..: Aktualitások és cikkek - Tarify - Evropa :..

Jízdenky, foto: Michal Jaroš - ŽelPagePraha — Nedělí 11. prosince vstoupil v platnost nový grafikon nejen železniční dopravy, který přinesl kromě jiného také změny v tarifech a cenách. Zatímco změny ve vnitrostátní dopravě majoritní dopravce České dráhy veřejně prezentoval, novinky v tarifech mezinárodních zatím nikde oficiálně předneseny nebyly. Což je však škoda, jelikož se mění mnohé zavedené zvyklosti, na které mohli být cestující po dlouhou dobu zvyklí. Kompletní informace mohou cestující najít v krásném dokumentu s názvem Zvláštní ujednání ČD pro mezinárodní přepravu, který čítá celých 139 stran. A co se tedy všechno nakonec mění?

Koláž jízdních dokladů, foto: Aleš Petrovský Praha — Příchod nového grafikonu železniční dopravy, který proběhl tuto neděli 13. prosince, se nenesl pouze ve znamení změn jízdních řádů a časových poloh jednotlivých vlaků, ale i změn tarifních. Kromě drobných úprav v tarifu pro vnitrostátní přepravu (TR10) České dráhy ve spolupráci se zahraničními dopravci přistoupily také ke změnám v cenotvorbě jízdenek do zahraničí. Zatím v zásadě nijak hlasitě nepublikovanou, ale velice zajímavou věcí je rozsáhlejší zavedení kontingentních Včasných jízdenek Evropa v 1. třídě. Zatímco dříve tak cestující při využití první třídy platil několikanásobně více, protože do „jedničky“ neexistovaly ze strany Českých drah až na výjimky žádné akční nabídky, nyní může být možnost vyššího komfortu za přijatelný příplatek atraktivnější pro daleko širší spektrum zákazníků. Pro cestující z řad našich západních sousedů přitom podobné nabídky nejsou žádnou novinkou, například německý dopravce Deutsche Bahn či rakouské ÖBB akční nabídky do 1. třídy mají v mezinárodní i ve vnitrostátní přepravě již delší dobu.

Jadran, Odb.Lučební, foto: Duhy Praha/Bratislava/Vídeň/Berlín — Blížící se letní prázdniny jsou i letos impulzem pro cestování a dovolenou, které železniční společnosti pravidelně podporují různými tarifními nabídkami, ze kterých jsou jednoznačně nejvýhodnější síťové jízdenky. I letos majoritní dopravci České dráhy, ÖBB, Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) a DB nabízejí tyto jízdenky za velmi výhodné ceny. Ocení je zejména mladí cestující, kterým jsou většinou určeny.

4024, Steyrling [3] - Hinterstoder [13], foto: Tomáš Kubovec Beroun — Ministerstvo dopravy plánuje zrušit pro studenty dotované jízdné – tato zpráva poněkud rozčeřila stojaté vody v oblasti drážní cenové politiky. Nad zdůvodněním – nutností šetřit 200 milionů korun ročně – se mnozí jen pousmáli. Šetření na ministerstvu dopravy přece není nic nového. Nový ministr dopravy Bárta již po volbách sliboval úspory na všech dopravních stavbách. Vydržel devět měsíců. Mezi tím se nám rozvlnil železniční koridor, ale i dálnice u Ostravy, na některých úsecích ujel svah. Jsou problémy s mosty na Pražském okruhu, který navíc cenově nabobtnal o více než 90 %, takže dotace z EU se rozplynuly v nenávratnu. Jasně, šetřit na dopravě se musí, když finance nedají. Nemají. Vždyť jen třeba zakázka na "státní pokladnu" je ve zpoždění přes tři roky a z původních 2,4 miliardy Kč zatím narostla na 4,8 miliardy korun. Jiné by asi napadlo, že se dá šetřit třeba na mzdových prostředcích úředníků ministerstev, když třeba náměstci mají větší příjem, než ministři. (Když tedy pracují tak dobře, neměli by být spíše ministry?) Ušetřit 200 milionů korun je přeci jednoduché – ministru vnitra na to stačí jeden podpis. Jiné zase může napadnout, jestli studentů není moc, vždyť těch soukromých škol přece za 20 let přibylo hodně. A studují vůbec to, co je potřeba? Není to jen studium pro studium, když teď už mají problém najít uplatnění i absolventi některých technických oborů? O ničem takovém ale psát nechceme. Připravili jsme malé srovnání, jak jsou na tom studenti v některých jiných zemích Evropy.

Mezinárodní jízdenky, foto: ŽelPage Brusel — Evropská komise vidí oddělenost jednotlivých rezervačních a prodejních systémů jako překážku v liberalizaci železniční dopravy. Dokladem může být rozdílná nabídka jízdenek a místenek, které lze zakoupit v pražských pokladnách dopravců Českých drah a RegioJetu. Komise 5. května schválila návrh nařízení C(2011) 2962, které obsahuje technickou specifikaci interoperability (TSI) pro telematické aplikace v osobní dopravě. Příští rok pak Komise plánuje vydat druhé nařízení, které od přepravců bude vyžadovat přechod na standardizované počítačové systémy a postupy, které umožní vzájemnou výměnu dat, prodej jízdních dokladů a rezervací.

