..: All news and reports - Stavby a projekty - Rakousko :..

Pohled z vyhlídkové plošiny, foto: Hauptbahnhof-wien.at Vídeň — Výstavba hlavního nádraží je ve Vídni největší stavební investicí. Po počátečních komplikacích s údajně chybně vypsaným výběrovým řízením nebo s nevybuchlou municí z druhé světové války nyní stavba zdárně pokračuje. Postaveno bylo i infocentrum, kde se lze dozvědět vše o tomto obrovském projektu a také jaký vliv na cestující bude mít nádraží po dokončení. Nyní centru dominuje téměř 67 metrů vysoká dřevěná rozhledna. Zhruba 150 tun vážící konstrukce z masivního smrkového dřeva je umístěna na pevném betonovém základu stovkami pevných šroubů. Realizace rozhledny byla velmi náročná nejen proto, že se nachází v hustě zastavěné městské čtvrti. Dva panoramatické výtahy vás vyvezou až na vyhlídkovou plošinu, z níž se vám naskytne jedinečný pohled na rakouskou metropoli.

R 361 a Sp 1760 v Gmündu, foto: Michal Šimek Jižní Čechy — Od 13. června 2010 se předpokládá zahájení pravidelného elektrického provozu na trati České Budějovice – České Velenice – Gmünd NÖ. Tato poměrně diskutabilní investice do železniční infrastruktury byla zahájena s příslibem zlepšení regionální a mezistátní dopravní obslužnosti zavedením mezistátních spěšných vlaků ihned po jejím dokončení, ovšem pohled do aktuálního jízdního řádu naznačuje, že v brzké době tyto proklamace nejspíše naplněny nebudou. V následujících řádcích se zamyslíme nad elektrizací tratě 199 a zauvažujeme o její ekonomické opodstatněnosti, stejně jako o dopadech úprav na současný i budoucí provoz.

Ilustrační obrázek Vídeň - Nádraží Wien Westbf., jedna z dopravních tepen hlavního města Rakouska, bylo uvrženo do stavebních prací. Od 15. září začala rekonstrukce celé odbavovací haly, kdy v rámci projektu BahnhofCity Wien West, který potrvá až do roku 2011, budou dostavěny dvě boční budovy a poskytnou zázemí pro kanceláře a hotel. V samotné hale dojde k rozšíření prodejních a stravovacích kapacit a také se zlepší prostory pro služby ÖBB. Co tento projekt přináší pro současné cestující?

Ilustrační obrázekČeské Budějovice - V sobotu 17.5.2008 byla započata nepřetržitá výluka mezi Českými Budějovicemi a Rybníkem, kvůli níž až do 26. června pojedou místo vlaků náhradní autobusy. Důvodem je optimalizace příhraničního úseku IV. koridoru, zahrnující opravu kolejiště, přejezdů a propustků, organizovaná Správou dopravní cesty. NAD vyjede ve stejném období také na trati z Českých Budějovic do Boršova nad Vltavou.

Ilustrační obrázekVídeň - Stavbu vídeňského hlavního nádraží provázejí velké průtahy. Po několikaměsíčním zdržení kvůli úspěšně napadenému výběrovému řízení a komplikacích s výstavbou sousedícího obchodního centra ji nyní zpomaluje nevybuchlá munice z Druhé světové války.

Ilustrační obrázek Vídeň – Temná zákoutí a betonová hala, v níž se prohání vítr, to je dnešní podoba vídeňského Jižního nádraží. Toto nehostinné prostředí by však podle studie již za čtyři roky mělo být minulostí. Za rok totiž začne demolice a v roce 2012 by první vlakové spoje z Prahy měly zastavit na zbrusu novém hlavním nádraží.

