..: All news and reports - Nehody a mimořádnosti - ČR Liberecký :..

754.059-4, Pertoltice pod Ralskem - Mimoň, foto: Raven Liberec — Nový rok 2017 začal ve znamení vydatného sněžení proloženého silnými mrazy. Tyto náročné podmínky se promítly i v železničním provozu na Liberecku. Zprvu za motorové vozy 843 zaskakoval liberecký brejlovec 754.048. Provozní jednotka Děčín reagovala nasazením lokomotivy 754.061 se dvěma vozy klasické stavby, tentokrát náhradou za motorové jednotky 844. Jednalo se zpravidla o vlaky 1999/6606/6611/6614. K úplnému vyřešení situace, tak aby bylo možné mít v Liberci stále záložní lokomotivu, napomohl příjezd českotřebovského brejlovce 754.059. Ten do Liberce dorazil 11. ledna na R 1268 společně se třemi klasickými vozy. Hned následující den se zapojil do služby na ústeckých rychlících, konkrétně 6600/1174/1161/1168/1167/1162/1173. V neděli však Os 6600 nejezdí, a tak se souprava objevovala na následujících vlacích, tedy R 1172 nebo 1170 s navazujícím oběhem. V současnosti zima a s ní i mimořádnosti ustávají – o uběhlém víkendu nebyla vypravena ani jedna náhradní souprava.

Nádraží v Kamenickém Šenově na pár dní ožije, foto: Adam Fogl Česká Kamenice — Bezmála po čtyřiceti letech nebývale ožije provoz na železniční trati mezi Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem na pomezí Ústeckého a Libereckého kraje. Na počátku září se na trať, po které nyní jezdí pouze sezonní víkendové turistické vlaky, vrátí celotýdenní provoz. Od 1. do 9. září tu bude sedmnáct párů vlaků denně nahrazovat obvyklé autobusové spoje, které kvůli uzavírce přejezdu v Horní Kamenici na vedlejší trati z Děčína do Rumburku pojedou odklonem.

Střet MV 810.563 se spadlou skálou na trati 042 u Poniklé (28.1.2015), foto: Drážní inspekce Poniklá — Středa 28. ledna 2015 nezačala pro některé zrovna příjemně. V ranních hodinách narazil na podkrkonošské trati 042 vlak do sesutého kamení. K nehodě podle informací Drážní inspekce došlo v 6.34 v úseku mezi dopravnami Poniklá a Hrabačov, konkrétně mezi Poniklou a zastávkou Horní Sytová. Jelikož se místo nehody nachází v oblouku a v zářezu, strojvedoucí spatřil překážku až na poslední chvíli a vlak tak již nestihl i přes okamžité použití rychlobrzdy zastavit ani opustit své stanoviště. Zraněno bylo celkem 7 cestujících, dále také vlakvedoucí a strojvedoucí osobního vlaku. Zranění strojvůdce byla klasifikována jako středně těžká a k jeho transportu byl nasazen vrtulník, zatímco ostatní byli po ošetření na místě či v nemocnici vesměs již propuštěni domů. Dotčeným vlakem byl spoj Os 15501, který jel z Jablonce nad Jizerou do Martinic v Krkonoších. Vlak je pravidelně veden motorovým vozem řady 810, dnes byl nasazen konkrétně vůz 810 563-7. Podle vyšetřovatelů je trať nyní zavalena skálou v rozsahu asi 3 metry na výšku, 4 metry na šířku a v délce až 30 metrů. Škoda byla prozatím vyčíslena na 1,5 mil. Kč, provoz by měl být podle informací SŽDC obnoven přibližně za týden.

843.011, Desná-Pustinská - Dolní Polubný, foto: paolo3Kořenov (aktualizováno 22.2.2012 17.00) — Ve čtvrtek 16. února se na trati 036, v úseku mezi Kořenovem a Desnou v Libereckém kraji, již podruhé letos nedařilo zabrzdit osobní vlak s cestujícími, veden soupravou motorového vozu řady 843. Naštěstí se ani tentokrát nikomu nic nestalo. Můžeme však hovořit o štěstí, že k žádným škodám nedošlo, neboť se vlak neřízeně rozjel až na rychlost cca 75 km/h v místech, kde je povolena maximálně čtyřicetikilometrová rychlost, přičemž projel několik zastávek. Stalo se tak na úseku, kde dosahuje trať sklonu až 58‰, což je nejvyšší hodnota na české železniční síti.

Ilustrační obrázekSpálov - Psal se 25. srpen 1990, hodiny ukazovaly jednu hodinu po poledni. Proti sobě vyjely dva vlaky. V manipulačním nákladním vlaku si neštěstí oběti nevyžádalo, zatímco v MOs 6302 zahynulo čtrnáct obětí. Mezi nimi i strojvůdce a vlakvedoucí.

