..: All news and reports - Služby - ČR Královéhradecký :..

kd-sa135, foto: Aleš Svoboda Legnica - V prvním dílu minisérie o novém polském dopravci jsme Vás seznámili s obecnými zásadami a principy nového dopravce, ve druhém dílu pak o minulosti i současnosti provozu na trati Kłodzko – Wałbrzych. Ve třetím a závěrečném pokračování se společně podívame na pozadí vzniku a zaměříme se především budoucí plány nově založené společnosti.

Jednotka SA135 KD, foto: Koleje Dolnośląskie (www.kolejedolnoslaskie.eu)Legnica - Během uplynulého roku jsme Vám na ŽelPage přinášeli zpravodajství o reformě PKP, vedoucí k převzetí regionální dopravy jednotlivými vojvodstvími, ale také k výrazným zásahům do tarifního systému. Poněkud stranou pozornosti však zůstali dopravci, zřízení na popud samotných vojvodství. Nejznámějším jsou Koleje Mazowieckie, které již 4 roky zajišťují dopravu v okolí polského hlavního města. V závěru roku 2008 o sobě daly vědět zejména nepříliš vydařenými výběrovými řízeními na nákup vratných souprav a lokomotiv.

Druhým nejvýznamnějším dopravcem je akciová společnost Koleje Dolnośląskie. Její historie je o poznání kratší: provoz na trati Legnica - Świdnica - Kłodzko - Międzylesie zahájila teprve s příchodem GVD 2008/09. Ovšem již po několika týdnech se síť provozovaných spojů dále rozšířila. Od 5.1.2009 tak můžeme její služby využít na čerstvě reaktivované trati Wałbrzych - Nowa Ruda - Kłodzko, která prochází na více místech ve vzdálenosti 2 - 3 kilometry od hranice s ČR. Do budoucna chystá nejen obnovení provozu na dalších polských tratích, ale i expanzi do Saska a ve spolupráci s Viamontem také do Hradce Králové a na Liberecko.

Ilustrační obrázekHradec Králové - První změna jízdního řádu přinesla několik pozitiv i na východě Čech. Lidé dojíždějící do Vamberku na Rychnovsku tak mají od neděle snazší cestování za prací. České dráhy upravily odjezdy vlaků navazujících na odpolední směny v místních podnicích tak, aby lidé vše bez spěchu stihli. „Změny se týkají trati z Vamberku do Rokytnice v Orlických horách,“ řekl Roman Moravčík z vedení ČD v hradeckém kraji. První změna letošního jízdního řádu se dotkla tratě z Meziměstí na Náchodsku do Týniště nad Orlicí, na níž podvečerní vlak zastavuje i ve stanici Náchod - zastávka. Novou zastávku v Čermné nad Orlicí má také ranní spěšný vlak z Chocně do Hradce Králové a Velkého Oseka.

854Východní Čechy - Východní Čechy podle nového jízdního řádu čekají velké změny,většinou k lepšímu. Mezi Pardubicemi, Hradcem Králové, Trutnovem či Libercem přibude rychlíků, budou navíc méně často přepřahat a cesta bude o to rychlejší. Mají navíc jezdit v pravidelných časech. Například z Hradce do Prahy pojedou v taktu každou hodinu.

Dráhy však slibují mimo jiné i lepší spojení se světem pro Ústeckoorlicko, kudy zatím většina expresů na Prahu jenom projížděla. Snadnější cestování bude i do Brna, kde doposud převažovaly drahé EC spoje. Nárůst počtu rychlíků přitom nebude kompenzován úbytkem osobních vlaků. Údajně se má také zlepšit návaznost z Pardubic na Moravany i Přelouč. Nový JŘ však přinese taky negativa,které pocítí zejména obyvatelé vesnic mezi Novým Bydžovem a Chlumcem nad Cidlinou. Na této trati sice podstatně přibude rychlíků, ale naopak u nich už nezastaví ani osobní vlak. "Zastávky byly nevyužívané, do vesnic budou místo toho zajíždět autobusy," řekl Roman Moravčík z vedení drah v Královéhradeckém kraji.

Podle ČD cestování vlakem po regionu bude od prosince také o něco rychlejší. Třeba z Hradce Králové do Náchoda se lidé dostanou téměř o půl hodiny dříve než dnes, zrychlení spojů a někde dokonce i zvýšení počtu rychlíků pocítí rovněž obyvatelé Rychnova a Kostelce nad Orlicí. Také dojde k lepší návaznosti autobusových a vlakových spojů i v Pardubickém kraji. Trápení s dnešními nešťastnými přípoji by mělo odpadnout obyvatelům Novopacka. Takzvaný integrovaný dopravní systém, jehož snahou je skloubit železnici a autobusy v logický systém, bude rozšířen z Rychnovska a Náchodska do Trutnova a v létě dokonce až na Pardubicko.

Na žádné trati ve východních Čechách nebude narozdíl od loňska zrušena ani osobní doprava, přestože například úsek mezi Heřmanovým Městcem a Chrudimí je hluboce prodělečný. Lidem ze Svitavska se zase nelíbí, že do Brna už nepojede žádný osobní vlak. Budou muset přesedat v Letovicích, ale přípoje mají podle JŘ na sebe navazovat.

zdroj: Hradecký deník, Pardubický deník

Hradec Králové - IDS IREDO oblast Rychnovsko byla od 1. 9. 2006 rozšířena do Chocně. Integrace se týká autobusové linky z Borohrádku a Kostelce nad Orlicí do Chocně a železniční tratě 020 v úseku Čermná nad Orlicí - Choceň. „Rozšíření integrace  do Chocně bylo poptáváno obcemi na trasách těchto linek.“ informuje Ing. Vladimír Záleský, jednatel krajské společnosti OREDO, která je organizátorem regionální dopravy v Královéhradeckém kraji.

