..: All news and reports - Služby - ČR Moravskoslezský :..

Vizualizace ČD Bus, foto: České dráhy Praha — Autobusy ČD Bus, spojující Frýdek-Místek, Příbor a Nový Jičín s Hranicemi na Moravě, již od prosince cestující k expresům Českých drah nepřivezou. Dopravce se totiž v novém jízdním řádu rozhodl svou jedinou autobusovou linku neprodloužit, a to i přes existenci čtyřleté smlouvy s provozovatelem. Po vlacích D1 Express se tedy jedná o další komerční projekt ČD, který po relativně krátké době končí svůj provoz. Zrušení spojů podle dopravce souvisí se zkvalitněním přestupů mezi stávajícími vlaky regionální a dálkové dopravy v Ostravě. Provoz autobusů zajišťovala společnost Arriva Transport (dříve Veolia Transport Morava), které dráhy po zhruba roce a půl vypověděly smlouvu.

Vizualizace ČD Busu, foto: České dráhy, a.s. Praha – Autobusová linka Hranice na Moravě – Nový Jičín – Příbor – Frýdek-Místek, sloužící jako přípoj k expresům z/do Prahy, slaví úspěch. Podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka cestovalo spoji ČD Bus doposud přibližně 10 tisíc cestujících měsíčně a výsledky linky jsou z pohledu drah pozitivní. Po roce provozu nyní skončil pilotní provoz linky a dráhy uzavřely s firmou Veolia Transport Morava, která linku zajišťuje již od samého začátku, dlouhodobou smlouvu. Částka, kterou České dráhy za provoz v následujících čtyřech letech zaplatí, je 50 milionů korun. Ta vyšla z výběrového řízení, do kterého se mohli zájemci přihlásit do 10. prosince 2012.

5.4.2013 - 12:00 - Záměr zrušení zastávky Karviná-Darkov

Karviná Darkov, foto: Podzemnik (Wikimedia Commons)Karviná — Statutární město Karviná vyjádřilo jednoznačný nesouhlas se záměrem Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) zrušit železniční zastávku Karviná-Darkov na trati 320. Budova tam již byla zbourána dříve. Návrh na zrušení zastávky byl podán kvůli nízkému počtu cestujících, kteří zastávku využívají. Již v prosinci 2012 s počátkem platnosti nového jízdního řádu také došlo ze strany Českých drah k velmi výrazné redukci spojů zastavujících na zmíněné zastávce. České dráhy tak učinily i přes nesouhlas města, své rozhodnutí zdůvodnily tím, že počet osob využívajících zmíněnou zastávku nepřevyšoval (při počtu 40 vlaků týdně) deset osob během jednoho týdne. Tomuto tvrzení se však město brání. Primátor města Tomáš Hanzel uvedl: "Dráhy argumentují stejnou metodikou výpočtů, ale přitom počty lidí zdaleka nedosahují oné kritické hranice deseti a méně za týden. Nemůžeme tedy souhlasit s dalším zhoršením komfortu pro karvinské cestující." Tisková mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová doplnila, že omezení zastavování spojů bylo ČD kladně projednáno s krajským úřadem a nebylo jediné. Zastavování bylo, přes nesouhlas města, omezeno také v karvinské místní části Louky.

Zdroj: Město Karviná

23.4.2012 - 20:00 - Hranice a Frýdek-Místek spojí ČD Bus až od začátku května

Vizualizace ČD Busu, foto: České dráhy, a.s. Hranice/Frýdek-Místek — České dráhy v polovině března představily pilotní linku projektu ČD Bus spojující stanice Hranice na Moravě a Frýdek-Místek. Zahájení provozu bylo nakonec o celý měsíc odloženo. Licence na linku 920089 Hranice - Frýdek-Místek je nyní zajištěna a zahájení provozu se plánuje na 1. května 2012. Provoz zajistí autobusy BOVA Futura (na ilustračním snímku) a Renault Iliade dopravce Veolia Transport. Od středy 25. dubna bude spuštěn předprodej jízdenek a rezervací. Co se palubního servisu týká, mj. by mělo být dostupné bezplatné internetové připojení přes wifi. Pokud se chystáte cestovat s ČD Busem, tak připomínáme, že v autobusu platí jízdné ČD s povinnou místenkou za 0 korun. Bez místenky budou přepraveni cestující pouze se souhlasem řidiče v případě volných míst v autobusu. Na jednosměrné a zpáteční jízdné získáte 25% slevu i bez zákaznické In-karty s aplikací IN25. Od železniční stanice Hranice na Moravě linka bude vyjíždět z nově zřízené zastávky umístěné na současných parkovacích stáních nalevo od východu z haly.

