..: All news and reports - Stavby a projekty - Česká republika (celá) :..

TGV z Paříže do Štrasburku uhání rychlostí 316 km/h, foto: Radek Papež Praha — Ministerstvo dopravy v rámci přípravy českých vysokorychlostních tratí zpracovalo koncepční dokument s názvem Program rozvoje Rychlých železničních spojení v ČR. O něm by v březnu měla jednat vláda, která rozhodne, zda a za jakých podmínek bude realizován systém rychlé železnice na našem území. „Výstavba vysokorychlostních tratí potřebuje nový impuls, příprava se musí zrychlit a dostat jasný harmonogram. Na tom panuje shoda. Vládě proto představím v březnu celý program rozvoje rychlých železničních spojení. Tento dokument by nás měl posunout k tomu, že se stát ke stavbě nových tratí poprvé jasně přihlásí a přejde od teorií k jejich reálné přípravě a výstavbě,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.

123.003-6, Rudoltice v Čechách – Třebovice v Čechách, foto: JirkaŠ Praha — Vláda na svém jednání dne 25. ledna schválila materiál Koncepce nákladní dopravy pro období 2017–2023 s výhledem do roku 2030. Tato koncepce analyzuje současnou situaci v nákladní dopravě a navrhuje její řešení pro krátkodobý a střednědobý výhled, nedílnou součástí jsou samozřejmě i opatření týkající se železnice, na něž se především zaměříme. V tzv. Bílé knize dopravní politiky z roku 2011 je definován cíl převést 30 % silničních přeprav délky nad 300 km právě na železnici, a to do roku 2030; do roku 2050 by to mělo být dokonce 50 %. Současná česká železnice však tohoto cíle dosáhne jen stěží – tratě nejsou dostatečně kapacitní, trakční soustava dostatečně výkonná, nákladní vlaky jsou často vedeny zastaralými lokomotivami o malém výkonu. Přesunu nákladu ze silnice na koleje tak musí předcházet řada kroků.

22.3.2016 - 19:01 - Protikorupční policie zasahovala nejen na SŽDC

logo SŽDC Praha — Hlavními českými médii v úterý 22. března rezonovala v rubrice domácího zpravodajství zpráva o policejním zásahu na SŽDC i několika dalších místech. Podle státního zástupce Ondřeje Trčky jsou předmětem protikorupční razie podvody spojené s veřejnými zakázkami. Trčka dále uvedl, že bylo zahájeno trestní stíhání šesti lidí a tří firem za skutky spáchané v loňském roce – pletichy při zadání veřejné zakázky, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie. Zásah se nevyhnul ani ministerstvu dopravy, kde byl zabaven počítač ředitele odboru strategie Luďka Sosny, Aktuálně.cz pak uvádí i zadržení generálního ředitele VUZ Antonína Blažka. Hledáčku policie neunikly ani projektantské firmy SUDOP PRAHA a Valbek nebo stavební společnost Strabag Rail.

Více informací naleznete v přiložených zdrojích.

Zdroje: Aktuálně.cz, Neovlivní.cz, iDNES.cz, E15.cz

Nové informační tabule ve stanici Dresden Hbf, foto: Kai Michael Neuhold – Deutsche Bahn AGBerlín — Německý správce železniční infrastruktury DB Netz, člen koncernu Deutsche Bahn, chystá pro cestující ve 120 nejfrekventovanějších železničních stanicích nové odjezdové informační tabule na nástupištích. Prvními třemi stanicemi, kde byly již nové systémy instalovány, jsou nádraží Leipzig Hbf, Leipzig/Halle Flughafen a Karlsruhe Hbf v západní části Německa. Již do konce letošního dubna má být novou generací tabulí vybaveno 60 stanic, do konce roku pak ještě dalších 60. Kromě toho se chtějí u Deutsche Bahn více zaměřit také na kvalitu úklidu na nástupištích a nádražních budovách, a to konkrétně v 53 městech, na která poukázali sami cestující.

