..: Aktuality a články - Česká republika (celá) :..

Siemens Vectron ELL 193.220, LokoTrain, Břeclav, foto: Siemens MobilityPraha/Linz — Českým dráhám se na třetí pokus podařilo úspěšně uzavřít výběrové řízení, ve kterém poptávaly desetiletý pronájem a servis deseti kusů lokomotiv v třísystémovém provedení, s maximální rychlostí 200 km/h. Výhercem tendru se stala rakouská leasingová společnost ELL Austria GmbH s typem Siemens Vectron. Zajištění lokomotiv s těmito parametry se pro dopravce stalo fakticky nutností na základě vzájemné smlouvy s německým státním dopravcem Deutsche Bahn. České dráhy se zavázaly, že nejpozději od prosince letošního roku, se změnou jízdního řádu, budu v rámci linky Praha – Dresden – Berlin – Hamburg vypravovat na vlacích kategorie EuroCity lokomotivy schopné jízdy maximální rychlostí 200 km/h. Přínosem má být především zkrácení jízdních dob odstraněním přepřahu lokomotiv v Drážďanech a zlepšení dynamiky jízdy náhradou lokomotiv 371. Pro německého dopravce pak bude přínosem uvolnění lokomotiv řady 101 DB pro jiné potřeby. Ty dosud zajišťují trakci v delší části trasy od Drážďan do Berlína, případně Hamburku a zpět.

Výběr šotoklubu Vážení přátelé železniční fotografie,
dovolte mi, abych se s Vámi podělil o pocity ze snímků, které mě v definovaném období zaujaly. Kromě tradičních témat ve smyslu kolejových vozidel z produkce ŠKODA Plzeň a ČKD Praha zachycených na území bývalého Československa jsem si přál, aby se objevily fotografie ze zahraničí a z poměrně specifické kategorie kolejové mechanizace. Důvody jsou následující. Zastávám názor, že není moudré soustředit se výhradně na tuzemskou železnici, neboť je zřejmé, že svět obsahuje v zásadě nekonečnou sbírku kultovních železničních tratí nebo vozidel. Naproti tomu u traťové mechanizace se jedná o skutečnost, že v profesním životě se věnuji železničnímu stavitelství, a tudíž jsem si vypěstoval vztah též ke „žlutým obludám“. S potěšením mohu konstatovat, že má přání byla splněna.

Výběr šotoklubu Tahle nabídka editora mě tak nějak překvapila. A když překvapení, tak pořádné. V posledních letech fotím už jen kolem práce a muzea. Jedno vám dojede až pod nos a druhé si musíte nejdřív připravit. Ale proč ne, zase jsem začal koukat po velkých fotkách a něco z těch posledních dvou týdnů vybral.

Výběr šotoklubu  Na rozdíl od řady mých předchůdců mne Vladova nabídka na vytvoření výběru fotografií za posledních čtrnáct dnů optimismem a nadšením nenaplnila. Sice také rád fotografuji vlak v krajině, ale nejvíc mne potěší fotograficky inovativně pojatý snímek. Bohužel tvůrčích fotografií v galerii ŽelPage ubývá. Fotografie zasílané do „cenzury“ jsou ve velké většině nepříliš zajímavé, stále se opakující motivy. Tvůrčí duch se vytrácí. Autoři fotografují nasvícené vlaky kdesi v oblouku, ze stromu, z „optimálního“ úhlu. Vozidla a okolní krajina se střídají, ale fotograficky se jedná o stále stejné snímky. Jako by se fotografové spokojili se svým jistým a chyběla jim odvaha k novým věcem, k ochotě snést kritiku.

7.5.2017 - 8:00 - České dráhy končí s prodejem jízdenek ostatních dopravců

Osobní vlak dopravce GW Train Regio, a.s. na trati 313, foto: malardPraha — Cestující, kteří byli dříve zvyklí si kupovat na pokladnách či u průvodčích Českých drah jízdenky na tratě soukromých dopravců, mají od počátku května smůlu. Již od 1. dubna majoritní dopravce zrušil možnost prodeje jízdenek do sítě Jindřichohradeckých místních drah (JHMD), stejně jako na regionální vlaky GW Train Regio, tedy tratě ze Sokolova do Kraslic, z Trutnova do Svobody nad Úpou či z Milotic nad Opavou do Vrbna pod Pradědem. V pondělí 1. května poté skončil i smluvní prodej jízdenek na spoje Trilex společnosti Vogtlandbahn, jezdící z Liberce přes německou Žitavu do Rybniště. Informace o konci prodeje jízdenek České dráhy uveřejnily prostřednictvím vývěsek v železničních stanicích, jinak tento krok nekomentovaly. Cestující budou nově při přestupu mezi vlaky ČD a soukromého dopravce či naopak odbaveni ve vlaku u průvodčího bez manipulační přirážky.

