..: All news and reports - Jízdní řád - Německo :..

19.11.2007 - 12:00 - Přímé lehátkové a lůžkové vozy Praha - Basilej od nového GVD

CNL DBPraha, Curych - Od 9. prosince budou na vlaku EN 352/353 Johannes Kepler jezdit denně z Prahy do Basileje přímé lehátkové a lůžkové vozy pod značkou City Night Line (CNL). Pojedou přes Lipsko a Frankfurt n. M. Süd místo současné skupiny vozů JLV do Wiesbadenu. Odjezd z Prahy hl. n. bude ve 20:25, příjezd Basel v 10:37. Zpět vyjede v 18:04, do Prahy přijede v 8:18. Cena začíná na 29 € za jízdenku ve voze k sezení s oddíly a 49 € za lehátko. Nově bude možné v tarifu Spar-Night koupit všechny kategorie jízdenek. Od prosince 2007 také divize Dálková doprava DB sjednotí své noční vlaky CityNightLine, DB Nachtzug a UrlaubsExpress pod značku City Night Line.

zdroj: CNL, IDOS

Ilustrační obrázekPaříž - Změna jízdního řádu se blíží - letos nastane v neděli 9.12.2007. Jako vždy přináší mnohé novinky, někdy dobré, jindy špatné. Z tohoto pohledu bude blížící se změna doslova revolucí při cestování mezi Německem a Francií. Revolucí, která výrazněji zvýší procentuální zastoupení železnice v dopravním proudu mezi Francií a Německem. Dovolí věci, které dříve zněly pouze jako z říše snů. Vše má původ v nové vysokorychlostní trati LGV Est mezi Vaires-sur-Marne a Baudrecourt, která byla uvedena do provozu již letos v červnu. Cestujícím byl po zrušení 3 párů přímých EC Frankfurt(Main) Hbf - Paris Est na této trase k dispozici pouze 1 pár přímých ICE. U dalších 2 spojů bylo nutno přestupovat ve stanici Saarbrücken Hbf. Slibovaná TGV na jižní lince zajíždělo pouze 2 krát denně do stanice Stuttgart Hbf. Důvod těchto nepříjemností byl prostý - nedostatek souprav vybavených trakcí a signalizací pro provoz na druhé straně hranice. Celý oběh v tomto období fungoval tak, že např. relaci Frankfurt(Main) Hbf - Paris Est točily celý den pouze 2 soupravy ICE 3 MF. DB si nemohla dovolit takový luxus, aby tyto jednotky zajížděly po celý den až do stanice Frankfurt(Main) Hbf, proto přednostně operovaly část relace po francouzském území. Podobný problém byl i s francouzskými jednotkami TGV POS na jižní lince. Zde navíc vstoupil do hry ještě fakt, že trať v úseku Stuttgart Hbf. - München Hbf. je vysoce saturována. I v novém GVD dojde k situaci kdy v tomto úseku pojedou za sebou v několikaminutovém odstupu TGV a ICE. To vše byly faktory, které doposud znemožňovaly využít výrazněji efektu nově vybudované LGV Est.

ilustrační obrázekŽelPage v reakci na jízdní řád 2004, ve kterém u mezinárodních vlaků na trase Praha - Drážďany zmizely názvy vlaků, vyvolala protestní petici za zachování tohoto jména. Akce vzbudila bouřlivý ohlas, elektronickou petici podepsalo během třičtvrtě roku 972 respondentů. Její předávání nakonec ani nebylo potřeba, snad i díky ní se název "do roka a do dne" opět vrátil.

11.6.2007 - 12:00 - Včera vyjely poprvé vlaky TGV a ICE mezi Francií a Německem

Ilustrační fotoBerlín - Včera, 10.6.2007, vyjely poprvé do pravidelného provozu vlaky ICE a TGV na trati LGV. Prvním vlakem, který se vydal na cestu, bylo ICE s odjezdem z Paris Gare l´Est v 6:43 hod. Všechny vlaky byly velice slušně obsazeny. "Tento den je pro nás významný: po letech příprav na německé i francouzské straně rozjíždíme novou éru v evropské vysokorychlostní železniční dopravě." DB připravily v každém městě, kde tyto vlaky zastavují, oslavu a koncerty za účasti místních hvězd. Severní linii (Paříž – Saarbrücken – Kaiserslautern – Mannheim – Frankfurt/Main) obsluhují vlaky ICE, naopak provoz na jižní větvi zajišťují francouzská TGV (Paříž – Strasbourg – Karlsruhe – Stuttgart).

