..: Aktuality a články - Fikce a vtipy :..

Logo vlaků SC, foto: České dráhy Česká republika — Pouze několik hodin po zveřejnění tiskové zprávy nově vznikajícího soukromého dopravce Forejtar Railways (FR), vydaly České dráhy tiskové prohlášení o změně provozování vlaků SC Pendolino. Jelikož nedávno zavedené SuperCity spoje na západ Čech zaznamenaly velký úspěch, rozhodla oddělení marketingu a provozu osobní dopravy ČD o výrazných úpravách jízdního řádu flotily vlaků nejvyšší kvality. Jak uvedl tiskový mluvčí ČD Petr Šlapací: „I přes to, že plánujeme nasadit pouze 5 jednotek řady 680 pro plánovaný jízdní řád, zvládneme to! U jednotek provedeme dílčí úpravy v interiéru, zajišťující pohodu pro cestující i v zimních měsících na delších trasách. Například budou na toalety nainstalovány tzv. nožní páky a bude vypuštěna voda z vodojemů. Cestujícím tak zaručíme to, co slibujeme v médiích, přestože to není občas úplně pravda.“

Pozn. redakce: včera před odvysíláním reportáže voda tekla i v tom nejstarším „Béčku“ nasazeném na jakémkoliv rychlíku. Ovšem po odvysílání reportáže začaly vlakové čety vodu okamžitě vypouštět, aby se skutečný stav shodoval se slovy pana mluvčího.

ČT 1435, foto: JRtrain Praha — Česká televize plánuje v době příchodu letní změny jízdního řádu 2011/2012 spustit nový kanál, který se bude věnovat jen a pouze železnici, stejně jako všemu, co s tím nějak souvisí. Česká televize tak reaguje na průzkumy trhu, které jednoznačně potvrzují rostoucí trend diváků zajímajících se o železnici. Navíc tuto mezeru na českém trhu dosud nevyplnila žádná z komerčních stanic. Kanál, který by se podle všech informací měl jmenovat ČT1435, podle neověřených informací nahradí také komerční kanály ČD TV, slovenskou Rail TV i německou Bahn TV; do těchto jazyků bude program simultálně tlumočen. Součástí vysílacího schématu mají být nejen zpravodajské relace ze světa železnic, ale také dokumenty či seriály z prostředí železnice. ŽelPage se podařilo sehnat ukázku programového schématu, jak by vysílání mělo probíhat v prvních dnech.

183.923 Vectron, Czech Raildays 2011, foto: Josef Petrák Praha/Mnichov — Siemens sází na novou řadu univerzálních lokomotiv Vectron, které lze v konfiguraci doslova dle přání zákazníka. Celý koncept představila společnost na mezinárodním veletrhu InnoTrans 2010 a již tehdy se vedly debaty o možnosti přiblížít prodej zákazníkovi. Redakce magazínu ŽelPage byla přizvána k neveřejnému testování nového eshopu, na kterém si může libovolný železniční dopravce objednat lokomotiva doslova za několik kliknutí. Revoluční prodejní koncept v prostředí B2C před námi testovalo již několik dopravců, žádný z nich však nepotvrdil, jestli svou testovací konfiguraci také objednal. V dohledné době bude spuštěná veřejná verze eshopu www.buythevectron.com, kde si zákazník může lokomotivu nakonfigurovat podle svých potřeb a objednat.

749.250-7, Branná - Ostružná, foto: Pavel Martoch Rožnov pod Radhoštěm — Zdá se, že Valašsko je snad jediným regionem v Česku, který je přívětivý k železniční dopravě. Již v minulém roce jsme vás informovali o tom, že se připravuje pravidelné spojení mezi Valašským královstvím a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska s hodinovým intervalem. Nyní se nám podařilo získat podrobnosti o dalším železničním projektu, který se připravuje, a ŽelPage (na rozdíl od Rádia Impuls) vás o této události informuje opět jako první.

Nově vznikající společnost Forejtar Railways (FR) se připravuje na zahájení provozu. Na rozdíl od současných nováčků na trhu – RegioJetu a LEO Expressu – se nechce s Českými drahami přetahovat o cestující na údajně jediné ziskové lince mezi Ostravou a Prahou, ale své první linky nabídne na Valašsku a v jeho bezprostředním okolí. Inspirací pro trasování byla například stávající spojení: Rožnov pro Radhoštěm – Vsetín – Velké Karlovice nebo Bystřice pod Hostýnem – Vsetín – Bylnice. Pro pojmenování pak spěšné vlaky 1730 / 1731. (Naštěstí ČD nemají pojmenování těchto vlaků chráněno ochrannou známkou.) Pojďme tedy trošku poodhalit roušku tajemství.

vlak6022, foto: zdenek sindlauerUž si nevzpomenu, proč mě napadlo jet vlakem.

