..: All news and reports - Služby - ČR Ústecký :..

Ilustrační fotografie, vagon Bt, foto: manilÚstí nad Labem - Od příštího roku bude Ústecký kraj intenzivněji pokutovat zpoždění nebo nedostatky v čistotě u vlaků Českých drah. Dopravce ovšem věří, že v plánovaných kontrolách krajského úřadu obstojí. Sankce za pozdní příjezdy budou dráhy platit tehdy, pojede-li v jednom měsíci včas méně než 90 % regionálních spojů placených z krajského rozpočtu. Podle smlouvy v takovém případě uhradí 100 tisíc korun za každé další procento zpožděných vlaků z celkového počtu objednaných výkonů. Budou-li v některém voze rozbité dveře nebo okno, hrozí dopravci pokuta v hodnotě 2 000 Kč. Ústecký kraj tato opatření zavádí kvůli častým stížnostem cestujících na zpoždění, špínu či netekoucí vodu. Kontroly budou probíhat pouze u osobních a spěšných vlaků; rychlíků se nová smlouva netýká, jelikož náklady na jejich provoz hradí ministerstvo dopravy.

Ilustrační obrázekLovosice - První sezona muzejního provozu na trati číslo 113 byla úspěšná. Alespoň to tvrdí organizátoři, kteří za deset prázdninových sobot napočítali přes 900 cestujících. Každou sobotu celé letní prázdniny ukrajoval "hurvínek" M 131.1280 své kilometry při vozbě osobních vlaků z Lovosic do Mostu a zpět po trati, jíž se stále častěji říká Švestková dráha. Tyto turistické vlaky si u Zubrnické museální železnice, jíž dotyčný motorový vůz patří, objednal Svazek obcí Integro sdružující většinu obcí a měst podél Švestkové dráhy. Ačkoliv motoráček jezdil teprve prvním rokem, setkal se s organizátory nečekanou odezvou.

Ilustrační obrázek Rumburk - Cestující, kteří se vydali vlakem na turistický pochod s názvem Stezka odvahy od organizátorů z Klubu českých turistů v Rumburku, nevěděli že budou mít problém s cestováním. Start totiž nebyl v Rumburku, ale v nedalekých Brtníkách, kam se většina účastníků dopravuje vlakem. „Žádost o posílení vlaků jsem odesílal zhruba měsíc před konáním pochodu, ale ještě 4 dny před akcí mi ve stanici Rumburk nikdo nedokázal říci, zda vlak skutečně bude posílen,“ říká za organizátory Rudolf Prokopec.

Ilustrační obrázekUstí nad Labem - Méně vlaků bude jezdit od příštího grafikonu v Ústeckém kraji. S Českými drahami se na tom dohodl Krajský úřad v Ústí nad Labem, který plánovanou redukci spojů až o 15 % odůvodňuje snižováním nákladů. Starostové místních obcí s podobným krokem ovšem nesouhlasí - říkají, že lidé vlakové spojení nutně potřebují.

Ilustrační obrázekÚstí nad Labem - Již obě jednotky Regionova určené pro Ústecký kraj dokončil výrobce společnost Pars nova Šumperk. V současnosti absolvují zkušební jízdy s cestujícími na tratích v okolí Děčína a Ústí nad Labem. Po dohodě s hejtmanem Ústeckého kraje nasadí České dráhy oficiálně oba vlaky do provozu ve čtvrtek 25.1.2007.

Motorový vůz 810 - ilustrační obrázekLibouchec - Vlaky na trati z Děčína do Oldřichova u Duchcova mají ustoupit přeložce silnice I/13. Čtyři doposud projednávané varianty obchvatu obce Libouchec, vzhledem k trasování chráněnou krajinnou oblastí, nebyly schváleny. A tak vznikl pátý návrh, který počítá se zrušením tratě číslo 132 a její úplnou likvidací.

Moldava v Krušných horách, foto autoraMoldava - Přes deklarace větší podpoře železničích spojů do turistických oblastí, Ústecký kraj plánuje vlaky do Moldavy v budoucnu plně nahradit autobusy. Tunely a mosty na trati číslo 135 jsou ve velmi špatném stavu a na jejich opravu v současnosi nejsou peníze.

Děčín-Prostřední Žleb - ilustrační fotoDěčín - Od dnešního dne České dráhy posilují osobní vlaky spojující Děčín a Bad Schandau. Tyto spoje lidé nejčastěji využívají v prosincové soboty, kdy vyrážejí za nákupy do Drážďan na vánoční trhy. Do Německa tak vyjedou vlaky posílené o jeden vůz, který má kapacitu osmdesát míst k sezení. "V případě zvýšeného zájmu jsme připraveni operativně posílit vlaky o další vůz. Základní kapacita vlaků je tři sta dvacet míst," řekl za České dráhy Petr Hinterholzinger. Pro víkendové cesty do Drážďan lze v osobních vlacích využít jízdenku SoNe+ za 160 korun (platí pro 5 osob, z čehož nejvýše dva mohou být dospělí).

