..: All news and reports - Tarify - Švýcarsko :..

Jadran, Odb.Lučební, foto: Duhy Praha — Blížící se letní prázdniny jsou i letos impulzem pro cestování a dovolenou, což jsou věci, jež evropské železniční společnosti pravidelně podporují různými tarifními nabídkami, ze kterých jsou jednoznačně nejvýhodnější síťové jízdenky. V tuto chvíli jsou známy již nabídky Českých drah a také Švýcarského dopravního systému. Závěrem článku bychom vás také rádi upozornili na možné problémy v případě, že jste si loni v Rakousku pořídili jízdenku Sommerticket a s ní nutnou zákaznickou kartu ÖBB VORTEILScard.

Černá jízdenka - exkluzivně, u revizora!, foto: Martin Sojka Curych - Švýcarské spolkové dráhy denně přistihnou 1000 černých pasažérů, jejich počet ale klesá. Od roku 2006 dráhy společně s dalšími poskytovateli služeb veřejné dopravy a dopravními svazy vedou registr černých pasažérů. Všudypřítomná žlutá cedulka "s okem" na, dle naší terminologie samoobslužných či specifických tratích, vysvětluje progresi. Při prvním přistižení zaplatíte 80 CHF, při druhém 120 CHF, při třetím 150 CHF. Nezaplatíte-li na místě, zaplatíte ještě 20 CHF poplatek za zpracování.

Ilustrační foto - 1116 v úseku Innsbruck - Bludenz, autor: Tomáš KubovecBern - Součástí každé vstupenky na fotbalový zápas bude i jízdenka platná v prostředcích veřejné dopravy ve všech švýcarských městech. Platnost jízdenky bude 36 hodin ve 2. vozové třídě vlaků na území Švýcarska a Rakouska (UEFA EURO 2008 Kombi-Ticket). Jízdenku Kombi-Ticket bude možné využít také na lodích a v prostředcích MHD. Vznik této jízdenky podpořily SBB, ÖBB a Euro 2008 celkově 8 mil. CHF.

7.4.2007 - 18:00 - Zvýhodněné jízdenky na TGV mezi Švýcarskem a Francií

Ilustrační obrázekCurych - Od 10.6.2007 bude cesta mezi Curychem a Paříží trvat 4,5 a mezi Basilejí a Paříží 3,5 hodiny. Při této příležitosti bude o 2 měsíce dříve, 10.4.2007, zahájen předprodej speciálních jízdenek za 18, resp. 22 CHF mezi Švýcarskem a Francií. Od 10.6. do 30.7.2007 tak budou moci lidí cestovat za výhodné ceny. Počet jízdenek je omezený. Jízdní doba se díky nově otevřené vysokorychlostní trati zkrátí o 90 minut a vlaky budou dosahovat rychlosti až 320 km/h. Jezdit zde budou jednotky TGV s novým designem od Christiana Lacroixa. V budoucnu budou jízdenky prodávány v předprodeji od 32/78 CHF (2./1. třída Basel/Genf - Paris), od 47/86 CHF (Bern/Lausanne - Paris) a 55/102 CHF (Zürich - Paris). Zvýhodněné jízdenky při příležitosti otevření nové vysokorychlostní trati směrem na východ Francie budou prodávat kromě SBB také SNCF a DB.

zdroj: Tisková zpráva SBB

V mezinárodní dálkové železniční dopravě mezi Švýcarskem a Itálií vzniklo, s platností od 1. února 2006, přes 40 různých cenových nabídek. Tím se železnice přiblížila k stejnému systému, jako existuje v letecké dopravě. Tento systém se osvědčil již u TGV Lyria na trati z Paříže do Ženevy v konkurenci se silniční a leteckou (nízkonákladovou) dopravou. Podle nového systému, který začal platit v Itálii, se již nevychází z ujeté vzdálenosti, ale z tržní ceny. Záleží na poptávce v určitém dni v týdnu, sezóně či části dne. Ceny se dále liší podle typu vlaku, doby odjezdu, komfortu a službách. Jednu z rolí také hraje doba nákupu jízdenky, její platnost a podmínky vrácení/zpáteční jízdy. Ceny jsou vytvářeny také s ohledem na leteckou a silniční dopravu.

11.6.2006 - 21:57 - Cena jízdenky v Rakousku je výhodnější než v Německu a Švýcarsku

Ilustrační fotoVídeň - Studie agentury Litra porovnávala ceny jízdenek ve třech německy mluvících zemích a zároveň zohledňovala kupní sílu obyvatel. Výsledkem je, že zákazníci ÖBB cestují vlakem nejvýhodněji. Za 200 km dlouhou trasu zaplatí zákazníci v Rakousku 27,60€, ve Švýcarsku o 33 centů víc a v Německu je cena jízdenky dokonce 32,67€ (normální jízdné ve 2. třídě). Podobně dopadlo porovnání výhod při vlastnictví slevových karet. Aby se jejich pořízení vyplatilo, musí cestující v Rakousku uskutečnit průměrně 2,97 cesty, ve Švýcarsku 5,9 cesty a v Německu 7,1 cesty.

zdroj: Tisková zpráva ÖBB

Zürich - Železniční společnost CityNightLine, která provozuje moderní noční vlaky a letecká společnost SWISS vytvořily novou nabídku - Night&Flight. Jedná se o kombinaci vlakové jízdenky a letenky.

23.11.2005 - 10:58 - SBB: Nákup jízdenek před mobilní telefon s MMS

Bern - Od 1. prosince 2005 mohou cestující nakupovat jízdenky přes mobilní telefon. Tzv. „Mobileticket“ lze objednat po předchozí registraci a vybírat lze spojení mezi 40 nejdůležitějšími železničními stanicemi ve Švýcarsku. Švýcarské spolkové dráhy (SBB) nabízejí na začátku akce 780 spojení. Zaslaný „2D-Barcode“ slouží vlakovému personálu ke kontrole a proti zneužití. Jízdenky lze zakupovat prozatím pouze pro SBB a dceřiné společnosti Thurbo a Zentralbahn.

1.11.2005 - 7:13 - Jeden den po Švýcarsku za 39 CHF

sbbBern - SBB zavádí od 1.11. novou slevu pro majitele karet Halbtax. Ti budou moci cestovat jeden den po celém Švýcarsku vlaky SBB, s dalšími železničními přepravci, v autobusech a na lodích za 39 švýcarských franků ve 2. třídě a za 55 CHF v 1. třídě. Jízdenky se budou vydávat od 1.11. do 18.12.2005 a platit budou ve všední dny od 9 do 24 hodin, o víkendech bez časového omezení. Jejich zakoupení je možné i přes internet.

6.6.2005 - 8:50 - SBB zavádí kampaň na podporu prodeje on-line jízdenek

sbbBern - Od 6.6.2005 začne na všech švýcarských nádražích marketingová kampaň na podporu prodeje jízdenek přes internet. V prvním pololetí letošního roku si jízdenku přes internet zakoupilo 165.000 zákazníků a zaregistrovalo se jich celkem 135.000. Celá akce proběhne od 6.6. do 3.7.2005 a měla by zákazníky informovat o výhodách prodeje on-line jízdenek, který byl spuštěn v listopadu 2004. Aby si mohl zákazník zakoupit jízdenku přes internet, potřebuje počítač či jiné zařízení s webovým prohlížečem a připojením k internetu, kreditní kartu a tiskárnu. Pro zvýšení atraktivity tohoto prodeje poskytují SBB slevy na jízdenky Click-Rail Billette pro Švýcarsko a cesty po Evropě.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:34
sets at 16:05