..: All news and reports - Nehody a mimořádnosti - Polsko :..

Nehoda polského pendolina, foto: www.24opole.pl Ozimek, Polsko — V pátek 7. dubna 2017 došlo na jednokolejném úseku trati Opole – Czestochowa ke srážce elektrické jednotky ED250-002 Pendolino s nákladním automobilem. Elektrická jednotka Pendolino, která byla nasazena na spoji EIP 6102 Wrocław Główny – Warszawa Wschodnia, se v 15.12 h střetla v blízkosti železniční stanice Ozimek s kamionem, který uvíznul na přejezdu. V inkriminované chvíli cestovalo ve vlaku cca 250 lidí. Následkem nehody bylo zraněno 18 osob, z toho 7 těžce. Většina zraněných osob cestovala v řídicím voze (označení 93 51 2 370 008-7), který byl při čelním střetu těžce poškozen a vykolejil předním podvozkem. Použitím rychlobrzdy se vlak podařilo zastavit 500 metrů za místem střetu. Rychlost jednotky v době srážky zatím nebyla sdělena, faktem ovšem je, že dálkové vlaky na zdejší trati jezdí běžně 140 km/h. Při srážce došlo rovněž k výraznému poškození kolejového svršku a trolejového vedení.

4.3.2012 - 8:42 - Největší polská železniční katastrofa od roku 1990

Polská vlajka - kondolence, foto: ŽP Szczekocin — K tragické železniční nehodě došlo v sobotu 3. března ve 20.57 h na trati Koniecpol - Kozłów ve směru do Krakowa. Čelně se střetly vlaky TLK 31100 "Brzechwa" a Interregio 31122 "Jan Matejko" poté, co vlak Interregio vjel na nesprávnou kolej, přímo do cesty spoji TLK. Obě soupravy čítaly na 11 vozů, v nichž cestovalo součtem cca 370 cestujících. Podle posledních zpráv jich 15 přišlo o život a téměř 60 bylo se zraněními transportováno do zdravotnických zařízení. Zhruba polovina z nich je zraněna těžce. Na záchranných pracích se podílelo přes 450 hasičů ze 40 sborů a cca 100 policistů, 35 sanitních vozů a tři záchranářské vrtulníky. Prohledávání místa nehody skončilo v neděli ráno, nyní bude následovat odklízení trosek. Dva nehodové vlaky a jeřáby s velkou nosností se dostanou na místo během nedělního dopoledne.

Doplňme ještě informaci, která byla zveřejněna v pondělí: Za sobotní vlakové neštěstí v Polsku půjde k soudu traťový dispečer, který podle dosavadního vyšetřování pustil oba vlaky proti sobě na jedné koleji. Pokud se vina prokáže, hrozí mu až osm let vězení.

Zdroj: Dziennik Zachodni

PKP EU07, foto: Karel Syrůček Łódź(Doplněno) Důvodem pátečního vykolejení expresu u polské obce Baby, při němž zahynul jeden cestující a dalších 84 bylo zraněno, byla podle vyšetřovatelů příliš vysoká rychlost soupravy. Vlak TLK 14101 z Varšavy do Katovic podle záznamu z tachografu lokomotivy vjel do odbočky rychlostí 118 km/h, přičemž v současnosti je v daném místě traťová rychlost omezena na čtyřicítku. Z nehody už byl obviněn strojvedoucí, který teď bude čelit trestnímu stíhání. V okolních nemocnicích mezitím zůstává 22 osob, jež při vykolejení utrpěly těžší zranění. Provoz v úseku Koluszki - Częstochowa by měl být zcela obnoven v neděli večer po dokončení oprav trakčního vedení.

