..: All news and reports - Pozvánky - ČR Olomoucký :..

742.082 odváží první loženou soupravu dne 10.9.2014, foto: Michal Boček Tovačov — Lokální trať z Kojetína do Tovačova dlouhá 11 km je už od počátku 80. let známá tím, že po ní nejezdí pravidelné osobní vlaky, avšak je zde silná nákladní doprava. Tato skutečnost bezpochyby platila až do počátku nového tisíciletí, po roce 2001 však začala nákladní doprava na trati pozvolna upadat. Ubylo vlaků se štěrkem, které využívají přibližně dvoutřetinový úsek trati od bývalé hlásky Skašov po žst. Kojetín, a dříve hojné kusové zásilky uhlí pro tovačovské uhelné sklady a betonových výrobků z místní Prefy (později TOPOS) i méně hojné zásilky pro různé odběratele při nákladišti v Lobodicích v podstatě dojezdily do roku 2004.

Elektrická jednotka ř.451, foto: Chary Šumperk — Milovníci starých vozidel zpozorní. České dráhy totiž na Velikonoční pondělí chystají velmi netradiční posilový spoj ze Šumperka do Prahy v režii příměstské elektrické jednotky. Na rozdíl od minulých let však tentokrát nebude v dálkové dopravě zaskakovat relativně moderní CityElefant ř. 471, nýbrž zástupce řady, která letos oslaví 50 let od svého uvedení do provozu.

M286.1032 s fotovlakem do Malé Morávky, foto: Jan Máca Malá Morávka/Chornice — Tam, kam se pravidelným vlakem nedostanete – do Male Morávky a Chornic – míří o víkendu 7. a 8. září 2013 historický motorový vůz M 286.1032 s přívěsným vozem Bix. Šumperský Klub přátel kolejového autobusu ve spolupráci se spolkem Hrbatá Máňa pro vás připravuje jízdu zvláštního vlaku, který si klade za cíl připomenout doby, kdy řada 851, známá pod přezdívkou „Krokodýl“, kralovala tratím na Jesenicku a Hané.

Krokodýlové v Kobylí, foto: Petr MajerníkBrno — Vážení kolegové fotografové, dovoluji si Vás pozvat na jízdu zvláštním vlakem pro fotografy, jehož cílem budou čerstvě „odepsané“ tratě v okolí Chornic. Jak jistě většina z Vás ví, příchodem jízdního řádu 2011/2012 byla na těchto tratích zastavena osobní železniční doprava a traťové úseky Velké Opatovice – Chornice, Chornice – Moravská Třebová a Chornice – Dzbel se tak rázem ocitly na seznamu tratí s nulovým provozem. Zároveň v současné době vstupují do historie poslední zástupci motorových vozů řad M286.0/850 a M286.1/851. Tyto dvě skutečnosti mě přiměly k uspořádání jízdy našeho fotovlaku.

Lokomotiva řady 151 na olomouckém hlavním nádraží, foto: Johník Olomouc — Flora Olomouc je nejstarší a zároveň nejvýznamnější tuzemskou zahradnickou výstavou, která každoročně na výstaviště přivádí ve dvou etapách desetitisíce návštěvníků. Není bez zajímavosti, že se název Flora Olomouc v titulu zahradnických výstav poprvé objevil již v roce 1967 a během uplynulých let si získal mezinárodní uznání. Ani letos tomu nebude jinak a tak se můžete ve dnech 28. dubna – 1. května 2011 opět vydat do hanácké metropole. České dráhy navíc již poněkolikáté připravily pro cestující zvláštní tarifní nabídky spojené s návštěvou veletrhu. Mezi olomouckým hlavním nádražím a areálem výstaviště bude jezdit zvláštní vlak vedený historickým motorovým vozem M 131.1.

