..: All news and reports - Jízdní řád :..

18.4.2005 - 10:50 - Nový jízdní řád OSE

Řecko - Dne 17.4.2005 vstoupil v platnost nový jízní řád Řeckých železnic. Významných změn se dočkalo spojení Atén a Soluně. Spoje IC v mnoha případech přestaly zastavovat ve stanicích Thíba, Paleopharsalos, Kateriny a Plati. Nově jezdí dopolední spoj z Atén do Kalambaky (kláštery Meteora).
Nejvíce změn je v okolí Soluně. Byly přidány spoje do Edessy, Serres. Úpravy se dočkalo také spojení na Olympskou riviéru.
OSE také připravují posílení mezinárodní dopravy do Bulharska (Soluň - Sofie).
Na Peloponésu se téměř nic nemění, neboť v květnu má být uvedena do provozu nová normálněrozchodná trať do Korintu. Změny nastanou až po uvedení nové tratě do provozu.

stručněPolsko - PKP vydaly po krátké nečinnosti další dávku oprav síťového jízdního řádu, ke stažení na serveru PKP.
Počet oprav tak dosáhl již čísla 98 a jejich souhrnný výtisk je výrazně objemnější než původní jízdní řád. Na druhou stranu oproti minulým letům není jejich provádění tak smutné, jde mnohdy o reaktivaci i několik let zrušených tratí, což bylo umožněno dodávkami nových motorových vozů.
Oproti minulým letům se sice polské aktualizace dostávají (byť s určitým zpožděním) i do IDOSu, každopádně cestujícímu do Polska (pokud nejede pouze vlakem z/do ČR) doporučujeme konzultovat plány s vyhledávačem PKP.
Potvrzuje se tak jedna z nepříjemností platnosti GVD od prosince do prosince, a sice že před cestovatelsky nejrušnějším létem je třeba mít zapracovány u některých železnic i dvoje opravy jízdních řádů.

Praha - V pátek 8.4.2005 se bude v italské metropoli Římě konat pohřeb Jana Pavla II. Z tohoto důvodu posilují dopravci své spoje. V letecké dopravě posílily své spoje ČSA /19 letů/, zvláštní let připravuje Fischer Air, k nárůstu poptávky došlo i u SmartWings. Cestovní agentury a kanceláře připravují zvláštní zájezdy na papežův pohřeb.
Pokud by se do Říma chtěli dostat cestující vlakem, tak musí využít pravidelné spoje s přestupem v Rakousku či v Německu. ČD nevypraví žádný speciální vlak. Dráhy pouze doporučují zajistit si ve vlaku rezervace, protože vlaky budou přeplněny poutníky, kteří budou ze sousedních zemí do Říma cestovat.
Přes české území pojede několik zvláštních vlaků, které vypraví polské železnice PKP. Čeští poutníci však nebudou mít možnost do těchto vlaků přistoupit. Termíny ani počet zvláštních vlaků nejsou známy. Počítá se se 2-4 soupravami vlaků z Polska, kde se papež pod jménem Karol Wojtyla v polské Wadowici narodil.

logo_cdČR - Kraje mají ze zákona povinnost zaplatit drahám ztrátu z osobní dopravy. Některé kraje dluží dodnes ČD za objednané vlaky a s některými nemá dráha podepsané smlouvy, přestože jezdí podle objednávek krajských úřadů. Do konce roku 2004 platily kraje jen třetinu této částky. Měsíčně to představuje asi 400 mil. Kč. V současné době dluží kraje mezi 700 - 800 mil. Kč. Se 7 kraji se už dráhy skoro dohodly, největší problémy jsou v tuto chvíli v Ústeckém a Královéhradeckém kraji. Kvůli neplacení dluhů si musely ČD opět půjčit u bank na provoz. Vloni si žádné provozní úvěry brát nemusely. V roce 2004 skončilo hospodaření drah se ztrátou 674 mil. Kč při tržbách 46,2 mld. Kč. Podobný výsledek očekávají ČD i v letošním roce. V minulém roce odvezly dráhy 178,8 mil. lidí (nárůst o 7 mil. oproti předchozímu roku), ale na tratě vyjelo výrazně méně nákladních vlaků, což je způsobeno přesunem nákladů na silnici po otevření hranic, ale i větší konkurencí železničních dopravců, kterých v současné době působí asi 10. Obecně se snížila přeprava hnědého uhlí i dovoz rudy a dřeva. Zrušením železniční přepravy kamionů přišly dráhy na tržbách o 500 mil. Kč.

bleskovkaPraha - Od prvního březnového dne zlevňuje JŘ 2004/2005 ČD, a. s. Z původní ceny Kč 60,-- včetně DPH se jeho cena snižuje na Kč 30,--.

