..: All news and reports - Služby - Rakousko :..

DO & CO Catering, ÖBB, foto: ÖBB Vídeň — Deset let nabízela své služby v restauračních vozech a palubních bistrech Rakouských spolkových drah (ÖBB) firma e-express. Od dubna tohoto roku ale ovládne palubní gastronomii nový partner ÖBB, firma DO & CO. Provozovatel restaurací, kaváren, hotelu ve Vídni, ale také dodavatel zakázkového občertvení na zvláštních akcích stejně jako poskytoval občerstvení na letech aerolinek Austrian z aliance Star Alliance vyhrál ve výběrovém řízení nad 6 dalšími uchazeči včetně současného poskytovatele služeb i díky nižším cenám pro cestující. Nově uzavřená smlouva bude trvat 4 roky a obsahuje opci na další 2 roky.

Volvo Irizar PB, DB Expressbus, foto: Student AgencyPraha/Mnichov — Dva a půl roku po spuštění linky DB Expressbus mezi Prahou a Norimberkem se schyluje k zahájení provozu dalších dvou mezinárodních linek, které budou přímo konkurencí mezinárodním vlakům provozovaných u nás Českými drahami. Už od 1. srpna 2009 je možné si na cestu do Norimberka vybrat mezi expresními vlaky ALEX provozovanými italsko-německou skupinou Netinera s ČD a autobusy financovanými Deutsche Bahn s ČD. Od 11. prosince DB zahajují spolupráci se společností Student Agency a zavedou 4 páry autobusových spojů z Prahy do Mnichova, které jsou také konkurencí pro expresy ALEX. Kromě toho přibude linka WESTbus mezi Prahou a Lincem, kde bude navazovat na vlaky dopravce WESTbahn. Všechny tři linky mají podobné atributy - povinné místenkování, komfortní vozidla a kratší jízdní dobu proti vlaku na shodné relaci.

ÖBB Railjet - modelVídeň — Nastupující konkurence na rakouské západní dráze přináší své ovoce. Alespoň tak vnímá soukromý dopravce WESTbahn včerejší oznámení ÖBB, že do konce tohoto roku nabídne bezplatný přístup k internetu ve vybraných spojích kategorie railjet. Spolkové dráhy tak reagují na plány soukromého dopravce nabízet bezplatný Wi–Fi přístup všem cestujícím hned od začátku provozu svých vlaků na lince Vídeň – Salcburk během jízdního řádu 2011/2012. ÖBB nasadí bezdrátový internet prozatím v testovacím provozu do několika souprav railjet, v následujících letech by se ale měl rozšířit také do dalších vlaků tohoto dopravce. Nabídka tak doplní nedávné zavedení bezplatného datového přístupu v čekárnách ÖBB Club Lounge.

Plně obsazený oddíl 2. třídy jednotky Railjet ve stanici Budapest-Keleti pu., foto: Martin Kóňa Salcburk — Plný vlak, sen každého dopravce, se stává noční můrou pro Rakouské spolkové dráhy (ÖBB). Situaci nijak nezlepšila minulá sobota, kdy si železničáři na uvolnění přeplněné soupravy railjet zavolali policii, díky čemuž se na jejich hlavu snesla nejostřejší kritika za uplynulých několik měsíců. V reakci na pichlavé články nakonec dráhy reagovaly přes svou facebookovou stránku s odkazem na další skutečnosti, jež nešťastné události prvního prázdninového víkendu daly do pohybu. Nepřímo se tak na stůl opět dostává nekonečná diskuse o povinných rezervacích a posilování souprav, která v pravidelných intervalech plní i české a slovenské internetové diskuse.

17.5.2011 - 0:00 - ÖBB instalovaly wifi do všech Club Lounge - na řadě jsou vlaky

ÖBB wifi, foto: ÖBB Vídeň — Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) prozradily v pondělí ráno čtenářům firemního blogu příjemnou novinku – všechny čekárny ÖBB Club Lounge pro cestující s jízdenkami 1. třídy, lůžkovými a lehátkovými rezervacemi nebo přepravující auto vlakem jsou konečně pokryty bezdrátovým internetem poskytovaným zdarma. Doposud trumfovaly rakouské prémiové čekárny své české protějšky ČD Lounge poskytovanými službami a cateringem jako pivo, limo, káva nebo gumoví medvídci zdarma, nyní se v nich stejně jako v ČR bezplatně připojíte na internet během čekání na vlak. Služba je dostupná v železničních stanicích Wien Westbf., Wien Meidling, Linz Hbf., Salzburg Hbf., Klagenfurt Hbf., Innsbruck Hbf. a Graz Hbf. Pokrytí se ale má dočkat také mnoho pokladních center a kolem stovky rakouských nádraží. „Ještě tento rok budou první vlaky ÖBB vybaveny wifi,“ slibují dráhy veřejnosti.