Opole-Brzeg/Polsko Ve středu 17. listopadu před 4. hodinou ranní došlo k poruše zabezpečovacího zařízení mezi stanicemi Opole Zachodnie - Brzeg na trati 220 (Katowice - Wrocław). Během mimořádnosti vlaky nabíraly několikahodinová zpoždění, v úseku Opole Główne - Brzeg byla zavedena náhradní autobusová doprava. Dle TVP vázla informovanost cestujících. Vlaky dálkové dopravy byly nahrazeny nebo vyčkávaly, zřejmě neobjížděly mezi Opolí a Vratislaví přes Dobrzeń Wielki. Ve 14.50, dle 24OPOLE.PL, došlo k částečnému zprovoznění - k ručnímu řízení provozu. Některé vlaky už projíždějí, nabírají zpoždění, je snížena kapacita trati. Oprava a potíže budou trvat zřejmě až do noci. Problémem je, že na zhruba třicetikilometrovém úseku je možno jet vždy jen s jedním vlakem, protože neexistuje možnost žádné komunikace mezi strojvůdcem a řízením dopravy.

Požár Białystok — Sérií silných výbuchů a mohutný požár si dnes ráno kolem šesté hodiny vyžádala srážka dvou cisternových vlaků ve východopolském Białystoku. Obě soupravy převážely naftu a další ropné produkty, přičemž do hodiny od první exploze se v plamenech nacházelo až sedm cisternových vozů. Na místě zasahovalo 30 hasičských jednotek, kterým se po 9. hodině ranní podařilo dostat rozsáhlý požár pod kontrolu a nyní probíhá dohašování a chlazení okolních vagonů. Zasahující jednotky musely navíc zajistit vedle stojící cisternový vlak, převážející zkapalněný propan–butan, kterému hrozilo zapálení od hořících cisteren a vytékající nafty. Při nehodě byli lehce zraněni dva zaměstnanci dráhy; osobní i nákladní doprava přes Białystok je zastavena a cestující jsou převáženi autobusy. Podle prvních odhadů může kompletní oprava kolejiště trvat až měsíc.

17.4.2010 - 0:00 - Dny smutku za polské oběti letecké katastrofy

Polská vlajka, foto: Polska.gov.pl Praha — O tomto víkendu, 17. a 18. dubna 2010, jsou vyhlášeny v České republice dny smutku. Vláda České republiky po dohodě s prezidentem republiky tak chce uctít památku obětí nedávné letecké katastrofy u Smolenska, kde při pádu letadla došlo k úmrtí předních politických a armádních představitelů Polska, stejně jako dalších osobností této země. Ti cestovali v sobotu 10. dubna uctít památku obětí katyňského masakru, který byl proveden Sověty před 70 lety. Při havárii vládního letounu přišel o život prezident Lech Kaczyński s chotí, místopředseda polského senátu, několik poslanců polského Sejmu, stejně jako náčelník generálního štábu polské armády a velitelé vzdušných sil, pozemních sil a námořnictva. Zemřelo všech 88 cestujících a 8 členů posádky. Ostatky zesnulého prvního páru mají být uloženy v krakovské katedrále Sv. Stanislava a Václava, situované na kopci Wawel na levém břehu Visly. Wawel je místem posledního odpočinku polských králů a národních hrdinů. Vláda vyzvala všechny občany, aby v sobotu 17. dubna v poledne minutou ticha uctili památku obětí tohoto neštěstí. I my se připojujeme k vyjádření upřímné soustrasti polskému národu a našim polským kolegům; během víkendu budou i naše stránky oděny do smutečních barev.

Zdroj: Vláda České republiky, Reflex, Aktuálně, Poland.pl, Wikipedia (Wawel)

11.9.2007 - 11:00 - U polské Zwardoń včera vykolejil vlak, trať Čadca (ŽSR) - Zwardoń stále uzavřená

Ilustrační obrázekZwardoń - Včera po poledni vykolejila poblíž hranic u polského města Zwardoń lokomotiva nákladního vlaku. Po této mezinárodní trati je provozována nákladní i osobní doprava mezi Slovenskem a Polskem, vlaky byly odkloněny přes východněji položený železniční přechod Plaveč (ŽSR) - Muszyna (PKP) - Krakow (PKP). Trať by mohla být průjezdná dnes odpoledne, bez omezení pak zítra.

