..: All news and reports - Pozvánky - ČR Ústecký :..

Slavnostní stříhání pásky, foto: Aleš Petrovský - ŽelPageTřebívlice — Regionální železniční trať s číslem 113, vedoucí z Čížkovic do Obrnic, toho zažila již mnoho. Po zastavení pravidelné objednávané osobní dopravy se v některých chvílích spekulovalo i o jejím úplném konci, pak však přišel výrazný obrat. Nejdříve dodal jistotu Ústecký kraj se svým konceptem turistických linek, poté trať přešla do soukromých rukou. Z područí Správy železniční dopravní cesty se dostala do majetku výrobce železniční zabezpečovací techniky AŽD Praha. Ten trať plánuje využívat jako testovací polygon pro své produkty, zároveň však garantuje zachování turistického provozu. Před zahájením letošní sezóny navíc proběhla výrazná oprava trati včetně dosazení zabezpečovacího zařízení a zvýšení kapacity dráhy. Letošní provoz byl slavnostně zahájen právě o uplynulém víkendu.

141.018 Střekov, foto: Vladislav PíšaKolín — Dny se nezadržitelně krátí a podzim převzal vládu nad krajinou. A proto jsme pro vás stejně tak jako vloni, připravili setkání fotografů a přátel železnice spojené s výletem do Ústí nad Labem, Děčína a Mělníka. Srdečně zveme nejen fotografy, ale všechny, kdo chtějí zažít netradiční výlet. Vezměte své děti či partnerky a pojďte se bavit. Soupravu bude tvořit tradičně „bobina“ E 499.1018, vozy Bac a restaurační vůz WR. Pro přítomné fotografy bude na programu během cesty několik fotozastávek. Nevynecháme ani zastávku pod Střekovem, kde bude doufáme vlídněji, než loni.

Pozvánka na otevření depozitáře NTM, foto: Národní technické muzeum Chomutov — O víkendu se opět veřejně otevře depozitář Národního technického muzea v Chomutově. Areál v rotundě u depa Českých drah nabídne pohled na téměř sto vzácných kolejových vozidel nejrůznějších trakcí, rozchodů i určení. Mezi hlavní atrakce patří donedávna provozní albatros 498.106, držící dodnes platný rychlostní rekord československých parních lokomotiv, či část kolekce salónních vozů. Nechybí poslední vyrobená pětasedma 475.1142 či vůbec první lokomotiva vyrobená pro ČSD po druhé světové válce – 534.0301. Součástí sbírky jsou i starší elektrické lokomotivy na 1500 V, dříve obsluhující pražský uzel. K vidění budou i vozidla donedávna brázdící naše koleje a nově zařazená do sbírek NTM. Spatříte i rotační parní sněhomet či ozubnicovou lokomotivu 404.003.

831.105-2, Třebenice město - Dlažkovice, foto: Ušoplesk Ústí nad Labem — Kamenický, Zubrnický, Středohorský, Podřipský a Doupovský motoráček. To jsou názvy pěti nových turistických linek, které již od 25. března brázdí vybrané tratě v Ústeckém kraji, a to vždy o víkendech a svátcích. Provoz nových spojů je financován Ústeckým krajem a potrvá až do 30. října. Ve vlacích platí tarif Dopravy Ústeckého kraje včetně jednodenní síťové jízdenky v ceně 130 Kč, zatím však nelze použít doklady nahrané na čipové kartě. Nové vlaky rozšíří stávající nabídku turistických linek, a to jak železničních (Chomutov–Vejprty, Most–Moldava) tak i autobusových (např. na Boží Dar či v oblasti Českého Švýcarska). Pomyslnou třešničkou na dortu je pak lodní linka č. 901, která spojuje Ústí nad Labem s Lovosicemi a Litoměřicemi.

Státní hranice mezi Dolní Poustevnou a Sebnitz, foto: NIcKON Dolní Poustevna — Po letech přání a shánění peněz v sobotu 5. července 2014 znovu ožije trať Sebnitz – Dolní Poustevna, jeden z nejsevernějších železničních přechodů v Čechách. V pravidelném provozu se zde budeme setkávat s motorovými jednotkami Siemens Desiro dopravce DB Regio. Na sobotu a neděli 5. a 6. července 2014 připravil německý spolek OSEF (OstSächsische EisenbahnFreunde e.V.) jízdy zvláštních vlaků. Mezi Sebnitz a Dolní Poustevnou bude kyvadlově jezdit ferkeltaxi VT772 (lehký motorový vůz) z roku 1965. Tento vůz se několikrát za den podívá až do Mikulášovic dolního nádraží. Jistě nejzajímavější podívanou nabídne vlak tažený motorovou lokomotivou řady V100. Brzy ráno a navečer zajede až do Rumburku, přes den budou zvláštní vlaky končit ve Šluknově. Řazené budou historické vozy Říšských drah a jídelní vůz MITROPA.