zdroj: Děčínský deník

Ústecký kraj - logoÚstí nad Labem - Občané Ústecka by měli od 10. prosince, kdy vstoupí v platnost nový jízdní řád, podle vyjádření kraje cestovat vlakem jednodušeji. "Posilují se spoje v páteřních částech regionu, aby si lidé zvykli, že v některých oblastech bude zásadně vlaková doprava," prohlásil hejtman Jiří Šulc. "Kraj a České dráhy se dohodly, že osobní železniční doprava bude zejména na páteřních tratích jezdit v pravidelných taktech." upřesnil Šulc. Osobní vlaky tak pojedou například každý den od 5 do 22 hodin v hodinovém taktu na tratích Děčín - Ústí nad Labem - Lovosice - Roudnice nad Labem a Ústí nad Labem - Teplice- Bílina - Most. "Osobní vlak z Ústí dosáhne centra Děčína za 29 minut a centra Lovosic i Teplic za 23 minut," dodává ústecký hejtman. Významné zlepšení přinese cestujícím i posílení rychlíkové dopravy mezi Ústeckým krajem a Prahou. Na trase Cheb - Chomutov - Most - Teplice - Ústí nad Labem - Praha bude možné cestovat osmkrát denně každé dvě hodiny.

Ústecký kraj se rozhodl od nového jízdního řádu více podporovat i železniční spoje do turistických oblastí. Jako příklad hejtman uvedl trať na Moldavu v Krušných horách. V zimě tam jezdí lyžaři, v létě je vyhledávaná cyklisty. Proto nový jízdní řád počítá o volných dnech s pravidelnými spoji každé dvě hodiny. Naopak vzhledem k nízké vytíženosti vlaků mezi Libochovicemi a Straškovem na Litoměřicku neobjednal Ústecký kraj pro tento úsek železniční dopravu (9.12. je poslední příležitost projet tuto trať). Některé vlakové spoje budou podle hejtmana nahrazeny posílením autobusové dopravy. České dráhy podle hejtmana přispějí k propagaci Ústeckého kraje. Dva spěšné vlaky ponesou od nového jízdního řádu názvy známých turistických dominant kraje Děčínský Sněžník a Větruše. "Ta je nyní v noci krásně osvětlena a stane se prvním výrazným objektem, který cestující vlaku při příjezdu do Ústí uvidí," dodal Šulc.

Update (12.50): Podle aktuálních informací začne jezdit od Nového roku na trati Děčín - Rumburk modernizovaná souprava RegioNova.

zdroj: MF Dnes, Právo

TunelChomutov - Severočeské doly Chomutov nezruší kvůli uhlí železniční trať Chomutov - Březno. Ještě než před těžbou odmontují koleje, zprovozní přeložku, a to příští rok na jaře. Tento týden se podle technického ředitele dolů Miroslava Eise podařilo dokončit ražbu tunelu. "Proběhl kontrolní den, práce pokračují podle harmonogramu. První vlaky by měly projet 1. dubna 2007," řekl Právu. Zprávu by měli s radostí přivítat zejména železniční odboráři. Za zachování trati bojovali peticí. Podpisy sbírali z obavy, že se těžební firma pokusí z problémové akce vycouvat. Stavbu totiž provázejí potíže, které už několikrát odsunuly termín dokončení.

Po trati se mělo jezdit už v roce 2004. Projektant však trasu nasměroval do poddolovaného území, tvořeného plastickými jíly. Už v srpnu 2001 se v informaci pro ministra dopravy objevilo zjištění, že trasa budoucího tunelu prochází nestabilním terénem s dutinami po důlní činnosti. Následovalo několik havárií, většinou se zřítilo čelo ražby. Nejméně jednou se to projevilo i na povrchu, kdy se o pět metrů propadla ornice i s vysetou řepkou. V závalu dokonce zůstal uvězněný razící stroj. Sedmikilometrovou přeložku jako důlní škodu financují Severočeské doly. Původně měla stát 1,2 miliardy, částka se však zvýšila na dvojnásobek. Novou železniční spojku na okraji dobývacího prostoru začala budovat společnost Metrostav 3. března 2000. Přeložka je projektována jako jednokolejná trať s 1.750 metrů dlouhým tunelem a provozní rychlostí až 110 km/hod.

Doplnění autora: Vzhledem k velkému zájmu o tuto stavbu v diskuzi, bych rád odkázal na podrobné informace v článku o přeložce na serveru K-Report.

zdroj: Právo

Moldava v Krušných horách Dubí - Podle konečného návrhu jízdního řádu Českých drah, mělo dojít k zastavení provozu v pracovní dny na železniční trati v úseku Hrob - Dubí - Moldava. Doprava měla být provozována v pracovní dny pouze o školních prázdninách. Na základě jednání, které proběhlo v Mikulově, došlo k průlomu.

