..: Aktuality a články - Dopravci - Česká republika (celá) :..

Vagon v nátěru RegioJet, foto: Dennis Hübsch Brno — Společnost RegioJet, patřící do skupiny Student Agency Radima Jančury, má v České republice už šest z devíti lokomotiv Škoda 99E2, odkoupených od italského dopravce Ferrovie Nord Milano (FNM). Stroje jsou aktuálně deponovány v dílnách, kde podstupují úpravy nutné pro opětovné schválení Drážním úřadem pro provoz na síti SŽDC. Současně s technickou přípravou peršingů nyní probíhá i výběr jejich budoucího vizuálního schématu, jež by mělo ladit s 50 vozy, které RegioJetu dodá zatím neoznámený výrobce. V pátek 8. října byla uzavřena soutěž pro veřejnost, v niž mohli zájemci nabídnout své návrhy grafického řešení lokomotiv. O vítězném vzoru pro laky těchto strojů zatím rozhodnuto nebylo. Vyhlášení finálního návrhu a výherce soutěže proběhne sice až 31. října; některé z celkem 30 zaslaných návrhů ale můžeme exkluzivně zhodnotit již nyní.

20.9.2010 - 16:00 - Marketing a PR skupiny Student Agency převzal Aleš Ondrůj

Aleš Ondrůj u premiérového SC Busu, foto: Josef Petrák Brno — Krátce po odchodu z vedoucí pozice Odboru produktů nastupuje bývalý ředitel marketingu Českých drah do konkurenční společnosti Student Agency vlastněné Radimem Jančurou, v niž bude mít na starosti i produkty dceřiného dopravce RegioJet. Kromě vznikajícího projektu InterCity vlaků Praha – Ostrava – Žilina povede i marketingovou a komunikační strategii ostatních železničních projektů, autobusové dopravy, prodeje letenek a dovolených, vzdělávacích a pracovních pobytů. V komunikaci doplní jak ředitele Jančuru, tak oba ředitele Regiojetu — Jana Paroubka a Jiřího Schmidta, kteří k žlutému dopravci přišli také od ČD. Současně s tím se Ondrůj stal ředitelem pražské pobočky SA. V průběhu svého působení u Českých drah se zasloužil zejména o nástup produktů SuperCity Pendolino a SC Bus/DB Expressbus; marketing dopravce ale zaměřoval také na e-shop a jeho početné produkty nebo příměstskou dopravu v rámci systémů Esko.

Zdroj: Student Agency

regio_shuttle_rs1, foto: Tomáš Poslušný Praha — Po uzavření 10letých smluv na provozování regionální dopravy s kraji v prosinci loňského roku začaly České dráhy vypisovat výběrová na regionální vozidla pro některé ze smluvně provozovaných relací. Financovány jsou také pomocí regionálních operačních programů (ROP). Pro Vysočinu a Liberecký kraj ČD již objednaly 33 motorových vozů Stadler RS1 Regio–Shuttle. Pro volné použití vyrobí PARS Nova Šumperk dalších 62 rekonstrukcí motorového vozu Regionova. V zatím neuzavřených soutěžích poptávají 4 dvousystémové elektrické jednotky pro Jihočeský kraj, 4 motorové a 5 elektrických jednotek pro Pardubický a Královehradecký kraj nebo 8 dvoupatrových elektrických jednotek pro Moravskoslezský, Středočeský kraj a Prahu, které by nasadily na linku S9 mezi Prahou a Benešovem u Prahy, stejně jako mezi Ostravou a Mosty u Jablunkova. Dnes České dráhy oznámily záměr na pořízení dalších 15 elektrických a 31 motorových regionálních vozidel pro několik krajů České republiky. Celková hodnota kontraktu se odhaduje asi na 5 miliard korun.

