..: Aktuality a články :..

30.4.2011 - 19:00 - Sedm revitalizovaných vozů pro Vysočinu je již v provozu

Osobní vlak se zrakostruovaným vozem Bdmteeo, foto: Vojtěch Beran Jihlava — Cestující na Vysočině se mohou v současné době setkat s nově modernizovanými vozy s označením Bdmteeo294. Vozy vyrobené německou vagonkou VEB Wagonbau Görlitz v roce 1976 prošly nemalou změnou. Poté, co opustily dílny ŽOS České Velenice, byly opatřeny novým korporátním nátěrem dopravce. Modernizován byl i interiér – sedačky dostaly nové potahy, došlo k přetěsnění oken a ve spodní části vozu vznikl prostor pro jízdní kola. Samozřejmostí je modernizace toalet. V neposlední řadě cestující ocení i ovládání dveří tlačítkem. Cena rekonstrukce jednoho vozu vyjde na čtyři miliony korun. Tyto vozy jsou pro svou velkou kapacitu a velikost nástupního prostoru řazeny spolu s vozy BDs na osobních vlacích, jenž jezdí po hlavních tratích kraje. První takto rekonstruovaný vůz byl uveden do provozu 7. prosince 2010. V provozu je zatím nasazeno sedm kusů, během června by měly být dodány další dva.

Zdroj: České dráhy

Nová budova zastávky v Čeladné, foto: SŽDCČeladná — Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se nevěnuje jen rekonstrukcím koridorových stanic, jako je například Přerov. Důkazem je tomu i nová budova zastávky v Čeladné, která funguje zároveň jako automatické hradlo. O plánované výstavbě jsme již psali před dvěma lety, 2. dubna 2011 pak byla nová budova slavnostně otevřena. Zastávka, jejíž realizace přišla na jedenáct a půl miliónu korun, poslouží na trati 323 z Ostravy do Valašského Meziříčí. Cestující se dočkali nové čekárny včetně výdejny jízdenek, vybavenou s bezbariérovým WC, které nahradilo původní suché WC nacházející se mimo budovu. Nechybí ani přístřešek pro úschovu jízdních kol.

ČD Bike Jihlava — Po nabídce přepravy jízdních kol po Praze zdarma a otevření nových půjčoven kol na Moravě, mají České dráhy pro všechny cyklisty další dobrou zprávu. Na Vysočině, která je pro cykloturistiku velmi atraktivní, otevřely ČD 28. března další cyklopůjčovnu — ve Světlé nad Sázavou. Kola si ale můžete půjčit také v Novém Městě na Moravě a v Telči, po předchozí domluvě si také můžete nechat kolo bezplatně dopravit do jiných stanic na Vysočině. Půjčená kola pak můžete po kraji přepravovat bezplatně vlakem a kolo vrátit v jiné z vybraných stanic než v které vám bylo zapůjčeno. ČD nabízejí i další výhody v ceníku výpůjčného, vlastníte–li platnou jízdenku, nebo In–kartu. Pro půjčení kola musíte předložit dva osobní doklady a zaplatit zálohu, ta činí 1.000 korun za jedno kolo, za dvě až pět kol pak 2.000 korun. Kola si můžete rezervovat 30 dnů před půjčením telefonicky, e–mailem či elektronicky na stránkách půjčoven. Půjčovny na Vysočině jsou otevřeny od 1. dubna po celý rok.

Radioblok, foto: AŽD Praha Volary — AŽD Praha, která má s automatizací a zabezpečováním železničních tratí zkušenosti nejen na tratích spravovaných SŽDC, ale i v zahraničí, uvedla nový systém zabezpečení železničních tratí nazvaný Radioblok RBA-10. Poprvé byl představen již na veletrhu MSV 2009 v Brně, kde získal výroční cenu ACRI. Nový zabezpečovací systém, který je v současné době v tzv. tréninkovém režimu, by měl eliminovat chybu lidského faktoru především na tratích se zjednodušenou dopravou podle předpisu D3, řízené dispečerem. Na trati z Číčenic do Volar se stala tragická nehoda již v roce 2004, při níž zemřeli dva lidé a 33 cestujících bylo zraněno. V roce 2007, po železniční nehodě, která měla na svědomí 13 zraněných, Drážní inspekce navrhovala zřídit zabezpečovací zařízení, které by zabránilo dalším srážkám vlaků. Druhý únorový den toho to roku přinesl z trati další smutnou zprávu — při srážce dvou vlaků vyhasl jeden lidský život a dalších 20 cestujících bylo zraněno. Podle výrobce by Radioblok mohl těmto nehodám zabránit.