Součástí změn bude také snížení některých cen v IREDO: „Pokud je přímá cesta kratší, než trasování železniční trati nebo autobusové linky, neměl by být cestující znevýhodněn a platit více. Proto bude zlevněna například relace z Hradce Králové do Bolehoště, Očelic, Opočna a Dobrušky. Jízdné zde zlevní o šest až sedm korun, například cena obyčejného jízdného IREDO z Dobrušky do Hradce Králové bude od září 39 korun.“ slibuje Denis Sitora, technolog společnosti OREDO, a pokračuje: „Dojde ke zlevnění i u dalších relací, například mezi Kostelcem nad Orlicí a Kvasinami bude jízdenka levnější o tři koruny, cena jízdenky bude 18 korun. Pravidelně dojíždějícím se v těchto relacích pochopitelně zlevní také časové jízdenky.“

Od 1. 9. 2006 dochází také ke změnám v autobusové dopravě. Došlo ke zrušení nevyužívaných autobusových spojů. Tyto spoje přepravovaly v průměru méně než jednoho cestujícího denně. Seznam zrušených spojů je uveden na internetových stránkách společnosti OREDO.

IDS IREDO Rychnovsko funguje od 1. 1. 2006 na území ohraničeném městy Týniště nad Orlicí, Ústí nad Orlicí, Žamberk a Dobruška. Na území IDS od spuštění došlo k navýšení počtu autobusových spojů o přiblžně 50 %. V současné době probíhá vyhodnocování efektivity systému a jeho následná optimalizace.

Zdroj: OREDO

ČD - V návaznosti na vynikající sněhové podmínky v krkonošských lyžařských centrech mohou cestující z vybraných vlaků mezi Prahou a Trutnovem využít v období Velikonoc zdarma přepravu skibusy „Ski Pec“ z trutnovského hlavního nádraží do lyžařského střediska v Peci pod Sněžkou. Tato nabídka je výsledkem spolupráce mezi Českými drahami, a. s., a areálem Ski Pec a. s.

Konkrétně se jedná o tyto vlaky:

12. 4. (st) – z Prahy Ex 561 Krakonoš ve 14.46 h, z Hradce Král. v 16.15 h – z Trutnova skibusem v 17.50 h (příjezd do Pece v 18.20 h)
13. 4. (čt) – z Prahy R 961 Úpa v 6.10 h, z Hradce Král. v 8.04 h – z Trutnova skibusem v 9.40 h (příjezd do Pece v 10.15 h)
14. 4. (pá) – z Prahy Ex 561 Krakonoš ve 14.46 h, z Hradce Král. v 16.15 h – z Trutnova skibusem v 17.50 h (příjezd do Pece v 18.20 h)
15. 4. (so) – z Prahy R 961 Úpa v 6.10 h, z Hradce Král. v 8.04 h – z Trutnova skibusem v 9.40 h (příjezd do Pece v 10.15 h)

K návratu z Pece pod Sněžkou do Hradce Králové a Prahy:

17. 4. (Velikonoční pondělí) – odjezd z Pece od vleku Javor v 15.30 h k Sp 1789 do Trutnova, odjezd v 16.36 h do Prahy

O víkendu 7. až 9. 4. jedou skibusy od vlaků ČD Ex 561 a R 961 (pátek a sobota) a v neděli k Sp 1789 do Trutnova (v 15.30 odjezd od Javoru v Peci).
O víkendu 7. až 9. 4. je skibus před nádraží ČD Trutnov hl.n. přistavován bez nutnosti rezervace k vlakům Ex 561 a R 961 (v pátek a v sobotu). V období Velikonoc jede skibus od vlaků Ex 561 (ve středu a v pátek) a R 961 (ve čtvrtek a v sobotu). Na Velikonoční pondělí je pro cestu zpět vypraven od dolní stanice vleků Ski Pec Javor skibus navazující na vlak Sp 1789. Doprava do lyžařského areálu je po předložení platné jízdenky ČD a zakoupení minimálně denní jízdenky areálu Ski Pec zdarma.
Skupiny 15 a více osob si mohou jízdu skibusem z Trutnova do lyžařského areálu Ski Pec od uvedených vlaků ČD objednat i v jiné dny na telefonním čísle 777 210 207, vždy nejpozději půl hodiny po odjezdu vlaku z Prahy hl. n.

Zdroj: Tisková zpráva ČD

Stručně Hradec Králové - Na internetových stránkách společnosti Oredo je zveřejněno porovnání jednotlivých druhů dopravy v Královéhradeckém kraji. Každý si tak může udělat představu o "výhodách" jednotlivých druhů dopravy. Na většině relací (tam kde existuje železniční spojení) je nejvýhodnější železniční doprava následována autobusovou dopravou. Doprava osobním automobilem v porovnání s hromadnou dopravou je naprosto nevýhodná.

Jistým přínosem by bylo, kdyby také ostatní kraje vyvíjely osvětovou činnost mezi motoristy a cestujícími a královéhradecký kraj tak nezůstal ojedinělý ve své aktivitě.

Tisková zpráva OREDO

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:40
sets at 20:34