..: All news and reports - Služby - ČR Jihočeský :..

M 27.003, Černovice u Tábora – Křeč, 2. 11. 2014, foto: Ušoplesk Jindřichův Hradec (aktualizováno 20:30) — Cestující na tratích Jindřichohradeckých místních drah se do konce letošního roku dočkají hned několika zlepšení, a to na straně infrastruktury i u provozovaných vozidel. Na 46 kilometrů dlouhé úzkokolejce z Jindřichova Hradce do Obrataně budou rekonstruována nástupiště ve Žďáru u Kamenice nad Lipou, Obratani zastávce a Obratani, nové zastávky se pak dočká necelá dvacítka obyvatel černovické místní části Střítež. „Charakteristickými stavebními parametry pro tyto zastávky budou vystavěné zpevněné plochy nástupiště ve výšce 350 mm nad temenem kolejnice a s délkou 36 metrů, nové osvětlení zastávky s novým přístřeškem,“ píše se v tiskové zprávě JHMD.

Parní lokomotiva řady U46.101 (Px48-1916), foto: topič Jindřichův Hradec — Kdo z železničních nadšenců by se nechtěl stát strojvedoucím, nebo si alespoň nechtěl zkusit jaké to je? Jindřichohradecké místní dráhy umožňují stát se „strojvedoucím na zkoušku“. Zájemce, který se předem s JHMD domluví, tak může strávit dvě až čtyři hodiny na stanovišti motorové, nebo parní lokomotivy, během provozu na vybraném úseku jindřichohradeckých úzkokolejek. Za cenu 900 korun se seznámí s obsluhou motorové lokomotivy T 47, zúčastní se technické kontroly, zbrojení a samozřejmě jízd na stanovišti motorové lokomotivy. Za dvojnásobnou cenu zažije obdobný program na jedné z parních lokomotiv U 46.001, U 47. 001, U 37. 002, nebo U 46.101, k tomu dostane certifikát "Strojvedoucí motorové (nebo parní) lokomotivy na zkoušku". Podobný program již několik let probíhá na Čiernohorské železnici, kde je možné zaplatit si jednodenní (99 eur), nebo dvoudenní (148,50 eur) „Letnů školu parných rušnovodičov“.

24.1.2012 - 18:00 - České dráhy: S Lipno Card levněji na dovolenou

Lokomotiva řady 340 v traťovém úseku Rybník - Horní Dvořiště, foto: Martin Válek České Budějovice — Speciální slevové karty Lipno Card, s nimiž lze ušetřit při cestování po jižních Čechách nemalé peníze, jsou od pátku 20. ledna 2012 v prodeji také na jedenácti vybraných nádražích v Jihočeském kraji. Nabízeny jsou ve dvou variantách – zimní (platí do 31. března 2012) a letní (platí od 1. června do 31. října 2012). Základní cena zimní varianty je 99 korun; senioři, studenti, držitelé průkazu ZTP a děti od 6 do 15 let ji pak mohou zakoupit za zvýhodněnou cenu 59 korun. Karta je nepřenosná a vystavená na jméno, tudíž je nezbytné ji zakoupit pro každého člena rodiny vyjma dětí do 6 let. Díky spolupráci s Českými drahami lze získat slevu na síťové jízdenky Sport Karta Vltava-Dunaj a Sport Karta Vltava-Dunaj, kde sleva činí 8, resp. 13 eur.

Zdroj: České dráhy

19.11.2010 - 19:00 - Půjčovny kol v jižních Čechách se letos těšily velkému zájmu

ČD Bike, foto: České dráhy Jižní Čechy — Každý, kdo se nechce trmácet vlakem s vlastním kolem, může využít nabídky ČD Bike, v jejímž rámci jsou ve vybraných stanicích k zapůjčení kvalitní trekingová kola za přijatelnou cenu. Cestujícím tak odpadají starosti a náklady spojené s dopravou kola. Sezóna začíná vždy 1. dubna a trvá až do 31. října. Nejrozsáhlejší síť půjčoven se rozprostírá v jižních Čechách, kde bylo i letošní léto více než úspěšné. Kolo si zde vypůjčilo na 1 600 zájemců, z nichž více než jedna třetina připadá na železniční stanici Třeboň. A není divu – město leží uprostřed překrásné rybníkářské oblasti, turisty hojně navštěvované. Tato stanice je také jediným místem v ČR, kde jsou v nabídce i koloběžky. Pomyslné druhé místo patří Jindřichově Hradci s dvěma sty zájemci, bronzovou příčku obsadil Tábor.

