..: Články :..

Lokomotiva 363.062 Praha-Vyšehrad, foto: Andrew33 Praha — Plán bývalého ministra dopravy Víta Bárty převést do silniční výstavby devět miliard korun z Operačního programu Doprava (OPD), původně určených pro železniční infrastrukturu, se nakonec neuskuteční. Převod by musela schválit Evropská komise, u které je předpokládán odmítavý postoj z hlediska opodstatnění převodu — podle evropské dopravní strategie totiž investice na železnici nejsou méně potřebné, než ty do silniční sítě, a proto je nastaveno stejné množství prostředků z evropských dotací pro oba druhy dopravy. Podle současného ministra Radka Šmerdy je dnes ve hře převod nižší částky, přibližně 4,7 miliardy korun, ze strukturálních fondů EU. Takové přesunutí financí se ovšem rovněž nejeví jako reálné: o podobnou realokaci peněz již dříve žádalo Polsko, které nakonec s požadavkem neuspělo. Dotace v rámci OPD zachované pro potřeby železnice tak bude možno využít na rekonstrukci trati 171 Praha – Beroun, 071 Nymburk – Mladá Boleslav, 240 v úseku Brno – Zastávka u Brna nebo modernizace v Břeclavském uzlu.

4.5.2011 - 10:00 - Stadler rozšiřuje svou působnost v severní Americe

GTW 2/6 společnosti Capital MetroRail v Austinu, foto: Wikipedia Bussnang/Westfield — Švýcarský výrobce kolejových vozidel Stadler Rail, patřící mezi přední evropské výrobce v této oblasti, chystá expandovat na severoamerický trh. Pro tento účel založí v USA dceřinou společnost Stadler US Inc. Americká pobočka dostane za úkol zprostředkovávat služby zákazníkům v USA a podporovat prodejnost výrobků Stadleru v celé severní Americe. Společnost tímto reaguje na potenciál zdejšího rostoucího trhu a předchozí úspěchy v prodeji dvaceti dvoučlánkových motorových jednotek GTW provozovaných i jako tramvaje u společnosti New Jersey Transit, která zvolila tyto jednotky díky jejich schopnostem provozu i na kolejích o malých poloměrech v ulicích New Jersey. Stadler dále dodal šest motorových jednotek GTW 2/6 texaské společnosti Capital Metropolitan Transportation Authority (Capital MetroRail) a jedenáct společnosti Denton County Transportation Authority působící v Texaském Denton County.

Zdroj: Stadler, Wikipedia

3.4.2011 - 9:00 - Nové půjčovny kol na Moravě

pujcovnakol_chrudim_kolodetail, foto: Pardubický kraj Olomouc — České dráhy otvírají i letos nové cyklo půjčovny ČD Bike. Počínaje 1. dubnem si mohou zájemci o cyklistiku zapůjčit jízdní kola v celkem pěti nových půjčovnách Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje v železničních stanicích Frýdek–Místek, Studénka, Suchdol nad Odrou, Olomouc hlavní nádraží a Kroměříž. Poslední dvě jmenované stanice nabídnou výpůjční služby po dobu sezóny do konce října, ostatní budou v provozu celoročně. Po zapůjčení kol je možno využít jejich bezplatné přepravy ve vybraných úsecích přilehlých železničních tratí. Úschova ve stanicích a během přepravy je také bezplatná. Půjčovny nabízejí kvalitní trekingová a horská kola (v celkovém počtu 37 kusů ve zmíněných stanicích) za přijatelnou cenu, kterou lze ještě snížit v případě vlastnictví zákaznické In–karty. Myslete ale na to, že u sebe musíte mít dva doklady totožnosti a 1.000 korun na zálohu. Dráhy v případě zájmu doporučují předchozí objednávku s odkazem na vysoký sezonní zájem.

Zdroj: České dráhy

železniční stanice Skuteč 27.11.2010, foto: Matouš Danielka Skuteč — Po celkem slibně vyhlížející racionalizaci trati 261 Svitavy – Ždárec u Skutče přicházejí neveselé zprávy předjímající zrušení osobní dopravy na této regionální trati od nového jízdního řádu. Prozatím jsou v úvaze škrty jízdního řádu v úseku Žďárec u Skutče – Pusté Kamenice. Rušení je zaobaleno pod hlavičku takzvané optimalizace veřejné dopravy. „Základní myšlenkou těchto změn je posílit železniční dopravu tam, kde může sloužit jako páteř, tj. být rychlá a kapacitní.“ popisuje Martin Hájek za královehradeckou společnost OREDO. Hlavním důvodem k těmto krokům jsou škrty v rozpočtu Pardubického kraje, čemuž odpovídá i koncepce. O konkrétních případech posílení železniční dopravy se asi nedozvíme, přibývají jen další autobusové linky a na vlaky tím pádem nezbývají finance.

