..: ZelPage Reports - ČR Ústecký :..

Ilustrační obrázekČížkovice - Ráno 8. prosince se slunce pomalu vynořuje zpoza horizontu, zalévá krajinu Českého středohoří svými paprsky a pravidelné osobní vlaky vyjíždí na "Švestkovou dráhu". Naposled. Po 364 dnech přichází další prosincová změna jízdních řádů a opět se snášejí těžká mračna nad lokálkami v Ústeckém kraji. "Krajský los" tentokrát vybral lokálku linoucí se po úpatí Českého středohoří z Čížkovic přes Třebenice a Třebívlice do Obrnic u Mostu.

Ilustrační obrázekSeverní Čechy - Trať číslo 113 Lovosice – Most je jednou z těch, které Ústecký kraj připsal na černou listinu. To znamená, že s největší pravděpodobností na ní osobní vlaky od nového GVD již nevyjedou. Jedná se zejména o úsek Čížkovice – Obrnice, oba koncové úseky jsou společné s dalšími tratěmi, na nich tedy budou vlaky jezdit dále. Proto jsem využil jednu z posledních možností se na tuto trať podívat…

Ilustrační obrázekChomutov - V sobotu 30. 6. a neděli 1. 7. 2007 proběhl v chomutovském depozitáři Železničního muzea NTM Víkend otevřených dveří. Široká veřejnost tak poprvé mohla navštívit běžně nepřístupné prostory, ve kterých jsou deponována historická kolejová vozidla včetně nejnovějších přírůstků Národního technického muzea.

Ilustrační obrázekKamenický Šenov - Je tomu už celých deset let od chvíle, kdy se v červnu roku 1997 po čtyřleté pauze opět rozjela kola železničních vozidel, od okamžiku, kdy "Marcelka" z Výtopny Zlíchov pokryla úpatí Zámeckého vrchu dýmem ze svého komína a odstartovala tak epochu muzejního provozu na trati Česká Kamenice - Kamenický Šenov. Nebudu zdržovat seznamem toho kolik času, peněz a potu z členů Klubu přátel lokálky trať vyždímala ani zatěžovat podrobnostmi o tom, co dobrého i zlého za tu dobu klub i lokálku potkalo, a rovnou vás zvu na malou projížďku prvním dnem oslav s "Velkým Bejčkem" Společnost železniční výtopna Jaroměř, "Dřevákem" Posázavského Pacifiku a domácími vozidly KPL, který proběhl mezi Prahou a Kamenickým Šenovem.

Ilustrační obrázek Kamenický Šenov - Blíží se sobotní a nedělní jízdy "Bejčka" k oslavám 10 let muzejního provozu KPL a k 105 letům lokálek kolem Panského, a tak se článkem, který se snaží zmapovat trať, pokouším přispět troškou do mlýna těm, kteří by snad měli chuť vyrazit šotit do těchto končin, několika fotkam, které vznikly v roce 2005 a jejichž smyslem bylo, spíše než šocení, zmapování tratě mezi Děčínem a Jedlovou z hlediska zabezpečovacího zařízení pro potřeby jedné diplomové práce.

Ilustrační obrázekKamenický Šenov - Přestože se rok ještě nedostal ani za polovinu, připravuje pro vás Klub přátel lokálky akci, kterou lze právem označit za vrchol letošní sezóny na tratích na pomezí Lužických hor a Českosaského Švýcarska. Bude se oslavovat, a to hned na třech regionálních drahách, během jediného víkendu 23. - 24.6.2007.

Prvním důvodem k oslavám je 10 let uplynulých od okamžiku, kdy byl na sklářské lokálce mezi Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem zahájen provoz muzejní železnice. Stalo se tak 21.6.1997, kdy vyjely z České Kamenice na Kamenický Šenov první nostalgické vlaky s cestujícími a to v čele s parní lokomotivou 313.901 „Marcelka“ Výtopny Zlíchov. Současně s tímto výročím se dodatečně oslaví i 120 let od příjezdu vůbec prvního vlaku do Kamenického Šenova, což se stalo 10.2.1886.

Ilustrační obrázekPodřipsko - 26. května 2007 se nad nížinou kolem památné hory Říp nesl ne zcela obvyklý zvuk lokomotivní houkačky, neboť na zdejší tratě vyjel zvláštní vlak vedený legendárním "hurvínkem" M 131.1280 Zubrnické museální železnice. Vlak byl veden v trase Kralupy nad Vltavou - Straškov - Libochovice - Roudnice nad Labem (- Ústí nad Labem). V úsecích Kralupy nad Vltavou - Straškov a Straškov - Roudnice nad Labem - Ústí nad Labem zvláštní vlak přepravoval opravovaný vůz Blm ze 30. let.

