..: Aktuality a články - Tarify :..

18.11.2013 - 6:00 - Dráhy oficiálně představily nabídku IN 100 % pro druhou třídu

In–karta s novým designem (od 13. 12. 2009), foto: České dráhyPraha — Jak jsme již koncem září avizovali, České dráhy upraví od 15. prosince svůj tarif. Kromě chystaného zdražování standardního jízdného přislíbily dráhy odtajnit v průběhu listopadu podrobnosti k novince v podobě síťové jízdenky pro druhou vozovou třídu. Slevová aplikace na In-kartě IN 100 % bude nově platná pouze pro druhou třídu vlaků ČD a zákazník za ni zaplatí 19.990 korun. Pokud však bude chtít i nadále využívat zmíněnou síťovou jízdenku v první třídě, bude si muset na In-kartu navíc dokoupit ještě roční doplatek do první vozové třídy za 3.990 korun (současná cena, pozn. red.). Celkově tedy vyjde roční cestování první třídou vlaky ČD na 23.980 korun, což je částka o 990 korun vyšší proti současné zlaté aplikaci. Dráhy si od zavedení tohoto produktu slibují navýšení počtu pravidelně dojíždějících. Pro tuto skupinu cestujících je připravená ještě jedna novinka v podobě 50% slevy na traťové jízdenky při použití In-karty s aplikací IN 50 %.

Zdroj: České dráhy

Praha — Obchodní řetězec Lidl ve spolupráci s Českými drahami už několik podzimů po sobě nabídl jednodenní síťové jízdenky do druhé třídy vlaků ČD za silně zvýhodněnou cenu. Letos nabídka kopíruje loňský model, termínově se neshoduje s žádným státním svátkem a platí v jeden ze tří po sobě následujících sobotních dní, konkrétně 9., 16., nebo 23. listopadu 2013.

27.9.2013 - 6:00 - LEO Express zavádí přirážku za nákup jízdenky ve vlaku

Koláž Leo Express, foto: LE / Aleš Petrovský Praha — Soukromý dopravce LEO Express zavádí od 27. září po vzoru jiných dopravců přirážku k jízdnému při nástupu do vlaku bez platného jízdního dokladu. Cena této přirážky bude 39 Kč. Přirážka však nebude uplatňována v případě, že v nástupní stanici cestujícího není otevřené prodejní místo LEO Express, popř. není schopno odbavit všechny cestující včas (v takovém případě obdrží cestující příslušné potvrzení). Dopravce toto opatření odůvodňuje zpomalováním servisu palubního personálu prodejem jízdenek. Nákup jízdenky ve vlaku se ale ve většině případů nevyplatil již nyní kvůli rozdílu mezi cenou jízdenky na internetu a ve standardním ceníku dopravce. Na podobný princip rozdílu cen sází také dopravce RegioJet, který ve vlacích IC přirážku k jízdnému za nástup v obsazené stanici nevybírá. Tato skutečnost ovšem neplatí pro RegioJet SK, kde je klientovi nastupujícímu ve stanici s otevřenou pokladnou naúčtován poplatek 1 €. Za podobných podmínek uplatňují známou manipulační přirážku České dráhy a to v hodnotě 40 Kč. Přirážky se neúčtují cestujícím s průkazy ZTP a ZTP/P.

Zdroj: LEO Express

Koláž jízdních dokladů, foto: Aleš Petrovský Praha — České dráhy se železnou pravidelností provádějí s prosincovou změnou jízdních řádů úpravy ve svém tarifním portfoliu. Letošní 15. prosinec tak přinese všem cestujícím Českých drah většinou méně příjemné překvapení. Určitě se ale najde i skupina cestujících, která změny ocení. Pravděpodobně nejvýrazněji zasáhne do zaběhnutého ceníku dvouprocentní zdražení standardních vnitrostátních a mezinárodních jízdenek. Tento krok České dráhy zdůvodňují meziroční inflací. Až osmiprocentní zdražení postihne taktéž skupinové víkendové jízdenky a například mládež si za In-kartu s tříletou aplikací IN 25 % připlatí bezmála padesát procent navíc. Dopravce však chce podpořit i pravidelně dojíždějící, a proto například držitelé In-karet s aplikací IN 50 % budou mít nově slevu na traťové jízdenky padesát procent namísto dosavadních pětadvaceti a cestující využívající žákovské jízdné budou moci dosáhnout v případě vlastnictví In-karty IN 25 % na další slevu. Nově bude mít cestující ČD také možnost zakoupit si aplikaci IN 100 % ve variantě pro druhou třídu (tedy jakousi obdobu železničářské „režijky“).

