..: All news and reports - Nehody a mimořádnosti - Evropa :..

11.8.2016 - 8:00 - Spojení z Čech do černohorského Baru přerušeno kvůli sesuvu půdy

Nad Podgoricou z Vlaku, foto: Radovan SýkoraPrijepolje — Sesuv půdy zastavil v neděli 7. srpna vlaky na železniční trati mezi městy Prijepolje v Srbsku a Bijelo Polje v Černé Hoře. Doprava v dotčeném úseku bude oproti původním předpokladům přerušena pravděpodobně na delší dobu v řádu několika dní až týdnů. Omezení se dotýká i sezónních spojů z České republiky do černohorského Baru. Přímé lůžkové vozy z Prahy, které do Baru vyrážejí až do konce srpna dvakrát týdně, tak budou ukončeny již ve stanici Prijepolje. Z tohoto nádraží bude zajištěna náhradní autobusová doprava do Bijelo Polje a dále již pojede vlak v náhradní soupravě do Baru.

Zdroje: Srbské železnice (1), (2)

Povodně 2010, foto: Dennis Hübsch Ostrava — Vytrvalý déšť během uplynulého týdne zvedl hladiny řek a potoků. Nejvíce zasažený je sever Moravy, kde kvůli vodě musel být už v neděli zastaven provoz na několika tratích. Vlaky nejezdily například mezi Frýdlantem nad Ostravicí a Kunčicemi pod Ondřejníkem, Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm nebo Frýdkem-Místkem a Lískovcem u Frýdku. V průběhu nejkritičtější situace se dokonce zastavil i 2. koridor, čímž řada dálkových vlaků nabrala několikahodinová zpoždění. V průběhu týdne se následně tratě podařilo zprovoznit, déšť se zmírnil a voda pomalu opadává. Pojďme se nyní podívat, co všechno povodeň způsobila.

Minsk - Dvaatřicetiletá Běloruska měla obrovské štěstí. Usnula nedaleko městečka Brest v jihozápadním Bělorusku přesně mezi kolejnicemi. Přejel přes ni vlak rychlostí asi 150 km/h, ona přesto přežila a ještě k tomu bez jediného škrábnutí.

Ilustrační obrázekTurecko - Aktualizováno ve 20:17 - Dnes v brzkých ranních hodinách došlo v centrálním Turecku k vykolejení osobního vlaku. Místo havárie nedaleko města Kütahya je vzdáleno asi dvěstě kilometrů jihozápadně od tureckého hlavního měta Ankary. Dle dostupných kusých informací, které máme k dispozici, došlo ve vysoké rychlosti k vykolejení a následnému převrácení několika vozů jedenáctikusové soupravy. Turecká média odvysílala záznam, ve kterém je vidět pět převrácených vagonů, jež na místě prohledávali záchranáři. Dle agentury AP, odvolávající se na prohlášení úřadu předsedy turecké vlády, si nehoda vyžádala osm obětí na životech. Dalších čtrnáct cestujících utrpělo zranění.

Ilustrační obrázekBerlín Železniční doprava na západě Evropy se zmítá v chaosu. Ve Francii od včerejšího večera jezdí vlaky jen v omezeném rozsahu, spoje do Španělska a Itálie nejedou vůbec. Příčinou je stávka odborářů proti chystané penzijní reformě. Do Belgie, Nizozemí a Německa jezdí jen asi polovina spojů a ještě s možností přesměrování do jiné cílové stanice. Jen málo se stávka dotkla spojů do Velké Británie. Aby toho nebylo málo, stávka se dnes dopoledne opět vrátila i na německé koleje.

Evropa - Horké léto nyní neprožívají jen na ředitelství DB, kde nadále pokračují jednání o kolektivní smlouvě a požadavcích odborové organizace strojvůdců. Stávky o tomto víkendu zasáhnou provoz v Maďarsku a Itálii. Provoz je na mnoha místech omezen také kvůli plánovaným výlukám.

Ilustrační obrázekEvropa – Začátek týdne byl pro Maďarské a Chorvatské železnice tragický. V Záhřebu došlo v pondělí 5.2.2007 k vykolejení vlaku, nehoda se obešla naštěstí bez větších zranění. V Maďarsku ovšem o den později zemřel při nehodě poblíž města Komárom strojvedoucí a další cestující byli zraněni.

Záplavy - ilustrační fotoPortugalsko - Mohutné přívaly vody, které v pátek zasáhly větší část Portugalska, způsobily přerušení provozu na čtyř železničních tratích a 28 silničních komunikacích. Na řadě míst to mělo za následek vážné dopravní problémy, žádné ztráty na lidských životech ale nebyly zaznamenány.

FretThionville - Dnes dopoledne (11:45 hod.) došlo na trati Luxembourg - Thionville necelý kilometr od lucemburské hranice ke srážce dvou vlaků. Osobní vlak z Lucemburku do Nancy čelně narazil políž obce Zoufftgen do nákladního vlaku v opačném směru. Neštěstí si vyžádalo nejméně 13 mrtvých (10 cestujících, 1 dělník na trati a 2 strojvedoucí) a desítky zraněných. Mezi mrtvými jsou oba strojvůdci. Na místě zasahovalo více než 100 příslušníků záchraných složek jak z Francie tak z Lucemburska

Eurostat - logoBrusel - Nejnebezpečnější železnice v Evropské unii jsou v Polsku a v Česku. Jasně to vyplývá z údajů o počtu smrtelných nehod na kolejích za předloňský rok. Ty v pondělí zveřejnil statistický úřad Eurostat.

Nehody na železniciNehody - Bohužel i o Velikonocích dochází k nehodám na železnici. V následujícím článku najdete aktuální přehled nehod od pátku 14. do pondělí 17. dubna 2006.

K velmi vážným nehodám došlo v Indonesii, kde došlo ke střetu dvou vlaků (13 mrtvých) a v Řecku, kde došlo ke střetu vlaku Intercity s nákladním autem. Vlak vykolejil a jeden vůz začal hořet (4 mrtví). Další závažnou nehodou byl střet rychlovlaku ICE v Německu nedaleko Frankfurtu. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění a obětech na životě.

V České republice, asi jako každý den, došlo k několika střetům na přejezdech, či sražení osob v kolejišti.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 04:53
sets at 21:15