Na českolipské Střelnici už neprodávají jízdenky z toho okýnka v čekárně. Čekárnu zrušili, protože její velikost nesplňovala Nařízení Evropského Svazu číslo 198/2024 Sbírky, o minimálních rozměrech veřejných vyčkávacích prostor pro občany na stanicích a zastávkách regionálních železničních tratí, ve znění pozdějších předpisů Evropského Svazu. Okýnko taky není, protože bylo skleněné a nesplňovalo Nařízení Evropského Svazu číslo 1645/2025 Sbírky, o kontaktních místech pro styk mezi úřady Evropského Svazu a občany, část druhá: Zařízení a vybavení pro kontaktní místa – bezpečnostně-ochranné prvky, ekologická a hygienická nezávadnost, antidiskriminační ergonomie, stanovené revize a ekologicky šetrná likvidace, ve znění pozdějších předpisů Evropského Svazu. Ostatně, za tím někdejším sklem už dávno nejsou zaměstnanci dráhy, ale Eurointranet a platit penězi by i tak byl problém, jelikož obstarání Ujištění, že finanční hotovost … nových eur, občanem Zdeňkem Šindlauerem identifikační znak 5v3:Bz76§?=6g@1!Hw osobně fyzicky předaná právnímu subjektu Evropské dráhy v České Lípě Střelnici dne … za účelem úhrady za sjednanou službu: jízda vlakem z … do … na základě Smlouvy číslo …, byla jmenovaným občanem nabyta způsobem, který je v souladu se všemi zákonnými normami Evropského Svazu ve znění platném ke dni vydání tohoto Ujištění, by bylo neúnosně zdlouhavé.

151.007-2, Rokytnice u Přerova, foto: Johník Praha 13 - Horní Dolní — 21. březen 2011 – toto datum se výrazně zapíše do historie české železnice. Ptáte se proč? Ten den byla zveřejněna informace, že České dráhy v rámci obnovy svého vozového parku odkoupí od rakouské železniční společnosti Österrechische Bundesbahn 32 vyřazených rychlíkových vagonů vyrobených v letech 1980 až 82. Čekali jste 16 souprav railjet? Zapomeňte! České dráhy se rozhodly v rámci podpory značky jít zcela jinou cestou, než jdou evropské železniční společnosti. Čím jezdíme dnes? Řada 451/452 dnes už dosluhuje, nasazuje se čím dál tím méně. Zbývající provozované soupravy navíc jsou vyhrazeny pro rekonstrukce. Ale kdy byly vyrobeny? V letech 1964 až 1968 a 1972 až 1973. Podívejme se dál: řada 460/560 se vyráběla v letech 1971 až 1978. I ta se brzy dočká výrazné přestavby. S čím se potkáváme dále? Řada 810 se vyráběla v období od roku 1973 do 1982, její šumperské úpravy jsou jen kosmetické, šukafon prostě zůstane šukafonem, moderní motorovou jednotku z něho neuděláte, ani kdybyste se rozkrájeli. (Faktem ale je, že některé jiné zdroje, např. kniha Motorové vozy od hurvínka po Regionovu, kterou vydalo nakladatelství Gradis Bohemia, uvádějí, že se vyráběly až do narození Eighty Foura, později velkého milovníka šukafonů - tedy až do roku 1984.) Řada 854 je přestavbou z řady 853, která byla vyráběna v letech 1968 - 70. Ještě nám tu zbývá Pendolíno - ale to je svou koncepcí již tak zastaralé, že do konceptu Českých drah plně zapadá. A "sloníci"? Ty nejstarší čeká přestavba na jednotky ICE. Kdyby jen kolega JiříK tušil, že nepůjde o nové stroje, ale ČD zůstanou věrny svému osvědčenému standardu - přestavbě starého…

Logo ICE Praha — České dráhy, kromě oznámení o pořízení celkem 71 třívozových elektrických jednotek, dnes informovaly, kterým směrem se hodlají ubírat v dálkové dopravě, zejména v souvislosti s nástupem konkurenčních dopravců na trase Praha - Ostravsko. Doposud se spekulovalo (a často to zaznívalo i z úst představitelů Českých drah) o pořízení až šestnácti netrakčních jednotek Siemens Viaggio Comfort, které si již dříve pořídily rakouské dráhy a provozují je se svými lokomotivami Siemens Taurus pod obchodním názvem railjet. České dráhy ale nakonec tuto možnost zavrhly a přišly se zcela novým konceptem, se kterým bychom se měli setkat na kolejích již od letošního Silvestra.

