..: All news and reports - Modelová železnice :..

354.195 při odjezdu z Nejdku do Johanngeorgenstadtu, foto: Jiří Randa, JRtrain Karlovy Vary — V sobotu 26. září 2009 proběhly na různých místech naší republiky oslavy Dne železnice. České dráhy spolu s dalšími organizátory připravily různý program v podobě jízd historických vlaků, výstav lokomotiv, otevřených dveří v depech a dalších prostorách běžnému smrtelníkovi nepřístupných. Já se rozhodl, zejména s ohledem k mému bydlišti, navštívit oslavy Dne železnice v Karlových Varech, jízdu parního vlaku ke 110. výročí Krušnohorského semmerinku - trati K. Vary - Potůčky - Johanngeorgenstadt a modelářskou výstavu Ostrovská kolejnice v Ostrově nad Ohří. Původně jsem plánoval využít nabídky ČD SoNe+, ale vzhledem k absenci vlaků jsem nakonec opět zvolil drobné přibližovadlo, vlastní automobil. A aby toho nebylo málo, ráno jsem po probdělé noci poněkud zaspal a tak původní itinerář vzal za své.

Logo Model-Hobby-Spiel Liepzig, foto: Leipziger Messe Lipsko — Před čtrnácti lety byla založena novodobá tradice modelářských veletrhů modell–hobby–spiel, které navázaly na dřívější lipské veletrhy hraček a modelů. Letošní ročník, konaný ve dnech 2. – 4. října, byl, stejně jako ty předchozí, směsicí celé řady různorodých činností, z nichž železniční modeláři dávají v převážné většině přednost třem nejzajímavějším: představení novinek na stáncích originálních výrobců, nákupu zboží (modelů, nářadí apod.) za speciální ceny a prohlídce prezentovaných klubových kolejišť všech velikostí.

nostalgie Česká republika — Ačkoli máme podzim v plném proudu, ubývá slunečního svitu a naopak přibývá deštivých dní a plískanic, stále ještě není konec všem nostalgickým akcím, o kterých vás pravidelně informujeme v našem Kalendáři akcí. I přes možnou nepřízeň počasí, se tedy můžeme vydat například do Železničního muzea ČD v Lužné u Rakovníka na Poslední parní víkend, na který se sjedou hned dva parní vlaky vypravené z Prahy. Chcete–li dát raději přednost nějaké akci „pod střechou“, kterých nyní naopak přibývá, navštivte třeba výstavu fotografií z ŽelPage a nebo některou další z nabízených akcí.

Výstava železničních modelů Ostrovská kolejnice, foto: KŽM Ostrov Ostrov nad Ohří — Ve dnech 30. a 31. října proběhne v Ostrově, nedaleko Karlových Varů, již XVIII. ročník veřejné soutěže v železničním modelářství nazvané Ostrovská kolejnice. Veřejná soutěž, jak už samotné označení napovídá, na rozdíl od soutěží pořádaných v rámci Svazu modelářů České republiky, kdy soutěžící musí být členy svazu, je určená pro všechny modeláře bez rozdílu. Soutěž probíhá od pátku 17:30 h do soboty 15:30 h. Zájemci o účast v soutěži mohou osobně model doručit do MDDM v Ostrově nejpozději v pátek 30. října do 19:00 h. Soutěž probíhá podle platných soutěžních pravidel pro železniční modeláře, ke každému soutěžnímu modelu je potřeba přiložit dokumentaci.

Model italského Brejlovce, foto: jiří Randa, JRtrain Praha / Sokolov — Atraktivní a nadčasový design motorové lokomotivy ČSD původní řady T 478.3 inspiroval již před několika lety českou společnost ČStrain ke zpracování modelu této lokomotivy v podobě makety v měřítku 1 : 87, s možností motorizace různými způsoby, zejména s využitím pojezdu lokomotivy řady 110 od firmy PIKO. V současné době přichází na trh další model tohoto stroje, a to italské verze řady DE520. Ta vznikla v letech 2002 – 2004 rekonstrukcí z původních strojů ČD a byla dodána pro několik italských dopravců. Kompletní model ve velikosti H0 je již nabízen v zeleném nátěru Ferrovie Nord Cargo (kat. č. 2202 / 2203), kdy v nejbližší době k němu přibude ještě celočervené provedení někdejších Del Fungo Giera (kat. č. 2198 / 2199) a modro–bílé Rail Traction Company (kat. č. 2200 / 2201). V analogové i digitální variantě (včetně zvuku) jsou tyto modely nabízeny pod značkou Rivarossi, kterou před časem koupila společnost Hornby spolu s dalšími, většinou italskými a francouzskými výrobci železničních modelů (Arnold, Jouef, Lima, Electrotren).