Zdroj: České dráhy, Veolia Transport

ČD Taxi, foto: České dráhy, a.s. Praha — Od 1. září zavádějí České dráhy v souvislosti s blížící se konkurencí další doplňkové služby pro své zákazníky. Kromě větší přítomnosti stevardek a lepšího servisu v 1. třídě chce teď dopravce oslovit cestující, jež mají zájem o komplexnější řešení přepravy mezi velkými městy. Odpovědí na možnost cesty "od dveří ke dveřím" má být nový projekt ČD Taxi, jenž navazuje jízdu vlakem na taxislužbu ze stanic Praha hl.n., Brno hl.n., Ostrava hl.n. a Ostrava-Svinov. Cestujícímu je garantována cena za kilometr, profesionalita řidiče či kvalitní klimatizovaný vůz, přičemž přepravu si lze objednat hned několika způsoby – na webových stránkách CityTaxi, e-mailem na adrese operator@citytaxi.cz, telefonicky na čísle 14041, či formou SMS na mobilním telefonu 777 257 257. Podmínkou získání výhod služby Českých drah je sdělení hesla "ČD Taxi" a předložení jízdenky či In-karty s libovolnou aplikací. Nutno však podotkout, že například v Ostravě je cena pro zákazníky ČD naprosto shodná s obyčejnou cenou této taxislužby. V Praze je naopak výhodnější využít taxislužbu HaloTaxi, kde je v rámci programu ČD Bonus ještě výhodnější cena, rovněž po předložení jízdenky či in-karty.

Václav Havel s přednostou UŽST Ostrava hl. n. Josefem Juřeníkem, zdroj: ČDOstrava - Dnešním spojem SC Pendolino SC 505 s odjezdem z Prahy Holešovic v 9:26 hod. cestoval do Ostravy hl. n. bývalý prezident České republiky Václav Havel. Ke své cestě využil 1. třídy pendolina. V Ostravě Václava Havla jménem Českých drah přivítal vrchní přednosta Uzlové železniční stanice Ostrava hlavní nádraží, Josef Juřeník, a zástupce osobní dopravy Českých drah pro Moravskoslezský kraj, Miroslav Klich. Václav Havel vystoupil ve stanici Ostrava hlavní nádraží, odkud pokračoval dál osobním automobilem.

Ilustrační obrázekČeský Těšín - Strach a odpor pocítila Eva Sikorová, které je 13 let a bydlí v Českém Těšíně, když si nedávno šla před 20 hodinou pro balík na místní železniční nádraží. Dívka říká, že vestibul byl plný zápachu z cigaret a alkoholu, kterému tam holdovala banda bezdomovců. Dělali kravál a cestující se mlčky krčili v koutě, podle ní by se měly ČD postarat o bezpečnost cestujících i o příjemnější prostředí. Na stejný problém si stěžuje stále více lidí. Přednostka stanice Libuše Szmeková o problému ví a snaží se ho už delší dobu řešit, zatím bezvýsledně. Teprve teď má ale naději, že se jí to podaří. Našla totiž spojence ve vedení města i městské a státní policie.

Ilustrační obrázekOstrava - Dočasné nepohodlí musejí zažívat cestující na hlavním vlakovém nádraží v Ostravě. Kvůli opravě nádražní haly tam nyní stavebníci mění skleněné výplně čelní stěny budovy, proto je uvnitř ní chladno. Navíc je dočasně mimo provoz centrální vchod do nádražní haly směrem od zastávek MHD. "Trochu tady profukuje, ale dá se to vydržet. Ještě, že je počasí takové, jaké je, protože kdyby mrzlo, tak by se tady nedalo vydržet," uvedl ráno v nádražní hale cestující Jaromír Janča. České dráhy začaly s opravou nádraží loni. "Už jsme nechali opravit interiér, teď jsou na řadě venkovní práce. Chtěli bychom to přiblížit úrovni nádraží v Ostravě-Svinově," uvedl mluvčí ČD Aleš Ondrůj. Opravy by podle něj měly pokračovat i v druhé polovině letošního roku.

