..: All news and reports - Služby - ČR Středočeský :..

Ilustrační obrázek Benešov u Prahy - Od 1. května je na trati č. 222 Benešov u Prahy - Trhový Štěpánov nově zaveden specifický způsob odbavení cestujících. Ve vlacích nejezdí průvodčí a jízdenky prodává přímo strojvedoucí. „Tento způsob odbavování je obvyklý na méně frekventovaných tratích, kde není potřeba vlakový doprovod. Cestující se s ním setkají například mezi Olbramovicemi a Sedlčany nebo třeba na městské lince Praha-Libeň – Roztoky u Prahy,“ vysvětluje ředitel Krajského centra osobní dopravy ČD pro Středočeský kraj Alois Kašpar.

Ilustrační obrázek Strančice - Zvláštní vlak, sestavený z motorového vozu řady 854 a nového řídicího vozu 954 203-6 (dvojice Tom a Jerry), odvezl ve středu 12.3.2008 čestné hosty z Prahy Libně do Strančic, kde byly slavnostně předány vozíčkářům euroklíče. Akci pořádaly ČD a SŽDC ve spolupráci s Národní radou osob se zdravotním postižením, Středočeským krajem a dalšími partnery.

Logo Esko Praha - Od neděle 9.12., kdy vstoupil v platnost nový jízdní řád, jsou vlaky pražské příměstské dopravy označeny novým symbolem „S“. Jedná se o začátek první etapy budování produktu aglomerační železnice Esko - „Spojení pro město“. Současně jde o projekt spolupráce ČD, pražského dopravního podniku, Ropid a Středočeského kraje. Vedle označení vlaků, nástupních a výstupních bodů symbolem „S“ je příměstská železniční doprava v okolí Prahy uspořádána do jednoznačného linkového systému a jednotlivé trasy byly označeny symbolem S a příslušným číslem linky. Posílena byla i vzájemná propagace přestupních uzlů MHD, příměstské dopravy a železnice a organizace lepší návaznosti vlaků s MHD.

Ilustrační obrázek Praha - Zabezpečovací zařízení v Modřanech není ani pět let po povodních zrekonstruováno. V pondělí přitom chybělo málo a jen rychlá reakce strojvedoucího zabránila srážce dvou osobních vlaků. Projíždějící vlak totiž zastavil jen 20 metrů před soupravou v protisměru. Výpravčí v Modřanech musí od roku 2002 řídit vlaky provizorně. „Pracujeme pod tlakem. Zařízení, které používáme, je nedokonalé. Když pouštím vlak do stanice a směruji ho do další zastávky, musím držet 2 tlačítka a nemůžu ani zvednout telefon. Co kdyby mi volali z té další stanice, že tam vlak nemám pouštět? Tak se to ani nedozvím,“ hájí svého kolegu modřanský výpravčí Bohdan Vašta.

28.8.2007 - 16:00 - Další V.I.P. Pendolino - Martina Sáblíková pojede SC 75 do Brna

Ilustrační obrázekPraha - Tento pátek 31. srpna pojede vlakem SC 75 z Prahy do Brna rychlobruslařka Martina Sáblíková. Odjezd vlaku je v 10:26 z Prahy Holešovic a příjezd do Brna je v 12:51. Jak už bývá zvykem, bude cestujícím ve vlaku rozdávat autogramy, hlavní autogramiáda se pak uskuteční od 13:45 do 14:15 po příjezdu vlaku v Brně v čekárně ČD Lounge. Podle drah některým cestujícím zkontroluje jízdenky, avšak není zatím jasné, zda bude ke kontrole používat i zařízení POP. Dráhy rovněž nespecifikovaly, zda pro vstup do čekárny ČD Lounge bude zapotřebí jízdenka 1. třídy nebo pro tento případ podmínku dočasně zruší. Klimatizace ve vlaku by omezena být neměla. Pendolinem již cestovalo více osobností - například Richard Krajčo, Lucie Bílá, Karel Gott, Jiří Paroubek, Václav Klaus a jiní. Klaus a Paroubek však jízdenky cestujícím neoznačovali.

