..: Aktuality a články - Stavby a projekty - ČR Středočeský :..

zelpageVlašim - Na vlakovém i autobusovém nádraží ve Vlašimi se 15.12.2006 mělo, podle radnice, začít s přestavbou. Celé se to však zbrzdilo kvůli novému výběrovému řízení na zhotovitele stavby. Na přestavbu autobusových stání a rekonstrukci nádražní budovy totiž radnice počítala s investicí 45 milionu korun, ale nejnižší nabídka stavebních firem překročila padesát milionů korun. Město tak vzhledem k finanční spoluúčasti z vlastního rozpočtu nemohlo vyšší ceny akceptovat. Radnice proto musela nechat upravit projekt a to zejména z hlediska navržených materiálů. Podle starosty města se začne s rekonstrukcí vlašimského nádraží na jaře 2007 a její ukončení je naplánované na konec roku 2007. Nejzažší termín, podmíněný čerpáním peněz ze státního rozpočtu, je červen 2008.

zdroj: Benešovský deník

Čelákovice-Jiřina, říjen 2006, ŽelPage Brno - V Jihomoravském kraji byl v pátek 15.12.2006 v 11:00 hod. zahájen provoz na zastávce Brno-Lesná na trati 250. První vlaky, které zde zastavily, byly Os 4944 do Tišnova, pravidelný odjezd v 11:07 hod. a Os 4949 do Brna hl. n. v 11:08 hod.
Vítanov - Od 10.12.2006 zastavují vlaky v Pardubickém kraji na nové zastávce Vítanov u Hlinska (trať č. 238). Slavnostní otevření zastávky proběhlo již před 10 dny a při této příležitosti byl vypraven zvláštní valk z Hlinska vedený Regionovou, s jejímž nasazením se počítá na přelomu ledna a února 2007 na trati mezi Pardubicemi a Havlíčkovým Brodem.
Čelákovice - Od neděle 10.12.2006 slouží cestujícím také nová železniční zastávka na trati 231 Čelákovice-Jiřina ve Středočeském kraji. Jako první na ní zastavil Os 9441 z Prahy hl. n. do Poděbrad v 00:41 hod., ze směru od Lysé nad Labem se jednalo o Os 9442 do Prahy Masarykova nádraží ve 4:58 hod. Zastávka ještě není dokončena, zatím zde probíhá zkušební provoz a slavnostní otevření je plánováno na květen příštího roku.

zdroj: Informace městské části Brno-sever, Jízdní řád ČD, Železničář

VÚŽ, 13.12.2006, ŽelPage Cerhenice - Ve středu 13.12.2006 byl slavnostně otevřen nově zrekonstruovaný úsek velkého železničního okruhu v Cerhenicích za přítomnosti generálního ředitele a předsedy představenstva ČD Josefa Bazaly, náměstka ředitele Jiřího Kolaře a předsedy představenstva a generálního ředitele VÚŽ Antonína Blažka. Realizací stavby se zlepšily podmínky pro testování kolejových vozidel v areálu VÚŽ v Cerhenicích. Během ceremoniálu se pozvaní hosté projeli jednotkou pendolino, která dosáhla maximální rychlosti 211 km/h. Rychlost 200 km/h dosáhla při testovací jízdě s novináři i lokomotiva od společnosti Siemens 1216.050, která je držitelkou světového rekordu, kdy 2.9.2006 dosáhla v Německu po dobu 4 minut maximální rychlosti 357 km/h. Dnes dosáhla rychlosti 200 km/h za 18,5 sekund.

Na okruhu maximálně 230 km/h

1216.050, 13.12.2006, ŽelPage

Součástí zkušebního centra jsou 2 železniční okruhy - velký s délkou 13,276 km a malý o délce 3,951 km. Oba okruhy mohou být nezávisle napájeny 3 trakčními systémy. Snahou VÚŽ je dosáhnout a udržovat technické parametry železniční infrastruktury odpovídající evropskému standardu. Proto bylo rozhodnuto rekonstruovat více než 5 km tratě velkého okruhu, tzv. pražského oblouku - jednalo se o kompletní výměnu železničního svršku, tj. pražců, kolejnic a jejich upevnění. Výsledkem je zvýšení maximální možné rychlosti z 200 na 210 km/h pro běžné vlaky a 230 km/h pro vozidla s naklápěcími skříněmi. Tyto paramtery umožní tzv. technicko-bezpečnostní zkoušky kolejových vozidel v souladu s příslušnými technickými normami (při testovacích jízdách musí být dosažena rychlost o 10 km/h vyšší). Na malém okruhu je stanovena maximální rychlost 90 km/h.