Ilustrační obrázekOstrava - Nový soukromý rychlík RTexpress společnosti Railtrans byl měl mezi Ostravou a Prahou jezdit, i když je termín jeho nasazení na trať stále nejistý. Původně měl spustit svůj provoz mezi oběma městy od 10.prosince loňského roku. Český drážní úřad ale dosud nevydal souhlasné stanovisko k žádosti o schválení lokomotiv Siemens k provozu na českých železničních tratích, proto nevyjel. "Předpokládáme, že ten rychlík jezdit bude, ale schvalovací proces jako takový je zatím ještě nezměněn. Pracujeme na tom usilovně, ale nejsme schopni předjímat výsledek všech jednání," uvedl jednatel společnosti Railtrans Petr Šimral. Informace o tom, že firma Railtrans nakonec od záměru provozovat soukromý rychlík upustila, podle něj nejsou pravdivé. "Nic takového nenastalo, je to skutečně fáma. Děláme pro to mnoho kroků, ale já je nechci blíže specifikovat," dodal.

Ilustrační obrázekPraha - ČD budou uvažovat o zvýšení kapacity spojů mezi Prahou a Ostravou. Důvodem je oznámené zdražování a rušení autobusových spojů mezi těmito městy, které je způsobeno zavedením elektronického mýta. ČD v obou směrech nabízí dnes přepravní kapacitu asi 10 tisíc míst. Ceny začínají na 140 Kč při využití produktu eLiška ve vlacích EC/IC, nejrychlejší jízdní doba těchto spojů je 3,5 hodiny. Na všechny spoje EC, IC a SC je možné koupit si jízdenku s rezervací přes internet.

21.12.2006 - 3:00 - Některé spoje jsou již vyprodány

zelpageOstrava - I přes posilování dálkových spojů v době vánočních svátků je o cestování vlaky s povinnou rezervací velký zájem. Spoje SC Pendolino ve směru z Prahy do Ostravy ve dnech 21. a 22. prosince jsou již dokonce vyprodány. Doprava bude posílena o více než 200 vagonů, a to zejména 22.12. a 1. - 2.1.2007. Podle Českých drah by se i za pomoci posilových vlaků mělo přepravit až o 14 tisíc cestujících více.

zdroj: Moravskoslezský deník

mberounMoravský Beroun - I v našich zěměpisných podmínkách jsou lidé donuceni přenést se z 21.století do hluboké minulosti. Zima totiž začala znepříjemňovat čekání lidem na vlakovém nádraží v Moravském Berouně a to pořádné mrazy teprve přijdou. Stěžují si například obyvatelé nedalekých Norberčan, kteří musejí na stanici přečkávat delší čas, neboť autobusové a vlakové spoje jim nenavazují. České dráhy slíbily, že se pokusí alespoň o provizorní řešení, ať lidé v zimě nemrznou. " Lidé si stěžují, že na vlak musejí čekat venku nebo ve výdejně jízdenek, ve které se ovšem netopí. V nádražní budově je přitom čekárna. Ta je ovšem uzamčená," tlumočila výtky cestujících z Norberčan Marie Vališová. Na moravskoberounském vlakovém nádraží, které už na první pohled potřebuje finanční injekci, sice existuje čekárna, ta je však po celý den uzamčená. Klíče dostanou zájemci na požádání u personálu. " To je zbytečné. Stejně se v čekárně netopí," kritizovala žena, která o víkendu stála na nádraží. Nádraží spadá pod opavský železniční uzel a tamní vrchní přednosta Jiří Valeček přislíbil, že zajistí, aby se topilo alespoň ve výdejně jízdenek. " Čekárna je na vytápění příliš velká a jsou v ní pouze kamna na tuhá paliva. Zajistíme přímotop, který zkusíme zapojit ve výdejně jízdenek, pokud to ovšem tamní rozvody umožní," uvedl. Pokud to však rozvody nedovolí, mají cestující smůlu. Jestli se nádraží bude v dohledné době opravovat, o tom rozhoduje správa dopravní cesty. V současnosti dokončuje rekonstrukci výpravní budovy v Bruntále. Časem by se mělo dostat i na menší stanice a zastávky.