Zdroj: České dráhy

Strakonice — Bezdomovci, drogově závislí, osoby pod vlivem alkoholu a jiná individua dokáží běžným lidem velmi znepříjemnit cestování po železnici. Najdeme je všude – žebrají před vchodem do nádražní budovy, zabírají lavičky v čekárně, potloukají se po veřejných i neveřejných prostorách, spí v odstavených vagonech a obvykle cestují načerno. Tyto osoby mohou být často velmi nebezbečné jak cestujícím, tak i zaměstnancům drah. V lednu jsme představili nový koncept ochrany cestujících, kdy České dráhy aktivně přistoupily k zabezpečení stanic. Pro ochranu majetku, bezpečnosti cestujících, čistoty, zajištění klidu a pořádku angažují bezpečnostní agentury.

Jídelní a lůžkové vozy - výročí 50 let, foto: Jídelní a lůžkové vozy (www.jlv.cz)Praha - Na počátku týdne jsme pro vás připravili článek shrnující nedávné změny v oblasti gastronomických služeb poskytovaných v jídelních vozech ČD. Ačkoliv se článek společnosti Jídelní a lůžkové vozy přímo netýkal, v následné diskuzi se opakovaně objevovaly názory negativně hodnotící cenu jejích služeb v mezinárodních vlacích. Krátce na to JLV pružně zareagovaly a upozornily na svém webu na slevu "happy hour".

Ilustrační obrázek Tábor - Od neděle 15.6 je v provozu nová železniční zastávka Tábor – Čápův Dvůr, kterou v minulém týdnu slavnostně otevřeli zástupci Českých drah a města Tábor. Délkou 140 m a výškou hrany 55cm od kolejnice splňuje podmínky pro bezbariérový nástup do standardních nízkopodlažních vlakových jednotek. Zastávka leží v blízkosti průmyslové a obchodní zóny. Její vybudování je součástí stavby IV. železničního koridoru. Vyžádalo si 12 milionů korun. Podle táborské starostky Hany Randové by zastávka měla najít své uplatnění v integrovaném dopravního systému Tábora, Sezimova Ústí a Plané nad Lužnicí.

Ilustrační obrázekČeské Budějovice - Od soboty 22. prosince bude lyžaře vozit do skiareálu Lipno nový spěšný vlak 1838/1839 "ČD Yetti". Souprava bude jezdit o víkendech až do 16. března 2008. Pro cestující bude také vypraven navazující skibus ze stanice Lipno nad Vltavou přímo do lyžařského areálu, kde návštěvníci s jízdenkou ČD získají třicetiprocentní slevu na skipas. Souprava bude vedená ve složení vozů Bdt + Bt, tažených lokomotivou řady 242 (Tábor - Rybník), resp. 210 (Rybník - Lipno nad Vlt.).

Ilustrační obrázekBoletice (Českokrumlovsko) - Těžařům, kteří zpracovávají polomy po lednové kalamitě ve vojenském újezdu Boletice na Českokrumlovsku, chybějí vagony k odvozu dřeva. Proto se nyní v lese hromadí tisíce kmenů a musí je odvážet nákladní auta, která zatěžují úzké silnice na Lipensku. Likvidace kalamity kvůli tomu vázne a hrozí rozmnožení kůrovce i přetížení silnic v turistické sezoně.