ÖBB Corporate Blog, ÖBB (tisková zpráva)

Černá jízdenka - exkluzivně, u revizora!, foto: Martin Sojka Curych - Švýcarské spolkové dráhy denně přistihnou 1000 černých pasažérů, jejich počet ale klesá. Od roku 2006 dráhy společně s dalšími poskytovateli služeb veřejné dopravy a dopravními svazy vedou registr černých pasažérů. Všudypřítomná žlutá cedulka "s okem" na, dle naší terminologie samoobslužných či specifických tratích, vysvětluje progresi. Při prvním přistižení zaplatíte 80 CHF, při druhém 120 CHF, při třetím 150 CHF. Nezaplatíte-li na místě, zaplatíte ještě 20 CHF poplatek za zpracování.

Ilustrační obrázekLovosice - Mezi Terstem a Lovosicemi začal jezdit první vlak kombinované přepravy, který prozatím vozí kontejnery z italského přístavu. Informoval o tom jednatel společnosti Bohemiakombi Vladimír Fišer. Zájem o kontinentální přepravy především cisternových kontejnerů mezi Itálií a Českou republikou již projevili silniční dopravci a speditéři. "Zpočátku se bude jednat o jeden pravidelný odjezd vlaku týdně v každém směru, frekvence vlaků se ale bude v závislosti na míře zájmu zákazníků postupně zvyšovat," uvedl Fišer.

Ilustrační obrázek DB AG - Sedmého června startuje jedna z nejočekávanějších sportovních akcí tohoto roku - EURO 2008, jehož pořádání se letos zhostily železniční mocnosti Rakousko a Švýcarsko. O polepených taurech se na ŽelPage napsalo mnohé, proto se dnes zaměříme na různé slevy, které můžete pro cesty nejen za fotbalem do těchto zemí použít.

9.10.2007 - 20:34 - ÖBB Intercitybus

Ilustrační obrázekGraz - Od 1. října 2007 provozují ÖBB i dálkovou autobusovou dopravu, a to mezi Štýrským Hradcem (Graz) a korutanským Celovcem (Klagenfurt). Pod heslem "Rychle, pohodlně a přímo" spojuje 7 párů spojů ÖBB Intercitybus hlavní nádraží obou měst ve dvouhodinovém taktu s jedinou zastávkou na nádraží ve Wolfsbergu. Doba jízdy autobusu je 2:05 h oproti 2:45 h vlakem. Na lince platí železniční tarif ÖBB, ale podle silniční vzdálenosti (141 km místo 228 tarifních km). Klimatizované dvouposchoďové autobusy s WC mají nízkopodlažní část vhodnou pro přepravu cestujících s omezenou pohyblivostí (1 místo pro vozíčkáře). Rozlišuje se dokonce 1. a 2. třída, v první třídě jsou k dispozici bezplatně noviny a dva teplé nebo studené nápoje. Města Graz a Klagenfurt má v budoucnu spojovat rychlé železniční spojení projektu Koralmbahn.

Zdroj: ÖBB Personenverkehr, On Top Magazin

19.7.2007 - 12:00 - Kamerový systém ve vlacích ÖBB

Ilustrační obrázekVídeň – Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) startují pilotní projekt kamerového systému v regionální dopravě v jednotkách Talent. Jako pilotní trasa byla určena S45. Zákazníci budou informováni pomocí polepů ve vlaku. Kamery by měly posílit pocit bezpečí cestujících a omezit drobnou kriminalitu a vandalismus. V budoucnu by mělo být instalováno ve vlacích Talent kolem 1.000 kamer. V úvahu připadají velké aglomerace jako Vídeň, Salcburk, Štýrský Hradec (Graz), Innsbruck a v další fázi také v Běláku (Villach) a Linci. Kamerový systém ve vlacích také pomůže zvládnout kontrolu fanoušků při nadcházejícím mistrovství Evropy ve fotbalu.

