..: Články - Pozvánky :..

U 57.001 se svým vlakem 21.5.2009 ve Slezských Rudolticích při návratu do Třemešné ve Slezsku, foto: Michal Štrublík Krnov - Pokud jste pravidelně sledovali webové stránky Federace strojvedoucích Slezských zemských drah, víte, že již od 29. února 2008 je domovem v České republice úzkorozchodná parní lokomotiva 19-32 JŽ, počeštěně U 57.001. Tento gigant na rozchodu 760 mm se nedávno po více než půlročním snažení dostal mezi skupinu provozních parních lokomotiv. Dovolte nám tedy, abychom vás seznámili nejen s historií a současností stroje U 57.001, ale i s plánem letošní sezóny, která by se měla nést v novém duchu, nejen v jiných termínech, ale i s novými vozidly, U 57.001 nevyjímaje.

498.022 + 464.202, Grygov, 3.3.2007, foto: piitrPlzeň - V letošním roce oslavuje plzeňská Škoda významné výročí v historii firmy, a to 150 let svého působení na tuzemském i světovém trhu. Oslavy tohoto výročí vyvrcholí 6. června akcí Škoda day v Plzni. Vlastní "Škoda day" proběhne ve dvou částech. Dopolední program je určen především pro zaměstnance a jejich rodiny. Uskuteční se přímo v areálu firmy, kde budou mít návštěvníci jedinečnou příležitost prohlédnout si lokomotivy, tramvaje a další výrobky, a to včetně možnosti navštívit stanoviště lokomotivy 109E. Pro děti budou připraveny zábavné atrakce nebo koncert. Večer se mohou lidé přijít pobavit na plzeňské Náměstí Republiky, kde vystoupí oblíbené skupiny Čechomor, Divokej Bill a Semtex.

851 v Městečku u Křivoklátu, foto: Václav Toušek (Wendy)Rakovnicko a Berounsko - Nechte se pozvat na výletní jízdu historickým motorovým vlakem do oblasti Křivoklátska. Protože loňská jízda výletního vlaku Český kras se vcelku vydařila, pořádám v neděli 14.6., opět s mediální podporou ŽelPage, obdobnou akci. Znovu nabízím vyhlídkovou jízdu motorovou soupravou s bufetem, fotozastávky, výjezd po vlečce na Čertovy schody a možnost lehké turistiky. Novinkou bude svezení historickými autobusy a první veřejné projetí vlečky šamotky v Lužné. Tentokrát se na Vás těší motorový vůz řady M 286.1 a přívěsný vůz řady Balm.

Hůrka K-S12a exteriér, foto: Martin RáboňTvrz Hůrka, Králíky - Dovolujeme si Vás pozvat na akci v Dělostřelecké tvrzi Hůrka u Králík spojenou s prohlídkou zaměřenou na dopravu ve tvrzi. Předvedena bude kolejová svážnice, premiérová jízda pevnostního vlaku (bez přepravy cestujících) a lokomotivní i ruční posun s vozy. Akce se uskuteční v sobotu 18. 4. 2009. Detailní propozice akce, včetně ceny vstupného a času srazu jsou uvedeny níže. Těšíme se na Vaší účast!

M 262.0209 na vlečce Kájov - Větřní, foto: Petr MarekVětřní - V sobotu 17. ledna 2009 se uskutečnila jízda motorovým vozem M 262.0209 z Velimi do jihočeské vesničky Větřní spojená s exkurzí do místních papíren a návštěvou její vlečky.

Cesta z Velimi probíhala celkem hladce, ovšem nezklamaly tradičně Úvaly a Malešice, kde jsme nabrali nepatrné zpoždění. Další cestující přistupovali v Praze-Hostivaři a Čerčanech. Následovala fotozastávka ve Střezimíři. Vlak zastavil pro nastupující ještě v Českých Budějovicích a Kájově. Jediné zdržení oproti plánu bylo v Boršově.

Z Kájova nás čekalo stoupání do stanice Úvrať se 42‰, dále do papíren Větřní pro změnu více než 46‰ klesání. Vlečka patří ke sklonově nejnáročnějším tratím v bývalém Československu. Do cíle jsme dorazili po 14.00 hod. Projeli jsme vlečku JIP Větřní, na kterou navázala již zmíněná exkurze v papírnách. Jelikož cesta byla pouze jednosměrná, bylo třeba dopravit účastníky na nejbližší stanici ČD zpět do Kájova. Motorák zvládl celou jízdu bez nejmenších problémů, akce proběhla podle předpokladů a snad se cestujícím i líbila. O průběhu akce ale nejlépe přecijen promluví fotoreportáž.