Ilustrační obrázek České Budějovice - Devět půjčoven jízdních kol mohou od neděle 1.4.2007 využít na jihočeských železničních zastávkách a nádražích zájemci o cykloturistiku. ČD mimo jiné nabízejí, že turisté mohou půjčená kola vrátit i na jiných stanicích. Ceny za službu se přitom pohybují podle doby zapůjčení kolem 200 korun. Nejdražší je půjčení kola na 24 hodin pro zájemce bez jízdenky na vlak. Za 100 Kč si ho vyberou na dobu 6 hodin cestující s jízdenkou. Kromě toho si turisté mohou ve vybraných stanicích zdarma vlastní kola uschovat. Nabídka platí do 31.10.2007.

Ilustrační obrázekČeské Budějovice - 90 milionů korun budou stát bezpečnější železniční přejezdy v Jihočeském kraji. Málo výrazné informační kříže vystřídají světelné semafory. Železniční přejezdy totiž představují stálé nebezpečí pro nepozorné řidiče. Některé z nich nezastaví ani závory. Od roku 1995 do roku 2005 se stalo v jižních Čechách na přejezdech 27 nehod. Z celkem 959 událostí na přejezdech bylo 584 na přejezdech s kříži a 245 na přejezdech se světly. 50 lidí zemřelo, škody dosáhly 100 milionů korun.

listiČeské Budějovice - Mokré listí na kolejích v sobotu způsobilo problémy několika vlakům na trati mezi Táborem a Pískem. Vlaky musely jet velmi pomalu, protože na trať padá listí, které klouže. Nemohly se rychleji rozjet, a tak nabraly zpoždění. Několik osobních vlaků, mezi nimi nová souprava Regionova nasazená právě v sobotu ve zkušebním provozu, mělo zpoždění asi 40 minut. Problémy vznikly na čtyřapůlkilometrovém úseku vedoucím listnatým lesem u obce Vrcovice, kde je stoupání. "Začalo pršet a foukat, takže na koleje napadalo listí a podkluzuje to," řekl Jiří Kafka z odboru osobní přepravy Českých drah.

Podle něj tato situace nastává na podzim pravidelně a nedá se jí zabránit. Podobné problémy měl ve čtvrtek i rychlík ze Salcburku do Prahy, který musel výrazně zpomalit kousek za Českými Budějovicemi. Kafka upozornil na to, že tři páry vlaků Regionova stejným úsekem dopoledne projely bez potíží. Sebevýkonnější souprava s možností si například podsypávat na koleje písek podle Kafky s touto podzimní obtíží nic nezmůže. Bývá to však smůla jen pro několik vlaků - když hromadami listí projedou a rozfoukají je, následující spoje už mohou jet běžnou rychlostí.

zdroj: Novinky.cz

ilustrační fotoČeské Budějovice - Od včerejšího dopoledne situaci na železnici v jižních Čechách komplikuje husté sněžení. Hejtman Jihočeského kraje byl nucen vyhlásit stav ohrožení, do Českých Budějovic byla povolána armáda na pomoc při odklízení sněhu.

Trať 220 (České Budějovice - Praha) byla od 3.1. od 13:00 neprůjezdná kvůli velkému množství stromů, které spadly na trakční vedení a železniční svšek. R 640 s pravidelným příjezdem do Prahy hl.n. měl zpoždění 400 minut, R 661 (Plzeň-Brno) byl odřeknut, další spoje až do 23:00 nabíraly 300 minut zpoždění. Situaci dále komplikovala skutečnost, že po odstranění jednoho zataraseného místa spadly stromy jinde, některé vlaky (R 640, R 642) zůstaly doslova uvězněny mezi padajícími stromy. Trať se podařilo částečně zprovoznit kolem 23:00, kdy 6 souprav čekajících u zastávky Dynín, konečně projelo do Českých Budějovic (R 637, R 664, R 639, Ex 553, R 643, R 207). Některé spoje byly spojeny a do Českých Budějovic dojely jako jedna souprava. Po celou dobu čekání byli cestující uvězněni "v polích" bez možnosti obstarat si nápoje či jídlo.

Problémy byly i na trati 226 z Veselí nad Lužnicí do Českých Velenic, na které se též celé dopoledne odstraňovaly stromy, které nevydržely nával nového mokrého sněhu.