ČD 754.026 v barvách Najbrt, R 667 Petr Vok, 21. 11. 2009, foto: Tomáš Kubovec Praha – Neděle 13. prosince 2009 přinese kromě jiného zcela nový jízdní řád vnitrostátních a mezinárodních spojů, drobné i výraznější úpravy vnitrostátního tarifu Českých drah, podle všeho také 10letou smlouvu pro ČD od Ministerstva dopravy ČR i všech krajů ČR, nové a staronové názvy vlakových spojů, exotické jízdní relace a víceméně stejný vozový park jako letos, jen stále více v bledě modrém. Podle parametrů dojednávané smlouvy má být příští rok pro dopravce 2% ziskový za předpokladu, že se zvedne sazba DPH z 9 na 10 % a bude podepsána tolik diskutovaná dlouhodobá smlouva mezi Ministerstvem dopravy, resp. kraji a ČD. Nejzásadnější zprávou pro cestující ale zřejmě je, že obyčejné a zákaznické jízdné dráhy slíbily nezvyšovat.

Polské tarifní letáky, foto: SMall42 Praha/Berlín – České dráhy nabízí dražší jízdní doklady než Německé dráhy, alespoň podle tvrzení redaktora České televize v reportáži odvysílané v sobotu 31. 10. 2009. Jak je to možné? Do přímého cenového porovnání jsou postaveny mezinárodní jízdenky dle základního mezinárodního tarifu, které vám prodají na kterékoliv mezinárodní pokladně Českých drah, a akční nabídka eTiket, kterou si můžete pořídit na telefonické lince nebo e–shopu ČD, s nabídkou Europa–Spezial Tschechien nabízenou on–line i v pokladnách DB. Defacto se porovnává neporovnatelné, což se pokusíme vysvětlit na přímém srovnání těchto dvou zajímavých nabídek. Problém mezinárodních nabídek je ovšem komplikovanější, ať už diskutujeme ceny mezinárodního tarifu nebo nepřehledné množství národních ujednání a dalších akčních slev z něj.

Graf počet cest na obyvatele země EU, foto: UIC a ČDPraha – Podle statistik Mezinárodní železniční unie (UIC) patří Česká republika k zemím, kde lidé cestují vlakem velmi často – nejvíce z nových členů EU a častěji než v mnoha starších členských zemích. Může za to zejména hustá železniční síť, široká nabídka spojů, přičemž jednotlivé relace jsou obsluhovány v pravidelných intervalech, i dlouholetá tradice železniční dopravy u nás, kdy některé relace jsou pro autobusovou či individuální dopravu nevhodné, případně nemohou časově konkurovat. Příkladem za všechny je relace Praha – Ostrava, kde se reálně jezdí za tři hodiny (2:59 h). Údaje UIC potvrzují, že výspou železniční dopravy je Švýcarsko, kde každý občan cestuje vlakem v průměru 50× za rok; poloviční zájem projevují obyvatelé Německa a za nimi se drží Belgie a Nizozemí, které je, stejně jako Švýcarsko kolébkou tzv. taktového jízdního řádu. České republice patří 6. příčka se 17 cestami za rok na obyvatele. Díky stále se rozšiřující nabídce komerčních slev pro mezinárodní relace pak stoupají tržby i v této oblasti.

Ilustrační obrázekPraha - Tento článek přináší základní přehled tarifů do významnějších evropských destinací, kam by se teoreticky dalo dojet vlakem. Závěry nejsou pro železnici příliš příznivé. Nejenom, že železnice ztrácí na autobusy (o jejich pohodlí, rychlosti lze sice diskutovat, ale cena je jednoznačná), ale z Prahy vlak prohrává i oproti dnes již rozšířeným low-costům.

Prodejna Wasteels (Remeš, Francie), Wasteels - Váš společník na cestách vlakem po EvropěLéto ve vlaku - Mladí lidé do 26 let budou moci i v letošní letní sezoně cestovat za zvýhodněnou cenu se síťovými jízdenkami například na Slovensku, v Rakousku, ale i v Česku. Na Slovensku se jedná o slevu SLOVAK 26, v Rakousku o Sommerticket a v Česku bude v prodeji sleva Léto-26. Další síťovou jízdenkou pro cestování po celé Evropě je InterRail.

Logo InterRailPraha - Aktualizováno 6.4.2007 v 18:15 hod. Sobota 31.3.2007 se stala posledním dnem, kdy bylo možné zakoupit jízdenky EuroDomino v předprodeji (poslední možný den platnosti je 31.7.2007, neboť v některých zemích se jízdenky prodávají až ve čtyřměsíčním předprodeji). Od 1.4.2007 se v pokladnách evropských železnic objevil nový typ jízdenky InterRail. V předstihu byly zveřejněny již příplatky a povinné rezervace u vlaků vyšší kvality, které najdete v uvedeném přehledu. Včera zveřejnily České dráhy i ceny jízdenek. Při porovnání s ceníky západoevropských železnic je patrné, že cenová úroveň je pro všechny zájemce o InterRail stejná a bylo tak upuštěno od snížených cen za jízdenky pro země východní a střední Evropy (EuroDomino).

