..: All news and reports - Fikce a vtipy - Česká republika (celá) :..

Majestic Imperator, foto: Johník Praha — Po obchodním úspěchu, který přineslo zavedení pojmenování některých řad kolejových vozidel, se České dráhy rozhodly v tomto trendu pokračovat také u zbytku své pestré flotily. Připomeňme, že první oficiální pojmenování se objevilo u elektrických jednotek řady 471, jejichž název CityElefant vznikl na základě veřejné ankety. Další pojmenování Regionova pro modernizované motorové jednotky již bylo dílem profesionálů. Následně přibyly vlídné šelmy RegioPanter a RegioShark, kterými ČD mimo jiné odkazují na přívětivost železnice k životnímu prostředí. Jelikož se další nové řady vozidel v nejbližší době neočekávají, snad s výjimkou netrakčních jednotek Siemens Viaggio Comfort, jejichž obchodní název railjet je však registrovanou značkou Rakouských spolkových drah a příslušný český ekvivalent "Kolejotrysk" je nyní právním odborem ČD analyzován z hlediska ochrany autorských práv, rozhodly se ČD pojmenovat i již existující provozované soupravy.

An-26 Vzdušných sil Slovenské republiky, foto: IR Praha — Mnozí z čtenářů ŽelPage si jistě vybaví, jaké problémy na železnici přineslo před časem zjištění, že jsou povoleny matice přidržující kolejnice na trati mezi Vyškovem na Moravě a Nezamyslicemi. Vykolejení nákladního vlaku bylo sice nepříjemné, ale při představě, že by vykolejil třeba plně obsazený rychlík, až mrazí. Následovala kontrola železničního svršku na síti SŽDC. Projít pěšky nebo projet drezínou celou síť – to zabere spoustu času, musí být nasazeno mnoho lidí. Většina této kontrolní práce je závislá na mužích (předpisy Evropské unie zatím nařizují 40% zastoupení žen jen mezi řídícími pracovníky firem) – a muži jsou, jak známo, pohodlní. Než aby nějakou práci dělali hodinu, tak budou nejdříve 55 minut přemýšlet, jak ji udělat efektivněji a pak ji udělají ve zbývajících pěti minutách. Nebýt nich, nebylo by pokroku.

Premiéra LE - Ostrava hlavní nádraží, foto: Payus Praha — Je to jen pár dnů, co síť SŽDC křižují mezi Prahou a Bohumínem černozlaté „tramvaje“. Nový dopravce je další příjemnou změnou na našich tratích a doufejme, že bude ostatní dopravce nutit k postupnému zvyšování kvality. O záměrech tohoto dopravce se už popsalo nemálo stránek – připomeňme plány na linky z Prahy do Českých Budějovic, Plzně či Ústí nad Labem. V hledáčku je i třeba trasa z Prahy přes Brno do Vídně. A kromě zajišťování pravidelné osobní přepravy se připravuje i pool, který by měl jednotlivým dopravcům „zapůjčovat“ lokomotivy. Pojďme ale poodhalit ještě jeden z projektů této společnosti, o kterém se zatím nepsalo – získat dominanci na lokálních tratích. Neodpustíme si zdůraznit, že tyto informace víme jako první.

Vizualizace jednotky Stadler FLIRT na spoji LeoExpress dopravce Rapid Express, foto: Rapid Express Praha — Když se dva perou, třetí se směje. Tak by se dala ve zkratce popsat situace na trhu železniční dopravy v Česku. Po personálních změnách roku u RegioJetu i Českých drah oznamuje také třetí z hráčů - LEO Express - svůj plán personálního obsazení na nejvyšších postech. Na rozdíl od předchozích dvou dopravců na to jde LEO Express se zcela opačnou filosofií. „Jdeme do toho ryze investičně,“ popisuje během rozhovoru v LEO Clubu ředitel Novotný. Na dotaz, co tím myslí, se dále rozpovídává o svých plánech. „Alfou a omegou je nejen akvizice kolejového vozidla, ale také manažerského týmu. My jsme se snažili pořídit manažerský tým relativně jednoduchý a lehký, z čehož plynou nízké náklady na platy i nízké náklady na energii. Konkurence přitom používá několik desítek let starý manažerský park, při jehož náboru a výběru se nehledělo na ekonomiku lidských zdrojů.“