zdroj: Olomoucký deník - 23.11.2006

Regionova Šumperk - Zažívají nebývalý rozmach, ale musejí se pouštět do tvrdé sebekritiky. Společnosti PARS Nova Šumperk se podařilo získat v uplynulých letech velké množství zakázek, které učinily z řadové opravny kolejových vozidel jednoho z nejvýznamnějších hráčů v českém železničním průmyslu, kvalita odvedené práce ale pokulhává. Kritika na adresu výrobků ze Šumperka dokonce zesílila natolik, že už si ji muselo připustit i vedení společnosti.

CzechTourismOstrava - V Ostravě proběhlo jednání zástupců agentury CzechTourism s řediteli zahraničních zastoupení agentury z celého světa. Toto setkání se koná pravidelně jednou za půl roku. Během setkání v Ostravě představil ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška Marketingový plán agentury na rok 2007, v němž jsou představena nová témata k propagaci České republiky v zahraničí.

Jednání probíhalo v hotelu Imperial v centru Ostravy a na jeho organizaci se podílel Destinační management Moravskoslezský společně s městem Ostravou a Moravskoslezským krajem. Pro zástupce CzechTourism byl připraven doprovodný program za krátkým poznáním města – např. návštěva Golf Arény na Černé louce, prohlídka Hornického muzea, Stodolní ulice či pohled z výšek Radniční věže, což bylo příjemným doplněním pro všechny účastníky porady.

Do rámce jednání vhodně zapadla i vlastní cesta z Prahy do Ostravy spojem SC Pendolino, v rámci níž České dráhy představily příjemnou a rychlou formu spojení mezi hlavním městem a severní Moravou. Tímto se Ostrava relativně přibližuje i ostatním významným turistickým centrům v České republice.

zdroj: Tisková zpráva CzechTourism

Ilustrační fotoKarviná - Téměř čtvrt roku trvala jednání mezi zástupci statutárního města Karviná a vedením ČD. Důvodem jednání byl záměr zrušit většinu rychlíkových spojů typu IC/EC vedoucích ze středních Čech do Karviné, avizovaný Českými drahami. Důvod? Neekonomičnost provozu rychlíkových spojů ve směru Karviná - Praha a také nezájem Slovenských drah o zajištění vlakového spojení s Prahou ve směru Žilina, přes Karvinou a Bohumín.

Proti plánovanému rušení vlakových spojů se ohradilo vedení města Karviné, které iniciovalo řadu jednání, s cílem zachovat stávající rychlíkové spoje do Karviné. Výsledkem těchto jednání města s vedením ČD bylo kompromisní řešení, ke kterému zúčastněné strany dospěly v polovině října - rychlíkové spoje do Karviné budou zachovány, i když jen v omezené míře. Tohoto pro město Karviná pozitivního výsledku se docílilo zejména ve spolupráci s Pavlem Lukšou, který ze své pozice náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu podpořil při jednáních s ČD úsilí Karviné o zachování rychlíkových spojů. Do Karviné nyní, kromě běžných rychlíkových spojů, pojedou také dva rychlíkové spoje typu IC z Prahy, s dobou příjezdu v 18:39 hodin (rychlík Olše) a v 22:25 hodin (rychlík Ostravan). Z Karviné budou vyjíždět rychlíkové spoje IC na Prahu v 5:35 hodin (rychlík Ostravan) a v 9:54 hodin (rychlík Olše).

Dojednané spoje IC/EC v obou směrech jsou pouze dočasným řešením propojenosti Karviné se zbytkem republiky. O dalších spojích IC/EC a také přípojích k vytipovaným spojům z Ostravy a Bohumína ve směru na Karvinou, bude vedení města jednat se zástupci ČD už počátkem roku 2007. Ve hře je navíc i rychlíkové spojení IC z Karviné na Slovensko. Také o něm by se měla vést jednání, a to na základě podnětů občanů, kteří tento typ vlakového spojení požadují.

Zdroj: www.karvina.org

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:55
sets at 20:15