na sedmi nádražích výpravčí, kteří pouze obsluhovali blok (panel elektronického řízení vlakové cesty) opět osobně na místě kontrolují odjezd vlaků. Výběr provedla interní pracovní skupina a zvolila ty stanice, kde dochází k mimořádným křižováním. Druhá skupina stanic, kde bude zavedeno obdobné opatření, bude vybrána do konce roku.

30.7.2013 - 7:34 - Ve Švýcarsku se čelně střetly regionální vlaky, 35 zraněných

Granges-pres-Marnand — Čelní střet dvou regionálních vlaků se stal v pondělí (29. července) v podvečer krátce před 19 hodinou v Granges-pres-Marnand v kantonu Vaud, asi 50 km jihozápadně od hlavního města Bern. Záchranářům se již podařilo oddělit od sebe obě lokomotivy, z vraku jedné z nich vyprostili i strojvedoucího, bohužel bez známek života. Druhý strojvedoucí je mezi zraněnými, kterých je 35, pět z nich je zraněno těžce. Jeden z vlaků měl Lausanne jako cílovou stanici, druhý z Lausanne vyjížděl směr Payerne. Vyšetřovatelé pátrají po příčinách nehody, je však zatím zcela předčasné dělat nějaké závěry. Na stránce Mail Online jsou k dispozici fotky i video z místa nehody.

Zdroje: BBC, Euronews, Reuters

Aktuální sesuv, foto: tagblatt.ch Gurtnellen — Tento rok již třetí přerušení provozu na jedné z nejdůležitějších tratí ve Švýcarsku spojující Gotthardským průsmykem sever a jih Evropy způsobil opět sesuv. A opět ve stejném úseku. Ve středu, krátce před 16.30, spadl v blízkosti obce Gurtnellen v kantonu Uri na trať skalní blok velikosti 70 až 80 metrů krychlových, poškodil trať i trakční vedení a na delší dobu znemožnil provoz na jedné z nejdůležitějších tratí přes Alpy. Díky po letním sesuvu nainstalovaným senzorům sledujícím pohyby svahu, které zareagovaly okamžitě, byl provoz na trati včas přerušen.

GEX 907 Glacier Express, Hospental - Realp, foto: Martin Válek Brig — Matterhorn Gotthard Bahn (MGB) se seznámila se závěry vyšetřování nehody a byla znepokojena, že k nehodě vedla lidská chyba. Společnost nese svou zodpovědnost za následky havárie. Při zveřejnění závěrů vyšetřování management znovu vyjádřil svou hlubokou účast těm, kteří byli zraněni, a nejhlubší soustrast příbuzným oběti. Vyšetřující orgány zjistily, že strojvedoucí jel v okamžiku havárie nadměrnou rychlostí, která vedla k vykolejení. „Hluboce litujeme, že k této vážné nehodě vedla lidská chyba, a že ve výsledku tak mnoho lidí utrpělo bolest a utrpení. Naše myšlenky jsou především s těmi, kteří byli zraněni, a s příbuznými ženy, která přišla o život,“ řekl Jean–Pierre Schmid, předseda představenstva MGB. Generální ředitel Hans–Rudolf Mooser komentoval výsledek vyšetřování takto: „Neseme odpovědnost vůči všem, kterých se tato nehoda dotkla, a budeme i nadále dělat vše, co je v našich silách, abychom odčinili způsobenou škodu kdekoli je to možné. Zároveň se nám ulevilo, že vyšetřování je již ukončeno, čímž skončily nejistoty a spekulace.

Glacier Express, foto: Swiss Travel System Fiesch - aktualizováno — Legendární Glacier Express, vlak číslo 908, dnes krátce po poledni vykolejil v mírném oblouku před městem Fiesch (kanton Wallis) třemi posledními vozy. Dva z nich se převrátily. Na místě nehody zasahovalo šest vrtulníků. Hlášena je jedna oběť. Ze 42 zraněných je 6 ve vážném stavu. Zranění pochází většinou z řad japonských turistů. Příčina nehody zatím není známa. Doprava je mezi Lax a Fiesch zastavena, vlaky jsou nahrazeny autobusy. Dle tiskového mluvčího dopravce bude trať otevřena během soboty. Tento úsek trati Brig - Andermatt o rozchodu 1000 mm, částečně ozubnicové, provozuje společnost Matterhorn-Gotthard Bahn.

Fotografie z místa nehody najdete na serverech Blick.ch a railpage.net

Zdroj: Neue Zürcher Zeitung

Fribourg - V době, kdy titulní stránky všech médií informují o bujení chřipky, nás zaujala zpráva ze Švýcarska. Ve vlaku InterCity 730 jedoucího ze St. Gallen do Ženevy totiž došlo v pondělí 27.4. v 18.39 k výbuchu přepravky s virem této nemoci. Jeden cestující byl výbuchem zraněn, žádné ohrožení však nebylo potvrzeno. Zásilka byla určena pro výzkum testu na potvrzení prasečí chřipky.

Zürich-Stadelhofen, foto: Christian Beutler, Neue Zürcher ZeitungCurych - Jak nešťastně se lze rozloučit s pomalu končícím jízdním řádem zjistily dnes ráno Švýcarské spolkové dráhy SBB - a spolu s nimi desetitisíce cestujících v curyšské aglomeraci. Těm jejich cestu nejen za prací a školou zkomplikoval požár v tunelu „Zürichberg“, kterým prochází páteřní trať systému S-Bahn spojující nádraží ZH-Stadelhofen - ZH-Stettbach. Ta tak byla pro dopravu zcela uzavřena.