Nástup do pendolina před testovací jízdou, 13.12.2006, ŽelPage

Hlavním zhotovitelem prací se stala na základě výběrového řízení společnost Chládek & Tintěra Pardubice a celkové náklady investice dosáhly 60 mil. Kč. Vzhledem ke značným nákladům nebylo možné zajistit rekonstrukci celého okruhu najednou. Dokončení se předpokládá v dalších letech a kromě tratě se uvažuje i s obnovou trakčního vedení, technologie napájecí stanice i dalších zkušebních zařízení a technologií.

Pendolino jelo dnes na okruhu 211 km/h

Západ slunce při rychlosti 211 km/h, 13.12.2006, ŽelPage

Po přestřižení pásky se účastníci akce odebrali do soupravy pendolino 680.004, která absolvovala 6 okruhů (pro porovnání: stejná vzdálenost jako Praha - Chvaletice, cca 80 km), kdy se po každém okruhu zvýšila rychlost jednotky o 10 km/h. Pendolino mělo povolenu max. rychlost 210 km/h, která byla symbolicky překročena o 1 km/h. Strojvedoucím soupravy byl člověk, který dosáhl rychlostního rekordu na české železniční síti mezi Brnem a Břeclaví ve výši 237 km/h právě jednotkou pendolino. V nejrychlejší lokomotivě světa absolvovali zájemci za přítomnosti nejvyšších představitelů společnosti Siemens jeden zkušební okruh. Největším zážitkem bylo velké zrychlení lokomotivy na krátkém úseku trati.

Nový svršek VÚŽ, 13.12.2006, ŽelPage

Oba okruhy svým technickým vybavením vytváří unikátní areál pro realizaci celé řady jak jízdních zkoušek kolejových vozidel, drážních zařízení a dopravních prostředků, tak i dalších experimentů a laboratorních zkoušek. Součástí zkušebního centra je také hala, kterou je možno využít k přípravě na zkoušky, provádění stacionárních zkoušek nebo odstavení zkoušených vozidel v chráněném prostoru mimo čas zkoušek. Zkušební okruhy umožňují provádění nejen všech druhů jízdních zkoušek, ale také speciální zkoušky hlukové, zkoušky evropských zabezpečovacích a sdělovacích zařízení, možnost simulace změn a poruch elektrického napájení včetně simulace možných poruch trakčního vedení, měření elektromagnetické kompatibility či ověření prvků železniční infrastruktury (pražce, upevnění, kolejnice, trakční vedení).

1216.050 při testech Ampz

Za přípravu této reportáže děkují redaktoři ŽelPage Českým drahám, zejména tiskovému oddělení společnosti, které se rozhodlo zařadit ŽelPage do své databáze a zvát zástupce ŽP na akce pořádané ČD. Věříme, že tato novinka potěší i naše čtenáře, kteří budou mít k dispozici aktuální informace včetně doprovodných fotografií. Tímto zároveň odpovídáme na dotazy v komentářích a diskusním fóru, které byly věnovány účasti redaktorů ŽP na oficiálních akcích Českých drah - od dnešního dne je to skutečností.

zdroj: VÚŽ, České dráhy, Siemens

Ilustrační fotoMilovice - Železniční stanice Milovice se dočká modernizace díky projektu Českých drah. Moderního vlakového nádraží by se mohli během několika následujících let dočkat lidé z Milovic. Železniční stanice byla totiž zařazena do projektu Českých drah s názvem Živá nádraží. V příštím roce by měly ČD vyhlásit výběrové řízení.

