..: All news and reports - Legislativa - Rakousko :..

380.004/Škoda 109E při testech v Hohenau, foto: Škoda TransportationVídeň — Škoda Transportation čelí nekalým praktikám konkurenčního boje – alespoň tak si výrobce třísystémové lokomotivy 109E vysvětluje kroky rakouských úřadů. V současné době finišuje proces homologace těchto strojů na síti Rakouských spolkových drah (ÖBB). Získání osvědčení interoperability v řadě evropských zemí je zároveň předpokladem toho, aby se nová lokomotiva Škodovky mohla stát konkurentem pro více západních výrobců, mimo jiné i pro firmu Bombardier. Přestože tato společnost srovnatelnou lokomotivu nevyrábí, obvinila plzeňskou Škodovku z neoprávněného užití know–how a přišla s velmi originálním řešením – na její žádost včera rakouské úřady lokomotivu zabavily.

185 002-3 DB, foto: Bombardier Praha - V poslední dnech to vypadá, jako by se s výběrovými řízeními na české železnici doslova roztrhl pytel. Za poslední týden vypsaly České dráhy výběrová řízení na úklid a čištění osobních železničních vozidel (1,4 mld. Kč) či nejnověji na provádění periodických oprav vybraných řad hnacích i nehnaných vozidel osobní dopravy (3,5 mld. Kč). Dnes se ke své mateřské společnosti přidalo i ČD Cargo. Od příštího roku by tak mohlo jeho flotilu nově rozšířit 6 pronajatých moderních vícesystémových lokomotiv.

Ilustrační obrázekVídeň, Berlín - Po kampaních za nekuřácká nádraží, ve kterých se zdůrazňovalo, že železnice již přestala kouřit před řadou let a je tedy řada na cestujících, dává železnice u našich německy mluvících sousedů další jasný signál. Od 1. září jsou všechny německé a rakouské vlaky nekuřácké. Připojují se tak k iniciativě nastartované v roce 2005 v Itálii. Od loňska se ve vlacích nekouří ve Francii, Švýcarsku, Rumunsku a ještě letos, nejspíše se změnou jízdního řádu, se podle ÖBB připojí kromě českých vlaků i další středoevropské železniční správy a Rusko.

Evropa - Horké léto nyní neprožívají jen na ředitelství DB, kde nadále pokračují jednání o kolektivní smlouvě a požadavcích odborové organizace strojvůdců. Stávky o tomto víkendu zasáhnou provoz v Maďarsku a Itálii. Provoz je na mnoha místech omezen také kvůli plánovaným výlukám.

22.5.2007 - 10:00 - Vozy DB a ÖBB od 1.9.2007 kompletně nekuřácké

Ilustrační obrázekVídeň - Německé dráhy (DB) a Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) budou od 1.9.2007 provozovat pouze zcela nekuřácké osobní vozy. Ke stejnému kroku přistoupily obě železniční společnosti i v říjnu loňského roku, kdy byl vyhlášen zákaz kouření v jídelních vozech. Země tak sledují evropský trend v omezování kouření ve veřejných prostorách. Pro úplný zákaz kouření ve vlacích se v anketě OEKONSULT vyjádřilo plných 93% cestujících. Podle tiskové zprávy ÖBB jsou kuřácká kupé nevyužívaná a lidé ani nevyužívají možnosti rezervace míst v kuřáckých oddílech.

zdroj: Tisková zpráva ÖBB

680Ostrava - V uplynulých dnech byla završena homologace pendolin řady 680. Drážní úřad vydal rozhodnutí o schválení typu drážního vozidla pro všech 7 typů vozidel, ze kterých je jednotka složena. Jednotky 002 - 007 obdržely průkazy způsobilosti 27.6.2006, jednotka s inventárním číslem 001 obdržela tento průkaz až 16.11.2006, a to proto, že na této jednotce byla namontována cela řada měřicích zařízení a ještě probíhala některá měření vyžádaná především německými schvalovacími orgány. Od 16.11.2006 je v Česku možno provozovat všech 7 jednotek.

Dne 25.7.2006 byla podepsána smlouva o podmínkách provozování drážních vozidel na tratích ŽSR. Tato smlouva opravňuje provozovat jednotky na trati Břeclav st. hr. - Bratislava hl. st. a pro případ potřeby stanovuje odklonovou trasu Kúty - Trnava - Bratislava hl. st. Ta je stanovena i v Rakousku, a to přes Kittsee v případě nesjízdnosti tratě Břeclav st. hr. - Wien. V současnosti je v jednání možnost jezdit i po trati Kittsee - Bratislava Petržalka - Bratislava ÚNS - Bratislava hl. st.