Pan strojvedoucí před zastavením provozu, foto: uživ. Belinea / K-report.netO nadcházejícím víkendu skončí objednávka pravidelné osobní dopravy na několika dalších tratích České republiky. Jde například o tratě Velká Kraš - Vidnava, Chrudim město - Heřmanův Městec. Na několika dalších pak zbývá posledních několik dní provozu, například z Moravských Budějovic do Jemnice už jen do konce roku a z Dívčic do Netolic až do 28.II. Na několika tratích připravily železniční spolky symbolické rozloučení s pravidelným provozem lokálky.

680.001, Rostoklaty - Český Brod, foto: Richard Weber Praha/Olomouc — České dráhy připravily ve spolupráci s městem Olomouc další zajímavou nabídku. Tentokrát se jedná o akční slevu VLAK+, kterou dopravce zavedl při příležitosti konání letní etapy mezinárodní zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc ve dnech 19. – 22. srpna. Na stejném místě se uskuteční také Letní zahradnické trhy. Ze všech železničních stanic, kde staví vlaky ČD, si tak mohou cestující zakoupit zpáteční jízdenku do stanice Olomouc hlavní nádraží za cenu jízdenky jednosměrné. Jedinou podmínkou pro využití této slevy je nutnost potvrzení pamětním razítkem u stánku ČD, který se nachází v hlavním expozičním pavilonu A.

KŽM Přerov, Jívlová 1976, pozvánka, foto: Bertovec Přerov – Na začátku listopadu jsme v redakčních pozvánkách avizovali, že se během tohoto měsíce podíváme s magazínem ŽelPage do Přerova. Ve dnech 21., 22., 28. a 29. listopadu 2009 proběhne v klubovně modelářské skupiny KŽM Přerov tradiční výstava, letos však doplněná o výstavu historie 30letého provozu lokomotiv brejlovec, zejména řady 754. A co víc, roll–out modelu lokomotivy řady 754 od firmy Roco, na který mnozí netrpělivě čekají. Ten bude představen již v pátek 20. listopadu a k porovnání bude v pátek a první sobotu k dispozici i stroj skutečný – 754.020 z DKV Olomouc, jeden z původních „bleskových“ strojů plzeňského depa.

433.002 Nysa - I toto léto je kalendář nostalgických jízd nabitý a je z čeho vybírat. Pokud nemáte ještě v plánu, co podniknete o sobotách 1. a 8. srpna 2009, dovolte, abychom vám dali několik tipů na akce, které se v uvedených dnech uskuteční. První z nich nabídne nevšední možnost uvidět parní lokomotivu 433.0 „Matěj“ v polské Nyse na zvláštním osobním vlaku z Olomouce v rámci Dnů tvrze Nysa. Ty se uskuteční 1. a 2. srpna 2009 v polské Nyse v rámci každoročních oslav, připomínajících 114 dní trvající odpor pruských obránců pevnosti v roce 1807, kdy odolávali těžkému obléhání, vedenému napoleonskými vojsky. Po celou dobu byli ostřelováni z těžkých obléhacích děl a z původní zástavby zbylo jen asi 5 % domů. Obránci kapitulovali teprve poté, co jim došla munice a zásoby potravin.

Tunel ve Slavíči, foto: Josef Petrák Slavíč - Jubilejní X. ročník cyklistického závodu Author Šela Marathon se pojede tuto sobotu, 2. května, v okolí Lipníka nad Bečvou na Přerovsku — a zaujme nejen příznivce cyklistiky. Vedle účasti vynálezce horského kola Garyho Fishera si letos organizátoři připravili ještě jednu zajímavost přímo na trase závodu, jež zajisté osloví nejen závodníky: o třech následujících víkendech bude pro veřejnost otevřen historický železniční tunel pod obcí Slavíč, přes kterou již v současnosti prochází koridorová trať č. 270 (úsek Přerov – Bohumín). Jak nám sdělil předseda osadního výboru Jiří Trna, tunel bude vybaven osvětlením a zpřístupněn nejen v době závodu a k návštěvě je zvána i široká veřejnost. Chcete-li tedy poznat malou část historie tzv. Severní dráhy císaře Ferdinanda, můžete o tomto a následujících dvou víkendech navštívit ve dne i v noci místo, kudy část původní stopy tratě Vídeň — Krakov v minulosti vedla.