Zdroj: České dráhy

Výběr šotoklubu Vážení čtenáři,
27. dubna ráno jsem si přečetl nabídku na to, abych napsal výběr šotoklubu. Tuto nabídku jsem bez většího váhání přijal, doufám tedy, že se Vám bude moje krátké povídání líbit. Jelikož osobně fotím raději železniční nostalgii, jsem rád, že na mě připadl zrovna výběr šotoklubu od 17. do 30. dubna, kdy začíná nostalgická sezóna roku 2017. Mohu tedy vybírat snímky spíše nostalgického rázu, které mě oslovují více, než ostatní snímky této galerie.

Já za mlada Jak jste si již někteří zajisté všimli, na liště vlevo se objevilo za sebou několik mých fotografií. Není to náhoda, domluvil jsem se s redakcí, že nějak „oslavím“ 500 fotografií na tomto webu a bylo mi dovoleno vložit 10 fotografií za sebou a zároveň s nimi tento článek… Teď asi poněkud nedůvěřivě koukáte na lištu a vidíte tam pouze jednu fotografii. Asi si říkáte, co se v redakci nepovedlo? No v redakci to nebylo, chyba byla v autorovi a tento článek nebyl připraven včas, takže tam teď vidíte moji 501. fotografii zde na serveru a já se tímto textem pokusím shrnout předchozí působení na ŽelPage a zároveň napsat něco málo o sobě a svém působení zde. Pokud máte čas, náladu a hlavně chuť, tož začtěte se.

Výběr šotoklubu Vážení čtenáři,
výběr šotoklubu pro období 3. – 16. dubna připadl mně. Nejsem moc velký znalec železnice a celkově o ní toho tolik nevím, proto budu fotky hodnotit spíše z pohledu běžného diváka. Kdysi jsem vláčky fotil více, v posledních letech nastal docela výrazný útlum. Na pěkné fotky se ovšem rád podívám kdykoliv. Sám se amatérskému focení věnuji již řadu let a pořád mě to hodně baví. Asi nejraději mám krajinky v podvečerním světle či fotky, které mají nějakou výraznou náladu. Tímto směrem se bude ubírat i můj výběr. Nutno dodat, že tento výběr je ryze subjektivní záležitost, nikomu nechci podsouvat svůj názor či stanovovat nějaká dogmata. Diskuzi a výměně názorů pod článkem se však nebráním.

7.4.2017 - 6:00 - SŽDC i letos pořádá studentskou konferenci o železnici

logo SŽDC, správa železniční dopravní cesty, státní organizace, foto: www.szdc.cz Praha — Tak jako v již uplynulých letech, i letos pořádá Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) studentskou konferenci, zaměřenou letos na téma Vize železniční dopravy. Konference proběhne v pražském hotelu Olšanka na Žižkově 19. dubna od 10:00 do 16:00 hodin. Pro letošní, již čtvrtý ročník, bylo připraveno několik novinek - každý student bude mít například v průběhu konference možnost připojit se svým zařízením na vnitřní síť a posílat své dotazy přímo přednášejícím a zároveň v průběhu dne plnit úkoly, které společně s přednášejícími SŽDC připravuje. Na závěr konference proběhne vyhodnocení, přičemž kdo získá plný počet ze zadaných úkolů, obdrží zajímavou cenu. Přednášet bude celkem šest osobností z dopravních kruhů, mimo jiné generální ředitel SŽDC Pavel Surý či ředitel odboru drah, železniční a kombinované dopravy z Ministerstva dopravy Jindřich Kušnír. Více informací o této studentské konferenci a možnost podat elektronickou přihlášku naleznete na následujícím odkazu.

Zdroj: Tisková zpráva SŽDC

Výběr šotoklubu Období předjarní až jarní bylo ve znamení mimořádností, což se chvílemi, prozatím v nahnědlé krajině, promítlo i do zveřejněných záběrů. Z Liberce byla přepravena souprava klasických vozů, které zde vypomohly, společně s lokomotivami 754.048 a 754.059, přežít tuhou zimu. Dále začaly výluky z Náměště nad Oslavou do Zastávky u Brna, což se projevilo na jiném řazení a nasazení barevných lokomotiv řady 754. I ty sem, podél řeky Jihlavy, přivábí další fotografy po delší abstinenci zachytit něco „na kartu“. Z Krnova do Ostravy byl stylově přepraven i protidrogový vlak. Druhá polovina března byla zvláštní i přepravou vojenského transportu do vojenského prostoru Boletice, kde probíhal výcvik. Tuto zvláštnost bylo možné zachytit za světla i při zpáteční cestě do Hluboček-Mariánského údolí.