24.7.2007 - 8:00 - Kapsch vybuduje digitální síť GSM-R pro ÖBB

Ilustrační obrázekWien - Rakouské spolkové dráhy vymění svůj telekomunikační systém za moderní síť GSM-R od Nortelu. ÖBB uzavřely se společností Kapsch CarrierCom kontrakt v ceně 40 milionů eur (1,2 miliardy Kč) a již během letošního roku bude GSM-R nasazeno v pilotním projetu na 80 kilometrů dlouhém úseku mezi městy Wels a Passau.

zdroj: Sdělení ÖBB, Tisková zpráva Kapsch

12.7.2007 - 18:00 - Trojkolejná trať ze Salcburku do Německa

Ilustrační obrázekMnichov – Německo a Rakousko dne 10.7.2007 podepsalo dohodu o ztrojkolejnění tratě mezi městy Freilassing a Salcburk. Jedná se o důležitý milník trati Mnichov – Salcburk. Dohoda se vztahuje i na novou výstavbu mostu přes hraniční řeku Saalach. Náklady si Německo a Rakousko rozdělí v poměru 40:60, vzhledem k poloze mostu. Německá strana tak zaplatí celkem 33 milionů €. Tato trať je součástí transevropské železniční sítě a tzv. „Magistrály pro Evropu“, která povede z Paříže do Bratislavy.

zdroj: Bahnnews

Ilustrační obrázekInnsbruck/Brixen - 63 kilometrů má měřit nový železniční tunel spojující Rakousko a Itálii pod vrcholy Alp. Jeho výstavba by mohla začít v roce 2009 nebo 2010 a dostavěn by mohl být do roku 2022. Projekt má spojit tyrolskou metropoli Innsbruck s městem Brixen na italské straně a za cíl si klade výrazně ulehčit dálnici vedoucí Brennerským průsmykem.

Koridory TEN, zdroj: Hochegger.com, ÖBBVídeň - V tomto týdnu byla zahájena dle tiskové zprávy ÖBB "stavba století", tedy stavba nového hlavního vídeňského nádraží, které bude dennodenně sloužit 145.000 lidem, kteří budou moci využít více než 1.000 vlaků. Stavbu zahájili ředitel ÖBB Huber, vídeňský starosta Häupl, spolkový ministr pro infrastrukturu Faymann a koordinátor EU pro větev TEN 17 Balász. Práce byly zahájeny v železniční stanici Südtiroler Platz, která je tak prvním projektem, který souvisí s novou organizací železniční dopravy ve Vídni.

Ilustrační obrázekVídeň - V hlavním městě Rakouska se již tento rok zahájí stavba nového hlavního nádraží. Jedná se o zvláštní model spojení budov, s názvem Bahnhofcity, kde jsou vedle nádražních hal také kanceláře, byty, ale i obchody. S těmito tipy nádraží se již můžeme setkat například v Hannoveru, Lipsku nebo v Kolíně nad Rýnem. Ve Vídni se navíc vyřeší dlouhotrvající problém s dopravou.

Přístav Freudenau, Nový terminál Vídeň - Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) a město Vídeň společně postaví nový logistický terminál v hodnotě 122 milionů € (3,5 miliardy Kč). Chystá se rozšíření kapacity přístavu Freudenau a jeho lepší připojení k železniční síti. Nový terminál by měl být hotov již v příštím roce, železniční napojení pak v roce 2009.

ÖBBVídeň - Dozorčí rada ÖBB bude dnes rozhodovat o plánech modernizace a výstavby železniční sítě do roku 2012. Podle vedení ÖBB by bylo potřeba 1,56 až 1,8 miliardy € na financování projektů jako např. modernizace západní dráhy Vídeň - Salcburk, nové hlavní nádraží ve Vídni, koralmský tunel a mnohé další. Přitom více než polovina plánovaných projektů má financování zajištěno pouze z části nebo vůbec ne. Dráhy se proto budou muset přizpůsobit představám ministerstva financí a některé projekty přehodnotit. Současné plány pro následující léta počítají, že ze spolkového rozpočtu bude uvolněno asi 1,3 až 1,4 miliardy euro. Tyto výdaje by se měly dlouhodobě snižovat. Mezi zajištěné projekty patří přestavba např. vídeňských nádraží Nord, Mitte a Hauptbahnhof. Kompletně oddělené financování mají tunely pod Semmeringem a Brennerský tunel.