EuroDomino-26, TCDDPraha - K 31.3.2007 skončí výdej síťových jízdenek EuroDomino a bude zastaven prodej jízdenek InterRail v současné podobě. Od 1.4.2007 by se měl objevit na trhu nový produkt InterRail 2007 v pozměněné podobě pro jednotlivé země, čímž by tato jízdenka měla nahradit oblíbená EuroDomina. Termín změny je načasován na období, kdy dochází vždy ke změně ceníků těchto síťových jízdenek, které se hojně využívají pro cesty do zahraničí. Dosud hlavní výhodou ED byla skutečnost, že ve většině vlaků vyšší kvality nebylo třeba platit příplatek. Jízdenky EuroDomino a InterRail budou sloučeny do jedné nabídky InterRail 2007. Jízdenky InterRail budou určeny pro cestující všech věkových kategorií, s různou dobou platnosti a budou se vydávat ve 2 modifikacích:
- síťová globální jízdenka: InterRail Global Pass
- síťová jízdenka pro jednotlivou železnici, kterou si cestující sám zvolí: InterRail One Country Pass.

Pozn. redakce: Všechny ceny uváděné v textu jsou v € a platí pro mládež do 26 let. Kompletní ceníky lze najít na internetových stránkách InterRail. Dosud zatím nebylo zveřejněno, zda budou ceny jednotné pro všechny, či zda obyvatelé "východní" Evropy si budou moci kupovat síťové jízdenky za nižší cenu.

EDTarifní nabídka Eurodomino bude zrušena a integrována do nabídky InterRail.

Prodávat se bude do 31.3.2007, od 1.4.2007 pak bude její následník integrován do balíčku produktů InterRail.

Nabídka InterRail pak bude mít pravděpodobně následující strukturu:
  • Globální pasy – 5 dnů z deseti, 10 dnů z 22ti, celých 22 dní, celý měsíc
  • Zemské pasy – 3, 4, 6 nebo 8 dní v měsíci

Konečné ceny a pravidla pro příplatkové vlaky (například v Německu se k EuroDominu neplatí příplatky na vlaky ICE, ale k InterRailu ano) ještě nejsou známy. Totéž platí o účasti Francie, Itálie a Španělska na této nabídce, protože tyto země k 1.4.2006 z tarifu EuroDomino vystoupily (nikoliv ale od InterRailu).

zdroj: ibse

20.8.2006 - 14:04 - Eurail převezme InterRail

Utrecht – Skupina Eurial G.I.E převezme od 1. dubna 2007 management společnosti InterRail-Pass. Toto rozhodnutí bylo schváleno na valné hromadě Eurailu a setkání nejdůležitějších evropských železničních provozovatelů ve Stockholmu koncem června. Vznikne tak jediná mezinárodní organizace, která se bude věnovat správě, uplatnění na trhu a vývoji jízdních dokladů v Evropě i mimo ni.

zdroj: Bahnnews

ice3Frankfurt nad Mohanem - Od dnešního dne nabízejí DB AG mezinárodní jízdenky na vybraná spojení přes internet za pevně stanovenou cenu. V nabídce jsou přímá spojení z 12 německých měst do 24 evropských destinací. Všech 43 relací je bez přestupu a k dostání jsou pouze přes www.bahn.de. Nabídka platí jak ve vlacích ICE, tak ve spojích kategorie IC/EC a ceny za jednotlivou jízdu ve 2. třídě jsou od 19 do 59€ podle počtu volných míst a délky trasy. Minimální doba předprodeje činí 3 dny a zakoupit lze jak jednoduché, tak zpáteční mezinárodní jízdenky přes internet.
V nabídce jsou spojení např. z Hamburku do Krakova (29/39€), z Hannoveru do Amsterdamu (19/29€), z Berlína do Prahy (29/39€), z Kolína nad Rýnem do Vídně (39/59€), z Frankfurtu nad Mohanem do Bruselu (39/49€) či ze Stuttgartu do Štrasburku (19€). Nejvíce spojení je z bavorského Mnichova, odkud lze na Surf and Rail International cestovat do 13 evropských měst, mezi kterými jsou Lublaň, Záhřeb, Klagenfurt, Curych, Benátky či Budapešť.

Zdroj a foto: Tisková zpráva DB AG

1 2 | Régebbi hírek »    
ŽelPage - az elektronikus vasutas magazin
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
A tartalom nyilvános használata kizárólag a szerző beleegyezésével lehetséges.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Bejelentkezésopen/close
 
 
  
 
Elfelejtett jelszó   
Regisztráció   
:. Vonatkésés Csehországopen/close
Vonatkésés Csehország
 
:. Keresésopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info fotósok számáraopen/close
Fotózási feltételek
Csehországban

Nap
kel: 06:02
nyugszik: 20:01