10.9.2010 - 11:13 - Radní kraje Vysočina Libor Joukl opouští dozorční radu ČD Cargo

ČD Cargo (lokomotiva 753.7), foto: Juraj Kováč Praha — Na vlastní žádost odchází z Dozorčí rady ČD Cargo radní kraje Vysočina Libor Joukl. Ve funkci jej nahradí Michal Nebeský, který byl kvůli tomu Valnou hromadou odvolán z představenstva společnosti. Představenstvo Carga nově doplní Jiří Špička, který byl zároveň jmenován provozním ředitelem namísto Petra Bazgera. Tiskový mluvčí ČD a ČD Cargo Petr Šťáhlavský změny v orgánech Carga vysvětluje nutností posílit vliv mateřského podniku České dráhy na společnost a také požadavkem na stabilizaci vrcholového managementu podniku. Nový člen představenstva a provozní ředitel ČD Cargo Jiří Špička pracoval v rámci ČD a jejich dceřiných společností 16 let. Zastával různé manažerské funkce v rámci společnosti, např. jako vedoucí odboru ekonomiky a obchodu, ekonomický náměstek, ředitel Dopravního vzdělávacího střediska, kde probíhal např. výcvik nových strojvedoucích, nebo ekonomicko–technický ředitel. Zastával funkci v představenstvu dceřiné společnosti ČD. Před příchodem na manažerské pozice v ČD pracoval v soukromé společnosti jako obchodní ředitel. Svou profesní dráhu začínal jako signalista a výpravčí.

Zdroj: České dráhy, ČD Cargo

Logo ČD Cargo, a.s., foto: ČD Cargo Praha — Nový předseda představenstva ČD Cargo Jiří Vodička po nástupu ihned začal s mapováním situace. V rozhovoru pro deník MF Dnes uvedl, že ač očekával typický státní moloch, překvapila ho moderní firma a motivovaní lidé. Jeho prvním úkolem je dovedení auditu KPMG do zdárného konce. Ač z něj již jak generální ředitel Českých drah Petr Žaluda, tak ministr dopravy Vít Bárta vyvodili některé své závěry a dnes již bývalého ředitele Josefa Bazalu stál místo a také žalobu, není audit stále ukončen. Finální zprávu lze očekávat až na konci září 2010. Některé informace, zejména o maržích a cenách, z něj ale nebudou zveřejněny s ohledem na obchodní tajemství společnosti ČD Cargo a jejích partnerů.

122.028 a 123.001 ČD Cargo, Lv 72158, Olomouc, foto: Johník Praha — ČD Cargo získalo v úterý 24. srpna 2010 nového předsedu představensta. Jeho jmenování potvrdil tiskový mluvčí ČD a ČD Cargo Petr Šťáhlavský. Na pozici byl představenstvem mateřské společnosti zvolen Jiří Vodička. Ten dosud působil ve Fio bance jako ředitel strategie a marketingu. Ve funkci nahradí generálního ředitele drah Petra Žaludu, který na pozici nastoupil po jím iniciovaném odvolání generálního ředitele Josefa Bazaly v červnu tohoto roku. Žaluda přechází z představenstva do dozorčí rady Carga, kde vystřídá Oldřicha Vojíře. Od nástupu nového ministra dopravy došlo k mnoha personálním změnám na Ministerstvu dopravy a v podřízených resortních organizacích státních dopravních firmách.

ČD Cargo 751.219, Kralupy nad Vltavou, foto: Balwan Praha — Personální otřes ve vedení největšího českého nákladního železniční dopravce ČD Cargo pokračuje. Minulý týden bylo rozhodnutím Valné hromady společnosti odvoláno celé představenstvo v čele s Josefem Bazalou. Zároveň s tím bylo ustanoveno nové představenstvo složené z členů představenstva mateřské společnosti České dráhy. Místa obsadili Petr Žaluda, Petr Nebeský a Milan Matzenauer. Dnes médiím svou rezignaci oznámil personální ředitel ČD Cargo Pavel Koucký. Poukazuje na fakt, že osoby disponující Petrem Žaludou podepsanou plnou mocí odnesly ze sídla společnosti osobní spisy o všech vedoucích zaměstnancích společnosti obsahující zejména pracovní smlouvy, manažerské smlouvy či smlouvy o výkonu funkce. Zájem se v dalších dnech měl rozšířit i na další zaměstnance společnosti. Takový postup je velmi diskutabilní zejména v kontextu probíhajícího auditu společnosti KPMG na půdě společnosti, který si vyžádalo Ministerstvo dopravy.