Oredo Pardubice/Hradec Králové — Psal se rok 2011 a Pardubický kraj se 11. prosince toho roku připojil k integrovanému dopravnímu systému IREDO. Začaly platit zcela nové jízdní řády, společná tarifní politika se sousedním Královéhradeckým krajem, vše v režii kraji napůl vlastněné firmy OREDO. Její technologové navrhli zastavit provoz na několika regionálních železničních tratích, naopak se posílily páteřní tratě a také autobusové linky, a to i o víkendech, kdy v mnohých jiných krajích nejede do sídel zcela odkázaných na autobusovou dopravu doslova ani kolo. Ano, samozřejmě ani organizátorům dopravy v Pardubickém kraji se nevyhnuly problémy: kromě různých administrativních a finančních pochybení se jednalo zejména o podle některých nedostatečně připravené autobusové jízdní řády. I přesto šlo ale o ambiciózní projekt, který bylo možno směle označit za jeden z nejlepších integrovaných dopravních systémů v Čechách – už jen proto, že jako jediný zahrnuje dva kraje a je zde aplikován tzv. zónově-relační tarif, který cestujícím přináší mnohé výhody, stejně jako zavedení integrálního taktového grafikonu. Systém IREDO však nyní zažívá velké otřesy, které mohou dopadnout hlavně na cestující.

Torikai Depot, Tókaidó, foto: Rsa Ósaka — Japonci začínají poznávat to, co my v Evropě známe už nějaký pátek – „souboj“ o klienty mezi různými dopravci. Od roku 1964 dominuje na větší vzdálenosti po Japonsku suverénně železnice. Na samotném počátku bylo jen 553 kilometrů, první dálková linka spojovala Tokio s Ósakou. Dnes se síť vysokorychlostní železnice rozrostla na 2620 km a o její spolehlivosti a přesnosti se již popsalo nemálo stran. Tři nízkonákladové letecké společnosti – Peach Aviation, Jetstar Japan a AirAsia Japan – začaly nabízet ceny vnitrostátních letenek výrazně levněji, než tak dosud činí železniční společnosti. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat – obsazenost letadel výrazně vzrostla, železnice začaly nabízet na jízdenky zakoupené v předprodeji výrazné slevy.

Kontrola jízdenek, foto: CSPSV Praha — Prázdninová sleva na povinné rezervace do spojů SC Pendolino nebude od září pokračovat. V červenci a srpnu nabízel eshop většinu místenek do 2. třídy zadarmo, na pokladnách byly k dostání za 35 či 70 korun. České dráhy se k původnímu konceptu cen ale nevrací. Nový ceník bude více dynamický, poprvé zohlední také konkrétní obsazenost jednotlivých spojů a nebude brát ohled na vlastnictví věrnostního produktu In-karta. Nově tak bude nejnižší cena SC místenky mezi Prahou a Ostravou v 2. třídě 35 korun, na vybraných trasách dokonce zdarma, ale nákup na poslední chvíli může znamenat až dvousetkorunový příplatek k jízdence.

Jadran, Odb.Lučební, foto: Duhy Praha/Bratislava/Vídeň/Berlín — Blížící se letní prázdniny jsou i letos impulzem pro cestování a dovolenou, které železniční společnosti pravidelně podporují různými tarifními nabídkami, ze kterých jsou jednoznačně nejvýhodnější síťové jízdenky. I letos majoritní dopravci České dráhy, ÖBB, Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) a DB nabízejí tyto jízdenky za velmi výhodné ceny. Ocení je zejména mladí cestující, kterým jsou většinou určeny.