Německý spolkový železniční úřad EBA vystavil doklady o schválení řady 680 dne 24.11.2006. Rakouské ministerstvo dopravy, inovací a technologií vydalo rozhodnutí o přípustnosti provozu řady 680 na trati Břeclav st. hr. - Wien včetně Wien - Kittsee - Bratislava Petržalka dne 27.11.2006. Vydáním výše uvedených dokumentů byl završen více než tříletý proces schvalování elektrických třísystémových jednotek s naklápěcí skříní řady 680. V současné době jezdí pendolina mezi Prahou a Ostravou, Bratislavou a Vídní. Po dokončení přestavby železničního uzlu Drážďany v roce 2008 pak budou nasazovány i na vlaky do Německa. Tomu doposud brání především malá kapacita průjezdnosti uzlem Drážďany z důvodu zmiňované přestavby.

zdroj: Železničář č. 49-50/2006, článek Ing. Roubala

TaurusVídeň - V květnu založily ÖBB zákaznické fórum a hledaly 60 osob ze všech koutů Rakouska různého staří i sociálního postavení, pravidelných cestujících i osob, které vlak k přepravě vůbec nevyužívají. Přihlásilo se celkem 2.800 osob, z nichž 20 začalo ihned ve fóru působit. První zasedání se uskuteční 28.9.2006 ve Vídni. Fórum by mělo přibližít management podniku k cestujícím. Jeho členové se budou scházet 4x ročně a budou diskutovat o pozitivech i negativech ÖBB. Předsedou fóra je dopravní expert Hermann Knoflacher.

zdroj: Tisková zpráva ÖBB

OeBB Vídeň - Od 1. října budou všechny jídelní vozy ÖBB provozovány jako nekuřácké. ÖBB tím sledují evropský trend. V zemích jako je Švýcarsko, Itálie nebo Španělsko jsou jídelní vozy nekuřácké již dlouho. Kuřácké oddíly však zůstanou zachovány. Od 1.10. budou nekuřácké jídelní vozy také u ČD. U DB jsou jídelní vozy nekuřácké již od roku 1991, od 1.10. budou nekuřácká i Bordbistra, kterých DB provozují 380. Obrat gastronomických služeb DB v roce 2005 činil 90 mil.€, z toho 34 mil.€ připadá právě na bistro vozy.

Celkem provozuje ÖBB na svých vlacích dálkové dopravy 39 jídelních vozů. Zákazníci budou informováni pomocí brožur, nálepek a také přes internet. "Zákazem kouření v jídelních vozech splníme přání mnoha našich zákazníků, a to kuřáků i nekuřáků. Také naši zahraniční kolegové mají s nekuřáckými jídelními vozy dobré zkušenosti," říká Stefan Wehinger, předseda představenstva ÖBB-Personenverkehr AG. Až doposud bylo kouření v jídelních vozech možné, dokud se člověk nacházel v Rakousku. Po přejetí hranice s Itálií nebo Švýcarskem začal platit zákaz kouření. Kuřáci však mají nadále možnost si v označených oddílech zapálit.

Nekuřácká nádraží mají úspěch

Nekuřácká zóna Dobré zkušenosti mají ÖBB se zákazem kouření na nádražích, který platí od 1. ledna 2006. Ten platí v celé hale a na nástupištích až na extra vymezené kuřácké zóny. "Zatím máme převážně pozitivní ohlasy. Zákazníkům se nekuřácká nádraží líbí," říká Peter Klugar, předseda představenstva ÖBB-Infrastruktur Betrieb AG.

zdroj: Tisková zpráva ÖBB

362 + 680Gmünd - Včera ráno vyjela jednotka pendolino 680 002 z Prahy přes Gmünd do Rakouska. Tentokrát se bude zkoušet vliv pendolina na zabezpečovací zařízení a jeho funkčnost. Dnes je souprava ve Vídni, zítra se bude jezdit okolo Vídně a v pátek se vrátí pendolino do České republiky. V uplynulých dnech probíhaly zkoušky pendolina v Rakousku se soupravou 680 001, která do Česka přijela 14.4 a předpokládá se, že od 5.5.2006 se začne s verifikací tratí.

Zdroj: Pendolino.cz

ŐBBVíden - Na tratích ÖBB se bude možná opakovat velká stávka z roku 2003. Důvodem jsou plány vicepremiéra Huberta Gorbacha změnit kolektivní smlouvu se zaměstnanci rakouských železnic. Ta by měla umožnit přesouvat zaměstnance do jiných sekcí společnosti a popř. i k jiným firmám. V případě odporu má také umožnit propouštění. Dlouhodobě se tak má u ÖBB odbourat asi 10.000 pracovních míst. Přitom to byl právě Gorbach, kdo před dvěma lety podepsal současnou kolektivní smlouvu, která představuje spíše kompromis a ukončila několikadenní stávku.

Wien - Jako první zavedly Evropské strojvůdcovské oprávnění Rakouské státní dráhy (ÖBB). Symbolicky první Evropský řidičský průkaz získal Josef Promberger ze Salzburgu. V následujících dnech získá oprávnění dalších 785 strojvůdců z celkového počtu 4 500. Evropské oprávnění slouží jako dodatek k národní licenci.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2021 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 06:54
sets at 17:37