Na stanici vznikne obchod s potravinami

Vítěz by měl nádraží opravit, zmodernizovat a nabídnout k pronájmu opravené prostory. Tak by se na milovickém nádraží mohl objevit obchod s potravinami, trafika nebo třeba nové parkoviště. „O tom, že bylo vlakové nádraží v Milovicích zařazeno do projektu Českých drah, víme, ale konkrétních jednání s vedením drah jsme se ještě nezúčastnili,“ uvedl starosta Milovic Milan Kraus s tím, že by se případné spolupráci při modernizaci železniční stanice v Milovicích město nebránilo. Místní vlakové nádraží je podle starosty Milovic ve špatném stavu. „Takové nádraží ve městě, které má 7 tisíc obyvatel, je ostuda. Byly tu nějaké snahy, aby byla na nádraží alespoň trafika, ale nepovedlo se to,“ řekl Kraus. Podle něho by mohlo na nádraží vzniknout například nové parkoviště. Jedním z důvodů, proč bylo milovické nádraží zařazeno do projektu Živá nádraží, je skutečnost, že už za 3 roky by v této oblasti měla vést nová jednokolejná trať, která lidem zajistí přímé spojení mezi Milovicemi a Prahou. „V současné době musí totiž cestující, kteří jedou vlakem do Prahy, přesedat v Lysé nad Labem,“ vysvětlil Kraus s tím, že podle průzkumu z minulého roku využijí milovického nádraží denně až 2 tisíce lidí.

Stavět se bude až za 9 let

810 Dalším důvodem, proč by mělo být vlakové nádraží opraveno, je také plánované postavení trati, která spojí Prahu, Lysou, Milovice, Mladou Boleslav a Liberec. „Zahájení stavby se odhaduje ale až za devět let,“ řekl Karel Otava z Českých drah. Pomocí výběrového řízení už letos našlo svého investora ve Středočeském kraji nádraží v Poděbradech, v Nymburku a v Kolíně. Projekt Živá nádraží je založen na tom, že České dráhy do projektu vloží své pozemky a prostory stávajících nádraží. Komerční partneři, kteří zvítězí v jednotlivých výběrových řízeních, pak připraví projekt modernizace, navrhnou jeho rozsah a následně nádraží zmodernizují. Tím získají do dlouhodobého užívání komerční prostory, které po opravě v jednotlivých nádražních terminálech vzniknou. A jezdí sám starosta Milovic někdy vlakem? „Ano, pokud potřebuji jet do Prahy, například na Krajský úřad Středočeského kraje, tak využiji vlakového spojení,“ uvedl Kraus.

zdroj: Mladá fronta DNES

Ilustrační foto Čelákovice - Zítra by měla být předána do zkušebního provozu nová železniční zastávka Čelákovice-Jiřina a od neděle tam začnou zastavovat vlaky. Slavnostní otevření zastávky je naplánováno na květen. Termín pro dokončení zastávky však byl stanoven na 30.11.2006 a navíc stavební firma Viamont zničila přilehlý chodník a veřejné osvětlení. "Chodník i osvětlení bylo zhruba 25 - 30 let staré, ale byla to jednoznačně jejich vina, že došlo k poškození. Jednu část zastávky nestavili z kolejí, jak vyplývalo z podmínek smlouvy, ale navezli těžkou techniku přímo na chodník," uvedl Bohuslav Hnízdo, místostarosta Čelákovic. Firma přislíbila obnovu chodníku i osvětlení v Aleji Jiřího Wolkera s tím, že městu přispěje částkou 180 tisíc korun, dalších 600 tisíc zaplatí samo město. Chodník by měl být hotov do 15.12.2006, ke stejnému dni by mělo být hotové i parkoviště pro 6 automobilů. Město zároveň oslovilo majitele sousedních pozemků, zda by někdo z nich neumožnil zřídit na svém pozemku úschovnu kol. "Zájemce už máme, objekt je vzdálen 50 m od zastávky," řekl místostarosta Hnízdo. Rekonstrukce přilehlých chodníků a obrubníků bude následovat na jaře. Radnice také plánuje vybudovat parkoviště pro dalších 25 aut v blízkosti zastávky. "Celkové náklady odhadujeme na 2,5 mil. Kč, termín dokončení v květnu příštího roku," dodal čelákovický místostarosta, který pracoval i u společnosti ČD.

471 Na zastávce budou od nového jízdního řádu zastavovat všechny osobní vlaky ve směru Praha i Lysá nad Labem - Nymburk - Kolín v taktu každých 60 minut (v sedle pracovních dnů a o víkendech) a každých 30 minut (ve špičce pracovních dnů). Výjimkou jsou 3 zrychlené vlaky z Lysé nad Labem do Prahy Vysočan odjíždějící z čelákovického nádraží v 5:48, 6:49 a 7:49, které budou zastávkou projíždět. Tyto vlaky budou vedeny nově dvoupodlažními jednotkami řady 471, které se od 10.12.2006 po delší přestávce opět podívají i na trať 231 vedoucí Polabím mezi Prahou a Kolínem. Celková cena za zastávku činí 19,95 mil. Kč bez DPH, přičemž investorem je SŽDC, kterému město Čelákovice přispěje částkou ve výši 4 miliony korun.

