..: Aktuality a články - Reportáže - ČR Praha :..

Esko - logoPraha - S počátkem platnosti nového GVD došlo v Praze a okolí k označení některých příměstských linek systémem Esko. Nehledě na to, zda písmeno S bylo či nebylo vhodné, pojďme se podívat na to, jakými vozidly se pod hlavičkou Eska svezeme. Protože také v zahraničí jsou S-Bahny a podobné železniční linky různorodé. Někde jde o systém zcela oddělený od ostatní železniční sítě a napájený z postranní kolejnice, někde jezdí dlouhé patrové soupravy každých 10 minut, jinde samotné desiro pod trolejí jednou za hodinu, a někde jde o typicky regionální spoje. Na všech tratích v pražském Esku jsou dopravcem ČD, a.s. Bohužel ohledně vozidel není moc z čeho vybírat.

Ilustrační obrázekPraha-Radotín - 8. prosinec, 23 hodin a 43 minut. Nočním Radotínem se ozve krátký ostrý zvuk píšťalky. Těsně nato se rozsvítí malé zelené světlo na noční výpravce, kterou pevně v rukou drží výpravčí, jenž mávavým pohybem ruky vypravuje vlak. Jednotka řady 451 pomalu zavírá své posprejované dveře a celá souprava posledního osobního vlaku z Prahy do Berouna se rozjíždí do tmy k obci Černošice, směrem na jihozápad od metropole...

Masarykovo nádraží - 2.etapa Praha - Druhá polovina letošního roku byla pro Masarykovo nádraží velmi významná. Masarykovo nádraží se dočkalo dlouho očekáváné nutné rekonstrukce výhybek mezi Dvoranou a Hrabovkou, mezi Dvoranou a St.4, dále bylo nahrazeno elektromechanické zabezpečovacího zařízení novým elektronickým typu JOP.

Rekonstrukci předcházela výstavba kabelovodu loni o prázdninách a výstavba budovy nového ústředního stavědla. Během 0. etapy, která probíhala v první polovině letošního roku, byly vyměněny mosty nad Trocnovskou ulicí, proběhla rekonstrukce svršku na Hrabovce, při níž byly mimojiné zrušeny výhybky, které dříve umožňovaly jízdu z Hrabovky na hlavní nádraží. V následujících řádcích popíši jednotlivé etapy.

Ilustrační obrázekPraha - Velký poprask v neděli způsobil na palubě jednotky 680.006 Českých drah fotbalista Jan Koller, který využil jeho služeb k cestě do Olomouce. Vedle svezení stihl i razítkovat lístky, rozdávat autogramy a především šokovat většinu cestujících, kteří nejlepšího střelce v historii české reprezentace ve vlaku opravdu nečekali. Podle ČD se ve vztahu k cestujícím jednalo o zatím nejvstřícnější celebritu na palubě pendolina.

Ilustrační obrázekPraha - kousek od Vltavy pod starobylým Vyšehradem se choulí i stejnojmenná výhybna. Bývalá stanice Praha-Vyšehrad dnes již jen vzpomíná na doby své slávy, přesto tu stále je a pozornému cestujícímu na trati mezi Smíchovem a Hlavním nádražím dokáže připomenout doby dávno minulé.

Imperator Train v Praze dne 14.6.2007Praha - Včera v dopoledních hodinách se uskutečnila tisková konference přímo na palubě vlaku Majestic Imperator, který opět přijel do Prahy. ŽelPage získala exkluzivní pozvání. Dnes v 9 hod. se vlak vydá s cestující veřejností na palubě na cestu z Prahy do polského Krakova. Do konce června bude na českém území vlak ještě několikrát.

14.11.2006 - 9:19 - Čtyřkolák ve Zlonicích nanečisto

Železniční muzeum ZloniceZlonice - tak zní titulek aktuality na webu Železničního muzea ve Zlonicích. Do Zlonic přijel za účelem kulatých oslav zvláštní parní rychlík z Prahy hlavního nádraží v čele s lokomotivou 434.2186 sestavený z pěti "rybáků" a jednoho "tanečního" služebního vozu. Pro hosty byl na nástupišti a v čekárně uspořádaný raut, který byl doplněn ohňostrojem odpáleným za soupravou nákladního vlaku ŽMZ. Po dozbrojení parní lokomotivy ve výtopně ŽMZ se vydal zvláštní vlak zpět do Prahy.
A proč na nečisto? Příště "čtyřkolák" pojede do Zlonic právě v září 2007, kdy se konají oslavy 10 let existence muzea. Připravovaný program je již na webu ŽMZ.