475.111, Kadaň-Prunéřov - Vernéřov, foto: topič Jirkov/Kadaň — Královské město Kadaň pořádá v sobotu 24. srpna 2013 veselici „Císařský den“, na počest návštěvy města Karlem IV v roce 1367. Jako každým rokem i letos tuto akci doprovází jízda slavnostního parního vlaku vedeného strojem 475.111. Stroj a soupravu poskytuje Iron Monument Club z Plzně, akci organizuje chomutovská společnost Loko Motiv, s podporou SD Kolejová doprava. Lokomotiva 475.111 bude letos bez usměrňovacích kouřových plechů a ponese označení 475.105. Parní vlak bude jezdit mezi Kadaní, Chomutovem a Mostem, zajede i do Jirkova, st. nádraží.

440.001-6, Děčín hlavní nádraží, foto: Patrik Děčín — ČVUT v Praze, Fakulta dopravní připravila pro studenty středních škol Letní dopravní školu, která proběhne od 12. do 16. srpna v Děčíně v historických prostorách zámecké sýpky. Dopoledne bude vždy přednáška zaměřená na dopravu, odpoledne pak exkurze spojená s tématem dopravy. Účast, strava i nocleh jsou účastníkům plně hrazeny z evropského projektu Popularizace výzkumu a Evropského sociálního fondu. (Vzhledem k pravidlům financování projektu bohužel není umožněna účast studentům z Prahy.)

Motorový vlak u Chlumce u Chabařovice, foto: Laborec425Telnice — Již v létě předloňského roku jste se na ŽelPage mohli dočíst o problémech, které provázely trať 132, tzv. Kozí dráhu, vedoucí z Děčína přes Krupku a Telnici do Oldřichova u Duchcova. Zastavení osobní dopravy, zavedení dlouhodobé výluky, krádeže železničního svršku, neúspěšné pokusy o obnovení provozu — tím vším si tato trať v posledních letech prošla. Už několikrát to, nejen ve druhé polovině roku 2012, vypadalo, že se vlaky na trať opět podívají, ale nakonec se tomu tak z různých důvodů nestalo. Nyní mají však příznivci této dráhy důvod k oslavám. Po dlouhých měsících se zejména díky spolupráci města Děčín s Konzultační dopravní společností a Správou železniční dopravní cesty vlaky na tuto trať opět vydají. SŽDC totiž konečně potvrdila, že lze přidělit kapacitu dráhy pro vlaky osobní dopravy a umožnit jízdy objednaných vlaků.

642, Měděnec zastávka - Měděnec, foto: Excelsior Chomutov — Psal se 15. únor 1872 - v ten den byl úředně zahájen provoz na trati z Chomutova do Vejprt. Sice jen s nákladní dopravou, ale i tak se tento den zapsal do kronik všech obcí na trati. Dalším významným dnem onoho roku se pak stal 1. srpen - to do Vejprt přijel první osobní vlak. Tak začala pravidelná doprava Buštěhradské dráhy. V letošním roce oslaví horská trať z Chomutova do Vejprt své sto čtyřicáté výročí. Pojďte si toto výročí připomenout několika akcemi, které se budou konat v průběhu celého roku. Začínáme již brzy. Na 4. února je naplánována první výroční jízda, na kterou jste srdečně zváni.

Exponáty v depozitáři, foto: Jiří Randa, JRtrain Chomutov / Lužná u Rakovníka — O víkendu 10. a 11. září 2011 bude veřejnosti opět zpřístupněn železniční depozitář Národního technického muzea. Po oba dny může široká veřejnost navštívit běžně nepřístupné prostory, ve kterých jsou deponována historická kolejová vozidla Národního technického muzea. V sobotu 10. září bude navíc vypraven z Železničního muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka zvláštní historický vlak v čele s parní lokomotivou 464.008 bulík, který návštěvníky zaveze přímo do depozitáře, bývalého chomutovského depa kolejových vozidel.

M 131.1280 ZMŽ, foto: karlosltZubrnice — Po chmurných zprávách o chystaném rušení tratí přichází prozměnu jedna šťastná. Na státní svátek, ve čtvrtek 28. října 2010, bude slavnostně zahájen provoz s cestujícími na muzejní železnici Velké Březno – Zubrnice–Týniště, která se nachází nedaleko Ústí nad Labem. V tento den a o následujícím víkendu, 30. – 31. října 2010, budou po dlouhých sedmnácti letech vypraveny tři páry motorových vlaků vedených motorovým vozem M 131.1 "hurvínek". Vlaky pojedou ze stanice Ústí nad Labem západ přes Ústí nad Labem-Střekov a Velké Březno do Zubrnic a zpět. Zpáteční jízdenka stojí 90 Kč, jednosměrná 50 Kč; pro dílčí úseky, děti či důchodce platí slevy. Jízdenka platí současně také jako vstupenka do muzea v Zubrnicích. Vlastnímu otevření bude předcházet jízda protokolárního vlaku z nádraží Ústí nad Labem–Střekov do Zubrnic, která se uskuteční ve středu 27. října 2010.