Mijeni, foto: Duhy Vážení čtenáři, zajisté vám neunikla probíhající monografie v naší fotogalerii a tak, jako při předešlých "kavalkádách" s brejlovci a bardotkami, je na čase posvítit si na sérii prozatím poslední. Prostor dostala trakce elektrická – druhá generace závislé trakce z produkce plzeňské Škody, konkrétně stroje, které spojuje nejen jejich „krabicovitý“ tvar skříně s vysokým aerodynamickým odporem, ale i vyspělá mechanická část a především pak trakční výzbroj. Důsledná unifikace umožnila zaměřit se při vývoji pouze na trakční část nové lokomotivy, což šetřilo čas a umožnilo rychlé spuštění sériové výroby. Díky velkému objemu výroby potkáváme druhou generaci Škodovek na celém území někdejšího Československa, a to jak v osobní, tak i v nákladní dopravě.

ČD Cargo 753.754, Neratovice, foto: Honzinus Praha/Malá Morávka — V úterních večerních hodinách 4. ledna 2010 uvedl Dopravní web, že nákladní dopravce ČD Cargo vyhlásil tzv. zákaz nakládky (ZAN) na tratích, kterým v současnosti hrozí zrušení a následná fyzická likvidace na základě běžících nebo pozastavených správních řízení ministerstva dopravy. „Je to tak, nepoptali jsme tam nákladní dopravu. Ale kdyby tam byl nějaký obchodní případ, pro který se vyplatí dojet, můžeme tam pořád podle potřeby zajet,“ potvrdil nepřímo existenci takového nařízení tiskový mluvčí ČD Cargo Roman Jandík ve čtvrtek 6. ledna pro ČTK. Agentura dále cituje anonymní zdroje, které z celé situace viní Správu železniční dopravní cesty a její snahy tyto tratě zrušit. Takové rozhodnutí je zajímavé v kontrastu se snahou ministra dopravy Víta Bárty podpořit nákladní železniční dopravu. Právě kvůli této iniciativě byly v listopadu 2010 sníženy poplatky SŽDC za dopravní cestu pro některé druhy nákladních vlaků.

M 131.1441 + M 131.1081 ve stanici Trutnov střed 20.11.2010, foto: Matouš Danielka Žacléř — Je sobota 20. listopadu 2010. Probouzím se do chladného rána a dívám se na budík: 3.30. Přestože čas na něm nastavený mi dopřává ještě nějakou tu minutu odpočívat, vstávám a chystám si snídani. Hlavou se mi honí myšlenky, jak celá dnešní akce ŽelPage proběhne a především zda se na nás usměje počasí, protože v předcházejících dnech za moc nestálo. Úderem čtvrté hodiny ranní se za svitu pouličních lamp vydávám vstříc železniční stanici Beroun, odkud vyrazím prvním víkendovým osobním vlakem Os 8803 do Prahy. S dostatečným časovým předstihem přicházím k jediné otevřené pokladní přepážce a kupuji jízdenku. Ta díky In–kartě nestojí žádnou závratnou částku – vzdálenost z Berouna do Jaroměře je celých 186 kilometrů, já ale platím pouhých 88 korun. Nasedám do příjemně vytopené jednotky CityElefant, zazní zvuk píšťalky průvodčího a vlak se rozjíždí…