Souprava u zastávky Zbuzany, foto Radim ŘíhaČeský kras - Nechte se pozvat na vyhlídkovou jízdu historickým motorovým vlakem po Českém krasu. Sdružení ŽelPage podporuje jízdu zvláštního vlaku, složeného z motorového vozu řady M 262.0 a přívěsného vozu řady Bix, která se uskuteční v neděli 14.9.2008. Součástí trasy je projetí dlouhých vleček do velkolomu Čertovy Schody a do lomů Mořina, dále se pojede po všeradické lokálce, po známé „hrbaté“ a dvakrát srdcem Českého krasu přes Srbsko. Součástí výletu budou procházky za krajinnými zajímavostmi a volná prohlídka města Berouna. Jízdenky se budou prodávat nejen pro celou trasu, ale také mezi libovolnými zastávkami na cestě, po dohodě lze sjednat i fotozastávky. V motorovém voze bude v provozu vlakový bufet.

Ilustrační obrázekTřebívlice - Když před necelým půlrokem osiřely koleje spojující Lovosice, Třebenice a Most, předpovídalo mnoho prognostiků rychlý útok sběratelů kovů a brzký zánik této krásné lokálky známé z jízdních řádů pod číslem 113. Jejich slova však zůstala naštěstí nevyslyšena a trať potichu začala ožívat.

Brno - Určitě se ptáte, jaké mohlo mít Slovensko ještěry? Přece motorové vozy řady 851, v českých a moravských krajích přezdívané „Krokodýl“. Naši východní bratři přestali tento typ, společně s řadami 830 a 850, nasazovat do provozu v roce 2006. Jejich úlohu převzaly méně populární dvounápravové vozy řad 810, 811 a 812. Krokodýli, kteří sice nikdy nebyli zcela spolehlivou řadou, ale věrně sloužili okolo čtyřiceti let, byly pohodlné a oblíbené, se najednou octli na vedlejší koleji. Jejich provozovatel – Železničná spoločnosť Slovensko je prodala soukromé firmě, která si je odtáhla do Dubnice nad Váhom. Tato informace se dostala do rukou různých nadšeneckých spolků, takže jsme mohli číst o velkém konvoji historických vozidel, který odtud před koncem roku 2006 jel za značného zájmu všech fandů železnice. Stranou této velké akce se ale začátkem roku 2007 začal odehrávat docela malý příběh, na jehož konci stojí zprovoznění dalšího kusu motorového vozu řady 851, konkrétně 851 032-3. Postaralo se o to několik nadšenců z klubu Hrbatá Máňa, kteří pečují o malou motorovou lokomotivu T211.0689.

Ilustrační obrázekPardubice - Dne 12. dubna 2008 organizuje Společnost přátel Československého opevnění o. p. s., provozovatel muzea opevnění při dělostřelecké tvrzi Bouda, ve spolupráci se ŽelPage o. s., pochod po pozůstatcích vojenských úzkorozchodek v Pardubicích. Podrobnosti jsou uvedeny v propozicích. Nehodlám dnes popisovat kompletní historii drážek, protože tu již dávno a vyčerpávajícím způsobem zpracoval p. Ing. Ladislav Podivín (viz odkazy pod článkem) a já bych to vlastně pouze opsal. Mám ale ve své sbírce dva dobové snímky a tak bych se rád trochu rozepsal o lokalitách na nich zachycených. Nepovažujte to, prosím, za něco objevného, ale spíše za pozvánku na zmíněnou akci, při níž obě popsaná místa a mnoho dalších navštívíme.