České dráhy Praha — Jen před několika okamžiky poskytly České dráhy vyjádření k prohlášení RegioJetu. Ke změnám ve vedení došlo dnes v dopoledních hodinách také u modrého dopravce. ČD si chtěly novinku nechat až na řádnou tiskovou konferenci, ale vyzvání k boji si žádá okamžitou reakci. Stejně jako brněnský dopravce i pražská firma sáhla po talentech v zahraničí. Novým náměstkem generálního ředitele pro osobní dopravu Českých drah neměl být nikdo jiný než mistr Bruce Lee. Tiskové oddělení státem vlastněného dopravce odmítlo informaci prvně potvrdit. "V boji není důležité to, kdo dá soupeři více úderů, ale to, kdo dá úder poslední," vymlouvají se mluvčí, když odmítají Leeho akvizici potvrdit. Co tím bylo myšleno, dosud ale nevíme. Zkusíme zjistit podrobnosti a o všem co nejdříve informovat.

Chuck Norris u vozu RegioJet, foto: Josef Petrák Praha — Společnost RegioJet dnes v brzkých ranních hodinách oznámila, že získala novou personální posilu do svých řad. "Ano, mohu potvrdit, že jsme získali významnou posilu do našeho týmu," vykecal magazínu ŽelPage majitel společnosti Radim Jančura. Identita nové posily v manažerském týmu YTNP je více než překvapující - nejde o nikoho menšího než o amerického všeuměla Chucka Norrise. Dopravce se rozhodoval mezi Chuckem a MacGyverem. Ve testech ale zvítězil všeuměl z Texasu. "Usiloval jsem o něj snad 5 let. Vypadalo to téměř beznadějně, když mi jednoho dne přišla esemeska: ´pokud tvůj zájem trvá, jsem tvůj´. V září jsme slibovali, že boj o Ostravu bude v roce 2012 masakr a s Chuckem získáváme zbraň doslova smrtonosnou," prozrazuje s šibalským úsměvem Jančura. Zjišťovali jsme, co vše bude mít Chuck Norris u RegioJetu na starosti. Není toho málo…

RegioJet vůz řady GAmee, foto: ŽelPage Ostrava — Na začátku byla nabídka WESTclub rakouského soukromého dopravce WESTbahn. V ní člověk získá více prostoru i soukromí pro svou cestu. Péče o pohodlí zákazníků je to, co soukromé dopravce spojuje a motivuje hledat inovativní nabídky služeb. Nové a exkluzivní nabídky budou v dohledné době dostupné také u českých soukromých dopravců. LEO Express i žlutý RegioJet si vytipovali zajímavé segmenty cestujících, které by rádi oslovili a přivedli je z aut na cestování dálkovými vlaky. Zatímco LEO Express ve švýcarském Stadler Rail zadal změnu konfigurace interiéru jednotek LEO Flirt, s novou akvizicí brněnského dopravce se potkáme již brzy v provozu – původně salonní vozy Rakouských spolkových drah prochází v současnosti úpravou interiéru.

Logo vlaků SC, foto: České dráhy Česká republika — Pouze několik hodin po zveřejnění tiskové zprávy nově vznikajícího soukromého dopravce Forejtar Railways (FR), vydaly České dráhy tiskové prohlášení o změně provozování vlaků SC Pendolino. Jelikož nedávno zavedené SuperCity spoje na západ Čech zaznamenaly velký úspěch, rozhodla oddělení marketingu a provozu osobní dopravy ČD o výrazných úpravách jízdního řádu flotily vlaků nejvyšší kvality. Jak uvedl tiskový mluvčí ČD Petr Šlapací: „I přes to, že plánujeme nasadit pouze 5 jednotek řady 680 pro plánovaný jízdní řád, zvládneme to! U jednotek provedeme dílčí úpravy v interiéru, zajišťující pohodu pro cestující i v zimních měsících na delších trasách. Například budou na toalety nainstalovány tzv. nožní páky a bude vypuštěna voda z vodojemů. Cestujícím tak zaručíme to, co slibujeme v médiích, přestože to není občas úplně pravda.“

Pozn. redakce: včera před odvysíláním reportáže voda tekla i v tom nejstarším „Béčku“ nasazeném na jakémkoliv rychlíku. Ovšem po odvysílání reportáže začaly vlakové čety vodu okamžitě vypouštět, aby se skutečný stav shodoval se slovy pana mluvčího.