zdroj: MD Dnes, Internetové stránky města

Ilustrační foto Kolín - Revitalizace železniční stanice Kolín v rámci projektu Živá nádraží byla hlavním tématem tiskové konference, kterou ve středu 11.10.2006 v prostorách zasedací místnosti železniční stanice uspořádali zástupci vedení Českých drah, společností AŽD Praha, ČD Reality a dalších zainteresovaných organizací. Město Kolín zde zastupoval místostarosta Jiří Buřič. "Město Kolín je v současné době velmi vytíženo dopravou a to nejen díky (!!!) jeho boomu, ale i tím, že je zde největší průmyslová zóna v Česku. V ní funguje strategický investor, který krom jiného nejen velmi zatěžuje silniční komunikace, ale využívá též železnici. A my bychom si samozřejmě přáli, aby železnici využíval co nejvíce. A aby též další investoři, kteří přijdou do Kolína, počítali s tím, že je zde železnice a že v současné době bude zahájena rekonstrukce hlavního tahu výstavbou koridoru," poznamenal na úvod místostarosta Jiří Buřič.

Poté přivítal chystané změny, kterými má samotné nádraží (a vůbec lokalita u nádraží jako celek) v blízké budoucnosti projít. Po vzoru vyspělých aglomerací zde pak prý cestující budou moci konečně nalézt potřebné a vyspělé zázemí. Nakonec vyjádřil podporu města projektu revitalizace železniční stanice a přislíbil vstřícný přístup úředníků i ke všem investorům, kteří se zasloužit o změnu celého okolí. Podle Petra Šťáhlavského, ředitele kanceláře náměstka pro osobní dopravu ČD, patří kolínská železniční stanice co do velikosti osobního nádraží k největším v Česku a ojedinělý je prý též rozsah nástupišť, z nichž odjíždějí vlaky do pěti směrů. Obdobně je na tom i obvod nákladového nádraží, které v současné době ožilo otevřením automobilky TPCA. Dále uvedl, že letos ČD zatím přepravily cca 118 mil. cestujících. Jaký podíl na tomto čísle má kolínská železniční stanice, si každý může lehce spočítat sám - z průzkumu totiž vyplynulo, že každý den kolínským nádražím projde 10.000 cestujících.

Ilustrační foto Protože - podle slov Pavla Ditmara z odboru majetkového podnikání - se ČD hodlají zabývat přededvším obnovou vozového parku a přepravou cestujících, rozhodly se jít cestou tzv. metody PPP, kdy podnikatelé dlouhodoběji investují do veřejných služeb. Soukromý partner od začátku zajistí investice do výstavby projektu a návratnost investice následně získáva jeho provozováním. V daném případě jde o celkovou modernizaci celého kolínského nádraží (samozřejmě vyjma traťového tělesa apod.). "Cílem je opravit nádraží tak, aby přilákalo nejen současné cestující, ale i nové zákazníky. Spolupráce se soukromými investory samozřejmě závisí na úzké spolupráci s městy. My nedokážeme a ani nemůžeme dělat si s nádražími co chceme, protože ta navazují na své okolí. A právě soukromý partner má za úkol sladit všechny požadavky - jak měst, tak drážní dopravy a cestujících," vysvětluje Pavel Ditmar.

Výběrové řízení na revitalizaci (nejen) zdejší železniční stanice vyhrála společnost AŽD Praha, které podle slov finančního ředitele Miroslava Kozáka hodlá do projektu komerčního oživení investovat minimálně 40 mil. Kč. Pokud však bude navázána spolupráce s dalšími investory, kteří se budou angažovat v proměně okolí nádraží, nebrání se AŽD navýšit investice až k hranici 100 mil. Kč. V současné době probíhá komplexní pasportizace celkem 27 objektů a všech pozemků, včetně zjišťování skutečného technického stavu elektroinstalací, topení, vody, kanalizace, stavebního posouzení střech a izolací. Zároveň se posoudí, nakolik je ten který objekt důležitý pro vlastní provoz železniční stanice a poté bude navrženo jeho alternativní využití. Rekonstrukcí tak vzniknou nejen komerční prostory, ale také prostor pro plné fungování technologíí ČD a SŽDC.