Connex Česká Železniční, s.r.o.Liberec - V době zimní sezóny od 9.1. do 5.3.2005 zajíždí opět vlaky skupiny Connex i na území Česka. Jednotky přijíždějí do Liberce pouze v sobotu a jedná se o 2 páry vlaků z Cottbusu a Žitavy, které zastavují v Chrastavě, Hrádku a Liberci. Ve vlacích jsou uznávány síťové jízdenky (LIBNET, EURO-NEISSE-TAGESKARTE, Schönes Wochenende Ticket) či slevové karty (DB AG - Bahn Card 25 a 50). Cestující ve věku 6 - 26 let mají 30% slevu. V Německu provozuje společnost Interconnex vlaky na tratích Gera - Lipsko - Berlín - Rostock, Drážďany - Berlín a Berlín - Stralsund nebo Drážďany - Lipsko. V JŘ 2003/2004 jezdily soupravy Connexu z Liberce do Binze (Rujána) vždy od čtvrtka do neděle. V současném jízdním řadu je trasa uvedena na trati č. 829 Liberec - Zittau - Berlin - Binz, avšak jízdní doby neplatí a vlaky v uvedené trase nejezdí - viz první oprava jízdního řádu. Přímé spojení Česka s největším německým ostrovem Rujánou, která byla známá a oblíbená zejména v době socialismu, existovalo do JŘ 1997/1998, kdy toto spojení zajišťoval IC/R 1110 Csárdás z Budapešti přes Prahu, Berlín, Sassnitz až do Malmö.

451001Trať č. 231 - Na železniční trati 231 Praha - Lysá nad Labem - Kolín se počítá s otevřením tří nových zastávek, z nichž 2 jsou již uvedeny v jízdním řádu. Novými zastávkami by měly být Praha-Rajská zahrada, Čelákovice-Jiřina a Ostrá. Nejdále s přípravami jsou v Ostré. Zastávka bude vybudována z prostředků SFDI a cena činí 8 mil. Kč, celá stavba by měla být dokončena v květnu letošního roku. Jako zastávka (s označením zastávka otevřena ode dne vyhlášení) je Ostrá uvedena v JŘ od roku 2001/2002. Další zastávka by měla být vybudována v Čelákovicích-Jiřině, kde město jedná o možnosti získání dotace. Bude-li zastávka vybudována, budou na území města stanice Čelákovice a zastávky Čelákovice zastávka (O74 Čelákovice - Neratovice) a Čelákovice-Jiřina, která je uvedena v JŘ od roku 2003/2004. V poslední době se jedná o stavbě zastávky Praha-Rajská zahrada s možností přestupu na linku B pražského metra. Architektem návrhu zastávky je Ing. arch. Patrik Kotas, který se podílel na návrhu stejnojmenné stanice metra a navrhoval i barevné řešení a design interiéru rychlovlaku ČD pendolino.

Praha - V neděli 6. 3. 2005 o půlnoci vstoupí v platnost první změna jízdního řadu ČD 2004/2005.
Mezistátní doprava: od února jezdí osobní vlaky na trati Letohrad - Lichkov - Międzylesie, odkud je přípoj do Kłodzka a Wrocławi; v úseku Liberec - Zittau - Rybniště dochází k zásadním změnám u vlaků dopravce Connex Česká železniční, s. r. o., dochází k časové úpravě poloh spěšných vlaků mezi Českými Budějovicemi a Lincem.
Dálková doprava: R 795 ze Strakonic do Prahy pojede v jiné časové poloze, u ostatních vlaků nedochází k podstatným změnám, pokud je nějaká změna, jedná se o nová zastavení Sp a R nebo změny v občerstvení roznáškovou službou.
Regionální doprava: většinou se jedná o drobné časové posuny nebo změny v kalendářním omezení jízdy. Bližší informace na www.cd.cz.
Jízdní řád ČD 2004/2005 platí od 12.12.2004 do 10.12.2005. V průběhu platnosti budou 2 změny - 6.3.2005 a 12.6.2005.
Při sestavování jízdního řádu se počítá i se změnami v průběhu jeho platnosti. Do JŘ 1999/2000 platil jízdní řád zhruba od začátku června do konce května následujícího roku a měl 3 změny (v červenci, září a lednu).
JŘ 2001/2002 platil netradičně od 10.6.2001 až do 14.12.2002 (tedy 18 měsíců), aby se sjednotily platnosti železničních JŘ v integrující se Evropě. Tento jízdní řád měl dokonce 4 změny (tradiční v červenci, září a lednu a navíc v červnu, kdy normálně začínal platit nový GVD). Od JŘ 2002/2003 je platnost vždy od poloviny prosince do poloviny prosince následujícího roku a během platnosti se počítá se 2 změnami - v březnu a červnu. Protože je drtivá většina platnosti příslušného jízdního řádu v jednom kalendářním roce, používá se v Evropě většinou pouze označení roku za lomítkem.

pozorSlovensko - V neděli 6. 3. 2005 začne výstavba železničního koridoru na síti ŽSR v úseku Bratislava - Trnava - Leopoldov - Nové Mesto nad Váhom. Z tohoto důvodu se prodlouží jízdní doba vlaků mezi Bratislavou a Novým Mestem nad Váhom v průměru o 40 minut, vybrané spoje pojedou odklonem přes Galantu. Po rozsáhlé výluce a opravě traťových kolejí se zvýší rychlost na max 160 km/h. Na výše jmenovaném úseku dochází ke změně jízdního řádu. Bližší informace na www.zssk.sk - infoservis - tlačové správy.