Více peněz nebo méně kolejí

Generální ředitel ÖBB Martin Huber požaduje z veřejného rozpočtu každoročně o 300 milionů euro více. Ministr dopravy Hubert Gorbach připustil možné jednání vlády o částečném navýšení prostředků. Již teď je však jasné, že některé plány budou muset být odloženy. Zpozdí se modernizace trati Vídeň - Inzersdorf - Wiener Neustadt. Nedostatkem peněz bude také poznamenané spojení s Bratislavou. Posunuta bude výstavba spojky na vídeňské letiště přes Götzendorf a modernizace trati přes Kittsee. Také tratě ze Štýrského Hradce do Maďarska a Slovinska budou muset počkat. Na západní dráze bude rozšíření úseku Linz - Wels posunuto až na období po roce 2012, stejně tak objížďka St. Pölten pro nákladní vlaky nebude realizována před rokem 2014. Ani trať Linz - Summerau navazující na český čtvrtý koridor nemá ještě jisté finance.

Koralmský tunel

Asi nejvíce diskutovaná je koralmská trať ze Štýrského Hradce (Graz) do Celovce (Klagenfurt). Jedná se o kompletně novou trať za 4 miliardy euro, jejíž stěžejní stavbou je několika kilometrový koralmský tunel. Interní studie ÖBB hodnotí její užitečnost velmi skepticky. Tento projekt je již od začátku velmi sporný. Podílejí se na něm také spolkové země Štýrsko a Korutany. Ani minister Gorbach ani ředitel drah Huber však nepochybují o jeho důležitosti pro občany a hospodářství a upozorňují přitom na nutnost plnění již podepsaných smluv a závazků.

zdroj: ORF

ÖBBVídeň - Do roku 2011 by mělo ve Vídni vyrůst nové hlavní nádraží, které se bude nacházet nedaleko stanice metra Südtiroler Platz. Nové vlakové nádraží bude propojeno s linkami U-Bahn (U1), S-Bahn a tramvají (linka 18). Zároveň bude v blízkosti situováno autobusové nádraží. Na nádraží bude pět nástupišť a deset průjezdných kolejí. Nové nádraží nahradí dosavadní stanice Ostbahnhof a Südbahnhof, na které přijíždějí i vlaky z České republiky. Přímo pod nádražím vzniknou garáže pro 600 automobilů. Stavba by měla být zahájena v příštím roce, ale hlavním problémem jsou dosud neuzavřená jednání o financování stavby.

zdroj: Tisková zpráva ÖBB

Elektrifikace, ÖBBZnojmo - V pátek 20.10.2006 byla zahájena elektrifikace trati mezi žst. Znojmo a Retz. Celková investice stavby činí 39 mil.€ (ÖBB zaplatí 3,5 mil. € a česká strana 35,5 mil. €). a od jízdního řádu 2007/2008 by mělo dojít ke zvýšení komfortu cestování i kapacity tratě mezi Vídní a Znojmem. Práce budou rozděleny do dvou etap a díky elektrifikaci tratě a modernizačním pracím dojde ke zkrácení jízdních dob dvoupodlažních vlaků na trase dlouhé 101 km mezi rakouskou Vídní a moravským Znojmem o 15 minut, zároveň dojde ke zvýšení rychlosti na 80-100 km/h. Elektrifikací projde úsek dlouhý 19 km, z toho 6 km se nachází na území Dolních Rakous a zbytek na Moravě.

zdroj: Tisková zpráva ÖBB

1 2 3 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:49
sets at 20:23