zdroj: DB

Nádraží v Lipsku, zdroj: DBRostock - V neděli 10.6.2007 pojede poprvé souprava ICE na trase Lipsko - Berlín - Rostock. "Touto nabídkou splníme přání řady obyvatel Lipska, protože budou moci cestovat ve vlaku ICE přímo k Baltskému moři," řekl Joachim Kießling z DB Vertrieb. Spoj bude jezdit na trase Mnichov - Lipsko - Berlín - Rostock od neděle do pátku. Z Lipska bude odjíždět v 16:52 hod. a do Rostocku přijede ve 20:32 hod. V opačném směru bude odjíždět ICE z Rostocku v 7:27 (Po - Pá) a v 9:27 (Ne). Vlak bude zastavovat ve stanicích Lutherstadt Wittenberg, Berlin Südkreuz, Berlin Hauptbahnhof, Berlin Gesundbrunnen, Neustrelitz a Waren (Müritz).

ICE 3 MF a TGV, zdroj: DBPaříž - Maximální rychlosti 320 km/h dnes na premiérové jízdě dosáhly jednotky TGV a ICE na trasách Frankfurt nad Mohanem/Stuttgart - Paříž. Na palubách vlaků cestovali nejen šéfka SNCF Anne-Marie Idrac a šéf DB Hartmut Mehdorn, ale i další významní zástupci z oblasti politiky či podnikatelské sféry. Jednotka ICE vyjela na svou cestu z Frankfurtu, TGV se vydalo na svou trasu ze Stuttgartu a do žst. Paris Gare de l´Est přijely obě soupravy souběžně.

ICE, DBBerlín - Německé dráhy (DB) a Dánské dráhy (DSB) uzavřely dohodu o spolupráci. Zároveň obě železniční společnosti oznámily, že od 9.12.2007 začnou jezdit spoje ICE i mezi Německem a Dánskem. DB a DSB očekávají nárůst počtu cestujících do roku 2015 mezi oběma zeměmi o 30 procent.

ThalysBrusel - Dne 10.12.2006 byla oddělena regionální a dálková doprava na nádraží Brusel Midi a bylo zprovozněno nové spojení pro vysokorychlostní jednotky. Jízdní doba spojů Thalys mezi Bruselem a Paříží se zkrátila z 1:25 hod. na 1:22 hod. (o 3 minuty).

Ilustrační fotoVídeň - ÖBB vypraví mimořádné vlaky během silvestrovské noci. Posilové vlaky budou vypraveny z Vídně do Amstettenu, Tullnu a Brucku. Posíleny budou i spoje S-Bahn ve směru Wiener Neustadt, Schwechat, Stockerau, Gänserndorf, Mistelbach a Bratislava. Jízdní řád vlaků naleznete zde.

ICMnichov - Nový jízdní řád v Německu přinese od neděle několik změn. Mezi nejvýznamnější patří hodinový takt vlaků ICE mezi Mnichovem, Lipskem a Berlínem, jízdní doba mezi Mnichovem a Frankfurtem bude trvat méně než 3 hodiny (konkrétně 2:54 hod. v ICE-Sprinter) a zvýší se rychlost regionálních vlaků mezi Mnichovem a Norimberk až na 200 km/h. Cestování mezi Drážďany a Norimberkem bude o půl hodiny kratší, navíc budou ve vlacích Franken-Sachsen-Express platit i nabídky regionální dopravy (Schönes-Wochenende-Ticket, Sachsen-Ticket apod.).

zdroj: Tisková zpráva DB

18.11.2006 - 18:30 - Nové spojení vlakem do Kaliningradu

sergejKaliningrad - RŽD plánují zavést od května 2007 dva nové mezinárodní páry vlaků, které budou spojovat Kaliningrad s Berlínem (7/8) a Kalingrad s Malborkem (17/18). Tyto vlaky by měly jezdit od 1.5. do 1.10.2007. O zavedení nových spojů jednali na pracovním zasedání v Gdaňsku zástupci Kalingradských železnic a PKP. Spoj do Malborku bude odjíždět z Kalingradu ráno a zpět se bude vracet ve stejný den večer. Na spoji do Berlína budou řazeny i lůžkové vozy, protože pojede přes noc.

