..: All news and reports - Nehody a mimořádnosti - Rakousko :..

Srážka v tunelu na Semmeringu, foto: Österreichische Bundesbahnen - ÖBBGloggnitz (aktualizováno 2. 12. 19:00) – Vážná železniční nehoda se stala v úterý 1. prosince ráno v Rakousku na jižní dráze, trati mezi Vídní a Grazem / Villachem. K mimořádné události došlo podle informací rakouských drah ÖBB v tunelu mezi stanicemi Breitenstein a Semmering. Podle předběžných zjištění došlo nejprve k závadě na nákladním vlaku, který jel ve směru od stanice Gloggnitz stoupáním na Semmering. Některé zdroje hovoří o roztržení tohoto vlaku, přičemž obě části soupravy se však měly ihned zastavit v důsledku přerušení průběžného vzduchového potrubí. Za tímto prvním spojem následně zastavil další nákladní vlak. Pro ten byla ze stanice Gloggnitz vyslána lokomotiva, která jej měla stáhnout zpět do stanice. V průběhu jízdy pomocné lokomotivy směrem ke stojícímu vlaku se však tento vlak, tvořený kontejnerovými vozy, z doposud nezjištěných příčin dal do pohybu a v tunelu se srazil s právě přijíždějící lokomotivou. V důsledku nehody došlo k lehkému zranění strojvůdce lokomotivy, vykolejení několika drážních vozidel a výraznému poškození železniční infrastruktury. Zatímco prvotní odhady hovořily o obnovení provozu v řádu několika málo dnů, nynější zprávy mluví o zastavení provozu minimálně na další tři týdny.

Plně obsazený oddíl 2. třídy jednotky Railjet ve stanici Budapest-Keleti pu., foto: Martin Kóňa Salcburk — Plný vlak, sen každého dopravce, se stává noční můrou pro Rakouské spolkové dráhy (ÖBB). Situaci nijak nezlepšila minulá sobota, kdy si železničáři na uvolnění přeplněné soupravy railjet zavolali policii, díky čemuž se na jejich hlavu snesla nejostřejší kritika za uplynulých několik měsíců. V reakci na pichlavé články nakonec dráhy reagovaly přes svou facebookovou stránku s odkazem na další skutečnosti, jež nešťastné události prvního prázdninového víkendu daly do pohybu. Nepřímo se tak na stůl opět dostává nekonečná diskuse o povinných rezervacích a posilování souprav, která v pravidelných intervalech plní i české a slovenské internetové diskuse.

Wien Praterstern (Nord), EC do Prahy, 1216.2 ÖBB, foto: Juraj Kováč Vídeň — Stavební práce na novém nádraží Wien Hauptbahnhof si v období od 13. března do 12. dubna 2010 vyžádají odklonění českých vlaků EuroCity na trase Břeclav – Vídeň. Žádný ze spojů nebude zastavovat v železniční stanici Wien Simmering, budou odkláněny po tzv. Schnellbahn Stammstrecke, vídeňské městské dráze. Končit tak budou v nejnovější stanici regionální dopravy - Wien Praterstern(Nord), popř. pokračovat přes podzemní nástupiště bouraného nádraží Wien Südbf. na Wien Meidling. Vlaky budou ve stanici zastavovat dle níže uvedeného výlukového jízdního řádu.

Bratislava / Marchegg — Z dôvodu rekonštrukčných prác na železničnej trati bude vo štvrtok 27. 8. 2009 čiastočne prerušená premávka cez hraničný priechod Marchegg (ŽSR/ÖBB). Počas uzávierky budú pravidelné vlaky odrieknuté v celej dĺžke trasy a bez náhradnej autobusovej dopravy. Dopravca ZSSK cestujúcim odporúča využiť spoje v smere Wien Südbf. cez Kittsee a Bruck an der Leitha, vychádzajúce zo stanice Bratislava-Petržalka. Tá je s hlavnou železničnou stanicou spojená linkou MHD č. 93 (postačuje 15-minútový neprestupný lístok v cene 0,50 €, hlavne v exponovaných časoch však treba rátať s extrémne nepohodlným presunom).