Ilustrační obrázekLiberec - Se začínající zimou přibylo i množství nehod způsobených stromy spadlými na koleje. Dle mínění zástupců Českých drah jsou na vině někteří nezodpovědní majitelé lesů a polí nacházejících se v okolí tratí ve správě SŽDC, kteří svým jednáním porušují předpisy. Vlastníci pozemků v blízkosti železnice totiž musí podle zákona vytvořit šedesátimetrové ochranné pásmo a zlikvidovat jakýkoliv porost snižující bezpečnost provozu a ohrožující zdraví a životy cestujících i zaměstnanců Českých Drah. V opačném případě hrozí majiteli inkriminovaného pozemku stíhání za trestný čin ublížení na zdraví.

Ilustrační obrázekLiberec - Husté sněžení, které postihlo Ústecko, Liberecko a Královéhradecko, znovu zkomplikovalo železniční dopravu na výše položených tratích. Mezi Turnovem a Libercem byl od pěti hodin na tři hodiny přerušen provoz kvůli popadaným stromům na trati. O pár kilometrů dál mezi Rychnovem u Jablonce nad Nisou a Hodkovicemi nad Mohelkou však popadaly další stromy. Podle drah dopravu zajišťovaly autobusy. Neprůjezdný byl do osmé hodiny také úsek Liberec - Česká Lípa. Na trati 042 mezi Jilemnicí a Rokytnicí narazil osobní vlak do spadlého stromu a vykolejil. Tento úsek je neprůjezdný i nadále, vlakové spojení je nahrazeno autobusy. Problémy byly i na několika úsecích tratě 040, avšak ty se prý prozatím podařilo odstranit.

2.10.2007 - 22:00 - Světla na přejezdu nebyla v činnosti, škoda přes 3 miliony

Ilustrační obrázekVarnsdorf - dva zraněné a škodu více než 3 miliony korun si vyžádalo střetnutí německého osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu ve Varnsdorfu. Vlak společnosti SBE jedoucí přes naše území z Žitavy do Seifhennersdorfu se na železničním přejezdu se světly bez závor střetl s nákladním automobilem Iveco a vykolejil. Podle předběžných závěrů výstražné zařízení na přejezdu nebylo v činnosti.

zdroj: Drážní inspekce

Ilustrační obrázekMimoň - Ve čtvrtek ráno začala za jízdy u Mimoně hořet lokomotiva osobního vlaku na trati 086 Česká Lípa - Liberec. Ve vlaku v tu chvíli cestovalo 25 cestujících. Strojvedoucí se snažil požár uhasit ručními hasicími přístroji, ale ten se rozšířil na elektroinstalaci a podvozek lokomotivy. Poradili si s ním až přivolaní profesionální hasiči z České Lípy, Jablonného v Podještědí a profesionální hasiči Českých drah. Pravděpodobně se jednalo o lokomotivu 742.342.

lanovkaLiberec - Lanová dráha z Liberce-Horního Hanychova na Ještěd se připravuje na další letní sezónu. Z těchto důvodů zde proběhne ve dnech 18. dubna až 12. května pravidelná údržba. Po uvedenou dobu bude na lanovce přerušen provoz.
Lanová dráha na Ještěd byla vybudována již v roce 1932 a po několika rekonstrukcích slouží cestujícím dodnes. Provoz zde zajišťovaly od jejího vzniku Československé státní dráhy, nyní České dráhy.

Více informací: ZDE

Pohled z silničního mostu v TurnověTurnov - Dne 7.7.2005 začala generální oprava mostu v Turnově. Během opravy bude provedeno kompletní odstrojení mostu, opravení některých součástí a nahrazení poškozených. Výluka má být ukončena 16.9.2005.

Během výluky končí všechny vlaky od Hradce Králové v zastávce Turnov město. Odtud je zavedena NAD (náhradní autobusová doprava) do Turnova. Nákladní vlaky jsou vedeny odklonem přes trať 061.

text a foto : Jakuza
Pohled od zast. Turnov město Pohled ze spoda Turnov město Dočasné ukončení trati v zast. Turnov město

Most Jičíňák v Turnově uzavřen - Jestliže si v letošním létě budou chtít návštěvníci Turnova a Českého ráje zpestřit pobyt jízdou vlakem, budou to mít hodně komplikované. Místo pohledu z okna takzvané lokálky se budou mačkat v autobuse náhradní přepravy. Důvod? Náročná oprava železničního mostu přes Jizeru, kterému místní neřeknou jinak než "Jičíňák".
Vlaky tu přestaly jezdit v pondělí 4.července a výluka potrvá až do 16. září! V době od 4. července do 27.srpna je výluka mezi Turnovem a Hrubou Skálou. Vlaky od Hradce Králové budou jezdit jen do zastávky Turnov město. Náhradní autobusová doprava bude v úseku Turnov - Turnov město. V době od 28. srpna do 16. září 14.45 hodin bude výluka na celé trase z Turnova do Rovenska pod Troskami. V této době budou v železniční stanici Hrubá Skála probíhat práce na rekonstrukci výhybek a kolejí, současně též oprava traťové koleje v úseku Hrubá Skála - Rovensko pod Troskami. Některé silniční přejezdy by při této příležitosti měly být vybaveny světelnou signalizací. Na celé trase Turnov - Rovensko pod Troskami bude probíhat první zářijové dny náhradní autobusová doprava.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2021 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:37
sets at 16:04