Oddíl první třídy jednotky 680 po modernizace, foto: České dráhyPraha — České dráhy v úterý 4. dubna oznámily podrobnosti ohledně očekávané a dopravcem již avizované renovace interiéru jednotek řady 680, tedy všeobecně známých pendolin. Zakázku na redesign všech sedmi sedmivozových vlaků získá formou přímého zadání firma DPOV, která je dceřinou společností ČD. Omlazovací kúra celé flotily by měla být hotova přibližně do jednoho roku, přičemž první jednotku v novém kabátě by měla veřejnost mít možnost spatřit již v září na oslavách Národního dne železnice v Bohumíně.

Mimořádnost na Curychtronu, foto: Martin Chovanec Curych/Praha — Asi to znáte: přijedete na pražské hlavní nádraží a éterem se vedle hučení vlaků nese neustálé švitoření nádražního rozhlasu. Je ho tolik, že už se ho ani nesnažíte vnímat. A pokud se jím náhodou začnete řídit, zjistíte, že vlak, který podle rozhlasu přijíždí, ve skutečnosti právě odjel. Není proto divu, že nedávná tisková zpráva Švýcarských federálních drah (SBB CFF FFS) o redukci hlášení zaujala i dispečery Českých drah, posléze redaktora iDNES.cz Jana Sůru a dokonce i Český rozhlas Plus, který zprávu převzal a k vyjádření si krátce pozval Petra Šlegra z Centra pro efektivní dopravu (CEDOP). Naneštěstí byla zpráva SBB z důvodu neznalosti kontextu novináři částečně chybně interpretována a budí dojem, že Švýcaři plánují na nádraží hlásit pouze zpožděné nebo jinou nepravidelností ovlivněné vlaky. Rádi bychom tyto informace uvedli na pravou míru, neboť věříme, že mnoho zájemců o problematiku, z řad fanoušků či odborníků, čerpá právě z výše uvedených českojazyčných zdrojů, a že osvětlení švýcarského systému může nastínit třeba i cestu pro česká nádraží.

Výběr šotoklubu Vážení fotografové a návštěvníci ŽelPage,
je mi velkou ctí, že i já, „šotoklubák“ v podstatě pouze z technických důvodů, můžu vybrat tři fotografie z velmi pestré škály, které byly publikované od neděle 5. do neděle 19. března 2017. Divíte-li se, proč je období mého výběru netypicky od neděle do neděle, tedy dva týdny a den, je to z důvodu časové vytíženosti mého předřečníka Miloše, který svůj výběr ukončil již sobotou, a editor nechtěl, aby zrovna tematický den 5. března byl opomenut. Doufám, že z následujících odstavců pochopíte, proč jsem vybral zrovna tyto fotografie.

CK Praděd – specialista na vojensko-historické a železniční zájezdy, foto: CK Praděd Komerční sdělení — Cestovní kancelář Praděd ze Zábřeha stejně jako v minulých letech i letos pořádá zahraniční zájezdy se železniční tematikou. Jak je zvykem, přeprava je realizována po železnici s výjimkou letecké cesty z Prahy do Ruska a zpět. Aktuální informace ke každému zájezdu naleznete na adrese www.ckpraded.cz.

Výběr šotoklubu Zdravím Vás, vážení návštěvníci a čtenáři tohoto webu.
Jsem poměrně zaskočený a překvapený, že jsem byl osloven editorem, abych i já přispěl do rubriky „Výběr šotoklubu“ za uplynulé dva týdny. Čas od času se setkám s kamarádem, fotografem a strojvedoucím Drahošem Švestkou, který byl požádán o stejnou činnost už koncem minulého roku. Jeho psaní bylo poutavé a vzpomínkové, podobného ducha v mém příspěvku bohužel nenajdete, jednak nejsem tak literárně nadaný a hlavně zde již přes rok a půl nepřispívám žádnými fotografiemi, tak se raději přikláním ke stručnosti, která se mi zdá více na místě. Při výběru adeptů, o kterých jsem tu napsal několik vět, nerozhodovala ani tak kvalita nebo celková jedinečnost snímků, ale osobní pohled na věc a fakt, na který snímek jsem se při prvním zobrazení díval nezvykle dlouho a který mě donutil k zamyšlení. Ač je to neprofesionální, určitě je to lepší přístup, než redakci nevyjít vstříc a úkolu se zříct.

« Novější zprávy | 1 ... 3 4 5 6 7 ... 154 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 06:02
zapadá v 20:01