zdroj: Tisková zpráva RŽD

Ilustrační fotoGera - Společnost InterConnex, soukromý železniční přepravce v Německu, přestane od prosince jezdit na trase Gera - Berlín. Důvodem je klesající počet cestujících. Město Gera tak nebude mít napojení na dálkovou dopravu. "Od prosince budeme jezdit pouze s elektrickými jednotkami," říká mluvčí společnosti Veolia Matthias Roeser. Bohužel trať mezi Gerou a Lipskem není elektrifikovaná a přípoje na vlaky v Lipsku se také neosvědčily. Nutno dodat, že trať z Gery přes Berlín do Rostocku se stala v historii první, kde byla od 1.3.2002 provozována dálková doprava soukromou společností a nikoliv DB. A právě InterConnex usiloval o to, aby se na dálkovou dopravu napojila taková města jako Gera. První soukromý dálkový vlak v Česku by měla zajišťovat společnost Railtrans mezi Prahou a Ostravou od 10.12.2006.

zdroj: Lok-Report

423Berlín - Deutsche Bahn zřídí během mistrovství světa kyvadlovou dopravu na nově vybudovaném severo-jižním spojení. Spoje S-Bahn budou jezdit ve 20 minutovém taktu a propojí nová nádraží Gesundbrunnen, Hauptbahnhof, Potsdamer Platz a Südkreuz. Na 11 km dlouhém úseku, z něhož 3,5 km jsou vedeny v tunelu, budou jezdit soupravy řady 423 od 8.6. do 10.7.2006 denně od 5:00 do 23:30 hod. Jízdní doba bude činit 12 minut. Soupravy budou vypůjčeny z Frankfurtu nad Mohanem a Mnichova.


Mapa - Berlín

Všechny spoje S-Bahn ujedou během mistrovství světa v Berlíně každý den celkem 90.000 km a ve špičce bude v provozu nasazeno 566 souprav. Vlaky budou jezdit non-stop, přičemž noční interval v centru bude 15 minut a na okrajových trasách 30 minut. Pro zvláštní příležitosti je připraveno 20 posilových souprav.

zdroj: Tiskové zprávy DB, Foto: DB

logo DBPraha / Berlín – Od soboty 27.5.2006 (dle sdělení ČD), od neděle 28.5.2006 (dle sdělení DB) jsou dálkové spoje EC převedeny na novou severojižní trať a zároveň začaly zastavovat v nových stanicích na území Berlína. Spoje ve směru z Prahy nově staví ve stanicích Berlin Südkreuz, Berlin Hauptbahnhof, či Berlin Gesundbrunnen, naopak nebudou již zastavovat ve stanicích Berlin Schönefeld Flughafen, Berlin Ostbahnhof a Berlin Zoologischer Garten. Ke změnám časů příjezdů a odjezdů dochází pouze v Berlíně, na území ČR nedochází k žádným změnám.

Z Prahy do Berlína jezdí spoje EuroCity ve dvouhodinovém intervalu. Spoje, které v Berlíně nekončí, dále pokračují do Hamburku, Westerlandu nebo dánského Aarhusu. Doba jízdy mezi Prahou a Berlínem se pohybuje mezi 4:45 – 5:00 hod. Stanicí Berlin Hauptbahnhof projede každých 90 sekund 1 vlak (včetně berlínského S-Bahnu) a denně jím projde okolo 300 tisíc cestujících.

zdroj: Tisková zpráva ČD

Berlin - Každý pátý dálkový vlak DB dojíždí se zpožděním vyšším než 5 minut. V současnosti se dochvilnost pohybuje kolem 93% (všechny vlaky na síti DB), což je stejný výsledek jako v letech 2004 a 2005, ovšem u vlaků kategorie IC a ICE je to dokonce 80%. Příčinou je velký počet míst se sníženou rychlostí z důvodu stavebních prací. Zajímavostí je, že v současnosti urazí vlak IC trať z Berlína do Drážďan za delší dobu, než tomu bylo za dob socialismu, kdy byly vlaky taženy dieselovými lokomotivami.

Zdroj: Bahnnews

« Newer messages | 1 2 3 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 04:58
sets at 21:01
:. New on VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...