zdroj: České dráhy

Ilustrační obrázekČernošice-Mokropsy - Posprejované zdi, rozbité lavičky nebo rozházené odpadky. Tak to často vypadá na železniční zastávce v Mokropsech, kterou ničí vandalové. O zastávku se proto začala zajímat městská policie, která tady posílila hlídky a zastávku pravidelně kontroluje. Mezi těmi, kteří zastávku ničí, bývají nejčastěji děti kolem 13 let. Strážníci se proto na železniční stanici zaměřili zejména v době, kdy dětem končí vyučování. „Vandalové se na zastávku zaměřují ve vlnách, chvíli je klid, jindy jich tu chytneme i víc najednou,“ popisuje strážník městské policie Josef Dovjak.

Ilustrační fotoNymburk - Jako tažní ptáci se každoročně vrací s příchodem zimy. Neomylně je charakterizuje vizáž i zápach. O kom je řeč? O bezdomovcích, kteří hledají útočiště před zimou na nymburském hlavním nádraží. I letos přes relativně teplé počasí popíjejí z "petek" a pokuřují startky na lavičkách perónu, v pozdějších nočních a časných ranních hodinách si pak ustelou přímo ve vestibulu hlavní haly. "Je to hrozné. Nejvíc mi vadí smrad, když si jdu koupit lístek do vlaku. Měl by se o ně někdo postarat,"´stěžuje si jedna z pravidelných cestujících.

Jenže jak se o takové lidi postarat? Policisté ve spolupráci s železničáři několikrát denně na nádraží jezdí a podezřelé osoby kontrolují. "Poprvé už ve čtyři ráno, kdy se nádraží otevírá. Pokud nemá platný lístek, je za naší asistence vyveden," uvedl zástupce vedoucího železničních policistů Luděk Nechánský. Jenže za 15 minut je bezdomovec zpátky v hale nebo v čekárně. "My už v takovou chvíli více dělat nemůžeme," krčí rameny policista. Podle samotných bezdomovců je Nymburk poměrně vyhlášeným městem, kde mohou celkem spokojeně přečkat zimu. Jeden z nich si minulý týden "ustlal" svůj pelíšek přímo pod nadjezdem na Mladou Boleslav. "Přijel jsem z Moravy. Prý se tu dá dobře přebýt. Jdu si dát kafe na nádraží,"¨řekl po probuzení před osmou ranní a zamířil mezi kumpány, s kterými se na nymburském hlaváku už pár dní pravidelně potkává. Podle jeho slov jim zatím naštěstí přeje počasí, podstatně hůř začne být terpve tehdy, až uhodí mrazíky, hlavně přes den. V minulosti přespávali bezdomovci také ve vytápěných vlacích na odstavných kolejích. V poslední době se však už vlaky přes noc nevytápějí. Jiná místa na Nymbursku zatím podobné problémy neřeší. Železničáře v Lysé daleko více trápí sprejeři, v Poděbradech je ve večerních hodinách nádraží opuštěné.

zdroj: Nymburský deník

Středočeský krajNučice - Jak Vás již ŽelPage v samostných zprávách informovala, ve Středočeském kraji dojde v souvislosti s platností nového jízdního řádu k zastavení provozu na třech železničních tratích a zároveň k výraznému posílení příměstských vlaků v okolí Prahy. Další významnou změnou, která od 10. prosince vstoupí v platnost, bude úprava jízdního řádu na trati číslo 173 (Praha - Rudná u Prahy - Nučice - Loděnice - Beroun). Ačkolivě doprava v úseku z Prahy do Nučic bude nově posílena, na zbylém úseku trati naopak dojde k redukci spojů. Objednávka regionálních spojů je v kompetenci kraje, kam mohou občané směřovat své připomínky.