Budova CDP v Praze, foto: SŽDC Praha – Centrální dispečerské pracoviště (CDP) v Praze dnes, 1. února, ve své budově na Balabence zahájilo provoz cvičného sálu. Správa železniční dopravní cesty tak uskutečnila další krok k dálkovému řízení železničních tratí v Čechách. Stavba CDP Praha byla zahájena před dvěma lety v dubnu, dokončena pak má být v dubnu letošního roku, a to s celkovými náklady ve výši 365 mil. Kč. Řádově vyšší investice si však vyžádá technologické vybavení sálů a řízených tratí, podle serveru E15 by to mělo být až 14 miliard do roku 2020. Zkušební provoz CDP Praha probíhá již od 18. ledna, během něj se zkouškám podrobují veškeré instalované technologie.

Celkový pohled na vůz, foto: Jan Plomer Praha — V rámci studia na fakultě strojní ČVUT v Praze jsem navrhl koncept patrového dvoučlánkového vozu, který jsem v akademickém roce 2013/2014 v rámci diplomové práce prověřil po stránce proveditelnosti, a to především pojezdu. Koncepci jsem po technické stránce konzultoval s několika odborníky na podvozky, ale chyběla mi odezva ze stran širší odborné veřejnosti, hlavně z okruhu dopravců. To je důvodem k tomu, proč vám, čtenářům ŽelPage, nyní chci v článku koncepci představit. Představovaná koncepce je původní myšlenkou autora, některé aspekty jsou pak výsledkem studie proveditelnosti zpracované v rámci diplomové práce autora na FS ČVUT v Praze. Koncepce je zaměřena zejména na optimalizaci využití kinematického obrysu včetně jeho dovolených přesahů při průjezdu obloukem.

VRT Kolin - Ryn-Mohan, foto: Deutsche Bahn Praha — Výstavba vysokorychlostních tratí je v České republice tak trochu nekonečným tématem, které rozděluje i odbornou veřejnost. Stavět či nestavět vysokorychlostní tratě, případně v jakých trasách, v jakém rozsahu a hlavně kdy - to jsou jen některé z otázek, které v této souvislosti pravidelně vyplouvají na povrch. Po dlouhé době čekání se však letos rozhoupal i správce infrastruktury, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), a v květnu letošního roku vypsal výběrové řízení na strategickou zakázku Rychlá spojení - Studie příležitostí. Tato zakázka v předpokládané hodnotě 20 milionů korun však ještě před výběrem vítěze vzbuzuje pochyby. Kritici totiž poukazují na to, že je podle jejich názoru šita na míru jediné společnosti, kterou je SUDOP PRAHA. Celá věc se tak nyní dostala až na stůl Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). K tomu se odvolalo Centrum pro efektivní dopravu, které samo o zakázku ve spolupráci se zahraničním partnerem také usilovalo.

810 234-5, Vlaské, 10. 12. 2011, foto: Petr Borženský Polná/Mladějov na Moravě — Příznivou zprávou v období rušení železničních tratí v České republice je bezpochyby příprava obnovení hned několika železničních tratí. V současné době je situace na české železnici (hlavně pak lokálkách) hodně nepřehledná, proto přinášíme tento přehled, jež by vás měl seznámit se situací kolem lokálních tratí bez osobní dopravy. I když netvrdíme, že přehled je zcela kompletní. Navíc při současných změnách na ministerstvu dopravy i jím řízených společnostech mohou být dosud poodhalené, avšak nerealizované, plány přehodnoceny.

Motorový vůz na trati, foto: Město Horní SlavkovHorní Slavkov — V pátek 28. června se v Kounicích, místní části Horního Slavkova, odehrálo něco, co v České republice rozhodně není běžné. Obnovy se totiž dožil úsek regionální železniční tratě z Krásného Jezu do zastávky Horní Slavkov-Kounice, dříve nesoucí název Ležnice. Železnici obnovil její správce, Správa železniční dopravní cesty, jelikož o provoz v daném úseku mají zájem některé firmy, které zde sídlí a mají na trať napojené vlečky. Nutno však podotknout, že ani jedna z vleček zatím opravou neprošla a trať tak bude sloužit zatím pouze sezónní osobní dopravě, kterou objednává kraj společně s městem Horní Slavkov. Do konce srpna se tak každý víkend na trať podívají tři páry vlaků, z nichž jeden je veden jako přímý již z Karlových Varů.