Ilustrační obrázekTovačov - První pokusy o napojení města Tovačova na rychle se rozvíjející železniční síť tehdejšího Rakousko-Uherska byly zaznamenány v roce 1867, kdy byla připravována výstavba trati z Nezamyslic do Olomouce a prostějovští radní požadovali její trasování právě přes Tovačov. Trasa této trati však byla později změněna a ani řada pozdějších pokusů o spojení Tovarová se světem prostřednictvím kolejí nebyla úspěšná. Až když v roce 1890 vystavěl velkoprůmyslník a majitel uhelných dolů na Ostravsku rytíř David Guttmann v Tovačově (Anníně) vlastní cukrovar, vyvstala naléhavá potřeba zajistit kvalitní, kapacitní a na povětrnostních vlivech a roční době nezávislou dopravu paliv, surovin pro výrobu i odvoz hotových výrobků. Tomuto požadavku vyhovovalo jedině použití železniční dopravy, se kterou již měli David i jeho bratr Vilém Guttmannové velmi dobré zkušenosti z jejich působení na Ostravsku.

N-S85 Montace, závěr 30. let, sbírka KVH NáchodRamzová - V sobotu 23.6.2007 pořádá můj kamarád Honza Holinka jednu z akcí svého seriálu o vojenských památkách dotýkajících se nějakým způsobem železnice. Tentokrát bude cílem objekt těžkého českoslovenkého předválečného opevnění StM-S50 "U trati" mezi Brannou a Ostružnou (trať 292). Protože se jedná i o můj obor, vzal s sebou na rekognoskaci terénu mne i mého synka, pro kterého to byla ve třech letech první výprava "na bunkry". Za tu možnost Honzovi trochu pomohu s propagací akce a s Vámi se rád podělím o své poznatky.

Na fotografii před vlakem zleva Pavel Horváth, Štěpán Kučera, Jan Rezek, Libor Došek, Miroslav Matušovič, zdroj: ČDPraha - V neděli 20.5.2007 vyrazili fotbalisté pražské Sparty na svůj pondělní zápas s SK Olomouc vlakem SC Pendolino. Použili spoj SC 511, který odjíždí ze stanice Praha Holešovice v 15:26 hod. Příjezd do stanice Olomouc hl. n. je v 17:43 hod. „Jde o další pokračování projektu VIP Pendolino, který spojuje výjimečnost rychlovlaku s výjimečnými setkáními,“ říká náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Jiří Kolář. „Jsem velmi rád, že si Sparta vybrala pro svou cestu na zápas spoj SC Pendolino. I zájem ze strany cestujících je stále větší, na trase do Ostravy přepravujeme denně až 3.100 cestujících a řada vlaků je kompletně vyprodána.“

30.1.2007 - 17:00 - Berdych na palubě pendolina

Berdych a Bazala, ČDOstrava - V sobotu 3.2.2007 bude spojem SC 507 cestovat Tomáš Berdych v rámci projektu V.I.P. Pendolino. Autogramiáda začne ve 13:43 hod. ve vlaku mezi stanicemi Olomouc hl. n. - Ostrava hl. n. a pokračovat bude od 16 do 16:30 hod. v ČD Lounge žst. Ostrava hl. n. Tomáš Berdych je novou marketingovou tváří Českých drah. ČD jsou také partnerem při různých sportovních kláních, např. utkání Davisova poháru nebo také sponzorem národního týmu v házené a letošním MS.

zdroj: ČD

843Jeseník/Głuchołazy - Dne 25.11.2006 se zde objevila pozvánka na slavnostní znovuotevření hraničního přechodu v Głuchołazech. V této zpravě jsme informovali o tom, že součástí oslav bude i jízda zvláštního parního vlaku. Podařilo se zjistit další podrobnosti ohledně průběhu oslav z oficiálních webových stránek města Gluchołazy.

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:54
sets at 20:17