Stížnost hejtmanovi

Kvůli novém jízdnímu řádu vlaků se rozhodla sepsat stížnost středočeskému hejtmanovi Jana Trojanová z Nučic. V pracovní dny podle nového jízdního řádu pojede vlak z Nučic do Berouna pouze v sedm hodin ráno a další až ve čtyři hodiny odpoledne. "To je nesnesitelné. Je to do nebe volající," stěžuje si Jana Trojanová. Zatímco podle ní se lidé z Nučic do Prahy dostanou snadno nejen vlakem, ale i autobusy, do Berouna to nyní půjde stěží. "Přitom právě do Berouna jezdí od nás hodně lidí do nemocnice, na polikliniku, ale i na trhy," říká Trojanová. "Tam, kde jsme zjistili, že vlaky využívá jen pět cestujících, jsme spoje omezili. Nikde by neměl vzniknout problém," oponuje náměstek hejtmana pro dopravu Karel Vyšehradský.

Autor komentuje: Trať číslo 173, často také nazývaná "Hrbatá" se vyznačuje svými nepříznivými sklonovými poměry. Z Prahy stoupá z výšky 185 metrů do 400 metrů u Rudné, aby pak na 16 kilometrů dlouhém úseku z Nučic do Berouna absolvovala dalších 300 výškových metrů střídavého stoupání a klesání. Zvýšená spotřeba trakční nafty spolu s velmi silnou konkurencí pravidelných linek Pražské a nově i Středočeské integrované dopravy tak ještě více prohlubují ztráty z provozu vlaků na této trati. Nicméně, v případě vzniku mimořádných situací na hlavní spojnici Prahy s Berounem a Plzní (situované v údolí Berounky) tato trať již ukázala svůj strategický význam jako odklonová trasa.

Doplněno (21.22): Zastupitelstvo města Rudná u Prahy, kterým tato trať prochází, železniční dopravu podporuje a do budoucna plánuje využití služeb soukromého dopravce. "Rada podporuje záměr firmy Connex, Česká Železniční, s.r.o. na intenzifikaci železniční dopravy na trati Praha – Beroun a zpět," uvádí se ve vyjádření zastupitelstva ze 4. září 2006. Děkuji diskutujícímu Giba za doplnění.

zdroj: Jízdní řád ČD, MF Dnes

810Benešov - Se zavedením nového jízdního řádu se trať číslo 222 (Benešov - Vlašim - Trhový Štěpánov) dočká několika změn. Vlaky budou zastavovat na zastávkách pro výstup či nástup cestujích i nadále pouze na znamení, novinkou ovšem bude, že ode dne vyhlášení zavedou České dráhy specifický způsob odbavování ve všech spojích. V praxi to znamená, že v motorovém voze není průvodčí nebo vlakvedoucí a prodej jízdenek zajišťuje pouze strojvedoucí. Nový jízdní řád přinese změny především v časových polohách odpoledních spojů; odjezdy ostatních vlaků se nezmění, případně budou o několik minut posunuty.

zdroj: Benešovský deník, Jízdní řád ČD

InfoKladno - Zajištění základní dopravní obslužnosti na železnici a v autobusové dopravě na příští rok je tradičním tématem, jemuž se každoročně na podzim věnuje vedení Středočeského kraje. Skloubení základní služby občanům a hospodárného vynakládání peněz je i letos klíčovým problémem. "Věřím, že se nám i tentokrát podaří dopravní obslužnost zvládnout tak, abychom pokryli všechny důležité spoje. V oblasti železniční dopravy jsou jednání vždy komplikovaná, v autobusové dopravě výrazně méně. Zde zato situaci ztěžuje zavádění elektronického mýtného, a tím pádem hrozba zdražování jízdného. S tím nesouhlasíme, protože mýtné má sloužit především k lepší organizaci dopravy, nikoli k tomu, aby byla dražší veřejná doprava," sdělil hejtman Středočeského kraje Petr Bendl. Jednání o základní dopravní obslužnosti samozřejmě probíhají nejen s dopravci, ale také se starosty jednotlivých měst a obcí. V železniční dopravě by kraj rád zachoval všechny dosavadní spoje - s výjimkou tří tratí (Bošice - Bečváry na Kolínsku, Krupá - Kolešovice na Rakovnicku a Čelákovice - Mochov v oblasti Brandýsa nad Labem).