18.8.2010 - 12:23 - Zvláštní jízda Straškov – Libochovice (akce zrušena)

Důležité upozornění: Z výpočtu jízdních dob vyplynulo, že vlak může ve vyhrazeném čase dojet "jen" do Budyně nad Ohří. Jelikož se nyní jízdy po celé trati chystají v horizontu jednoho měsíce, dohodli jsme se s organizátorem na zrušení akce. Za komplikace se omlouváme.
Dne 4.ledna 2008, foto: sběratel Straškov/Libochovice — Ze soukromé iniciativy pana Víta Patráka byla připravena na pátek 27. srpna 2010 od 11.15 do 12.45 zvláštní jízda motorovým vlakem po v současnosti nepoužívaném úseku trati 096 Straškov – Libochovice, na kterou je zvána široká veřejnost. Dopravcem mimořádného vlaku jsou České dráhy. Nasazen bude motorový vůz řady 809. Pojede v trase Straškov – Mšené Lázně – Budyně nad Ohří – Libochovice (mimo, k lichoběžníkové tabulce) a zpět, tedy po trati, jíž se všemožné železniční akce vyhýbají. Pravidelný provoz zde byl zastaven v roce 2006, to znamená že jde o jedinečnou příležitost projet si 21 nepoužívaných kilometrů. Zvláštní vlak bude veden jako pokračování vlaku Os 12314 z Vraňan a motorový vůz bude po zvláštní jízdě pokračovat do Vraňan jako Os 12303. Cena byla stanovena na 150 korun v případě platby předem na účet ŽelPage, zbylá místa budou na místě doprodávána za 200 korun. Rezervaci míst a platby zprostředkovává portál ŽelPage.

Zdroj: pořadatel

Dny otevřených dveří NTM, foto: ŽelPage Chomutov — Depozitář Železničního muzea NTM v Chomutově se pro širokou veřejnost otevře ve dnech 24. – 27. června. Slavnostního zahájení v první uvedený den se zúčastní i hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. Vystaveno bude více než 80 exponátů: parní lokomotivy, salonní vozy, historické drezíny či kolejový sněhový pluh z roku 1980. K vidění budou ale i novější kolejová vozidla, která nedávno dosloužila v pravidelném provozu u Českých drah a nyní jsou připravena pro zachování ve sbírce NTM. Vystavena bude také parní lokomotiva 498.106 albatros, která v srpnu 1964 dosáhla rychlostního rekordu 162 km/h a je zde deponována od propadnutí revize kotle. Národní technické muzeum má k dispozici polovinu rotundy bývalého chomutovského depa. Přístupová cesta bude značena z Černovické ulice, od hypermarketu Globus. Akci pořádá NTM ve spolupráci s Českými drahami a s podporou ČD Cargo.

Desiro Classic, RegioJet - vizualizace, foto: RegioJet Praha/Děčín — Mediální kampaň podpořenou reálným provozem vlakových spojů představí dopravce RegioJet, dceřiná společnost Student Agency Radima Jančury. Začne tento čtvrtek v Praze a o den později se přesune do Děčína, čímž započne „turné“ prezentačních jízd s jízdným v symbolické výši. Zveřejněny jsou změněné jízdní řády pro vlaky, které po dva pracovní týdny budou vypravovány mezi Litvínovem a Ústím nad Labem. Přeprava vozidel do Prahy a prezentační jízdy tento čtvrtek a pátek však budou rovněž otevřeny pro veřejnost, přičemž nasazena zde bude dvojice motorových jednotek Siemens Desiro Classic. Provozní ředitel RegioJetu Jan Paroubek potvrdil, že do Děčína budou od pronajímatele přivezeny právě dnes.

Drážďany - (Aktualizováno 17. 12. 2009 23:30) 26. září 2009 vyjel zvláštní vlak vypravený společností Flügelradtouristik z Drážďan do Kutné Hory vedený historickou parní lokomotivou 52 8079 DR a elektrickou lokomotivou E 499.112, po níž následovala nominace fotek do fotosoutěže a hlasování. Na jeho základě vzešel vítěz soutěže, jímž se stal Honza Marek vystupující na ŽelPage pod nickem Honzinus. Výherci tímto blahopřejeme a doufáme, že si jízdu Mikulášským expresem užije k vlastní plné spokojenosti.

1 2 3 4 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2021 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 06:48
sets at 17:42