..: All news and reports - ŽelPage - Polsko :..

Výběr šotoklubu Odmala mne to táhlo k železnici, nicméně docela dlouho trvalo, než jsem se z „projížděče“ stal „šotoušem“, (mimochodem tento výraz mi nijak nevadí). Při svých cestách jsem čas od času podél trati zaregistroval podivné existence (myšleno v nadsázce) fotící vlak, ve kterém jsem cestoval. Zároveň jsem v této době, zejména při svých zahraničních cestách, začal objevovat velké množství železničních fotočasopisů s nejrůznější tématikou. Nejvíce mne fascinovaly snímky z rakouských a švýcarských horských železnic (Arlberg, Brenner, Semmering, Tauernská dráha, Gotthard, síť RhB), zde se asi poprvé zrodila má touha se na tato místa podívat.

Výběr šotoklubu Je to už pěkných pár let, kdy jsem dal sbohem železnici jako zaměstnavateli. Byla to doba, kdy jsem ve volných chvílích velkou část svého času věnoval potulkám kolem kolejí a občas fotil, jak se říká vše, co se hnulo. Toulám se a fotím sice dál, hlavně krajinky, ale k nějakému většímu focení u kolejí se vrátím jednou dvakrát za rok. Železnice přesto zůstala mým koníčkem a proto, že sám toho moc nenafotím, tak vždy uvítám příležitost se pokochat pohledem na povedená fotodíla zveřejněná třeba právě ve fotogalerii ŽelPage. Pojďme se tedy podívat na můj výběr šotoklubu těch fotografií, které mě nějakým způsobem zaujaly.

Výběr šotoklubu Bylo pro mě milé překvapení, že i na mě se dostalo a mohl jsem udělat výběr Šotoklubu. Na úvod bych rád řekl pár slov. Období léta je velice příhodné pro cestování za hranice naší republiky. Já osobně rád sleduji zahraniční železnici. Protože jak všichni víme, s každým grafikonem přichází řada změn. Některé státy mají určité společné rysy v krajině nebo v provozu, ale i přesto se ze zahraničí objevují krásné neotřelé snímky. Mě je blízké Německo a Rakousko, jelikož mám v oblibě moderní lokomotivy a mimo jiné ve zmíněných státech mám několik přátel. Zde je můj výběr fotek, které mě nejvíce zaujaly. Dvě jsou zahraniční a poslední je věnována české nostalgii.

17.4.2010 - 0:00 - Dny smutku za polské oběti letecké katastrofy

Polská vlajka, foto: Polska.gov.pl Praha — O tomto víkendu, 17. a 18. dubna 2010, jsou vyhlášeny v České republice dny smutku. Vláda České republiky po dohodě s prezidentem republiky tak chce uctít památku obětí nedávné letecké katastrofy u Smolenska, kde při pádu letadla došlo k úmrtí předních politických a armádních představitelů Polska, stejně jako dalších osobností této země. Ti cestovali v sobotu 10. dubna uctít památku obětí katyňského masakru, který byl proveden Sověty před 70 lety. Při havárii vládního letounu přišel o život prezident Lech Kaczyński s chotí, místopředseda polského senátu, několik poslanců polského Sejmu, stejně jako náčelník generálního štábu polské armády a velitelé vzdušných sil, pozemních sil a námořnictva. Zemřelo všech 88 cestujících a 8 členů posádky. Ostatky zesnulého prvního páru mají být uloženy v krakovské katedrále Sv. Stanislava a Václava, situované na kopci Wawel na levém břehu Visly. Wawel je místem posledního odpočinku polských králů a národních hrdinů. Vláda vyzvala všechny občany, aby v sobotu 17. dubna v poledne minutou ticha uctili památku obětí tohoto neštěstí. I my se připojujeme k vyjádření upřímné soustrasti polskému národu a našim polským kolegům; během víkendu budou i naše stránky oděny do smutečních barev.

Zdroj: Vláda České republiky, Reflex, Aktuálně, Poland.pl, Wikipedia (Wawel)

Ilustrační obrázekŁódź - Velkolepý výlet do Polska několik týdnů připravoval Tomáš Votoupal z klubu Moravské železniční muzeum. S ohledem na výpadek v komunikaci s dráhou v Krośniewicích bylo využito nabídky přátel z nadace, která se stará o provoz úzkokolejky Rogów - Biała (od Varšavy jihozápadně směrem k Łódźi).

ChopNaše letošní tour měla, jak už se stalo dobrým zvykem, připravenou ještě třešničku na závěr. Tou byl železniční okruh kolem Slovensko - Ukrajinsko - Polského pomezí, po tratích, kde snad každým dnem hrozí, že dnes už se pojede naposledy. Krajem chudým, ale velmi přívětivým, nezkaženým davy turistů. Za nějaké tři dny jsme najeli necelé 300 km, ale ty byly o to intenzivnější.

Mníchova LehotaŽelPage - Jak tráví železniční fandové dovolenou? No ve vlaku. Tak se šestice z nás rozhodla vyrazit letos v srpnu na týdenní volno na Slovensko, Polsko, na skok do Maďarska a většina účastníků i na Ukrajinu. Moje maličkost se projíždění Ukrajiny účastnit nemohla, neboť zjistila, že pas je dva měsíce propadlý.

obrazekWolsztyn - Když jsme před časem hostili našeho polského kamaráda Wingera na vydařené TOUR de 810, domluvili jsme se, že zase na oplátku někdy pojedeme za ním do Polska. Neuplynul ani měsíc a neurčitá myšlenka dostala reálnou podobu: v druhé polovině února se pojede do polského Wolsztyna. Termín odjezdu se několikrát měnil, až se nakonec ustálil na 20. únor 2004.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 06:02
sets at 20:01