logo muzea SZT Hradec Králové Hradec Králové — Muzeum, do kterého bych Vás rád pozval, má zajímavou historii a v Evropě je opravdovým unikátem. V deseti výstavních sálech se tu nachází expozice vypovídající o vývoji zabezpečovací a sdělovací techniky na českých železnicích. Expozice byla původně zřízená a otevřená 2. listopadu 1988 ve Vidnavě, kde pak oslavila i 10. výročí zahájení činnosti. Po přestěhování do Hradce Králové byla opět slavnostně otevřena 22. června 2001. Nyní se brány expozice, po jejím dočasném uzavření, otevírají znovu. Víte již, o jakém muzeu je řeč? Rád bych Vás pozval do Muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky. Kdy že se opět můžete podívat na tuto unikátní sbírku z oblasti bezpečnosti provozu na železnici? Expozice se opět otevřela po zimní přestávce 1. dubna, a já mám pro vás malou ochutnávku z prohlídky.

Hodiny SBBPraha - Jako každý poslední březnový víkend nás v noci ze soboty 26. března na neděli 27. března čeká nemalá změna - začíná opět platit středoevropský letní čas. V důsledku posunutí času, kdy po druhé hodině ranní následuje posun o šedesát minut dopředu na třetí hodinu, budou vlaky jedoucí v tuto dobu opožděny. České dráhy se ale budou snažit zkrátit čekací dobu ve stanicích, ve kterých je to možné, aby byla zpoždění minimalizována. Cestující by tedy měli počítat s tím, že šedesátiminutové zpoždění se může snížit. Vlaky s pravidelným odjezdem již v letním čase změna nezasáhne, na vlaky zpožděné díky posunu času nebudou ostatní spoje zpravidla čekat, aby se zpoždění nepřenášelo i na ně, změněny též budou přechody některých přímých vozů. Aktuální polohu si cestující mohou ověřit na webu ČD, nebo využít linky Kontaktního centra ČD na 840 112 113.

12.2.2011 - 18:00 - Na Špičák o jarních prázdninách výhodně vlakem

Špičák, foto: JonyPlzeň - České dráhy vycházejí vstříc školákům a všem lyžařům z Plzeňského kraje. O jarních prázdninách od pondělí 14. do pátku 18. února posílí vlaky, ve kterých se čeká největší nápor cestujících; z Plzně ve vybraných vlacích dojedou až na Špičák bez přestupu. Sp 1960 odjíždí z plzeňského hlavního nádraží v 7.02 a na Špičák dorazí v 9.00. Pokud se cestující prokážou platným jízdním dokladem, bude jim, v rámci partnerského programu ČD a vybraných skiareálů - ČD Ski, poskytnuta sleva 10 % na celodenní permanentku v lyžařském centru SportService Špičák, a to až do 27. března. Vleky se nachází přibližně 250 metrů od zastávky Špičák, kam České dráhy zdarma dopraví lyže, snowboardy a boby. Ze Špičáku se pak mohou lyžaři vydat zpět R 829, který odjíždí v 17.03 a do Plzně dorazí v 18.56.

Zdroj: České dráhy

Přestavba stanice Borovany, foto: Michal ŠimekČeské Budějovice — České dráhy se snaží modernizací vozů, zvýšením standardu ve vlacích IC/EC či objednávkou motorových vozů Regio–Shuttle RS1 pro regionální dopravu konečně zatraktivnit cestování po železnici a zvýšit jeho kulturu. Zároveň se ale pomalu připravují na prodej nepotřebných nádražních budov, které jsou díky uzavřeným pokladnám a mnohdy i čekárnám ze strany ČD nevyužívané a tak chátrají. Budovy by byly podle plánů nabízeny za jejich odhadní cenu a o koupi by údajně měli mít největší zájem jejich současní obyvatelé, kteří jsou v těchto budovách nájemníky. Ti by ale chtěli po drahách zvýhodněnou cenu; dopravce se tomu však brání a nemá v úmyslu nikoho zvýhodňovat. Jednou z možností je také prodej budov obcím, které připouštějí, že současný stav budov není dobrou vizitkou obce ani pěknou „vstupní branou“. Na nákup však nemají finanční prostředky, v krizové situaci by se jich prý však ujaly za nulovou cenu.