Ilustrační foto Realizace projektu bude probíhat ve třech etapách do roku 2011. Letos a v průběhu roku 2007 dojde k rozboru situace a vazeb v lokalitě osobního a nákladového nádraží. Projednání a schválení projektové dokumentace proběhne do roku 2008. V závěrečné etapě se nádraží dočká přestavby budov, případně dostavby nových prostor a komerčního a volnočasového využití budov nádraží. Cestující po revitalizaci budou na nádraží procházet obchodním centrem, kde naleznou obchůdky, restaurace a nejrůznější služby. Společnost AŽD bude železniční stanicí Kolín provozovat do roku 2046.

Samotná rekonstrukce bude pro cestující samozřejmě znamenat řadu dočasných omezení, jejichž dopady však AŽD hodlá v maximální možné míře minimalizovat. Podle generálního ředitele AŽD Praha Zdeňka Chrdleho je naprosto nemyslitelné, aby po dobu rekonstrukcí neměli cestující přístup např. na toalety. Generální ředitel dále uvedl, že na podnikatelském návrhu realizace rozvoje lokality železniční stanice Kolín se budou ve značné míře podílet odborní pracovníci kolínské pobočky společnosti, která zaměstnává 90% Kolíňáků. Navíc široké spektrum prací bude formou subdodávek prováděno dalšími, a to zejména místními firmami.

zdroj: M. Prokop - Kolínský Pres

loko zeleznickaKolín - Zastupitelstvo Středočeského kraje na svém zasedání 6.11.2006 projednalo a schválilo poskytnutí účelové dotace určené Klubu pro obnovu Kolínské řepařské drážky z rozpočtu kraje v celkové výši 2 mil. Kč.

Se žádostí o finanční podporu v uvedené výši na projekt Obnova historické Kolínské řepařské drážky se na Středočeský kraj obrátilo občanského sdružení "Klub pro obnovu Kolínské řepařské drážky" se sídlem v Kolíně, které se snaží o záchranu této specifické technické památky úzkorozchodné železnice ve čtyřkilometrovém úseku Kolín - Býchory. Občanské sdružení chce svým záměrem výrazně přispět k rozvoji cestovního ruchu na Kolínsku. Celkové náklady projektu činí 19,44 mil. Kč. Projekt byl již podpořen v rámci 3. kola SROP v roce 2005 v celkové výši uznatelných nákladů 12,57 mil. Kč.

"Žádost na 2 milióny korun je určena na financování příjezdové komunikace do areálu úzkorozchodné řepařské drážky. Jde o významnou část celkových neuznatelných nákladů projektu, které činí ve svém souhrnu 3,7 miliony korun," upřesnil radní Středočeského kraje pro oblast regionálního rozvoje a cestovního ruchu Ladislav Kutík.

Celý areál historické Kolínské řepařské drážky by měl být dokončen a slavnostně otevřen v polovině roku 2007.

Autor: M. Černý - Kolínský PRES č.46/2006

Živá nádražíNymburk - Hlavní nádraží v Nymburce čeká v budoucnosti kompletní rekonstrukce a modernizace nejen samotné stanice, ale i jejího okolí. Výběrové řízení v rámci projektu "Živá nádraží" vyhrála pražská firma AŽD, která již zajištuje revitalizaci nádraží v Kolíně nebo Havlíčkově Brodě. Jak by nymburské nádraží mohlo za několik let vypadat však firma AŽD zatím tají. "Bohužel nemohu podat bližší informace k projektu, dokud nebude podepsaná smlouva s Českými drahami," řekla tisková mluvčí společnosti AŽD Praha Sandra Gosmanová s tím, že k podpisu by mělo dojít pravděpodobně začátkem příštího roku.

Nic bližšího o projektu, který má zvelebit nádraží v největším městě okresu, neví ani starosta Ladislav Kutík. "Vím jen, že soutěž vyhrála pražská firma AŽD, ale zatím nic víc," řekl starosta. Do projektu Živá nádraží dráhy zapojily i nedaleké Poděbrady. Ani v lázeňském městě však zatím není jasné, jak bude nádraží po modernizaci vypadat. Výběrové řízení tu vyhrála firma Con Invest, která by budoucí podobu měla odhalit koncem tohoto roku. V příštím roce by měla být do projektu Živá nádraží dále zařazena Lysá nad Labem. Do budoucna počítají České dráhy do tohoto projektu i s nádražími v Milovicích a Čelákovicích.