Jejich neobjednání na příští rok doporučily samy České dráhy, a to kvůli nízké nebo nulové frekvenci cestujících. "Návrh Českých drah jsme podrobili vlastnímu šetření. Odbor dopravy krajského úřadu dospěl k závěru, že v letošním roce se ekonomika těchto tratí v porovnání s loňským rokem nejen nezlepšila, ale dokonce zhoršila. Další dotování ztrátových tratí by bylo nezodpovědným plýtváním finančními prostředky," vysvětlil náměstek středočeského hejtmana Karel Vyšehradský, do jehož působnosti patří oblast dopravy. Záměr neobjednat vlakové spoje na třech uvedených tratích byl projednán se starosty dotčených obcí již v loňském roce a odsouhlasen na jednáních o přípravě grafikonu vlakové dopravy na období 2006/2007. "V případě trati z Čelákovic do Mochova proběhlo jednání také s klíčovým zaměstnavatelem v oblasti - Mrazírnami Ardo Mochov, který rovněž souhlasil se zajištěním dopravní obslužnosti autobusovou dopravou místo dopravy vlakové," řekl K. Vyšehradský. Veřejná doprava ve Středočeském kraji se postupně čím dál více integruje. Na území kraje je postupně zaváděm integrovaný dopravní systém, jehož základem je navázání na existující systém Pražské integrované dopravy. Do něj jsou zapojeny jak autobusové, tak vlakové spoje. Cílem projektu Středočeské integrované dopravy je postupné vytvoření jednotného systému obslužnosti celého kraje včetně moderních forem odbavení (čipovými kartami místo peněz).

zdroj: Středočeské listy

810 127-1 Bečváry Bečváry - Pátek, 8.12.2006. To je datum, kdy budou cestující moci naposledy využít pravidelného spoje na trati Bošice - Bečváry. Vzhledem k její nízké vytíženosti se Středočeský kraj, který je jejím provozovatelem, rozhodl provoz už nadále finančně nepodporovat.

971 022-9 Praha - Zkrácení intervalů vlaků jezdících mezi Prahou a některými přilehlými městy přinese od prosince nový jízdní řád Českých drah. V ranních špičkách tak budou do Prahy v patnáctiminutových intervalech mířit vlaky z Českého Brodu, Řevnic a Lysé nad Labem. Intervaly vlaků směřujících z Prahy a do ní z blízkého okolí se ale zkrátí i v dalších částech dne. Třicetiminutový interval bude prakticky nepřetržitě například na trati z Prahy do Českého Brodu a zpět. Výrazně více vlaků spojí i Prahu a Kralupy nad Vltavou. "V odpoledních hodinách pracovních dnů kromě prázdnin zde budou vlaky jezdit v půlhodinových intervalech od tři čtvrtě na dvě do tři čtvrtě na osm směrem z Prahy a od tři čtvrtě na tři do tři čtvrtě na osm směrem z Kralup," uvedl mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj.

Mezi Smíchovem a Řevnicemi se intervaly vlaků ve špičkách pracovních dnů zkrátí dokonce na patnáct minut. Kromě těchto zásadních změn zavedou České dráhy nová vlaková spojení i na některých dalších příměstských tratích. Například mezi Všetaty a Prahou pojede v pracovní dny po šesté hodině ranní ve směru do Prahy nový zrychlený osobní vlak. Z Hostivice se cestující nově dostanou na hlavní nádraží v 10.52 a v 12.52. Mezi Prahou a Řevnicemi by vlaky měly pozdě večer jezdit každou hodinu namísto nynější hodiny a půl. Zaveden bude také nový osobní vlak z hlavního nádraží do Strančic v 19.48. O pět pár vlaků bude posílena doprava na trati Praha - Nučice. V některých případech rozšíří ČD kapacitu jednotlivých spojů. Tak tomu bude například v odpoledních hodinách u vybraných vlaků směřujících z Prahy do Kladna.