Ex129 Hradčany v čele s 151.019 u Hranic na Moravě, foto: Jan Lachnit Praha/Vsetín — Další navýšení kapacity vlaků připravují České dráhy na neděli 2. ledna 2011, kdy je očekáváno zvýšení počtu cestujících vracejících se z vánočních prázdnin. Posíleno bude přibližně 70 vlaků na nejvytíženějších trasách, které celkově nabídnou více než 5 tisíc míst k sezení navíc. Kapacitu mimořádně rozšíří i celé vlaky, takto bude vypraven rychlík 11050 ze stanice Vsetín do Prahy hl. n., který zastaví ve všech tradičních „rychlíkových“ stanicích a nabídne cestujícím zhruba 500 míst. Expresy 128 / 129 Hradčany budou vedeny podle jízdního až do/z Košic namísto Žiliny. Souprava Ex 129 přijede do Žiliny již předchozí den v 23.15 a zpět se vydá na spoji Ex 128 v 8.45. Na akci Open Air Hockey Game 2011 ve Svítkově budou mimořádně zavedeny vlaky do/ze zastávky Pardubice–Svítkov, o nichž jsme vás nedávno informovali. Některé dálkové vlaky budou posíleny ještě následující den v pondělí 3. ledna 2011. Naopak omezení jízdy vlaků proběhne 31. prosince 2010 a 1. ledna 2010 dle poznámek v jízdním řádu SŽDC a ŽSR.

Cestující vyplňují dotazníky 17.11.2010, foto: Matouš Danielka Průzkum — Ve středu 17. listopadu 2010 proběhl ve vlacích Českých drah dopravní průzkum, pořádaný občanským sdružením ŽelPage. Šlo o vůbec první podobnou akci připravenou členy našeho sdružení. Osloveným cestujícím byl předán dotazník, jehož vyplnění bylo zcela anonymní a dobrovolné. Náš tým se rozdělil do dvou skupin, přičemž jedna cestovala na trase Praha – Pardubice – Brno – Jihlava – ČB – Praha, a druhá vyrazila z Březnice do Děčína. Dotázáno bylo na 200 cestujících, kteří většinou odpovídali s ochotou a vstřícností. Ba našli se dokonce i horliví spisovatelé, kteří se o dotazník přihlásili sami. Výsledky ankety jsme poskytli Českým drahám a s vámi se o ně chceme podělit v tomto článku.

Vjezdové návěstidlo Skuteč 27.11.2010, foto: Matouš Danielka Svitavy/Žďárec u Skutče — Trať 261, vedoucí ze Svitav do Žďárce u Skutče, procházela od října 2008 takzvanou racionalizací, která zahrnovala především rozšíření zabezpečovacího zařízení a drobné úpravy trati, které si vyžádaly menší, ale i rozsáhlejší výluky s využitím náhradní autobusové dopravy. Ve všech stanicích byla instalována odjezdová návěstidla a stará vjezdová návěstidla ruského typu byla nahrazena novými. Pro potřeby posunu navíc přibyla na zhlavích některých stanic pomocná stavědla. Ve Svitavách pak proběhlo zřízení centrálního dispečerského stanoviště, ze kterého je celá trať nyní řízena. Pro případ mimořádností bylo realizováno nouzové dispečerské stanoviště ve Žďárci u Skutče.

3.11.2010 - 6:00 - Lidlenky opět v prodeji

ČD NET LIDL, foto: Matouš DanielkaPraha — České dráhy spolu s obchodním řetězcem LIDL připravily pro své zákazníky další akční nabídku na státní svátek Dne boje za svobodu a demokracii — na středu 17. listopadu 2010. Takzvané „Lidlenky“, tedy poukázky ČD Net LIDL, které je nutno vyměnit za jízdenky ČD Net na pokladních přepážkách Českých drah nebo (v neobsazených stanicích) u průvodčího ve vlaku, bude možno zakoupit od 4. listopadu do 16. listopadu v prodejnách LIDL za cenu 199 korun. Na jízdenku ČD Net lze neomezeně cestovat celý den ve všech vlacích ČD. V případě využití vlaků SuperCity Pendolino je samozřejmě nutno zakoupit místenku.

Zdroj: LIDL, České dráhy

12.10.2010 - 6:00 - Mezi Pardubicemi a Chrudimí ve středu za 1 korunu

914.050-5 v Rosicích nad Labem 5.8.2008, foto: Matouš Danielka Pardubice/Chrudim — Další akční nabídku, cestování vlakem za jednu korunu, připravují České dráhy po dohodě s Pardubickým krajem na středu 13. října pro relaci Pardubice – Chrudim. Cestujícím bude nabídnuto, jako i v jiných regionech, svezení vlakem za jednotné (zpáteční) jízdné 1 koruna. České dráhy se takto snaží zvýšit počet cestujících využívajících služeb železniční dopravy. U příležitosti této akce proběhne v prostorách čekárny ČD Lounge na pardubickém hlavním nádraží krátká tisková konference ve 13.15 h, které se zúčastní hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Antonín Blažek a další pozvaní hosté. Diskutováno bude téma rozvoje regionální vlakové dopravy v Pardubickém kraji spolu s připravovanými dopravními projekty. Po tiskové konferenci si hejtman Radko Martínek s dalšími hosty vyzkouší jízdu mezi Pardubicemi a Chrudimí osobním vlakem 5365, který odjíždí v 13.55 z pardubického hlavního nádraží.