ČD Cargo 750.013, Bakov nad Jizerou, foto: Pavel Vlček Praha(Aktualizováno 17. 6. 2010 17.05) Během dnešního dne bylo odvoláno představenstvo společnosti ČD Cargo, člena skupiny České dráhy. To do dneška vedl Josef Bazala, který do funkce přestoupil při oddělení Carga od mateřské společnosti 1. prosince 2007. O odvolání celého představenstva rozhodla valná hromada společnosti, vykonávaná představenstvem ČD. Novými členy budou generální ředitel ČD Petr Žaluda, náměstek generálního ředitele pro ekonomiku Petr Nebeský a náměstek generálního ředitele pro správu majetku Milan Matzenauer. Předseda představenstva ČD Cargo zatím nebyl zvolen, bude vybrán ve výběrovém řízení.

Desiro RegioJet (čelo), foto: Josef Petrák Šumperk/Brno — Mediální kampaň Žluté jaro na železnici probíhá od 8. do 21. května v Olomouckém kraji. Tento týden je v provozu prezentační linka Olomouc hl.n. – Uničov. Ta bude o víkendu prodloužena dvěma páry vlaků v úseku Uničov – Šumperk, díky kterým musel RegioJet zveřejnit aktualizovaný jízdní řád. Po víkendu se má podle plánu přenést na relaci Olomouc hl.n. – Senice na Hané, kde budou žluté vlaky v provozu do 21. května. Podle dopravce je již v přípravě jízdní řád jízd pro Jihomoravský kraj. Již od 22. května do 4. června vyjedou žlutá desira na 1. národní tranzitní železniční koridor, kde obslouží v dopoledních hodinách zastávky mezi Skalicí nad Svitavou a Brnem, odpoledne pak z Brna vyrazí do Šakvic. Zatímco mediální kampaň Student Agency na železnic je v plném proudu, začínají prosakovat kusé informace o dalších plánech dopravce. Ty však může ovlivnit také vznik odborů v podniku.

363 087-8, Český Brod, foto: Chary Praha/Brno — Nedávno obdržely České dráhy rekordní pokutu, kterou jim udělilo Ministerstvo dopravy za nedodržení hygienických podmínek vlakových souprav a již se začíná mluvit o nové organizaci čistících prací. Výběrová řízení na úklidové služby pro každé z pěti dep kolejových vozidel proběhlo zhruba před rokem a jeho výsledkem byli dva vybraní uchazeči. Brněnská společnost V–trade tak v současnosti provádí úklidové práce ve čtyřech z pěti dep; v tom pražském práci zajišťuje konsorcium firem ISS a Gade. Letošní náklady činí zhruba 400 mil. korun. Necelou třetinu obdrží konsorcium, zbývající finanční obnos připadne společnosti V–trade. Do výběrového řízení se zapojila také společnost INEX Česká republika, která ale vybrána nebyla a původně se proti výsledkům odvolala.

12.5.2010 - 7:00 - TSS zřejmě získají Ostravské opravny a strojírny

Stroj 753.781 TSS přijíždí do Havlíčkova Brodu, foto: Ondík Ostrava — České dráhy pokračují v snahách zbavit se těch částí společnosti, které nesouvisí s přepravou osob, nákladů a poskytováním služeb. Již dříve přitom vypsaly veřejnou soutěž na prodej nadpolovičního vlastnického podílu v Traťové strojní společnosti (TSS), specializující se na údržbu a modernizaci tratí. Z došlých nabídek byla teď jako nejlepší vyhodnocena ta od společnosti Ostravské opravny a strojírny (OOS), která za 51,01% podíl akcií nabízí 600,4 milionu korun. Druhým zájemcem o získání stavební divize drah byla brněnská společnost OHL ŽS ve sdružení s mezinárodním koncernem Swietelsky, která od února 2006 v TSS vlastní minoritní podíl. Rozhodujícím faktorem tendru byla nabízená cena. O prodeji 76 kmenových akcií se teď definitně rozhodne na červnovém zasedání Řídícího výboru Českých drah, zastupujícího valnou hromadu akcionářů.