Rychlá železnice i v České republice (kniha), foto: CEDOP Praha — Železnice v České republice zaspala. Mimo běžné opravy tratí probíhají podstatě pouze jejich rekonstrukce na tzv. koridory. S realizovanými přeložkami však ani na těchto tratí nedosahujeme nijak vysokých rychlostí, díky nimž by bylo možné dosáhnout výraznějších zkrácení jízdních dob vlaků, jak je tomu obvyklé nejen ve vyspělejší části Evropy. Nové tratě, na rozdíl od dálnic, se v Česku prakticky nestaví, poslední postavenou tratí byl úsek Brno - Havlíčkův Brod. Některé tratě vedou daleko od sídel, mimo hlavní směry potřeby obyvatel. Chybí řada spojení, tratě mají nevyhovující parametry a mnohdy i nedostatečnou kapacitu. Proto potřebuje Česká republika zásadním způsobem modernizovat celou železniční síť. Vysokorychlostní železnice má zásadní postavení nejen v mezinárodní dopravě, ale o nic menší v dopravě vnitrostátní. Vysokorychlostní tratě se nijak významně neliší od těch stavěných pro nižší rychlosti včetně investičních nákladů. Cena stavby se odvíjí především od rozsahu umělých staveb, zejména mostů a tunelů. Ve volném terénu jsou tratě levnější než dálnice, v žádném případě ne průměrně vyšší při plánované realizaci v České republice. Díky vysokorychlostním tratím může také dojít ke snížení spotřebované energie.

24.10.2012 - 14:00 - Pomozte vybrat nejkrásnější nádraží ČR 2012

Roztoky u Prahy, anketa Nejkrásnější nádraží ČRPraha — Letos probíhá již šestý ročník soutěže o Nejkrásnější nádraží ČR. Soutěž má za cíl zlepšit stav českých nádraží a okolních budov a oceňuje dobré příklady v péči o prostředí železničních stanic a zastávek, často ze soukromé iniciativy jejich zaměstnanců. Letos bylo nominováno 38 nádraží. Finalisty volili zástupci čtrnácti spolupracujících organizací a do finále postoupily stanice Bělá nad Radbuzou, Česká Třebová, Jindřichův Hradec, Luhačovice, Mariánské Lázně, Mnichovice, Nemilkov, Opava východ, Šumperk a Telč. Svého favorita můžete podpořit až do 11. listopadu na adrese www.nejnadrazi.cz nebo pomocí SMS na číslo 736 300 202 ve tvaru NADRAZI JMENO STANICE za cenu běžné sms dle operátora. Alternativní možnost hlasování je též poštou na adresu Asociace Entente Florale CZ – Souznění, o.s., V pevnosti 159/5b, 128 00 Praha 2. Deset vylosovaných hlasujících obdrží vstupenky do Království železnic a jízdenky na historické vlaky. Vítězné nádraží bude slavnostně vyhlášeno v Senátu dne 12.12.2012.

Děkujeme předem za Vaši podporu soutěži, kterou spolupořádáme!

8.1.2012 - 16:00 - Stipendijní program Českých drah vyhlášen i letos

Řada z nás trpí velkou láskou k železnici. Těm mladším může pomoci stipendijní program ČéDés., foto: Topič Praha — V pořadí již čtvrtý běh stipendijního programu ČéDés vyhlásily v prosinci minulého roku České dráhy. Určen je pro žáky 9. ročníků základních škol a studenty partnerských středních škol. Výhodou je pravidelný měsíční příspěvek ve výši 2 000 korun, ubytování na domově mládeže (do výše 1 500 korun) zdarma, příspěvek na studijní pomůcky, odměna za výborný prospěch a v neposlední řadě též jízdné po ČR zdarma (režijní průkaz). Jak se o stipendium přihlásit? Nejprve je nutné zaslat motivační dopis spolu s přihláškou na adresu příslušného odboru Generálního ředitelství ČD, a to nejpozději do 28. února 2012. Po písemném vyrozumění následuje ústní pohovor, na jehož základě je rozhodnuto o přijetí či nepřijetí žáka do programu. V případě úspěchu je nezbytné absolvovat související zdravotní prohlídku.