EC 104 Sobieski odkloněný na vídeňské Stammstrecke, Nordbahnbrücke, foto: Christoph Kasparovsky Vídeň - Na konci května došlo na okraji Vídně ke kuriózní přírodní havárii, která nyní komplikuje a destabilizuje jak příměstskou dopravu ve vídeňském uzlu, tak mezinárodní vozbu vlaků EuroCity do České republiky, Polska a Německa. 28. května ve večerních hodinách uhodil blesk do stromu poblíž stanice Wien Süßenbrunn na severní dráze do Břeclavi. Ten však při svém pádu strhl vjezdové návěstidlo, dráty trakčního vedení a následný zkrat vyvolal přepětí v systému zabezpečení stanice a požár v řídicí místnosti. Škody jsou rozsáhlé a vliv na dopravu také není zanedbatelný.

4.4.2009 - 8:45 - V Brně opět vykolejil vlak

Brno - Uplynuly pouhé tři dny od předchozí nehody (viz zprávu Vykolejení soupravy v Brně způsobilo škodu za milion korun) a situace se opakuje - souprava pro EC 71 Gustav Mahler při přestavování z odstavného nádraží A k nástupištím vykolejila.

Provoz mezi brněnským hlavním a heršpickým nádražím je omezen, vlaky využívají pouze druhé traťové koleje, což krom kapacitního hrdla na trati znamená, že vlaky od Střelic mohou být vedeny pouze do „velkých” nástupišť, kusé koleje jsou zatím nedostupné.

zdroj: SMS z místa dění od Luboše_čt - děkujeme za aktuální postřeh

5047.055 ÖBB, Devínska Nová Ves - Marchegg, foto: Michal DemčilaBratislava - Až nebývale nevýrazně oznámily tento týden slovenské a rakouské dráhy několikadenní úplnou výluku traťového úseku Devínska Nová Ves - Marchegg na tratích 111 ŽSR - 910 ÖBB, kvůli které bude v těchto místech zcela zastaven provoz regionálních spojů mezi Bratislavou a Vídní. Výluka je rozdělena do dvou částí — od pondělí 30. března do čtvrtka 2. dubna a od pondělí 6. do středy 8. dubna. Šest párů vlaků RegionalExpress v trase Bratislava - Wien - Bratislava a tři páry osobních vlaků mezi Bratislavou a Gänserndorfem bude odřeknuto bez náhrady. Obě železniční správy odkazují cestující na alternativu v podobě pravidelných vlakových spojů Bratislava Petržalka - Wien Südbahnhof, které jezdí v průběhu dne v hodinovém intervalu. Vzhledem k prakticky neexistujícím přípojům z Bratislavy hl.st. bude ale tato možnost pro mnoho tranzitních cestujících prakticky nepoužitelná. V rozporu s duchem železničního magazínu tak nelze než doporučit využít pro cesty do Vídně autobus. Důvodem výluky je rekonstrukce tratě.

Taurus, ÖBB, Alberg bahn, foto: Josef PetrákRakousko, Arlbergbahn - Z důvodu velkého přívalu sněhu a mimořádně špatným povětrnostním podmínkám bylo v Rakousku uzavřeno několik páteřních tratí na nichž hrozí nebezpečí pádu lavin. Aktuálně z oblasti Arlbergbahn redakci v brzkých ranních hodinách informoval kolega Josef Petrák. Některé vlaky jsou proto odkloněny po jiných trasách. Odborníci z horské služby a lavinových komisí během dnešního dopoledne určí další postupy, zda tratě zůstanou nadále bez provozu. Odkloněné spoje tak nabírají zpoždění i v řádu několika hodin.