zdroj: Nymburský deník

KoridoryBenešov - Letošní rozhodující stavební práce na budování železničního koridoru, jinak také nazývané jako optimalizace tratě, mezi Benešovem a Prahou, se pomalu chýlí ke konci. Dlouhodobá výluka traťové koleje mezi Senohraby a Strančicemi skončí příští víkend a naplánované přípravné práce mezi Benešovem a Čerčany, především betonování a osazování patek pro nové sloupy trakčního vedení, také nyní končí. Přípravné práce na stavbě z Benešova do Strančic, kterou provede firma Skanska, začaly 1. října. "Příští rok začne rekonstrukce stanice Benešov a pětikilometrového úseku obou traťových kolejí do Čerčan," připomněl mluvčí investora. Protože celý mezistaniční úsek měří devět kilometrů, vznikne u Bedrče provizorní výhybna, která umožní v opravovaném úseku plynulejší provoz vlaků z obou směrů po jedné koleji. Souběžně se začne předělávat kolejiště v Senohrabech. "Za předpokladu, že bude zajištěné plynulé financování, bude celá trať mezi Benešovem a Prahou dokončená do srpna 2010," konstatoval Jiří Šťastný. Letos se prostavělo 1,1 miliardy korun.

Káraný - Hlavní město Praha se rozhodlo zrušit vlečku Káraný. Na úřední desce magistrátu bylo zveřejněno oznámení o zadání veřejné zakázky na likvidaci této vlečky. Součástí má být kromě fyzické likvidace kolejí také oprava přejezdových konstrukcí a úprava zabezpečovacího zařízení. Vlečka v současnosti odbočuje ze širé trati mezi stanicemi Čelákovice a Lysá nad Labem na trati 231, a to v místě dnešního automatického hradla Káraný. Vlečka byla vybudována v souvislosti s výstavbou vodárny, která je jedním z hlavních zdrojů pitné vody pro Prahu. Vlečka je již řadu let neužívaná, a proto se město rozhodlo ji zlikvidovat.

zdroj: MHMP

3.11.2006 - 21:20 - Koridor Praha - Cheb za 75 miliard Kč

242 - Ilustrační foto Plzeň - Modernizace a výstavba III. železničního koridoru v úseku mezi Prahou, Plzní a Chebem (cca přes 200 km) má spolknout 75,6 miliardy korun. Nejdražším úsekem se stane část koridoru mezi Plzní a Rokycany. Investice na tento čtrnáctikilometrový úsek bude činit 8,8 mld. Kč, přičemž čtyřkilometrový tunel bude stát zhruba 40-50 % této částky. Výši investic schválila vláda. Poskytne je Státní fond dopravní infrastruktury. Počítá se ale i s významnými dotacemi z fondů EU. O peníze na úsek Plzeň - Rokycany bude investor žádat v roce 2008. Už teď ale může na zpracování projektu čerpat 3 miliony € z fondu TEN-T pro rozvoj transevropské dopravní sítě, což činí přibližně 47 % nákladů na projekt. Jako první se na úseku z Prahy do Chebu začal modernizovat úsek Plzeň Jižní předměstí - Stříbro (27 km). Ten má stát přibližně 4 miliardy korun. Do konce letošního roku proinvestujeme 1,4 mld. Kč. Uvedl to náměstek generálního ředitele SŽDC M. Konečný s tím, že hotový bude tento úsek v roce 2009 a celý úsek Praha - Cheb v roce 2016.

zdroj: Plzeňský deník, autor -oliva-

451Čelákovice - Stavba dlouho slibované zastávky Čelákovice-Jiřina na trati 231 v km 6,8 - 7,1 začne v pondělí 25.9.2006. Zhotovitelem stavby je společnost Viamont a. s. z Ústí nad Labem. Původním investorem zastávky bylo město, nyní je to SŽDC. Od GVD 2003/2004 je zastávka Čelákovice-Jiřina zařazena v jízdním řádu. V provozu bude zastávka od neděle 10.12.2006, kdy začíná platit nový jízdní řád. Kvůli stavební činnosti budou probíhat i noční (0:50 - 4:30) a denní (8:00 - 20:00) výluky. Oficiální termíny ještě nebyly schváleny, ale bude se jednat o druhou polovinu října a první polovinu měsíce listopadu. V nově otevřené zastávce budou zastavovat všechny osobní vlaky. Jedno z mnoha jednání o nové železniční zastávce se uskutečnilo symbolicky dnes, kdy se koná Den bez aut.