Zdroj: České dráhy

Regionova ve stanici Třebívlice, foto: Michal Jaroš - ŽelPage Třebívlice — Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) po téměř roce opravila několikametrový most přes potok v obci Třebívlice na trati 113, tzv. Švestkové dráze mezi Lovosicemi a Mostem. Celý rok 2011 dlouhodobá nepřetržitá výluka znemožňovala pravidelný provoz sezónních vlaků Jindřichohradeckých místních drah. Oprava byla ze strany SŽDC z rozličných důvodů opakovaně odkládána. Teprve na přelomu letošního listopadu a prosince potvrdilo vedení Správy dopravní cesty Ústí nad Labem záměr dráhu opravit. Během pár dní došlo k opravě mostu a již dva dny po Štědrém dnu se na dráze mohli svézt zájemci i ve vyloučeném úseku Třebívlice – Libčeves.

CZ LOKOČeská Třebová — Společnost CZ LOKO patří mezi nejvýznamnější středoevropské strojírenské společnosti, které se zabývají výrobou, modernizacemi a opravami lokomotiv. Firma příští týden otevře v České Třebové novou výrobní halu za téměř 200 milionů korun, určenou k výrobě elektrických točivých strojů. Firma sice elektromotory již vyrábí a opravuje, dosud k tomu ale neměla odpovídající zázemí. V nové hale navíc najde práci 70 zaměstnanců; momentálně jich společnost zaměstnává asi 650. V posledních letech tak CZ LOKO významně rozšiřuje svoji působnost na trhu a nejen díky uplatnění produktů i za hranicemi České republiky se její obrat za poslední tři roky ztrojnásobil na loňských 1,8 miliardy korun.

23.10.2011 - 16:00 - ČD pokračují v prodeji nemovitostí

810.271-7 a chátrající staniční budova v Tovačově 10.8.2008, foto: KolmixPraha — České dráhy vypsaly výběrové řízení na firmu, která zajistí prodej nevyužívaných nemovitostí. O prodeji budov jsme informovali již v lednu tohoto roku; nyní však nabírá prodej budov větších rozměrů. Dráhy chtějí tzv. balíčkovým prodejem, díky němuž se zbaví i méně atraktivních budov a pozemků, prodat 18 500 nemovitých statků. Tím se sníží náklady na jejich údržbu, která zatěžuje rozpočet nemalou částkou. Podle plánu by pak dráhy měly vlastnit jen ty budovy, které využijí a jsou nezbytné k zajištění provozu, tj. administrativní, nádražní a provozní budovy, čímž by mělo dojít k roční úspoře 240 milionů korun. Vítěz výběrového řízení, který by měl být znám v únoru příštího roku, pak zajistí určení tržní hodnoty majetků a jejich následný prodej. Za tříletou zakázku by měl inkasovat zhruba 90 milionů korun, nicméně skutečná výše provize bude pochopitelně záviset na dosažené prodejní ceně. „Hledáme konsorcium firem tvořené renomovanou mezinárodní realitní kanceláří a subjekty z oblasti finančního poradenství a řízení projektů,“ dodává náměstek generálního ředitele ČD pro správu majetku Milan Matzenauer. V době, kdy dopravce potřebuje k zajištění provozu výrazně menší počet budov, jde o logický a správný krok. Obdobnou cestou jdou i jiné velké železniční společnosti; před časem prodaly velké množství nemovitostí například Deutsche Bahn (DB). Ušetřené peníze v rozpočtu tak mohou směřovat jiným směrem, například do oprav železničních vozidel. Přehled nemovitostí, které České dráhy již prodávají, je k dispozici na internetových stránkách.

Zdroj: České dráhy

1 2 3 4 5 ... 8 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:06
sets at 18:35