Příměstské spoje budou mít přednost před dálkovými

Aby vlaky regionální dopravy neměly zpoždění, měly by jim dávat přednost rychlíky a spěšné vlaky; s výjimkou pendolin a vlaků kategorie IC/EC. Většina příměstských vlaků navíc nebude ve své výchozí stanici čekat na žádné přípojné vlaky (kromě spojů s odjezdem po 20. hodině).

zdroje: Tisková zpráva ČD, Jízdní řád ČD, Pražský deník, Právo

Ilustrační foto, ČDMěstečko u Křivoklátu - Od 1.10.2006 došlo ke zrušení služby výpravčího ve stanici Městečko u Křivoklátu na trati 174 (Beroun - Rakovník). Jedná se o zcela pochopitelný krok, neboť již delší dobu se ve stanici nekřižovalo, protože druhá staniční kolej byla vyloučena, takže se jezdilo pouze po jediné dopravní koleji. Výpravčí tu tedy zůstávali pouze kvůli obsluze přejezdu na berounském zhlaví.

Neratovice - Před několika měsíci vyplul na povrch záměr neratovické radnice zastavit osobní dopravu na trati 074 z Neratovic do Čelákovic v úseku Neratovice - Brandýs nad Labem. Důvodem k tomuto rozhodnutí bylo přejezdové zabezpečovací zařízení na přejezdu, který je situován prakticky přímo na neratovickém náměstí. Na trati je zaveden samoobslužný způsob odbavení cestujících a vlak, který přijížděl do zastávky Neratovice město uvedl PZZ do výstražného stavu. Automobily pak čekaly na odbavení všech cestujících strojvedoucím a odjezd vlaku ze zastávky přes inkriminovaný přejezd, a tak tvořily dlouhé kolony přimo na náměstí a v přilehlých ulicích. Neratovická radnice proto přemýšlela o zavedení autobusové dopravy v úseku Neratovice - Brandýs n. L., aby byly tyto nepříjemné kolony z centra města zažehnány. Proti tomu se však zvedla ostrá vlna protestů z řad obyvatel města, kteří na radnici doručili i několik petic za zachování provozu. Před několika dny tak došlo k dohodě mezi ČD a Městským úřadem v Neratovicích, v níž se ČD-SDC zavázaly k rekonstrukci přejezdu tak, aby byl ovlivněn vlakem až po odjezdu z neratovické zastávky a neblokoval tak neúměrně dlouho dopravu ve městě. Celkové náklady rekonstrukce se vyšplhají na 1 milion korun, které uhradí České dráhy. Připomínám, že k podobné situaci došlo i v žst. Mladá Boleslav-město, kde naopak časté posunování z a na vlečku Škoda Auto a.s. extrémně dlouho blokovalo přejezd na hlavním průtahu městem. Problém vyřešilo zahloubení celé trati včetně nástupišť pro cestující veřejnost a přemostění tohoto zahloubení.

logo ČDMalá Hraštice - V noci z 25. na 26.2.2006 bude zahájena trvalá výluka služby dopravního zaměstnance (VSDZ) v železniční stanici Malá Hraštice,  která leží na trati 210 (Dobříš - Praha). Železniční stanice je nyní v provozu každý den cca od 7.15 do 16.45 a mimo tuto dobu je stanice neobsazená (VSDZ) a vlaky jezdí v mezistaničním úseku Dobříš - Mníšek pod Brdy.
Se stanicí se ale i nadále počítá, protože při letošních nostalgických akcích, které jsou plánovány na 6.5., 20.5. a 22.7.2006, bude stanice v provozu kvůli křižování a v některých případech i k objíždění zvláštních vlaků Dobříš - Malá Hraštice - Dobříš.
Stanice byla v provozu od zahájení provozu na trati v roce 1897.

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2021 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:32
sets at 16:06