Časopis ABC, foto: ABC Praha — Určitě všichni, ať již modeláři, nebo jen příznivci železnice, znají legendární časopis ABC, který vychází již od roku 1957. Populární čtrnáctideník je zaměřen zejména na děti a mládež, kterým přináší spoustu zajímavých informací o přírodě, vědě a technice. Součástí časopisu byly a jsou také vystřihovánky, neboli 3D modely, jak jsou nyní nazývány. Ačkoli časopis není zaměřen na železnici, či samotné modelářství, mnohdy si na své přijdou i právě fandové železnice včetně železničních modelářů. Příkladem může být právě poslední vydání č. 20 z 30. září tohoto roku, kde několik stran ABC včetně vystřihovánek je věnováno právě železnici.

Policie ČR Trutnov — Jistě nejeden modelář zaznamenal, že v uplynulém období došlo k několika krádežím železničních modelů přímo ve specializovaných prodejnách či muzeích. Trutnovským kriminalistům se ve spolupráci s policisty z Hradce Králové, Ostravy a Nového Jičína v těchto dnech podařilo dopadnout gang zlodějů, který měl tyto krádeže na svědomí. Čtyřčlennou skupinu lapků z Ostravska v rámci akce "Vakzal" (rusky nádraží) dopadla policie ve středu 16. září tohoto roku a bylo jim sděleno obvinění ze spáchání trestných činů krádeže provedené vloupáním a poškozování cizí věci, kdy jim hrozí trest odnětí svobody až na dvanáct let. Při domovních prohlídkách policie zajistila velké množství odcizených modelů, finanční hotovost a také nářadí, které zloději používali k vniknutí do objektů.

Den železnice, foto: České dráhy Česká republika — Stejně jako každý rok, tak i letošní poslední zářijovou sobotu, oslaví České dráhy spolu s dalšími partnery Den železnice, který se slaví jako vzpomínka na 27. září 1825, kdy se na svou první cestu vydal vlak vynálezce parní lokomotivy George Stephensona. Letošní oslavy vyšly na sobotu 26. září a jako tradičně je ve vybraných železničních stanicích připraven program, umožňující lidem nahlédnout do zákulisí provozu železniční dopravy. Návštěvníky čekají výstavy železničních vozidel, prohlídky dopravních kanceláří či zvláštní jízdy historických vlaků. Akce nebudou zaměřeny jen pro příznivce železnice, ale zejména na děti, pro které České dráhy připravily soutěž s Elfíkem. Pojďme se tedy podívat na program oslav Dne železnice a dalších nostalgických a modelářských akcí, konaných o blížícím se víkendu.

Modely - ilustrační foto, foto: KŽM Sokolov Lužná u Rakovníka — Během víkendu 12. a 13. září se v Železničním muzeu ČD uskuteční výstava železničních modelů nazvaná Model-víkend. Na výstavě, ve zdejším muzeu ojedinělé, se kromě několika železničních modelů a kolejiště H0, které jsou součástí stálé expozice, představí další zajímavé modely lokomotiv, vagónů, různé železniční techniky, drážních staveb a v neposlední řadě několik dalších kolejišť včetně zahradních železnic. Po oba dny bude jezdit v úsecích Lužná u R. - Krupá a Lužná u R. - Řevničov parní vlak v čele s "Čtyřkolákem" 434.1100 a soupravou historických vozů Bai. A aby páry nebylo málo, bude v areálu muzea v provozu parní motorový vůz "Komarek" M 124.001 a na úzkorozchodné dráze parní lokomotiva č. 7 se soupravou vyhlídkových vozů.

Mariánské Lázně - Zpívající fontána, foto: Jiří Randa, JRtrain Mariánské Lázně — Jednoho dne, kdy slunečné počasí přímo lákalo k nějakému výletu, jsem spolu s rodinou vyrazil jen tak na odpoledne do Mariánek. Asi tu každý očekává, že jsme použili k cestování vlak, ale zklamu Vás. Použili jsme tolik zatracovaný, nicméně osvědčený dopravní prostředek - auto, nebo také "gumokol", chcete-li. Důvody byly dva, časový (vlakem to trvá z Kynšperka opravdu dlouho) a jisté pracovní vyřizování, které by vlakem nešlo realizovat vůbec. Zkrátka, jak se říká, spojili jsme příjemné s užitečným. Vzhledem k času jsme si nedali nijak závratné cíle, jako jsou dlouhé procházky po lázních, drahá pohoštění, jež nabízejí místní podniky, a jiná lázeňská lákadla. Bylo hezky, slunečno, tak jsme se jeli podívat do parku Boheminium a na zpívající fontánu. Dá se říci, že to se železnicí nemá nic společného, ale opak je pravdou.

