..: All news and reports - ŽelPage - Česká republika (celá) :..

The Apple Night, foto: Josef Petrák Beroun/Praha — S redakcí magazínu ŽelPage mám co do činění již od podzimu roku 2007, kdy startoval někdejší seriál „autorských portfolií“. Ten dopadl jinak, než jsme tehdy čekali, a mé dočasné angažmá se také změnilo na permanentní členství. To samé se dá říct o dočasném zastupování na postu vedoucího o rok později – už přes dva roky můj život řídí tento magazín a rozmary ministra dopravy. Rok 2010 byl v tomto dost specifický – některé věci se povedly více, než jsme čekali, jindy nám ministr, tiskoví mluvčí nebo novináři z celostátních médií sáli krev. Čísla přesto hovoří jasně – udrželi jsme si denní čtenost asi 15 000 lidí, pokořili jsme metu 20 milionů čtenářů, Facebook stránka má přes 800 fanoušků a to i s minimem lidí v týmu. Zkusme proto sestavit malou komentovanou retrospektivu devátého roku existence ŽelPage z pohledu redakce magazínu a prozraďme něco z toho, co třeba na stránkách v roce 2011 uvidíte. Berte to jako malý pohled pod pokličku tvorby nezávislého nekomerčního magazínu. Třeba vás upoutá a přidáte se; je rozhodně konkrétnější, než naše poptávka po nových redaktorech.

ZSSK Ampeer, označení vozu, foto: Josef Petrák Se začátkem září těm mladším z vás čtenářů opět začínají školní povinnosti, ti prací povinní již jen vzpomínají na dovolenou, ale i tak se jistě najdou mnozí z vás, kteří budou mít volný čas k podniknutí výletů či návštěvě zajímavých akcí. Před posledním srpnovým víkendem redakční kolega Jiří Randa představil výběr ze zajímavých zářijových modelářských akcí, které v tomto měsíci proběhnou a neměli byste si nechat ujít. Dávku pozvánek dnes přinesu i já v rámci tohoto ohlédnutí; představíme si jednu fotografickou výstavu a dále veletrhy, které navštíví také náš redakční tým. Pokud nebudete mít čas na osobní návštěvu, s námi ji můžete podniknout alespoň virtuálně. Naše doporučení patří třítýdennímu cestopisnému seriálu o výpravě Petrů Studničky, Vondrlíka a Zdeňka Michla na Transsibiřskou magistrálu, do Číny, Tibetu i Hong–Kongu, jehož první díl vyšel již během uplynulé neděle. Během září vás náš magazín také zavede, vyjma vzpomínek našich cestovatelů, na Masarykovo nádraží v Praze, kde probíhá tematická fotografická výstava, do Brna na 51. Mezinárodní strojírenský veletrh a také do slovenských Vrútek, kde se jako mediální partner účastníme expozice veletrhu Žel–Rail 2009.

Autogramiáda v Bezpráví, foto: Tomáš Kubovec Generování je fenomén současnosti a naše redakce se vydala hledat pravý význam tohoto pojmu. Dle Ottova slovníku naučného se jedna o výraz pro automatizovanou tvorbu dle předem dané šablony. Naopak oborově bližší první vydání Učebnice moderných trendov v železničněj fotografii se o tomto pojmu nijak nezmiňuje. Šéfgalerista ŽelPage, Jaroslav Charvát, se o generování vyjadřuje jako o uměleckém směru, ve kterém vznikající díla připomínají tvorbu podobnou obrazům ze softwaru pro tvorbu krajin. „Stačí zvolit textury, počasí, denní dobu a druh pozadí (velikost hor),“ kýžený výsledek za vás spočítá počítač. Mnozí další autoři vidí za tímto pojmem typické námětové trio „alpské vrcholky, hlavní objekt nudlofilního tvaru, hnací vozidlo unifikované rudé barvy rakouské provenience“ a dodávají také technickou specifikaci „ohnisková vzdálenost 12 až 24 milimetrů, maximálně 28!“ Ani tato definice nás neuspokojila natolik, abychom neoslovili protagonisty o vyjádření, jak probíhá takové generování a co je jeho podstatou.

Ilustrační obrázek Máme zde třetí prázdninový víkend a ani tentokrát vás neušetříme našeho Šotoušova průvodce po Česku. Minulé dva díly mapovaly nejvíce focená a navštěvovaná fotomísta podle zdejší fotogalerie. Dnes nabízíme poněkud lehčí téma. Probrali jsme statistiky, poptali se galeristů ŽelPage a sepsali několik míst, u nichž autora poznáte již z náhledu. Na jména těchto promotérů si určitě vzpomenete i o půlnoci. A teď už jen řečnická otázka: Kdo fotí nejvíce v Duchcově, Veselí nad Lužnicí, Pečkách, na pražském Žvahově a u odbočky Babín?

Ilustrační obrázek Kralupy nad Vltavou - Je to již sedm let ode dne, kdy byly založeny stránky ŽelPage. Původně stránky o provozu na trati 210 se díky neúnavnému úsilí mnoha a mnoha lidí rozrostly do podoby kompletního železničního portálu s uznávanou galerií, zpravodajstvím a dalšími podprojekty. U příležitosti takového výročí uspořádalo občanské sdružení za pomoci členů a dobrovolníků o víkendu 1. a 2. března jízdu zvláštním vlakem 35600/35601 / 36501 po okruhu Kralupy nad Vltavou - Libochovice - Čížkovice - Obrnice - Louny - Kralupy nad Vltavou. Během této jízdy se výročí pořádně oslavilo, fotografové dostali dostatek příležitostí realizovat se ve své zálibě a také došlo k vyhlášení ankety Fotografie roku.

Blíží se červený krasavec. Tep se mi zrychluje, nervozita stoupá, prst na spoušti dostává křeč. Ne, ještě ne! - Právě takto jsem prožíval letošní nejlepší okamžiky fotografa. Ale nefotil jsem jen taurusy, necestoval jen v Rakousku a hlavně, nefotil jsem každý den! I přesto se mi dostalo milé povinnosti v následujících řádcích prozradit, jak jsem za rok nechtěně vytvořil fotografický rukopis, který vytušíte už v náhledu. Jak vznikaly fotografie z výprav po zahraničí i tuzemsku s kolegy i o samotě, o kterých jste možná četli v nemnoha cestopisech, co vše stojí za pozadím této snahy a jak vnímám končící rok pohledem fandy a fotografa.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 06:52
sets at 18:54