12.4.2006 - 14:56 - Evakuace cestujících Cisalpina

Zürich - Na vlaku Cisalpino, který musel být 11. 4. 2006 kolem 20. hodiny zastaven v tunelu u města Thalwil, došlo k požáru. Ten se rozšířil v předposledním voze a proto museli být cestující evakuováni nouzovými východy. Dva cestující museli být hospitalizováni z důvodu otravy kouřem. Na pomoc přijeli profesionální hasiči z Zürichu a povolány byly také hasicí a záchranné vlaky SBB. Provoz na trati byl přerušen a nasazena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: Bahnnews

Foto: Cisalpino AG

15.3.2006 - 20:02 - Nahlášení bomby ovlivnilo curyšský S-Bahn

sbahnCurych - Dnes odpoledne byla zrušena či opožděna většina spojů Züricher S-Bahn. Důvodem bylo nahlášení bomby v 15:30 hod. Zcela přerušena byla doprava v úseku Zürich HB - Zürich Stadelhofen - Stettbach a Zürich Stadelhofen - Zürich Tiefenbrunnen. SBB vypravovaly náhradní autobusy a doporučily cestujícím cestu tramvajemi či městskými autobusy. Až v 18:20 hod. povolila police postupné obnovení provozu ve všech dotčených úsecích.

Zdroj: Tiskové zprávy SBB

27.1.2006 - 23:20 - Sněžení ochromilo železnici ve Švýcarsku a Itálii

sbbBern - Silné sněžení zasáhlo severní Itálii a jih Švýcarska. Nákladní doprava je silně ochromena. Mezistátní osobní vlaky z Itálie do Švýcarska jezdí s velkým zpožděním jak přes Gotthard, tak přes Simplon. Zpoždění nabírají regionální vlaky na jihu Švýcarska. Odřeknuty jsou vybrané vlaky IR z Basileje do Locarna, které svou jízdu končí v Bellinzoně. Vlaky Cisalpino, EC a IC zastavují kromě obyvklých míst také na regionálních zastávkách a nádražích.

Před cestou do severní Itálie varuje i české ministerstvo zahraničních věcí. Doprava je paralyzována nejen na železnici, ale i na silnicích, kde se tvoří dlouhé kolony aut, zcela uzavřeno je i letiště v Janově a Bergamu.

Zdroj a foto: Tisková zpráva SBB

23.1.2006 - 20:49 - Světové ekonomické fórum v Davosu ovlivní železniční dopravu

bixDavos - V sobotu 28.1.2006 se ve švýcarském Davosu koná Světové ekonomické fórum. Společnost Rhätische Bahn informuje o následujících opatřeních: při cestě do Davosu musí cestující podstoupit osobní kontrolu, kvůli které musí opustit vlak a po provedené kontrole jít 300 m do náhradní soupravy. Toto opatření bude trvat od 9 do 14:30 hod. Jízdní doba vlaků v úseku Landquart - Davos se prodlouží o 40 minut, sportovní vlaky jsou zrušeny bez náhrady. Některé vlaky budou končit na okrajových nádražích v Davosu a přípoje mezi vybranými vlaky nebudou zajišťovány.

Zdroj: Tisková zpráva SBB

traťEvropa - Ministerstvo zahraničí upozorňuje na zhoršený průjezd Německem, Rakouskem, Švýcarskem a severní Itálií kvůli záplavám. Vydalo proto seznam nejzasaženějších železničních tratí a silničních úseků.

ilustrační fotoEvropa - aktualizováno 19:25
S velkou vodou v jižním Německu, Rakousku a Švýcarsku bojují stovky hasičů, vojáků i policistů. Povodně již zčásti ochromily provoz na silnicích i na železnici.

22.6.2005 - 20:33 - Ve Švýcarsku se zastavily vlaky

Bern - Prakticky všechny vlaky ve Švýcarsku dnes večer přestaly jezdit kvůli poruše na elektrickém zařízení, k níž došlo během večerní špičky. Ve vagonech je zablokováno podle odhadů až 100.000 cestujících. Švýcarská železniční společnost SBB uvedla, že zatím nezná podstatu problému, který dnes asi v 18:00 SELČ způsobil poruchu v dodávce elektřiny. Mluvčí SBB Jean-Philippe Schmidt řekl, že neví, kdy bude závada odstraněna. Závada těchto rozměrů je "naprosto mimořádná," řekl Schmidt švýcarskému rozhlasu. Televize SF1 zase odhadla, že ve velkém horku je ve stojících vlacích asi 100.000 lidí. V některých oblastech, kde jsou aspoň omezené dodávky elektřiny, bylo možné dopravit soupravy na nádraží, uvedla SBB. Jinde byly nasazeny dieselové lokomotivy.
Výpadek se kromě SBB týká i RhB (Rhätische Bahn), SOB (Südostbahn) a některých dalších společností.
ČTK

22.6.2005 - 20:24 - Cisalpino AG zavádí NAD během stávky v Itálii

Švýcarsko - Během 24-hodinové stávky nahradí společnost Cisalpino AG své rychlovlaky autobusy (do a z Itálie), to umožní pokračování v cestě z Brigu a Chiassa, ačkoli budou v Itálii všechny vlaky zastaveny. Stávka by měla začít zítra přesně ve 21:00 hod. Všechny mezinárodní vlaky jedoucí přes Švýcarsko začánají a končí ve stanicích Brig a Chiasso. Přednost na přepravu v autobusech budou mít cestující, kteří si zakoupili rezervaci míst. Více informací na stránkách www.cisalpino.ch.

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 04:55
sets at 21:15