Ilustrační obrázekVídeň - Orkán Emma pustošil nejen Českou republiku, ale i další země střední Evropy. Dle výpovědi jednoho z našich galeristů způsobil přerušení dopravy na tepně spojující Tyrolsko, Bavorsko a Salzbursko, a tím znemožnil na celý den cestování z východu na západ Rakouska a také do Německa. Rakouské dráhy se z tohoto chaosu probíraly jen velmi těžko. Další, trochu kuriózní nehoda se stala přímo uprostřed Vídně. Jeden z jeřábů, které byly umístěny na stavbě Wien Hauptbahnhof, se zřítil přímo na komplex nástupišť Wien Südbahnhof Bahnsteige 11 - 19, odkud odjíždí vlaky na Itálii, do Štýrska a Slovinska, Villachu, a také příměstské linky do Vídeňského Nového Města.

Evropa - Horké léto nyní neprožívají jen na ředitelství DB, kde nadále pokračují jednání o kolektivní smlouvě a požadavcích odborové organizace strojvůdců. Stávky o tomto víkendu zasáhnou provoz v Maďarsku a Itálii. Provoz je na mnoha místech omezen také kvůli plánovaným výlukám.

12.7.2007 - 10:00 - Výluka v Rakousku postihne i spoje z a do ČR

Ilustrační obrázekPraha - Na trati Summerau – Linz Hbf, v úseku Pregarten – Lungitz se bude konat výluka traťové koleje. Všechny vlaky, mimo R 206 a R 207, budou nahrazeny autobusy. Výluka začíná 21.7.2007 ve 12:00 hod. a končí 23.7.2007 ve 3:00.

zdroj: ČD

5.7.2007 - 17:00 - Trať Selzthal – Bischofshofen neprůjezdná

Ilustrační obrázekSelzthal - Od neděle 7.7.2007 do neděle 29.7.2007 je plánována výluka traťové koleje mezi Selzthalem a Bischofshofenem. Vlaky budou nahrazeny autobusy, spoje EN 464/465 budou vedeny odklonem přes Klagenfurt.

zdroj: České dráhy

16.3.2007 - 4:00 - Výluka v Rakousku

Ilustrační obrázekVídeň, Praha – Mezi stanicemi Graz Hbf a Spielfeld-Strass se od 21.4.2007, 18:00 hod. do 22.4.2007 12:00 hod. bude konat výluka. Vlaky EC 100 a EC 101 Jože Plečnik nebudou dotčeny. Omezení v dopravě se dotkne vlaků EC 150/151, EC 152/153, EC 156/157, EC 158/159. Více informací naleznete na stránkách výluk ČD.

zdroj: ČD

Ilustrační obrázekBratislava - Od pátku 12.1. do neděle 14.1.2007 budou vybrané vlaky InterCity (IC) Železničnej spoločnosti Slovensko, kvůli výlukovým pracím na rakouském území jezdit odklonem.

9.1.2007 - 16:00 - Výluka ve stanici Salzburg Hbf

Ilustrační obrázekPraha – Dne 21.1.2007 v době od 9:15 do 15:00 hod. bude uzavřen celý obvod nádraží Salzburg Hbf z důvodu vyprošťování bomb z války. Vlaky IC mezi Mnichovem a Salcburkem budou mít jako konečnou/výchozí stanici Freilassing (městská doprava bude navazovat). Vlaky EC v relaci Vídeň – Mnichov budou odkloněny přes Pasov. Vlaky relace Klagenfurt – Mnichov budou odkloněny přes Zell am See - Wörgl a Kufstein. Vlaky ÖBB, které pravidelně jedou ze Salcburku přes Rosenheim do Kufsteinu, budou odkloněny přes stanice Salzburg-Gnigl – Bischofshofen - Zell am See - Wörgl a z toho důvodu budou cca o 60 - 90 minut opožděny. Tyto vlaky budou mimořádně zastavovat ve stanicích Seekirchen am Wallersee, Salzburg Süd a Hallein.

zdroj: Mimořádnosti v zahraničí

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:10
sets at 20:47