Ilustrační obrázek Kamenický Šenov - Po zimní přestávce se o velikonočním víkendu opět rozjely vlaky Klubu přátel lokálky v malebné krajině na rozhraní Českého Švýcarska a Lužických hor. Vlaky byly vedeny klubovým miláčkem, oblíbeným motorovým vozem “Hurvínek“ M 131.1441, který musel být v několika případech pro velký zájem veřejnosti dokonce i posílen přívěsným vozem „Blm“. Po celou dobu akce byla již tradičně k dispozici také expozice ve stanici Kamenický Šenov s malým obchůdkem s předměty se železniční tématikou.

ilustrační obrázekKamenický Šenov - O víkendu se od soboty 7.4. do pondělí 9.4.2007 po zimní přestávce věnované pracím na trati a odstraňování následků orkánu opět rozjedou vlaky po sklářské lokálce v malebné krajině mezi Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem.

Vlaky pojedou všechny tři dny podle platného jízdního řádu (trať 901 KJŘ nebo web KPL), tj. z České Kamenice v 11:05, 13:05, 15:05 a 17:05 jako přípoje od pravidelných vlaků ČD od Děčína i Rumburka a z Kamenického Šenova v 10:20, 12:20, 14:20 a 16:20 opět jako přípoje k pravidelným vlakům ČD z České Kamenice.

DroužkoviceBřezno u Chomutova - Osud sedmikilometrového úseku Buštěhradské dráhy se naplnil v pátek 16.3.2007, kdy došlo k vyloučení traťového úseku Březno u Chomutova – Chomutov se spojkou výhybna Spořice – Odb. Dubina. Zrušený úsek bude přeložen z důvodu postupně rozšiřující se těžby hnědého uhlí společnosti Severočeské doly.

LibochoviceLibochovice - Je ponuré šedé ráno 9. prosince roku 2006. Mne a mého kolegu čeká smutný úkol - důstojně se rozloučit s provozem pravidelných osobních vlaků mezi Straškovem a Libochovicemi. Následující den vyjedou vlaky podle nového jízdního řádu. Všude, jen zde ne. Důvod? Kraj neobjednal...

Moldava v Krušných horách, foto autoraMoldava - Přes deklarace větší podpoře železničích spojů do turistických oblastí, Ústecký kraj plánuje vlaky do Moldavy v budoucnu plně nahradit autobusy. Tunely a mosty na trati číslo 135 jsou ve velmi špatném stavu a na jejich opravu v současnosi nejsou peníze.

žst. Teplice v ČecháchTeplice v Čechách - Správa železniční dopravní cesty, s. o., jako investor ve čtvrtek 3. listopadu 2005 slavnostně zakončila realizaci první etapy přestavby železniční stanice Teplice v Čechách, kterou provedla společnost Viamont DSP, a. s., na základě výběrového řízení jako generální zhotovitel. Stavba byla zahájena v srpnu roku 2004 a SŽDC do rekonstrukce investovala celkem 64 172 210 Kč. V rámci stavby bylo vybudováno nové ostrovní nástupiště mezi kolejemi č. 1 a 2 s mimoúrovňovým přístupem podchodem vyústěným do odjezdové haly ve výpravní budově. V souvislosti s výstavbou ostrovního nástupiště byl také rekonstruován železniční svršek a spodek a byla zrušena kolej č. 4.

Děčín - Od května roku 2004 přestalo v Děčínském uzlu zabezpečovat dopravu elektrodynamické zabezpečovací zařízení typu Siemens Halske, které bylo typovou nádstavbou elektrodynamického zařízení stejného označení v Přerově. Nahradilo ho elektronické zabezpečovací zařízení ESA 11, resp. ESA 22 a v úseku Děčín hl.n. až Děčín st.hranice byly uloženy optické kabely pro dálkové řízení drážní dopravy, dle GTN.

V souvislosti se zrušením elektrodynamiky v Děčínském uzlu se začalo uvažovat o zřízení menšího želelezničního muzea zabezpečovacího zařízení v Děčíně na stavědle 15 "sever".

Most - Jeden lidský život si vyžádala srážka dvou nákladních vlaků v sobotu 1. října 2005 v 0.15 hodin u zastávky Želenice nad Bílinou mezi Bílinou a Mostem. Nákladní vlak Pn 69566 Unipetrolu Doprava složený z 25 cisteren (15 plných s propylenem nebo benzínem) s lokomotivami 740.546 a 740.558 jedoucí z Kralup nad Vltavou do Mostu zezadu narazil při rychlosti 57 km/h do stojícího nákladního vlaku Pn 67662 ČD složeného z prázných vozů pro přepravu uhlí (Wap) a elektrickou lokomotivou řady 122 jedoucího z Hněvic do Třebušic. Při nárazu zahynul dvaapadesátiletý strojvedoucí Unipetrolu Doprava, vykolejilo 13 vozů ČD a lokomotiva Unipetrolu Doprava 740.546, která byla zcela zničena.

« Newer messages | 1 2 3 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 04:56
sets at 21:05
:. New on VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...