Zdroje: polskalokalna.pl, Mapy PKP

ilustrační obrázek Nowa Ruda - Nákladní vlak s 25 vagony a jednou lokomotivou vykolejil 11.5.2007 na trati Ścinawka Średnia – Nowa Ruda kvůli nadměrné rychlosti, když místo stanovených 25 km/h jel rychlostí 70 km/h. Vlak jel z kopce od Nowe Rudy Slupce a u vjezdového návěstidla do žst. Ścinawka Średnia vykolejil. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.

16.5.2007 - 14:00 - V Polsku vlak vykolejil po nárazu do nákladního automobilu

Ilustrační obrázekOlsztyn - Dnes po sedmé hodině ranní narazil rychlík P 53100 z Olsztyna do Krakowa u obce Stawiguda mezi stanicemi Olsztyn Zachodni a Olsztynek do nákladního automobilu, který nezastavil na přejezdu a vykolejil. Mimo trať se nacházela lokomotiva a dva vagóny. Nikdo nezemřel, jen 4 zranění v automobilu, z toho řidič těžce. 50 cestujících z vlaku bylo převezeno autobusy. Doprava na elektrické jednokolejné trati Olsztyn Zach. - Działdowo bude zastavena na několik hodin pro odklízení vozu ze železničního svršku. Doprava do Kaliningradské oblasti bude zřejmě odkloněna přes Iławu.

zdroj: Onet.pl

Eurostat - logoBrusel - Nejnebezpečnější železnice v Evropské unii jsou v Polsku a v Česku. Jasně to vyplývá z údajů o počtu smrtelných nehod na kolejích za předloňský rok. Ty v pondělí zveřejnil statistický úřad Eurostat.

26.7.2005 - 9:13 - Srážky vlaků na PKP a ÖBB

Varšava, Polsko Ráno 25.07.2005 ve stanici Varšava Stadion narazila zezadu příměstská elektrická jednotka (EN57) do rychlíku stojícího na návěsti, který mířil ze Zakopaneho do Gdyně.

V několika nemocnicích v polské metropoli skončilo 38 lidí. Nikdo naštěstí nezemřel. Dva vagony po srážce vykolejily.

Nehoda omezila železniční dopravu v okolí Varšavy. Vlaky odjíždějící z města na východ musely jezdit jinou trasou. Odstraňování následků ranní havárie trvalo v řádech hodin.

Příčiny srážky zjišťuje zvláštní komise, uvedl server gazeta.pl. Podle polské televize z prvních výsledků policejního vyšetřování vyplývá, že srážku zavinil strojvedoucí příměstského vlaku.

Přidáno 26.07.2005 14:31 Vídeň, Rakousko Bohužel sotva uplynulo 24 hodin, je médii hlášena další podobná nehoda. Tentokrát jsou postiženou společností OeBB. Zpráva ze serveru www.novinky.cz: "Srážka osobního vlaku s nákladním u dolnorakouského Gramatneusiedlu u Vídně si v úterý vyžádala 14 zraněných, z toho čtyři vážně. Tři osobní vagóny vykolejily. Zůstaly v nich uvězněny čtyři osoby. Na místě zasahovaly čtyři vrtulníky, čtyři vozy rychlé zdravotní pomoci a řada sanitek. Příčiny nehody, při níž se střely vlaky bočně, nejsou zatím známy. Teprve se vyšetřují."

Jak dále server uvádí, není tomu dávno, co u Brambergu (Salzburg) došlo k o něco tragičtější nehodě, při které zahynuly dva lidé a 34 dalších bylo zraněno.

Pokud se dozvíme nějaké další podrobnosti k oběma nehodám, určitě je doplníme.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2023 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 04:59
sets at 21:00