830.206 JHMD jako MOs 39658 na Švestkové dráze, foto: karlosltJemnice — V sobotu 22. ledna vypravily Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) z Jindřichova Hradce zvláštní osobní vlak. Veden byl motorovým vozem M 262.0206. Cílem cesty byla trať 243 Moravské Budějovice – Jemnice, kde byl 31. prosince 2010 zastaven veškerý provoz vlaků osobní dopravy. Nikdo si netroufal odhadnout, zda bude někdy provoz opět obnoven. Pokud se právě na Silvestra konal symbolický pohřeb trati, který ziniciovali obyvatelé Jemnice, 22. leden tohoto roku lze považovat za počátek jejího znovuzrození. JHMD působí ve svém oboru od 10. ledna 1995 a v záchraně opuštěných tratí nejsou žádným nováčkem. V roce 1993 byl totiž pozastaven provoz na jindřichohradeckých úzkokolejkách, avšak již o dva roky později je brázdily parní vlaky právě JHMD. 25. ledna 1997 hrozilo zrušení trati, a to i navzdory petici, pod kterou přidalo svůj podpis 40 tisíc lidí. 4. června 1997 podepsaly JHMD s Českými drahami nájemní smlouvu a už deset dní poté opět přijel do Nové Bystřice osobní vlak. Pravidelná doprava byla obnovena 20. července 1997.

19.1.2011 - 21:00 - V Pendolinech zavedeno nové bonusové občerstvení

Steward s minibarem, SC 513 Pendolino Sprinter, foto: Josef Petrák Praha — V prosinci minulého roku se cestující spojů SC Pendolino dočkali změny kultury stravování i jídelního lístku. Od ledna letošního roku dodává do Pendolin bonusové občerstvení společnost BAPA s.r.o., jež vyhrála soutěž na tuto dodávku. Společnost nabídla nižší cenu než předchozí dodavatel, avšak za vyšší objem dodávaných služeb. České dráhy tak v tomto směru ušetří 2,6 milionu korun ročně, a to i přes to, že by se kvalita občerstvení měla ještě zlepšit. Gastronomický servis bude i nadále zajišťovat společnost JLV, největší český poskytovatel služeb na cestách, který mimo jídelních vozů či bistrovozů provozuje i lehátkové a lůžkové vozy. V Pendolinech si cestující s jízdenkou pro 1. třídu mohou nyní nově vybrat z bonusové nabídky baget, sendvičů, salátů, dezertů a dokonce i jídel pro diabetiky. Výběr se bude každý týden měnit. Standardem 1. třídy zůstává i nadále káva, čaj, kakao, nealkoholické nápoje a nabídka denního tisku v ceně přepravy.

Zdroj: České dráhy, JLV, ŽelPage

Děti na výlet do Prahy, foto: Martina Slavíková Praha — Tarifní nabídka Českých drah, výstižně nazvaná Děti na výlet, pokračuje po velkém loňském zájmu škol i letos. Za pouhých osmdesát korun mohou školáci z celé České republiky využít vlakových spojů dopravce a v rámci školních výletů se podívat do známých a zajímavých míst naší země – Prahy, Brna, Olomouce a letos nově i do Českého Krumlova. Minulý rok nabídku školních výletů využilo asi padesát tisíc školáků a tak České dráhy přišly s novinkou – cestou do Německa. Z Prahy do Drážďan se tak žáci dostanou s výraznou slevou, kdy oproti standardnímu jízdnému ušetří až 650 korun.

SŽDC, registrované logo, foto: SŽDC Praha — KAPO, tak se jmenuje informační systém pro kalkulaci poplatků za užití dopravní cesty, který si Správa železniční dopravní cesty objednala od dodavatele OLTIS Group. KAPO nahradí dosud využívaný zastaralý systém TP412, s nimž byl spojen manuální sběr vlakových hlášenek. Nové řešení by ale rovněž mělo eliminovat chyby, které v případě SŽDC znamenají pokles příjmů nebo reklamace od dopravců. Cílem nového informačního systému tak bude zvýšit kvalitu a přesnost výběru poplatků, redukce ruční práce a výpočet obsáhlé statistiky, včetně vlakových kilometrů a hrubých tunových kilometrů. Obsahuje také vzorce pro kalkulaci poplatků, které počítají s výměrem Ministerstva financí, stanovující maximální ceny za použití železniční dopravní cesty, Prohlášením o dráze, stejně jako Přepravním a tarifním věstníkem.