Kadaň předměstí - Kaštice - Dne 9.12.2006 vyjede na trati Kadaň město - Kadaňský Rohozec - Kaštice poslední vlak osobní dopravy, ČD tak reagují na omezení dotací krajského úřadu pro tuto trať. Proto se během několika příštích dní začneme setkávat v motorových vozech s tímto tzv. Parte.

Ilustrační fotoKadaň - Dne 9.12.2006 vyjede na koleje z Kadaně města do Kaštic poslední vlak ČD a pod výhradní taktovkou Ústeckého kraje. V regionu Vilémovska totiž probíhají intenzivní přípravy na vytvoření nového dopravního systému v režii sdružených obcí. Bude se jednat jak o dopravu železniční, tak i autobusovou. Tento systém dopravy bude provozován způsobem, který bude vyhovovat jak organizátorům dopravy, tak i obyvatelům a návštěvníkům tohoto zajímavého kraje. Vznik nového dopravního systému byl podnícen vytrvalým nezájmem ze strany Krajského úřadu a neprofesionálními zásahy do jízdních řádů v regionu, s následným zhroucením systému veřejné dopravy. Dalším důvodem ke vzniku dopravního systému je, že Vilémovsko připravuje k realizaci několik významných projektů v rámci turistického ruchu. Pro zúčastněné obce je nepřijatelné, aby přidělené prostředky přišly vniveč jen proto, že se návštěvníci nebudou schopni do oblasti dopravit. I přes mnohé intervence bude díky velké nechuti ČD a kraje provoz na tratích 164 a 165 zastaven do doby, než se zúčastněným stranám podaří vyřídit všechny náležitosti ohledně budoucího provozu Doupovské dráhy.

zdroj: mesto-kadan

Moldava v Krušných horách - prosinec 2004 (foto Jiří Randa) Most - Klub přátel krušnohorské železnice (KPKŽ) na základě návrhu nového jízdního řádu na trati č.135 Most - Dubí - Moldava v Krušných horách, kdy byly Ústeckým krajem zrušeny některé spoje v pracovních dnech, vyhlašuje petici za zachování vybraných spojů na této trati.

Text petice :
My níže podepsaní obyvatelé nejen Ústeckého kraje zásadně nesouhlasíme s omezením osobní železniční dopravy na trati č.135 z Hrobu do Moldavy v Krušných horách v pracovních dnech. Navrhované dva páry spojů jsou naprosto nedostatečné a svojí časovou polohou neumožňují dopravu do turistických středisek v Krušných horách zaměstnancům pracujících na směny v nepřetržitých provozech, ale také školním či předškolním dětem (školám a školkám).
Požadujeme proto od vedení odboru dopravy Krajského úřadu Ústeckého kraje znovuzavedení pravidelného páru osobních vlaků, jedoucích v pracovních dnech v celé trase Most – Moldava v Krušných horách a zpět, s dojezdem do Moldavy okolo 10.30 hod. a odjezdem z Moldavy mezi 14. – 15. hodinou.
Turistický ruch na místě s takovým potenciálem, jako mají Krušné hory, by měl být ze strany Krajského úřadu cíleně rozvíjen a nikoliv likvidován.

Prosíme všechny o podporu této historické trati, technické kulturní památky České Republiky.

Podepsanou petici zašlete na adresu KPKŽ do 15. listopadu 2006! Více informací na webu KPKŽ.
Petice ke stažení zde : Dokument Word (DOC) , Dokument PDF
Jízdní řády (v PDF) (stávající i připravované) najdete na stránkách ŽelPage v Seznamu tratí

Lanovka Teplice - Hasiči zachraňovali v sobotu 30.9. dvacet pět lidí a psa ze zaseknuté lanovky na horu Komáří Vížka nedaleko Krupky na Teplicku. Posledního člověka sundali krátce před pátou hodinou. Na lanovce se podle mluvčího hasičů zadřelo ložisko.

Evakuace visuté lanovky začala ve dvě hodiny odpoledne a skončila v 16:50 hod. Nikomu se nic nestalo. Na místě zasahovaly dvě jednotky hasičů, z Ústí nad Labem a z Teplic. Pasažéry lanovky vyprošťovali pomocí lezecké techniky a nastavovacích žebříků.
Jak řekl náčelník lanové dráhy Jan Jurček, zasekla se převodovka, jediná součást, která nejde ihned nahradit. Kdyby se stalo něco s motorem nebo generátorem, není problém je nahradit a lanovku okamžitě pustit. V tomto případě ale nezbylo, než cestující vyprostit.

Komáří Vížka je oblíbené místo turistů. Z vyhlídkové restaurace na jejím vrcholu je rozhled na celý kraj. Lanová dráha Krupka - Komáří Vížka je nejdelší sedačková lanovka bez mezistanic v České republice. Postavena byla v roce 1952. Je dlouhá 2.348 metrů s převýšením 482 metrů (horní stanice je v nadmořské výšce 806 m). Jízda nahoru trvá asi patnáct minut.

Zdroj : iDnes.cz

Foto a další informace o lanovce : Komáří Vížka

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:01
sets at 18:41