Železniční model - ilustrační foto: Jiří Randa, JRtrain Modely — Končí prázdniny a začíná další školní rok. Po dvouměsíční prázdninové přestávce, kterou zpravidla využívají ke svému volnu a dovoleným i železniční modeláři, můžeme opět navštívit některé z modelářských akcí. Nebudeme–li počítat stálé výstavy, jako je Království železnic v Praze, Modelový svět v Brně nebo stálá výstava železničních modelů a kolejišť na zámku v Trmicích u Ústí nad Labem, na mnoha místech existují modelářské kluby, sdružení či kroužky, fungující pod jednotlivými Domy dětí a mládeže či Centry volného času. Podobně jako jiná školská zařízení, začínají i tyto instituce svůj provoz v září a některá z nich pořádají dny otevřených dveří, kde prezentují svou nabídku zájmových činností, včetně kroužků železničních modelářů.

Model, foto: Jiří Randa, JRtrain Železniční modelářství je zatím stále víceméně na pokraji zájmu našeho magazínu. Tímto úvodem se pokusíme nastartovat pravidelnější zpravodajství a autorskou tvorbu spojenou s touto zálibou. Kromě kalendáře modelářských akcí, který je již nějaký čas společně s kalendářem akcí nostalgických na ŽelPage publikován, vás budeme informovat také o různém dění v oblasti železničního modelářství, o zajímavých akcích, o modelech a modelařině všeobecně. Nebudou chybět adresáře prodejen a výrobců železničních modelů, ani informace o klubech a spolcích, o modelových kolejištích, o modelářských technikách včetně nejnovějších technologií. V této souvislosti je dobré zmínit, že některé přehledy publikované na partnerském webu JRtrain se přesunou přímo na ŽelPage. V současnosti je již také v provozu modelářská fotogalerie, kam můžete vkládat své vybrané fotografie.

Prodejna, foto: Jiří Randa, JRtrain PrahaKrálovství železnic není jen budované největší modelové kolejiště v České republice, malý svět, kde jezdí vlaky i auta, kde můžete shlédnout zmenšeniny různých staveb i známých dominant, kde najdete ztvárněné různé momenty přímo ze života. Najdete zde i prodejnu a e–shop železničních modelů, různých doplňků a příslušenství. Jejím vedoucím je Mgr. Michal Dalecký, kterého spolu s kolegou Danielem Čadkem většina modelářů zná z původního zavedeného obchodu pod značkou Modely.biz. V průběhu června a počátku července došlo k postupnému přestěhování původní prodejny Atelier Modely.biz ze Slánské ulice v Praze–Řepích do nových prostor v Království železnic, Stroupežnického 23 na pražském Andělu.

Anděl City, foto: Jiří Randa, JRtrain Praha — Návštěva Království železnic – největší modelové železnice u nás může pro některé z návštěvníků znamenat i něco více než je návštěva tohoto úžasného malého světa. Stačí, když projdete turniketem u vstupu do expozice jako v pořadí desetitisící návštěvník a získáte od Království železnic a společnosti Askania ručně natahovací kapesní hodinky Askania v hodnotě 25 000 Kč. Unikátnost hodinek podtrhuje gravírované logo Království železnic na jejich dýnku.

Eso , foto: Richard Weber Praha — Jak jsme již avizovali, ve středu 1. července 2009 bylo slavnostně otevřeno Království železnic. Za přítomnosti tvůrce Matěje Horna a partnerů projektu Jiřího Koláře z Českých drah, radního hl.města Prahy Milana Richtera a dalších hostů byl před polednem slavnostně zahájen provoz největšího modelového kolejiště u nás. Po přestřižení pásky jsme sestoupili o patro níže do 1. podzemního podlaží (či suterénu, chcete–li), abychom vstoupili do onoho magického zmenšeného světa nejen vlaků, lokomotiv a vagonů, ale i aut, domů, krajiny a samozřejmě i lidí.

« Newer messages | 1 2 3 4 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2019 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:09
sets at 16:22
:. New on VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...