titul_přejezd, foto: Chary Praha — Černé statistiky za rok 2010, které 5. ledna vydala Drážní inspekce ČR, jsou neúprosné — na železnici přibývá nehod i zraněných způsobených řidiči motorových vozidel. První evidovanou nehodu v této smutné statistice byla srážka automobilu s vlakem v Halenkově, která se stala necelých šest hodin poté, co se začal psát rok 2010. Podobně vypadal i poslední zápis do statistiky z 28. prosince 2010, kdy u zastávky Stráž nad Nisou opět došlo ke srážce automobilu na přejezdu i přes to, že výstražné zařízení bylo funkční. Více či méně podobný scénář měly další nehody v minulém roce, stejně jako i první nehoda tohoto roku. Minulý rok však došlo k nárůstu smrtelných nehod o 12 % a počet 38 mrtvých na přejezdech z roku 2009 byl v roce 2010 vyrovnán již v září.

372.010-9 ČD Cargo, foto: ČD Cargo Praha/Varšava  — Na začátku prosince oslavilo své třetí narozeniny, teď se rozhoduje o jeho budoucnosti. Budou-li aktuální plány převedeny do reality, čeká ČD Cargo již brzy naprosto zásadní transformace v podobě spojení s jeho polským protějškem PKP Cargo. Tuto možnost rozvoje státního nákladního dopravce poprvé nastínil předseda vlády Petr Nečas po jednání s polským premiérem Donaldem Tuskem začátkem listopadu 2010 ve Varšavě. Není přitom bez zajímavosti, že obě společnosti již teď operují na obou stranách česko-polské hranice — PKPC pod svým jménem a ČD-C přes dceřinou firmu Koleje Czeskie – a jsou tedy v současnosti regulérními konkurenty. Obě společnosti také v současnosti vykazují účetní ztrátu, způsobenou zejména ekonomickou recesí uplynulých let, i když ČD Cargo v minulém roce dosáhlo provozního zisku. Jak upřesnil magazín Railway Market – CEE Review, téma česko-polského Carga je po dvou měsících znovu aktuální díky plánované cestě polského ministra dopravy Cezaryho Grabarczka do Prahy, která se uskuteční v průběhu ledna. Ačkoliv je české cargo schopné ozdravit své financování samo a pokračovat v stávajících aktivitách, výsledkem spojení s polským konkurentem by bylo vytvoření podniku schopného konkurovat i evropským dopravním gigantům, operujícím v ČR i u jejích severních sousedů.

3.1.2011 - 13:00 - První nehoda na přejezdu v roce 2011

Nehoda 3.1.2011 - Hříběcí, foto: Drážní inspekce ČR Hříběcí/SvitavyAktualizace 15.12 Nepěkně se obec Hříběcí zapsala do statistik nehod na železničních přejezdech pro rok 2011. Dnes, 3. ledna, se v 7.25 ráno na místním železničním přejezdu křížícím trať 224 Tábor – Horní Cerekev střetl osobní automobil s osobním vlakem. Přestože výstražné zařízení na železničním přejezdu fungovalo, řidič osobního automobilu jej nerespektoval a následně se střetl s vlakem Os 8382 vedeným motorovým vozem 810.634. Lehce zraněn byl řidič motorového vozidla, 5 cestujících v osobním vlaku vyvázlo bez zranění. Škoda na automobilu byla odhadnuta na 200 tisíc korun, na motorovém voze Českých drah pak na 12 tisíc korun. V době vyšetřování byla zavedena náhradní autobusová doprava v úseku Dobrá Voda u Pelhřimova – Horní Cerekev; provoz na trati byl obnoven kolem 10 hodiny dopolední. Přestože se BESIP i Drážní inspekce pokouší o osvětu v oblasti bezpečnosti na železničních přejezdech, např. instruktážním videem v lednu 2010, byl uplynulý rok téměř rekordním v počtu nehod. Jen za prvních 7 dní roku 2010 zemřelo při nehodách na přejezdech 7 lidí. Můžeme jen doufat, že statistiky roku 2011 budou mnohem lepší. Doplněno. V pořadí druhá nehoda na přejezdu se stala ve stejný den na trati 261 Svitavy – Žďárec u Skutče. Vlak Os 15335 se střel s automobilem na přejezdu necelé 2 km od Svitav. V úseku Svitavy – Květná jezdí v současné chvíli náhradní autobusy a probíhá vyšetřování nehody.

Zdroj: Drážní inspekce ČR, České dráhy – Mimořádnosti, iDnes

« Novější zprávy | 1 2 3 4 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 06:02
zapadá v 20:01