Předběžný render nové soupravy ČD 961 + 061 + 461 s pracovním řešením nátěru (finálně bude aplikován koroprátní vzhled dle designového manuálu studia Najbrt, autor: Design studio Dennis HübschPraha / Šumperk — České dráhy dnes oznámily, že vybraly vítěze výběrového řízení, který jim dodá celkem 71 modernizovaných elektrických jednotek. Tyto vzniknou přestavbou jednotek řad 460 a 560 a doplní tak flotilu zcela nových jednotek pro příměstskou dopravu Českých drah. Vítězem výběrového řízení, které bylo vyhlášeno 30. února, se stala prozatím blíže nespecifikovaná firma ze Šumperka. Ta tak dodá Českým drahám celkem 71 klimatizovaných, částečně nízkopodlažních jednotek nových řad 461 a 661, které budou nasazeny v několika krajích v příměstské dopravě, kde přispějí ke zlepšení kultury cestování. První ze souprav by se měly na kolejích objevit už koncem letošního roku.

První zkušební jízda hybridní jednotky, foto: Tomáš Poslušný/Matouš Vinš Praha — Rychlíky Českých drah z Prahy do Českých Budějovic přes Příbram se dočkají technicky odpovídajících vozidel. Poté, co byly do provozu nasazeny všechny modernizované dieselové lokomotivy řady 750.7 plánované pro nasazení na této relaci, ČD oznámily, že byl dokončen vývoj nové řady 652.7/752.7. Jedná se o čtyřdílnou hybridní jednotku s maximální rychlostí 100 km/h, schopnou jízdy jak pod napětím 25 kV AC, tak 3 kV DC. Jednotka vznikla spojením osvědčené lokomotivy řady 749 a elektrické jednotky řady 452 CityFrog. Prototyp vyrobila společnost MOVO ze skupiny Škoda Transportation. Na svou první zkušební jízdu z Plzně do Prahy tajně vyjel 25. března. Další důležité zkoušky proběhnou během měsíce dubna.

DoubleTrioNova, foto: Johník Rožnov pod Radhošťem — České dráhy 11. listopadu 2010 podepsaly kontrakt na dalších 62 dvouvozových jednotek Regionova se společností Pars Nova Šumperk. Ty posílí v současnosti výrazně žlutou flotilu 161 vozidel modrého dopravce. Je to stroj, o kterém České dráhy většinou prohlašují, že je nový a neznalou veřejnost tak matou. Když se poučení snaží laickou veřejnost přesvědčit, ta jim občas nevěří ani slovo. Např. jak uvedl Karel Kovářík „…osobne znam nekolik pravidelny nesotouskych zakazniku, kteri mi neuverily, ze reigonoha neni nove vozidlo…“ Je více než zajímavé, že Regionovy, jako jediné z celé flotily, nejsou přebarvovány do korporátních barev ČD – modrá, špinavá bílá, šedá, ale zůstávají výrazně odlišné – žlutozelené. Měly jezdit na lokálkách, ale dopravce nechce čekat na nové soupravy railjet a hodlá provést žlutou revoluci nejen doma, ale i v zahraničí. A ne sám.

Logo ČD Energo, foto: Matouš VinšRok 2010 se celý nesl ve znamení solárního boomu v České republice. Díky štědrým dotacím a neschopnosti české vlády včas reagovat na pokles cen technologí pro proměnu slunečního svitu na elektrickou energii, se stal solární byznys lukrativní pro nejednoho spekulativního investora. Zejména v druhé polovině roku nabíralo tempo připojovaných solárních elektráren exponenciálního růstu. Všichni se totiž snažili stihnout připojení ještě v roce 2010, aby dosáhli na velmi štědré dotace, díky kterým se návratnost investice zkracuje na pouhých 7 let místo původně plánovaných 15. Médii kolovaly všelijaké zprávy o celkovém výkonu nově připojených solárních elektráren a částce, o kterou díky dotacím naroste cena elektřiny pro koncové uživatele. Čím více se blížil konec roku, tím víc bylo jasné, že mnoho z novodobých "solárníků" připojení své elektrárny nestihne a přijdou tak o velmi štědré dotace. Tomu napomohl i postoj úřadů, které začaly kolaudace a ostatní věci kontrolovat natolik přísně, že málokdo byl připojen na první pokus, pokud k němu vůbec došlo. Právě dnes ale český národní dopravce oznámil zahájení provozu největší solární elektrárny ve střední Evropě, kterou má na starosti nová divize ČD Energo. Celou akci se podařilo nejen zdárně dovést do konce, ale také naprosto utajit.