ČT 1435, foto: JRtrain Praha — Česká televize plánuje v době příchodu letní změny jízdního řádu 2011/2012 spustit nový kanál, který se bude věnovat jen a pouze železnici, stejně jako všemu, co s tím nějak souvisí. Česká televize tak reaguje na průzkumy trhu, které jednoznačně potvrzují rostoucí trend diváků zajímajících se o železnici. Navíc tuto mezeru na českém trhu dosud nevyplnila žádná z komerčních stanic. Kanál, který by se podle všech informací měl jmenovat ČT1435, podle neověřených informací nahradí také komerční kanály ČD TV, slovenskou Rail TV i německou Bahn TV; do těchto jazyků bude program simultálně tlumočen. Součástí vysílacího schématu mají být nejen zpravodajské relace ze světa železnic, ale také dokumenty či seriály z prostředí železnice. ŽelPage se podařilo sehnat ukázku programového schématu, jak by vysílání mělo probíhat v prvních dnech.

vlak6022, foto: zdenek sindlauerUž si nevzpomenu, proč mě napadlo jet vlakem.

Na českolipské Střelnici už neprodávají jízdenky z toho okýnka v čekárně. Čekárnu zrušili, protože její velikost nesplňovala Nařízení Evropského Svazu číslo 198/2024 Sbírky, o minimálních rozměrech veřejných vyčkávacích prostor pro občany na stanicích a zastávkách regionálních železničních tratí, ve znění pozdějších předpisů Evropského Svazu. Okýnko taky není, protože bylo skleněné a nesplňovalo Nařízení Evropského Svazu číslo 1645/2025 Sbírky, o kontaktních místech pro styk mezi úřady Evropského Svazu a občany, část druhá: Zařízení a vybavení pro kontaktní místa – bezpečnostně-ochranné prvky, ekologická a hygienická nezávadnost, antidiskriminační ergonomie, stanovené revize a ekologicky šetrná likvidace, ve znění pozdějších předpisů Evropského Svazu. Ostatně, za tím někdejším sklem už dávno nejsou zaměstnanci dráhy, ale Eurointranet a platit penězi by i tak byl problém, jelikož obstarání Ujištění, že finanční hotovost … nových eur, občanem Zdeňkem Šindlauerem identifikační znak 5v3:Bz76§?=6g@1!Hw osobně fyzicky předaná právnímu subjektu Evropské dráhy v České Lípě Střelnici dne … za účelem úhrady za sjednanou službu: jízda vlakem z … do … na základě Smlouvy číslo …, byla jmenovaným občanem nabyta způsobem, který je v souladu se všemi zákonnými normami Evropského Svazu ve znění platném ke dni vydání tohoto Ujištění, by bylo neúnosně zdlouhavé.

151.007-2, Rokytnice u Přerova, foto: Johník Praha 13 - Horní Dolní — 21. březen 2011 – toto datum se výrazně zapíše do historie české železnice. Ptáte se proč? Ten den byla zveřejněna informace, že České dráhy v rámci obnovy svého vozového parku odkoupí od rakouské železniční společnosti Österrechische Bundesbahn 32 vyřazených rychlíkových vagonů vyrobených v letech 1980 až 82. Čekali jste 16 souprav railjet? Zapomeňte! České dráhy se rozhodly v rámci podpory značky jít zcela jinou cestou, než jdou evropské železniční společnosti. Čím jezdíme dnes? Řada 451/452 dnes už dosluhuje, nasazuje se čím dál tím méně. Zbývající provozované soupravy navíc jsou vyhrazeny pro rekonstrukce. Ale kdy byly vyrobeny? V letech 1964 až 1968 a 1972 až 1973. Podívejme se dál: řada 460/560 se vyráběla v letech 1971 až 1978. I ta se brzy dočká výrazné přestavby. S čím se potkáváme dále? Řada 810 se vyráběla v období od roku 1973 do 1982, její šumperské úpravy jsou jen kosmetické, šukafon prostě zůstane šukafonem, moderní motorovou jednotku z něho neuděláte, ani kdybyste se rozkrájeli. (Faktem ale je, že některé jiné zdroje, např. kniha Motorové vozy od hurvínka po Regionovu, kterou vydalo nakladatelství Gradis Bohemia, uvádějí, že se vyráběly až do narození Eighty Foura, později velkého milovníka šukafonů - tedy až do roku 1984.) Řada 854 je přestavbou z řady 853, která byla vyráběna v letech 1968 - 70. Ještě nám tu zbývá Pendolíno - ale to je svou koncepcí již tak zastaralé, že do konceptu Českých drah plně zapadá. A "sloníci"? Ty nejstarší čeká přestavba na jednotky ICE. Kdyby jen kolega JiříK tušil, že nepůjde o nové stroje, ale ČD zůstanou věrny svému osvědčenému standardu - přestavbě starého…

