..: ZelPage Reports - Tarify - Česká republika (celá) :..

Peronka Bocanovice — Současně s platností nového jízdního řádu dochází také - jako už tradičně – k mnoha změnám v tarifu dopravců. Jednou z nich mimo jiné bude také úplné zrušení institutu, o němž si mnozí myslí, že musel být zrušen už dávno. Jde o vstupenku na nástupiště. Důvodem této změny je to, že se zcela zásadně změnily vztahy Českých drah k částem železničních stanic (zejména podchodům a nástupištím), a s ohledem na to, že do budoucna není vyloučena ani změna vlastnických práv ČD ve vztahu k budovám železničních stanic, které jsou dosud v jejich majetku.

Pohled na blažovickou spojku tratí 300 a 340 z mostu vlečky do cementárny Mokrá Česká republika — Již uplynuly téměř dva roky od doby, kdy České dráhy zavedly nový způsob stanovení tarifní vzdálenosti podle počtu ujetých kilometrů. Toto počítání je jistě spravedlivější než tarifní pásma, která byla používána v dřívějších tarifech ČD. Podrobnějším zkoumáním některých úseků však zjistíme, že ne všude je počítání kilometrů úplně zase až tak spravedlivé. Jak je to tedy se stanovením tarifní vzdálenosti obecně, jaké úseky jsou sporné a jakou roli hrají tarifní vzdálenosti v kontextu budoucího postavení VRT tratí? Především těmto tématům se věnuje následující článek.

Praha — Jak bylo před několika dny uvedeno na serveru K-report.eu, České dráhy (ČD) na svých internetových stránkách počátkem listopadu zveřejnily traťové tabulky nového železničního jízdního řádu, platného od 13. prosince 2009, a to uceleně pro celou českou železniční síť. Do té doby byly jízdní řády v různém stádiu rozpracovanosti k dispozici pouze na internetových stránkách některých městských nebo krajských úřadů, případně organizátorů dopravy. Brzké oficiální zveřejnění detailů nového JŘ přitom bylo posunem oproti minulým rokům, kdy byl GVD držen v tajnosti až do oficiální mediální prezentace. ČD však i letos po několika dnech změnily názor a soubory z webu stáhly. Při nákupu některých jízdenek v předprodeji tak cestující mohou narazit na určité komplikace. Jak postupovat, když nový GVD ohrozí použitelnost již zakoupeného dokladu?

Ilustrační obrázek - vůz společnosti Arriva na rychlíku Franz Kafka, foto: Rastislav Štangl (Atolix) Furth im Wald - Kromě zrušení bezplatných vnitrostátních místenek představily České dráhy další novinku ve svém elektronickém obchodu. Nabídka mezinárodních relací v eShopu se nově rozrostla o dvě bavorské destinace. V souvislosti s tím došlo k nahrazení původního "München Special" a "Nürnberg Special" internetovými jízdenkami. K bavorským eTiketům existuje zajímavá alternativa: Bayern-Ticket, který Vám v článku krátce představíme. Zároveň se ohlédneme i za minulostí, současnosti a budoucností železničního spojení mezi Prahou a Bavorskem.

Vzorová jízdenka zakoupená přes internet, foto: eshop.cd.czPraha - V závěru ledna přinesly České dráhy dvě novinky pro zákazníky využívající elektronický obchod. Nejdříve přišla poměrně špatná zpráva; doposud bývala při internetovém nákupu vnitrostátní jízdenky poskytována zároveň i bezplatná rezervace místa k sezení (s výjimkou produktu SC Pendolino). Počínaje čtvrtkem 22.1.2009 však již za místenku zaplatíte téměř tolik, co na pokladně.

Před týdnem naopak ČD oznámily o něco lepší zprávu. Od pátku 30.1.2009 se rozšířila nabídka mezinárodních jízdenek v eShopu o dvě destinace ve spolkové zemi Bavorsko. Oba nově zavedené eTikety zároveň nahrazují původní tarifní nabídky "München Special" a "Nürnberg Special". Zároveň došlo i k další úpravě týkající se poskytování místenek v eShopu.

Logo ČD (eShop), foto: Atolix (www.cd.cz) Evropa - Ve středu, 17.12., České dráhy zveřejnily nový mezinárodní ceník lůžkových a lehátkových příplatků platný od 14.12.2008. S ohledem na nový grafikon v ceníku přímé noční spojení „Treno Notte“ do Benátek už nenajdete. Nově je místo něj k dispozici přímé noční spojení do Lublaně a Záhřebu. Kromě nabízených relací došlo i k řadě cenových úprav – povětšinou se ceny zvýšily, ovšem nechybí ani cenové poklesy.

Změny se však významně dotýkají především nočních cest na Slovensko, kde došlo k nárůstu cen příplatků o 20% až 36%. Novinkou je rovněž aktuální ceník příplatků ve vnitrostátních nočních vlacích. V prvním díle souhrnného přehledu změn se zaměříme na příplatky ve vnitrostátní přepravě i v přepravě mezi Českou republikou a Slovenskem.

Ilustrační obrázek "In–Karta je v pořádku, ale copak to máte na lístku?", táže se nevěřícně průvodčí cestujícího na důvod, proč má nápisem znehodnocený lístek. "Víte, to jeden váš kolega byl zmatený a myslel, že je karta padělaná …", obhajuje platnost svého řádně zakoupeného jízdního dokladu cestující na palubě vlaku InterCity. Průvodčí chápe a odchází dál konat svou povinnost. Po chvíli se však se smíchem přiřítí zpět a prosí o zapůjčení dokladů. "Tohle musím ukázat kolegovi!" Cestující i průvodčí jdou do služebního kupé, kde je druhý člen vlakové čety vyzván k vyzkoušení karty příruční pokladnou. "V pořádku, že? A teď podívej na lístek!" Když druhý průvodčí zří "POZOR! Karta", začne se popadat smíchy za břicho.

Logo ČD (web)Praha - Jak Vás již ŽelPage informovala, na internetových stránkách Českých drah se objevily ceníky jízdného v mezinárodní přepravě. V průběhu dnešního dne do nich byly zapracovány rovněž informace o cenách lůžkových a lehátkových příplatků. Co nového nám mezinárodní ceníky přináší?

Mají všichni cestující správné informace?Česká republika - Od úterý 12.12. do neděle 17.12.2006 provedli redaktoři ŽelPage opět průzkum ČD center. První průzkum ČD center probíhal od 9. do 16.4.2005 a oslovena byla všechna ČD centra. Ve druhém průzkumu však byla vybrána pouze krajská ČD centra, i když původní záměr byl koncipován tak, že navštívíme všech 14 krajských ČD center osobně. Z časových důvodů jsme se nakonec rozhodli zopakovat průzkum pomocí e-mailu. Již připravujeme další průzkumy z oblasti železniční dopravy, které budou probíhat v roce 2007 a budou zaměřeny nejen na ČD centra, ale i na další služby poskytované na železnici. Výsledky právě dokončeného průzkumu ČD center přinášíme v článku.

infoPraha, Čelákovice - V roce 2005 provedla CSPSV rozsáhlý průzkum kvality poskytovaných informací v ČD centrech zákazníkům. Podobný projekt uskutečnil i Německý dopravní klub (VCD).

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:07
sets at 18:32