Lichkov - Od 12.února 2005 bude obnoveno víkendové přeshraniční spojení osobními vlaky v úseku Lichkov - Międzylesie. Z Międzylesie je možné použít vlaky PKP dále do vnitrozemí např. v 9.48h směr Wrocław příj. 12.22, odjezd zpět ze žst. Wrocław 16.51, příjezd do Międzylesie 19.31 a v 19.35 jede vlak do Lichkova.
Na vlaky budou nasazeny sólo vozy řady 810 ČD.
Vlaky budou zaváděny v (6),(7) a 28.3., 3.,26.,27.5., 15.8., 11.9. takto:
Os 20045 Letohrad odj. 8:52, Międzylesie příj. 9.30 (přípoj 9.48h směr Wrocław)
Os 20044 Międzylesie odj. 9.32, Lichkov příj. 9.43 s přípojem do Letohradu a odtud dále až do Prahy
Os 20043 Letohrad odj. 18.05, Międzylesie příj. 18.49
Os 20046 Międzylesie odj. 19.35, Lichkov příj. 19.46 s přípojem do Letohradu.
K jízdám do polského příhraničí je též možné použít výhodnou nabídku SONE+.

Královéhradecký a Středočeský kraj – V pátek odpoledne se na trati 046 Hněvčeves - Smiřice uskutečnila poslední jízda pravidelného osobního vlaku 25507, na který (a nejen na něj) byl neočekávaně nasazen motorový vůz M 131.1133 z Pardubic. Poslední vlak byl velmi plný, ale pravidelných cestujících bylo poskromnu. (viz fotka vlevo, kterou pořídil Dejv).

Konec lokálek – Zítra odpoledne se uskuteční poslední jízdy pravidelných osobních vlaků na tratích, na kterých České dráhy s koncem tohoto GVD zastavují osobní dopravu. Důvodem zastavení provozu je neobjednání spojů krajskými úřady.
Nejprve se rozloučíme s tratí 046 Hněvčeves - Smiřice, kde poslední vlak přijede do Hněvčevsi v 16.02. Další poslední jízda se uskuteční na trati 257 Kyjov - Mutěnice, kdy do Kyjova přijede poslední vlak v 17.34. Zde bude rozloučení pestřejší. Na vlaky 24310 - 24315 by měl být ke kmenovému sólo motorovému vozu řady 810 připojen břeclavský hurvínek M131.1463. Poslední osobní vlak 24316 pojede sólo vůz ř. 810.
Poslední páteční rozloučení se uskuteční o několik minut později o kousek dál - na trati Hodonín - Holíč. Poslední osobní vlak 22657 přijede do Hodonína v 17.49 hodin.
O den později se zastaví osobní doprava v úseku Podlešín - Středokluky. Poslední vlak 19704 přijede do Podlešína v 18.38 a bude dále pokračovat do Slaného.
Na ilustračním snímku od Milana Vojtka je břeclavský motorový vůz M131.1463 ve stanici Lednice v létě 2004

29.11.2004 - 22:43 - Jízdní řády ZSSK 2004/2005 ke stažení

Bratislava – Stejně jako ČD i ZSSK a další železniční podniky vydávají nové jízdní řády, které vstupují v platnost 12.12.2004. Na Slovensku jsem příliš mnoho změn nezaznamenal (asi proto, že tamní jízdní řád nemám příliš "v oku"), ale zarazil mne velký počet tratí, kde je doprava toho času zastavena. Pokud si chcete prohlédnout nové jízdní řády 2004/2005 ZSSK, nabízíme Vám je ve formátu pdf.

Pražská m?stská linka - Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID) a magistrát hl.m. Prahy se dohodly na další budoucnosti městské železniční linky Roztoky u Prahy - Libeň. Linka bude zachována a i počet spojů se měnit zřejmě nebude. Linka jezdí v některých denních dobách málo vytížená a tak se pro příští GVD předpokládá nasazení dvou sólo motorových vozů řady 810 DKV Praha namísto elektrických jednotek. Kapacitně sice řada 810 stačí, ale komfort bude možná tím, co ovlivní cestující, zda jet městskou linkou, nebo raději jiným prostředkem MHD, nebo dokonce pojedou autem.
Na snímku je zachycena EJ řady 452 nasazená na městskou linku dne 5.10.2004 u zastávky Praha-Sedlec, [foto: Dejv]. Jak budou vlaky vypadat uvidíme již 13.12.2004.

KJŘ 2004/2005 - Již 22.listopadu bude oficiálně možné zakoupit knižní podobu Jízdního řádu ČD 2004/2005, který bude platit v období od 12.12.2004 do 10.12.2005.
Jízdní řád seženete za 60 Kč (vč. DPH) ve všech ČDcentrech a téměř ve všech železničních stanicích.

« Newer messages | 1 ... 40 41 42 43 44 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:40
sets at 20:34