Hurvínek ve strojovce, foto: Jan Máca Telč, Znojmo — Historické vozy typu M 131.1 (801) zvané Hurvínek se brzy vrátí na české koleje. Důvodem rozhodnutí k tomuto kroku je nedostatek motorových vozů řady 810. Do zkušebního provozu s cestujícími se dva Hurvínci vydají již dnes, tedy 31. 12. 2010, a to v DKV Brno, ve strojových stanicích Telč a Znojmo. Brzká přístavba vozů do dílen firmy Zpras to Znova v Čumperku způsobila, že není dostatek motorových vozů řady 810 Skleník a zatím je není možné nahradit nově vyrobenými RegioNohami. Proto se národní dopravce Černá Díra snaží tento nedostatek napravit vypuštěním Hurvínků řady M 131.1. Pro testovací provoz byly vybrány dva kusy ze stavu DHV Lužná u Rakovníka.

Bmpeer Cluj–Napoca — Od června 2011 dojde k zásadnímu zvýšení kvality v železniční dopravě u nás i ve směru do rumunské oblasti Transylvánie. Dlouho očekávaný výjezd vlaků InterCity pana Radima Dráčuly se stane realitou. A máme se na co těšit! Podle dřívějších informací RegioJet skutečně získá vozy od zatím neznámého rumunského výrobce. Silnou inspirací mu byly vozy slovenské produkce řad Bmpeer a Ampeer výrobce ŽOS Vrútky. Společnost ZSSK uvedla, že cestujícím budou propůjčovány během cesty herní konzole, tzv. „bmpeermetry“ a „ampeermetry“. Žlutý dopravce objednal novou řadu označenou WAmpeer. Co se za ní skrývá, je záhadou.

Osobní vůz řady FCBeer a redaktor Juraj Kováč, foto: Josef Petrák Praha/Poprad — České dráhy pro dosažení cílů VIZE2012 razantně modernizují svůj vozový park. V minulých dnech začaly vybírat potenciálně nové osobní vozy, které chtějí nasadit na zvláštní fotbalové vlaky, zejména mezi Prahou, Brnem a Ostravou. Technická specifikace, která je součástí veřejného výběrového řízení, požaduje mnohé moderní prvky. Podle nám dostupných informací se zatím přihlásil jediný zájemce — slovenský výrobce Tatravagonka Poprad. Ten se netají, že chce nabídnout údajně svá nejnovější technická řešení. Na náš dotaz, který z nově představeného sortimentu drahám výrobce nabídne, nechtěla věc jakkoliv komentovat. Na mezinárodním veletrhu InnoTrans 2010 v Berlíně však představila jediný model – samovýsypný vůz pro dopravu substrátů. Na náš dotaz, zda–li by takové vozy byly využitelné i v osobní přepravě, výrobce odpověděl kladně.

1.4.2010 - 16:00 - Bratr vlaku Jadran vyjede v létě

Jadran, Odb.Lučební, foto: Duhy Praha/Varšava — V letních měsících se mohou cestující svést opět autovlakem k moři. Po zrušení Jadranu v jízdním řádě 2009/2010 České dráhy přinesly zajímavou novinku. Autovlakem k moři chtějí pečovat o své zákazníky i nadále a tak připravily zajímavý projekt – R 1402/1403 Baltikan. Tento autovlak bude jezdit k Baltskému moři od 23. 6. 2010 do 5. 9. 2010 každý den. Vyjíždět bude ve večerních hodinách z Prahy hl.n. a končit bude v oblíbeném letovisku Kołobrzeg. Nutno podotknout, že přes polské území pojede Baltikan jako osobní vlak 14566/14567. České dráhy se totiž snaží snížit náklady a uzavřely s PKP dohodu, jež bude mít pro jízdu vlaku toto „omezení“. Ušetřené peníze chtějí dráhy použít na revitalizaci vozů pro rychlíkovou dopravu. Vlak bude sestaven z lůžkových a lehátkových vozů, jejichž servis poskytuje firma JLV, a vozů k sezení 2. třídy. Řazení vlaku naleznou zájemci již v nebližších dnech na portále ŽelPage. Nakládka a vykládka vozidel bude probíhat pouze v Praze a Kołobrzegu.

Zdroj: Kachnafax, Agencja dzika kaczka

« Novšie správy | 1 2 3 4 5 | Staršie správy »    
ŽelPage - elektronický magazín o dráhach
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Verejné použitie obsahu bez výslovného súhlasu autora nie je dovolené.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Prihlásenieopen/close
 
 
  
 
Zabudnuté heslo   
Zaregistrovať sa   
:. Poloha vlakov CZopen/close
Poloha vlakov CZ
 
:. Vyhľadávanieopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pre fotografovopen/close
Informácie o podmíenkach
na fotenie v ČR

Slnko
vychádza v 06:02
zapadá v 20:01