Ilustrační foto Cheb Skalka Poslední otevřenou zastávkou na trati Kolín - Nymburk - Lysá nad Labem - Praha byla zastávka v Ostré (2.12.2005). V roce 2007 by pak měla začít stavba zastávky Praha Rajská zahrada, která bude do provozu uvedena o rok později. Na území Čelákovic budou od 10.12.2006 železniční stanice Čelákovice (231, 074, 233 - provoz na této trati bude od stejného data zastaven) a 2 zastávky - Čelákovice zastávka (074) a Čelákovice-Jiřina (231) mezi žst. Čelákovice a Lysá nad Labem. Stanice i obě železniční zastávky se nacházejí v tarifním pásmu 2 PID.

CityElefantPraha - V pondělí 18.9.2006 se uskutečnil v rámci Evropského týdne mobility Den pražské železnice. Kromě jednotky 471.022 City Elefant a královéhradecké Regionovy, které zajišťovaly provoz na ML Roztoky u Prahy - Praha Holešovice - Praha Libeň - Praha Hostivař, se akce zúčastnila i středočeská Regionova. Její vozová skříň byla polepena logem Evropského týdne mobility a nápisy Den pražské železnice.

Zárodek budovy informací Kolín – Jako projekt měsíce srpna byla Nadací Partnerství ohodnocena činnost Klubu pro obnovu kolínské řepařské drážky. Sdružení se snaží zaniklou železnici původně sloužící k dopravě cukrové řepy oživit a přilákat k ní turisty. Program Partnerství pro Kolínsko, z kterého byl projekt podpořen, je financován společností Toyota Peugeot Citroën Automobile.

„Záměrem projektu je zachovat místní kulturní dědictví. Tedy obnovit historickou úzkorozchodnou drážku, která byla důležitou součástí zemědělství v oblasti Kolína, připomenout historii pěstování a zpracování cukrové řepy a zároveň přispět k rozvoji cestovního ruchu na Kolínsku“, popisuje záměr zástupce Klubu pro obnovu Kolínské řepařské drážky Tomáš Vanča. Řepařská drážka by se tak měla stát místem pro kvalitní využití volného času a odpočinek uprostřed hezké přírody.

Kolínská řepařská dráha z roku 1894 byla nejstarší polabskou drážkou pro dopravování řepy. Vedla z Kolínského cukrovaru, který se nacházel v místě kolínské elektrárny, do Františkova (dnešní Ovčáry), Býchor a Jestřábí Lhoty. Ke svému účelu sloužila téměř 70 let, od jejího zániku v 60. letech po ní však zůstaly jen části původního náspu.

Kanalizace

„Při realizaci stavby, zahájené již v prosinci 2005, byla vybudována dešťová a splašková kanalizace, vodovod a trafostanice. Byly provedeny hrubé terénní úpravy, stavba komunikace zahrnovala odvodnění podloží a jeho zpevnění a jednotlivé vrstvy kameniny byly podloženy geotextilií. V současné době je práce na základu komunikace ukončena“, uvedl výčet vykonaných prací Vanča.

Dalším krokem k úplné obnově a zprovoznění řepařské drážky je oprava parní lokomotivy BS 80, jež původně sloužila v Královedvorských železárnách, a která by v budoucnu měla tahat výletní vláčky. I tento záměr byl podpořen z programu Partnerství pro Kolínsko a Spolek pro obnovu Kolínské řepařské drážky tak získal již celkem 1 100 000 korun.

zdroj: tisková zpráva Nadace Partnerství

foto: Klub pro obnovu kolínské řepařské drážky

Roztoky u Křivoklátu - Nedostatek pracovníků je údajným důvodem pro zavedení výluky dopravní služby výpravčího v nočních hodinách v žst. Roztoky u Křivoklátu na trati 174 Rakovník-Beroun. Od platnosti květnové změny jízdního řádu je v této stanici ukončena dopravní služba po šesté hodině večerní (po průjezdu R 891 a odjezdu manipuláku) a zahájena v pracovní dny po šesté hodině ranní (před příjezdem Os 7704) a o víkendech v osm hodin ráno (před křižováním R 890 a Os 7703).

« Novější zprávy | 1 2 3 4 5 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 06:00
zapadá v 20:03