Logo ICE Praha — České dráhy, kromě oznámení o pořízení celkem 71 třívozových elektrických jednotek, dnes informovaly, kterým směrem se hodlají ubírat v dálkové dopravě, zejména v souvislosti s nástupem konkurenčních dopravců na trase Praha - Ostravsko. Doposud se spekulovalo (a často to zaznívalo i z úst představitelů Českých drah) o pořízení až šestnácti netrakčních jednotek Siemens Viaggio Comfort, které si již dříve pořídily rakouské dráhy a provozují je se svými lokomotivami Siemens Taurus pod obchodním názvem railjet. České dráhy ale nakonec tuto možnost zavrhly a přišly se zcela novým konceptem, se kterým bychom se měli setkat na kolejích již od letošního Silvestra.

Předběžný render nové soupravy ČD 961 + 061 + 461 s pracovním řešením nátěru (finálně bude aplikován koroprátní vzhled dle designového manuálu studia Najbrt, autor: Design studio Dennis HübschPraha / Šumperk — České dráhy dnes oznámily, že vybraly vítěze výběrového řízení, který jim dodá celkem 71 modernizovaných elektrických jednotek. Tyto vzniknou přestavbou jednotek řad 460 a 560 a doplní tak flotilu zcela nových jednotek pro příměstskou dopravu Českých drah. Vítězem výběrového řízení, které bylo vyhlášeno 30. února, se stala prozatím blíže nespecifikovaná firma ze Šumperka. Ta tak dodá Českým drahám celkem 71 klimatizovaných, částečně nízkopodlažních jednotek nových řad 461 a 661, které budou nasazeny v několika krajích v příměstské dopravě, kde přispějí ke zlepšení kultury cestování. První ze souprav by se měly na kolejích objevit už koncem letošního roku.

První zkušební jízda hybridní jednotky, foto: Tomáš Poslušný/Matouš Vinš Praha — Rychlíky Českých drah z Prahy do Českých Budějovic přes Příbram se dočkají technicky odpovídajících vozidel. Poté, co byly do provozu nasazeny všechny modernizované dieselové lokomotivy řady 750.7 plánované pro nasazení na této relaci, ČD oznámily, že byl dokončen vývoj nové řady 652.7/752.7. Jedná se o čtyřdílnou hybridní jednotku s maximální rychlostí 100 km/h, schopnou jízdy jak pod napětím 25 kV AC, tak 3 kV DC. Jednotka vznikla spojením osvědčené lokomotivy řady 749 a elektrické jednotky řady 452 CityFrog. Prototyp vyrobila společnost MOVO ze skupiny Škoda Transportation. Na svou první zkušební jízdu z Plzně do Prahy tajně vyjel 25. března. Další důležité zkoušky proběhnou během měsíce dubna.

Logo ČD Energo, foto: Matouš VinšRok 2010 se celý nesl ve znamení solárního boomu v České republice. Díky štědrým dotacím a neschopnosti české vlády včas reagovat na pokles cen technologí pro proměnu slunečního svitu na elektrickou energii, se stal solární byznys lukrativní pro nejednoho spekulativního investora. Zejména v druhé polovině roku nabíralo tempo připojovaných solárních elektráren exponenciálního růstu. Všichni se totiž snažili stihnout připojení ještě v roce 2010, aby dosáhli na velmi štědré dotace, díky kterým se návratnost investice zkracuje na pouhých 7 let místo původně plánovaných 15. Médii kolovaly všelijaké zprávy o celkovém výkonu nově připojených solárních elektráren a částce, o kterou díky dotacím naroste cena elektřiny pro koncové uživatele. Čím více se blížil konec roku, tím víc bylo jasné, že mnoho z novodobých "solárníků" připojení své elektrárny nestihne a přijdou tak o velmi štědré dotace. Tomu napomohl i postoj úřadů, které začaly kolaudace a ostatní věci kontrolovat natolik přísně, že málokdo byl připojen na první pokus, pokud k němu vůbec došlo. Právě dnes ale český národní dopravce oznámil zahájení provozu největší solární elektrárny ve střední Evropě, kterou má na starosti nová divize ČD Energo. Celou akci se podařilo nejen zdárně dovést do konce, ale také naprosto utajit.

« Newer messages | 1 2 3 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 04:59
sets at 21:00
:. New on VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...