IC 1353 Leo Express Švýcarská kvalita projíždí zastávkou Pardubice-Svítkov dne 14.11.2012, foto: Matouš Danielka Praha — Konkurenční boj dopravců mezi Prahou a Ostravou nabírá na obrátkách. V těchto dnech navíc do dění poprvé zasáhl soud – Městský soud v Praze vydal předběžné opatření na základě podnětu Českých drah, které si stěžují na nekalé jednání LEO Expressu. Ten poskytuje svým cestujícím slevu z jízdného po předložení zákaznické In–karty ČD. Na první úspěch chtějí České dráhy do konce července navázat řádnou žalobou, na jejímž základě soud vydá definitivní verdikt. Žalobu by mohla odvrátit dohoda obou stran a náhrada škody. Podobný postup může být teoreticky uplatněn i v případě dopravce RegioJet, který svojí podobnou akci ale brání tím, že slevy poskytuje na základě slevy Rail+ a vazba na aplikaci na In-kartě nikdy v tarifu uvedena nebyla. Tvrzení tiskového mluvčího, uvedené nejen v oficiální tiskové zprávě, že akce platí pro všechny držitele „platné In-karty s jakoukoli zákaznickou aplikací“, označil dopravce na sociální síti za nechtěný omyl.

Stadler RS 1, foto: paolo3Liberec — Cestování regionálními vlaky či autobusy v Libereckém kraji od počátku července zdraží. Ceny jednotlivých jízdenek integrovaného dopravního systému zdraží v průměru o pět procent a na rozdíl od minulých úprav cen, které se týkaly pouze papírových jízdenek, letošní zvýšení jízdného dopadne i na držitele krajské čipové karty Opuscard. Zdraží také paušální seniorské jízdné, které doposud stálo 100 korun ročně na všechny spoje, a v neposlední řadě také předplatní jízdenky na tramvajové lince z Liberce do Jablonce nad Nisou. Důvody zdražení jsou stejné, jako v jiných krajích — zvýšení nákladů na provoz a požadavky na více peněz od jednotlivých dopravců. Připomeňme, že k poslednímu zvyšování cen docházelo v rámci integrovaného dopravního systému IDOL na přelomu let 2011 a 2012, pro držitele čipových karet je jízdné na stejné úrovni již od roku 2009.

4024, Steyrling [3] - Hinterstoder [13], foto: Tomáš Kubovec Beroun — Ministerstvo dopravy plánuje zrušit pro studenty dotované jízdné – tato zpráva poněkud rozčeřila stojaté vody v oblasti drážní cenové politiky. Nad zdůvodněním – nutností šetřit 200 milionů korun ročně – se mnozí jen pousmáli. Šetření na ministerstvu dopravy přece není nic nového. Nový ministr dopravy Bárta již po volbách sliboval úspory na všech dopravních stavbách. Vydržel devět měsíců. Mezi tím se nám rozvlnil železniční koridor, ale i dálnice u Ostravy, na některých úsecích ujel svah. Jsou problémy s mosty na Pražském okruhu, který navíc cenově nabobtnal o více než 90 %, takže dotace z EU se rozplynuly v nenávratnu. Jasně, šetřit na dopravě se musí, když finance nedají. Nemají. Vždyť jen třeba zakázka na "státní pokladnu" je ve zpoždění přes tři roky a z původních 2,4 miliardy Kč zatím narostla na 4,8 miliardy korun. Jiné by asi napadlo, že se dá šetřit třeba na mzdových prostředcích úředníků ministerstev, když třeba náměstci mají větší příjem, než ministři. (Když tedy pracují tak dobře, neměli by být spíše ministry?) Ušetřit 200 milionů korun je přeci jednoduché – ministru vnitra na to stačí jeden podpis. Jiné zase může napadnout, jestli studentů není moc, vždyť těch soukromých škol přece za 20 let přibylo hodně. A studují vůbec to, co je potřeba? Není to jen studium pro studium, když teď už mají problém najít uplatnění i absolventi některých technických oborů? O ničem takovém ale psát nechceme. Připravili jsme malé srovnání, jak jsou na tom studenti v některých jiných zemích Evropy.