Ilustrační obrázekPraha - V pátek 28. září byli zástupci ŽelPage pozváni na prohlídku Nového spojení – jedné z největších železničních staveb v dějinách pražského uzlu. S kolegou Charym jsme se vydali v deštivém a podmračeném ránu na Palmovku, kde byl sraz všech účastníků a odkud jsme se vydali do bahenních lázní na stavbě NS. Pod vedením pana Janeby ze stavební firmy Skanska jsme exkurzi začali v místě napojení koleje na nový most nad odbočkou Balabenka. V tomto místě dojde začátkem září 2008 k pětidenní nepřetržité výluce z důvodu napojení tratí od Vysočan a Holešovic na nově vystavěný úsek přes estakádu Sluncová do jižního tunelu pod Vítkovem. Úsek Praha hl. n. – odb. Rokytka by tak měl být prvním provozuschopným úsekem na Novém spojení

Ilustrační obrázekLužná u Rakovníka - Muzeum v Lužné je největší železniční muzeum u nás. V krásném prostředí na kraji lesa našly své zázemí nejen parní lokomotivy, ale i desítky nadšenců sdružených v různých spolcích. Právě ty muzeum v roce 1997 založily. V červenci roku 1999 převzaly provoz muzea do své režie České dráhy a přičlenily ho jako provozní jednotku k DKV Louny a po jeho zániku DKV Plzeň.

Spěšný vlak z Českých Budějovic do LinzeČeské Budějovice - V rámci 2. změny jízdního řádu došlo k významným úpravám TR10 spojených s představením nové koncepce síťových jízdenek ČD. Trochu ve stínu těchto změn zůstaly další novinky zaměřené na podporu turistického ruchu v příhraničí. České dráhy ve spolupráci s ÖBB uvedly novou nabídku zacílenou na výlety v Jihočeském kraji a regionu Oberösterreich.

Ilustrační obrázekTovačov - První pokusy o napojení města Tovačova na rychle se rozvíjející železniční síť tehdejšího Rakousko-Uherska byly zaznamenány v roce 1867, kdy byla připravována výstavba trati z Nezamyslic do Olomouce a prostějovští radní požadovali její trasování právě přes Tovačov. Trasa této trati však byla později změněna a ani řada pozdějších pokusů o spojení Tovarová se světem prostřednictvím kolejí nebyla úspěšná. Až když v roce 1890 vystavěl velkoprůmyslník a majitel uhelných dolů na Ostravsku rytíř David Guttmann v Tovačově (Anníně) vlastní cukrovar, vyvstala naléhavá potřeba zajistit kvalitní, kapacitní a na povětrnostních vlivech a roční době nezávislou dopravu paliv, surovin pro výrobu i odvoz hotových výrobků. Tomuto požadavku vyhovovalo jedině použití železniční dopravy, se kterou již měli David i jeho bratr Vilém Guttmannové velmi dobré zkušenosti z jejich působení na Ostravsku.

N-S85 Montace, závěr 30. let, sbírka KVH NáchodRamzová - V sobotu 23.6.2007 pořádá můj kamarád Honza Holinka jednu z akcí svého seriálu o vojenských památkách dotýkajících se nějakým způsobem železnice. Tentokrát bude cílem objekt těžkého českoslovenkého předválečného opevnění StM-S50 "U trati" mezi Brannou a Ostružnou (trať 292). Protože se jedná i o můj obor, vzal s sebou na rekognoskaci terénu mne i mého synka, pro kterého to byla ve třech letech první výprava "na bunkry". Za tu možnost Honzovi trochu pomohu s propagací akce a s Vámi se rád podělím o své poznatky.

Ilustrační obrázekKamenický Šenov - Přestože se rok ještě nedostal ani za polovinu, připravuje pro vás Klub přátel lokálky akci, kterou lze právem označit za vrchol letošní sezóny na tratích na pomezí Lužických hor a Českosaského Švýcarska. Bude se oslavovat, a to hned na třech regionálních drahách, během jediného víkendu 23. - 24.6.2007.

Prvním důvodem k oslavám je 10 let uplynulých od okamžiku, kdy byl na sklářské lokálce mezi Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem zahájen provoz muzejní železnice. Stalo se tak 21.6.1997, kdy vyjely z České Kamenice na Kamenický Šenov první nostalgické vlaky s cestujícími a to v čele s parní lokomotivou 313.901 „Marcelka“ Výtopny Zlíchov. Současně s tímto výročím se dodatečně oslaví i 120 let od příjezdu vůbec prvního vlaku do Kamenického Šenova, což se stalo 10.2.1886.

« Novější zprávy | 1 2 3 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 06:04
zapadá v 20:00