Praha - V sobotu proběhla na pražském hlavním nádraží avizovaná "autogramiáda" Kalendáře ŽP 2007, kde jste se mohli setkat s lidmi z týmu ŽelPage. Setkání se odehrávalo v kulturním sále společně s burzou KŽC. Výměnná setkání připravuje tým Richarda Vyhlídky, který mj. působí i v občanském sdružení ŽelPage jako pokladník.

Dnes dopoledne jsme se rozloučili na pražském hlavním nádraží s ing. Jaroslavem Kocourkem.
Rozloučení se uskutečnilo na prvním nástupišti. Na deváté koleji stál smutečně vyzdobený Albatros 498.022, lokomotivu jíž Jaroslav Kocourek miloval. Nechyběla při jeho padesátinách na dejvickém nádraží, přijela jej doprovodit i na cestě z níž není návratu.
Se zesnulým se jménem Českých drah a.s. rozloučil předseda představenstva a generální ředitel Českých drah ing. Josef Bazala, za přátele a lokomotivy tak učinil ing. Jiří Sedláček ze ŽOS České Velenice.
Po oficiálním aktu se uskutečnilo rozloučení v rodinném kruhu. V 11.55 se Jaroslav Kocourek vydal na svoji poslední cestu. Souběžně s vozidlem převážejícím ostatky zesnulého odjížděl za stálého smutného pískání i modrý Albatros. I když jeho světla zmizela v ohybu „smíchovského" tunelu a nebylo slyšet ani parní píšťalu, stáli jsme na prvním nástupišti … jako bychom čekali,že se odněkud vynoří usměvavá dobrácká tvář Jardy Kocourka. Místo toho vyjel v tunelu modrý peršing vracející přítomné do smutné reality.
Rozloučení hodné státníka…

Jana Havranová a SC PendolinoOstrava - Děti různých věkových kategorií ze 3 ostravských dětských domovů přijely dnes v 7:31 hod. na holešovické nádraží spojem SC Pendolino 500 při příležitosti Mezinárodního dne dětí. Z Prahy do Ostravy cestují děti spojem SC Pendolino 511. České dráhy nabídly obě cesty zdarma. Pro děti byl rezervován celý vůz č. 7 a během cesty se o děti kromě vychovatelů starala „žena z plakátu“ Jana Havranová, která děti postupně doprovodila na stanoviště strojvedoucího. Kromě ČD se na akci podílí i společnost JLV, která dětem poskytla během jízdy zdarma drobné občerstvení.

České dráhy připravují na období letních prázdnin nabídku pro rodiny s dětmi ve spojích SC Pendolino. Nabídka bude zacílena zejména na víkendové cesty z Ostravy do Prahy či z Prahy do Olomouce. Cena této nabídky nebyla zatím stanovena a bude samozřejmě nižší než standardní jízdné SC Pendolino. ČD si od slevy slibují rozšíření skladby cestujících o novou cílovou skupinu – rodiny s dětmi cestující na víkendové výlety.

zdroj: Tisková zpráva ČD, Foto: Fotogalerie ČD

PendolinoPraha - Téměř celou sobotu (22.4.2006) probíhalo v žst. Praha hlavní nádraží natáčení další části nové bondovky – Casino Royale. Hlavním aktérem byla tentokrát – vedle známých herců – také souprava pendolino Českých drah. Pendolino a pražské hlavní nádraží tak díky nové bondovce obrazně řečeno objede doslova celý svět.
Bylo to symbolické nakročení do druhé desítky „objezdů zeměkoule vlaky SC Pendolino Českých drah". Ty totiž od zahájení provozu 11.prosince 2005 (dle ČD od 11.12.2006) doposud najely mezi Prahou a Ostravou více než desetinásobek délky obvodu zemského rovníku - celkem více než 430 tisíc kilometrů. Každá souprava přitom na této trase najede denně přibližně 1.430 kilometrů a 2x zrealizuje obrat na trase Praha – Ostrava a zpět. Jedná se o nejintenzivnější nasazení vlakových souprav v České republice.
Dosud vlaky SC Pendolino cestovalo více než 160 tisíc cestujících a z hlediska podílu na přepravě se jedná o nejpopulárnější způsob cestování mezi Ostravou a Prahou vůbec.
Hollywoodské studio Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) si vybralo vlak SC Pendolino pro ztvárnění scén spojených s cestou jedné z řady atraktivních partnerek Jamese Bonda do italského Terstu. Pražské hlavní nádraží se tak na jeden den pro účely natáčení přesunulo do atmosféry Itálie. Změněny byly také například informační cedule na 2. nástupišti, které dostaly italské nápisy; na informačních cedulích se objevil nápis TRIESTE (Terst). Natáčení probíhalo za plného provozu nádraží.