Čekání na vlak, foto: ŽelPage Praha – Závěrem měsíce února pronikla do některých médií zpráva o tom, že stát chce zrušit dotace na jízdné pro studenty. Některá média to podala tak dramaticky, že se z toho dal udělat závěr, že studenti budou muset jezdit za plné jízdné, protože se jejich jízdné už nebude dotovat. A když se nebude dotovat, tak proč by je někdo nabízel na úkor svého zisku… Některé studenty možná polila hrůza, protože dojíždět za studiem, zajistit si bydlení a vše co se studiem souvisí, není dnes už nic levného. Navíc když některé školy chtějí po svých studentech i nezákonné poplatky. Nic není ale tak horké, jaké se uvaří. Zkusíme trošku vysvětlit kroky Ministerstva dopravy a nabídneme vám i malý přehled slev, které mohou studenti dnes uplatnit.

Motorová jednotka řady 814, foto: Raven Praha — České dráhy od března rozšiřují seznam regionálních tratí, kde bude cestujícím automaticky přiznána 25% sleva na jízdném. Cílem je navýšit zájem o cestování vlakem i po těchto tratích, kde je většinou železniční doprava znevýhodněna cestovní dobou nebo silnou konkurencí. Jedná se o celkem 44 tratí po celé České republice, na nichž nejsou vlaky optimálně využívány a v budoucnosti proto může hrozit – vzhledem ke škrtům v krajských rozpočtech – jejich částečný nebo úplný zánik. Na osmnácti tratích, kde akční jízdné v letech 2011 a 2012 platilo, se díky tomu podařilo docílit nárůstu obsazenosti a tržeb.

Bistrovůz ARmpee832, info. systém UniControls, foto: Josef Petrák Praha — Boj o zákazníky na české železnici pokračuje. Změnu ceníku připravily pro své zákazníky jak České dráhy, tak i RegioJet. Třetí dopravce, LEO Express, prozatím zůstává opodál a vynakládá veškeré síly na odstranění všech nedostatků, mezi které dle dosavadních poznatků patří často nefunkční internet, problémový audiovizuální systém či nedostatečné zásobení. Pro zákazníky Českých drah jsou připraveny nové akční jízdenky, s nimiž bude možné levněji cestovat kromě dosavadních relací také do Mostu, Litvínova, Chomutova, Českých Budějovic i Kroměříže. RegioJet sáhl po razantním zlevnění svých jízdenek v tzv. „modrých kupé“ – kupé 2. třídy původně rakouských vozů řad ABmz a Bmz. Kromě avizovaného snížení cen však došlo i ke zdražování, a to u spojů jedoucích ve špičkové časy.

1014.013-5 ÖBB v Břeclavi Praha/Brno - České dráhy tradičně zvolily změnu jízdních řádů, 9. prosince 2012, jako vhodný termín pro úpravy ceníků jednotlivých nabídek. Při této úpravě reagovaly nejen na konkurenci nových dopravců i dálkových autobusů provozovaných na stejných trasách, ale také růst sazeb daně z přidané hodnoty na 15 % a 21 % nebo vývoj obsazenosti svých vlaků. Ve veletoči přejmenovaných produktů pak zapadly i zajímavé novinky, které mohou některé služby u drah zatraktivnit. A hlavně je na místě si říct, že dráhy po hbité reakci na vstup RegioJetu sice drží pozici nejlevnějšího dopravce na trati Praha - Ostrava, ale na fakt, že oba konkurenti nyní jezdí za poměrně vyšší ceny, už zdražením nereagovaly.

« Novější zprávy | 1 2 3 4 5 ... 33 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 06:04
zapadá v 20:00