Zdroj: České dráhy

Ministr dopravy Vít Bárta na tiskové konferenci v Pardubicích 17.9.2010, foto: Matouš Danielka Pardubice — Dne 17. září 2010 proběhlo v prostorách krajského úřadu v Pardubicích pracovní jednání k dopravní problematice kraje, jež bylo součástí cest ministra Bárty po všech krajích Česka. Návštěvě Pardubic ještě předcházela ten den zastávka v Hradci Králové a následovala cesta do Chrudimi, kde ministr dopravy zakončil putování po Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Ale vraťme se zpět do Pardubic. Od 13.30 do 14.15 probíhalo v prostorách krajského úřadu pracovní jednání k dopravní problematice kraje a později i tisková konference. Za priority označil Bárta dostavbu rychlostní silnice R35 a výstavbu obchvatů, ovšem Chrudim si prý na svůj obchvat bude muset ještě chvíli počkat. Ze staveb na železnici se počítá, s notnou dávkou odstupu, se zdvoukolejněním trati 031 Pardubice – Hradec Králové, která je považována za jedinou výdělečná trať v Pardubickém kraji.

16.9.2010 - 11:00 - Rekonstrukce trolejového vedení na ŽZO Cerhenice

124.601 na ZŽO Cerhenice, foto: Chary Cerhenice — V průběhu letošního měsíce srpna probíhala, po nedávné rekonstrukci napájecí stanice a postupné rekonstrukci kolejového svršku, také rekonstrukce trolejového vedení na velkém zkušebním okruhu u Cerhenic, aby mohl opět vyhovět zvyšujícím se potřebám zákazníků a také evropským normám TSI. Okruh byl elektrifikován již v roce 1965. Dřívější vozidla disponovala výkonem 3 – 4 MW, což plně vyhovovalo parametrům trakčního vedení s maximálním proudovým odběrem 2200 A, průřezem měděného trolejového drátu 150 mm2, nosným měděným lanem 120 mm2, zesilovacím lanem 240 mm2 z hliníku s železným jádrem (AlFe6) a v neposlední řadě maximální rychlostí 200 km/h. Nové trakční vedení bude umožňovat testování vozidel s trvalým výkonem až 10 MW, maximálním proudovým odběrem 3400 A a maximální rychlostí 230 km/h. Trolejové vedení je nově tvořeno, tak jako dříve, měděným trolejovým drátem o průřezu 150 mm2, nosným měděným lanem 120 mm2 a nově dvojitým zesilovacím měděným lanem s průřezy 240 mm2. U obnovy vedení se počítá s příspěvkem Evropské unie v rámci třetí výzvy programu POTENCIÁL.

Zdroj: Výzkumný ústav železniční

464.008 dne 8.8.2010, foto: Petr HolubHradec Králové/Pardubice/Skuteč — České dráhy a tým sítě elektroprodejen Berry připravují spolu s charitativní organizací Centrum Paraple na sobotu 11. září charitativní akci Žlutomodrá sobota Berry pro Centrum Paraple. Výtěžek ze vstupného půjde na pomoc lidem s poškozením míchy. Nejen pro rodiče s dětmi bude připraveno zábavné putování. Mezi Pardubicemi a Hradcem Králové budou jezdit zvláštní parní vlaky s královéhradeckou lokomotivou 464.008 „Bulík“ a motorové vlaky vedené motorovým vozem M 131.1 Hurvínek Pardubického spolku historie železniční dopravy, dále pojedou mezi Pardubicemi a železniční stanicí Skuteč zvláštní motorové vlaky vedené modernizovanými motorovými jednotkami Regionova.

Starší zprávy
« Novější zprávy | 1 2 3 4 5 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2019 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Nabídka eShopuopen/close
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 07:08
zapadá v 17:25
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...