Zdroj: Tisková zpráva ČD

balmČeské Velenice - Občanské sdružení Posázavský pacifik v pátek u příležitosti převzetí nově lakovaného přípojného vozu Bix s barovou úpravou uspořádalo veřejnou jízdu z Prahy do Českých Velenic a zpět spojenou s exkurzí do areálu společnosti ŽOS České Velenice.

Asi 60 zájemců zcela zaplnilo motorový vůz M 262.045 a využilo tak příležitosti ke svezení se po zajímavých tratí a pořízení několika záběrů během připravených fotozastávek v krásném podzimním dni.

obrazekPraha - Včera - 29.3.2004 přijely z Břeclavi do Prahy na konci vlaku R 374 Pannonia tři vozy ze soupravy Majestic Imperator. Do Břeclavi přijely 28.3. v soupravě R 202 Chopin z Vídně. Kolem čtvrté odpoledne byly vozy přistaveny na 13.kolej žst. Praha hl.n., kde proběhla tisková konference společnosti Czechtourism. Tato společnost připravila týdenní propagační cestu tzv. Spanilou jízdu historickým vlakem po Rakousku. Od pondělí 29. března do pátku 2. dubna se v salonních vozech vlaku Majestic Imperator uskuteční 6 prezentací a workshopů České republiky a našich podnikatelů v Rakousku.

Praha - Jako lidé kolem serveru ArtLoko, i tým ŽelPage se rozhodl minulý víkend otestovat novou síťovou jízdenku nabízenou Českými drahami pod názvem SONE+ a procestovat tak téměř 400 kilometrů za 12 hodin cestování za 130 Kč. Je tomu už více než měsíc, kdy mne a kolegu Martina Hanzala posedla šílená myšlenka udělat maratón po tratích ČD v motorovém voze řady 810.

Prvotní trasa byla naplánována z Prahy Smíchova přes Rudnou u Prahy do Berouna po trati 173, dále pak po trati 174 na Rakovník, po trati 161 z Rakovníka přes Blatno u Jesenice do Bečova nad Teplou, odsud potom po trati 149 do Mariánských lázní a potom zpět nějakým rychlíkem přes Plzeň domů. Nutno ovšem podotknout, že tento návrh byl ve srovnání se surovou skutečností čajíčkem pro mimina, nebo výletem pro důchodce.

Ostrava/Praha - V sobotu 8.11.2003 se konalo fotbalové klání Sparta Praha - Baník Ostrava. Pro fanoušky ostravského klubu byl vypraven mimořádný rychlík v trase Ostrava hl.n. - Praha Libeň - Praha Dejvice, odkud měli fanoušci pokračovat na spartanský stadion autobusy. Jízdu vlaku z Ostravy do Prahy Libně obstarala lokomotiva 163 260 DKV Ostrava, v úseku Praha Libeň - Praha Dejvice jely motorové lokomotivy 751 017 (vlaková) a 749 146 (postrk), obě DKV Praha. Vše ale bylo trochu jinak.

« Novšie správy | 1 2 3 4 | Staršie správy »    
ŽelPage - elektronický magazín o dráhach
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Verejné použitie obsahu bez výslovného súhlasu autora nie je dovolené.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Prihlásenieopen/close
 
 
  
 
Zabudnuté heslo   
Zaregistrovať sa   
:. Ponuka eShopuopen/close
:. Poloha vlakov CZopen/close
Poloha vlakov CZ
 
:. Vyhľadávanieopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pre fotografovopen/close
Informácie o podmíenkach
na fotenie v ČR

Slnko
vychádza v 05:05
zapadá v 21:09
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...