zdroj: ÖBB

Nástup do Císařského vlaku, zdroj: www.imperialtrain.comPraha - Originální Císařský vlak "Imperator train", který byl vyroben a používán speciálně pro habsburského císaře Františka Josefa I., dorazil dnes ráno z Vídně do Prahy. Tento nevídaný vlak si tak mohli alespoň zvenčí prohlédnout i obyvatelé či návštěvníci Prahy. Server iDnes.cz uvádí: "Ve srovnání s Orient Expressem, který na své pravidelné lince přes Prahu celkem běžně jezdí, je příjezd Císařského vlaku do Prahy opravdovou raritou."

RoLa, zdroj: ÖBBBrenner - Kamiony jedoucí na vlaku přes Brenner mohou využít spojení mezi německým Řeznem a italským Trentem. Tím absolvují řidiči tranzit přes Rakousko ve vlaku. Toto spojení by mělo odlehčit přepravě po silnici. Jedná se o první spojení typu RoLa v Rakousku, které v této zemi nemá ani svůj výchozí, ani konečný bod. ÖKOMBI počítá s tím, že v roce 2008 využije denně služeb železnice 1.000 nákladních automobilů, tedy zhruba 1/5 kamionů jedoucích každý den přes Brenner. Dnes se jedná zhruba o 700 kamionů.

21.2.2007 - 21:00 - Rekord v prodeji jízdenek u ÖBB

Ilustrační obrázek Vídeň - V roce 2006 zaznamenaly ÖBB nárůst prodeje jízdenek o 4,3% a překročiliy hranici 30 miliónů. Přes 60% jízdenek bylo koupeno v samoobslužných automatech, kterých už stojí v Rakousku přes 1.000 kusů. Nárůst zaznamenal také prodej přes internet (637.000 kusů) a mobilní telefon (42.000 kusů). Trend přechodu cestujících k nákupu "na dálku" chtějí ÖBB posílit rozšířením služeb Call-Centra o zasílání koupených jízdenek také emailem a na mobilní telefon. Tato nová služba by vhodně měla doplnit rozesílání jízdenek poštou.

zdroj: Tisková zpráva ÖBB

13.1.2007 - 7:00 - Kvůli natáčení se změní řazení vybraných IC na Slovensku

Varí Vám toKošice - V pondělí 15.1.2007 bude štáb televize JOJ za přítomnosti moderátora Andreje Bičana natáčet pořad o stravování ve vlacích "Varí vám to vo vlaku". Natáčení se dotkne spojů IC 405 Tatran a IC 500 Kriváň v úseku Bratislava - Košice - Bratislava. Z tohoto důvodu bude změněno řazení vlaků IC 400 Donau, IC 405 Tatran a IC 500 Kriváň. U IC 400 bude jídelní vůz na začátku vlaku, u IC 405 bude jídelní vůz v úseku Wien Westbahnhof - Bratislava hl. st. řazen na konci vlaku, z Bratislavy do Košic na začátku vlaku a u IC 500 bude jídelní vůz řazen na konci vlaku. Stravovací služby ve všech výše jmenovaných vlacích poskytuje společnost Wagon Slovakia. Jídelní lístek najdete zde.

zdroj: Tisková zpráva ZSSK

jízdní řádyV přehledech tratí na ŽelPage byly nově aktualizovány a zpřístupněny pdf verze tabulek železničního jízdního řádu 2007 České republiky, Slovenska, Rakouska a Maďarska, včetně příslušných map.

Historické jízdní řády

Oblíbená série digitalizovaných historických jízdních řádů na CD má páté pokračování, tentokrát s jízdními řády léta 1900, zimy 1951/52 a z roku 1959/60. Objednat si ho můžete v eShopu.
Začátkem příštího roku připravujeme vydání souborného DVD se všemi téměř 20ti celorepublikovými starými jízdními řády a některými bonusy. Pokud k jeho obsahu máte čím přispět, ozvěte se nám, rádi pořízenou sbírku rozšíříme.

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2023 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:01
sets at 20:57