Tisková zpráva ČD : Doprava v Jihočeském kraji

Přestože je kvůli přívalům sněhu v Jihočeském kraji vyhlášen stav nouze, daří se na téměř všech tratích v regionu zajistit provoz. Jedinou výjimkou je trať Rybník – Lipno, kde je přerušeno napájení a trať je zavalena spadlými stromy. Na této trati je zavedena náhradní autobusová doprava a na odstranění padlých stromů se začne pracovat až po stabilizaci situace v regionu - nejspíš zítra. Ostatní tratě jsou sjízdné, byť dochází při pádu stromů k dočasným přerušením provozu v délce desítek minut. Navíc vlaky na některých tratích jsou doprovázeny hasiči ČD a pracovníky Správy železniční dopravní cesty, takže odstraňují padlé stromy přímo na místě s cílem minimalizovat zpoždění vlaků a omezení dopravy. Jde například o tratě České Budějovice – České Velenice, České Velenice – Veselí nad Lužnicí a trať z Českých Budějovic směrem na Český Krumlov. Železničáři odstranili z kolejí za posledních 36 hodin více než 250 zcela spadlých stromů a provedli stovky dalších zásahů při odstraňování větví či stromů, které částečně zasahovali do jízdní dráhy vlaků.
České dráhy se omlouvají cestujícím za zpoždění a případné nepohodlí.

Ostrava (ČTK - České noviny) - Stromy popadané přes železniční tratě na Karvinsku ráno zablokovaly vlaky naložené uhlím i prázdné nákladní vozy společnosti OKD Doprava. Další nákladní vlaky čekají na kolejích na odstranění následků úterní železniční nehody v Brodku u Přerova. Těžařům postupně docházejí prázdné vagony, aby mohli zajistit bezproblémovou nakládku uhlí. Dvoudenní zpoždění by ale nemělo způsobit nedostatek uhlí u hlavních odběratelů OKD, řekla mluvčí firmy Věra Breiová. Problémy mají i autodopravci a další firmy.

Ilustrační foto : Jindřich Berounský - Harrachov 2005

498.022 v Lužné u Rakovníka 2004Zvláštní vlak/PMD - Doplněno 11.12.2005 - V noci ze soboty na neděli byl ukončen provoz na hrabovské spojce mezi Prahou hl.n. a Praha Masarykovo nádraží-Hrabovka.
Od 11.12.2005 není přes Hrabovskou spojku trasován žádný vlak, ale jeden tudy ještě pojede - v pondělí. Abych byl přesný, nebude to vlak, ale posun mezi dopravnami.
Společnost SKANSKA si na 12.12.2005 objednala zvláštní vlak/PMD z Prahy-Libně (odj. cca. 11.20) přes Hrabovku do Prahy hl.n. (příj. cca. 11.40).
Po této jízdě pojede Albatros rovnou do Velenic a pozor, pojede vlastní silou.
Přibližné časy:
Praha hl.n. (odj. 12.08), Čerčany (12:58 - 13:50 zbrojení vodou), Votice (14:44 - 15:00), Tábor (15:50 - 16:13), Veselí n.L. (16:52 - 17:30 zbrojení vodou + otočení na točně), České Velenice (příj. 18.40).

jhmdJindřichův Hradec - Na tratích JHMD jezdí v zimním období méně osobních vlaků, zatímco nákladní doprava utěšeně narůstá. K obvyklým přepravám dřeva, plechu nebo topného oleje se v poslední době přidaly tzv. bramborové expresy. Vlaky přepravují zásilky brambor do Rumunska v chladících vozech. S největší pravděpodobností se jedná o první přepravu chladících vozů na úzkokolejných tratích JHMD.
Na fotografii je k vidění lokomotiva T 47.007, která veze osobní vlak s nákladem z Kamenice nad Lipou do Jindřichova Hradce.

Zdroj: Aktuální informace JHMD
Foto: Archiv JHMD

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:01
sets at 18:41