Zdroj: České dráhy

Kapsch (Logo), foto: Kapsch Vídeň/Praha — Společnost Kapsch CarrierCom se stala světovým lídrem v oblasti komunikačních technologií GSM a GSM–R. 31. března tohoto roku došlo k dokončení akvizice divize Carrier Networks zkrachovalého gigantu Nortel. Původně strategický partner, se kterým Kapsch 25 let úspěšně spolupracoval, tak středoevropské firmě předal většinu z existujících zakázek na dodávky komunikačních systémů pro železnici – GSM–R. Výkonným ředitelem byl jmenován Kari Kapsch. Krátce po této akvizici došlo k získání dalších významných kontraktů od Francouzských národních drah (SNCF) a alžírské Národní agentury pro studie a realizace investic do železnice (ANESRIF). Zisk vývojových center původní firmy umožní zejména vývoj dalších aplikací a koncových řešení postavených na základě tohoto evropského železničního standardu.

363.024 v designu Najbrt, Tatce, foto: Richard Weber Praha — To, že jsme dnes ráno publikovali rozhovor se správcem korporátní identity Českých drah, není náhoda. Je to na den přesně rok, kdy byla představena nová vizuální identita, resp. její aplikace na vnější laky vozidel. 26. 3. 2009 byla součástí „modré“ flotily pouze jedna lokomotiva řady 163 a jeden zánovní rychlíkový vůz řady B; zbytek vozidel s tímto barevným řešením existoval pouze v nočních můrách některách fandů, představách tvůrců korporátní identity a na oficiálních vizualizacích. Během roku došlo k aplikaci na rozličných řadách lokomotiv i vagonů stejně jako k drobné revizi schématu. Co se za rok změnilo, co realizovalo a které zajímavé či unikátní laky padly ve prospěch šedo–modrého řešení?

ALEX/Arriva, dvoupatrové vozy, Neumark, 16. 11. 2009, foto: Harald Heinrich Německo — Minulý čtvrtek, 11. března 2010, informovaly Financial Times Deutschland (FT D), že německá Deutsche Bahn (DB AG) zřejmě usiluje o koupi britského konkurenta Arriva. Ta provozuje formou dceřiných společnost dopravu ve dvanácti evropských zemích, včetně českých autobusových dopravců Transcentrum bus Kosmonosy u Mladé Boleslavi (2006), Bosák Bus Dobříš (2007) a Osnado Trutnov (2007), v Německu pak regionální železniční a autobusovou dopravu v Bavorsku či Sasku, ale i v dalších regionech země. Arriva potvrdila, že existuje možná nabídka k její koupi. Její hodnota by mohla dosáhnout až 2 mld. eur. DB se nechce k této otázce jakkoliv vyjadřovat s tím, že fámy z trhu nekomentuje. Vyjednávání o koupi zřejmě začalo již za dob bývalého generálního ředitele koncernu DB Hartmuta Mehdorna. Šéf drah Rüdiger Grube údajně hledá možnost nákupu tohoto podniku již několik měsíců. Konkrétní nabídka by podle FT D mohla být předložena příští týden.

753.781 TSS, foto: TSS Praha/Hradec Králové — Traťová strojní společnost, respektive její část vlastněná Českými drahami, je na prodej. ČD se chtějí do budoucna profilovat výhradně jako dopravce osob a nákladů, kterou realizuje dceřiná společnost ČD Cargo. Do takového portfolia služeb královéhradecká TSS, jejíž majoritní podíl akcií dráhy vlastní, nezapadá. Firma vznikla při transformaci drah – byly do ní vyčleněny veškeré aktivity spojené s pracemi na dopravní infrastruktuře a provozováním drážních pracovních strojů. Firma vlastní licenci k provozování drážní dopravy a osvědčení dopravce. Do 29. ledna 2010 je možné podávat kupní nabídky. Kontrolní podíl ve společnosti získá kupec s nejlepší nabídkou.

« Novější zprávy | 1 2 3 4 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 06:02
zapadá v 20:01