..: All news and reports - Jízdní řád - ČR Královéhradecký :..

Motorový vůz řady 809 na trati 063, odb. Zálučí; autor: Aleš KunaBakov nad Jizerou - Letos uplyne 125 let od zahájení provozu na trati 063 Bakov nad Jizerou - Kopidlno, která se 41 km kroutí českou krajinou. Jak oznámil Stanislav Penc, kandidát Strany zelených v Královéhradeckém kraji do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, uvažuje se o zrušení této trati. Penc pro ŽelPage uvedl: "Dáváme dohromady podklady, abychom vydali publikaci nebo informační list k jeji záchraně." Tímto Stanislav Penc žádá čtenáře ŽelPage o fotografie a obrázky vlaků, které na trati v minulosti jezdily. Veškeré informace se shromažďují na internetové adrese trat063.blog.cz.

Ilustrační obrázekJičín - Cestující na málo využívané trati Kopidlno - Dolní Bousov na Jičínsku se nemusí obávat, že po zrušení většiny vlaků přijdou o dopravní spojení. Vlaky, které na této trase projíždějí Středočeským a Královéhradeckým krajem, tam z větší části nahradí autobusy. Vedení krajů navrhuje, aby železniční doprava byla zachována o víkendech.

oredoNáchod - Dopravní společnost Oredo zahrne do nového jízdního řádu, který platí od 10.12. letošního roku, také pět nových železničních linek směřujících do Krkonoš. Dvě z nich pojedou také přes náchodský region. Podle Vladimíra Záleského, jednatele Oreda, není sice posílení železniční dopravy v oblasti Krkonoš nijak rozsáhlé, ale lepším seskupením a navýšením nynějších výkonů se podařilo docílit vzniku pěti nových linek do této oblasti.

Jednotné jízdné

Obyvatelé Náchodska mohou tedy využít vlaku na trase Trutnov - Malé Svatoňovice - Červený Kostelec - Jaroměř - Hradec Králové - Praha, případně také spoj Jablonec nad Jizerou - Jilemnice - Martinice v Krkonoších - Stará Paka - Dvůr Králové nad Labem - Jaroměř. "Významnou změnou bude rozšíření integrovaného systému do Trutnova z Náchodska, Broumovska přes Adršpach a Červený Kostelec," uvedl Záleský, který tvrdí, že právě tento integrovaný systém přinese především na Červenokostelecku a Úpicku navýšení počtu autobusových spojů. Navíc zajistí jejich lepší provázání s vlaky a zavedení jednotného jízdného, které bude platit pro vlaky i autobusy.

854 Nový železniční jízdní řád v oblasti je sestaven v pravidelných intervalech, což přináší výhody zejména pravidelným cestujícím. Jak upozorňuje jednatel Oreda, jízdní řád je snadno zapamatovatelný. " Stačí si pamatovat, že po celý den každé dvě hodiny, vždy ve čtyřicátou minutu po sudé hodině jede přímý rychlík nebo spěšný vlak do Hradce Králové a Prahy. Z této krátké informace si cestující může zapamatovat z jízdního řádu vše, co potřebuje," slibuje jednatel Oreda Záleský. Mezi Hradcem Králové a Trutnovem dojde ke zkrácení jízdní doby rychlíků o deset minut. Trasu z Hradce Králové do Trutnova ujede vlak za hodinu a čtvrt. Na všechny vlaky z krajského města budou v Trutnově navazovat vlaky do Svobody nad Úpou, která je výchozím bodem při cestě do Krkonoš.

zdroj: Náchodský deník

Hradec Králové - V jízdním řádu, který začne platit v prosinci tohoto roku, dojde na některých tratích v Královéhradeckém kraji k významným změnám. Vlaky z Hradce Králové do Prahy pojedou po celý den každou hodinu. Spojení mezi Hradcem Králové a Trutnovem se zrychlí na hodinu a šestnáct minut. Dojde k zavedení taktové dopravy na tratích Chlumec nad Cidlinou – Trutnov a Jaroměř – Liberec. Naopak, na málo využité trati Kopidlno – Dolní Bousov je navrženo zajištění dopravní obslužnosti autobusy, které by mohly zastavovat nejen na vzdálených nádražích, ale také přímo v centrech obcí.

Z Hradce Králové do Prahy každou hodinu

Mezi Hradcem Králové a Prahou bude zaveden celodenní hodinový takt: „Nový jízdní řád zajistí pravidelnou dopravu po celý den, rychlíky mezi Hradcem Králové a Prahou pojedou po celý den každou hodinu. Doba jízdy bude hodina a třicet osm minut, což je u většiny vlaků o deset minut rychleji než dnes.“ informuje Ing. Vladimír Záleský, jednatel OREDO. „Záměrem Ministerstva dopravy je zatraktivnit nabídku železničního spojení s hlavním městem. Cestující získá jistotu, že kdykoliv přijde na nádraží, nejpozději do hodiny pojede vlak do Prahy.“ míní Záleský a dodává: „OREDO spolupracovalo s Českými drahami na návrhu přípojných spojů, každou hodinu bude zajištěno například spojení z Nového Bydžova do Prahy s okamžitým přestupem v Chlumci nad Cidlinou. Doba jízdy z Nového Bydžova do Prahy bude hodina a třicet minut.“

Zrychlení dopravy z Hradce Králové do Trutnova, Náchoda a Rychnova nad Kněžnou

Od prosince dojde také ke zkrácení jízdní doby rychlíků mezi Hradcem Králové a velkými městy v kraji. Změnu vysvětluje Ing. Tomáš Jurček, technolog společnosti OREDO: „Nyní probíhá přepřah lokomotiv v Jaroměři, z toho důvodu tam má vlak pobyt deset minut. V novém jízdním řádu budou rychlíky přepřahat lokomotivu přímo v Hradci Králové, tedy v Jaroměři bude možné zkrátit pobyt vlaku.“ Doba jízdy mezi Hradcem Králové a Trutnovem se tedy zkrátí: „Cesta vlakem bude kratší právě o deset minut. Trasu z Hradce Králové do Trutnova vlak ujede za hodinu a čtvrt. Zrychlí se i vlakové spojení do Náchoda, kam bude možné dojet z Hradce Králové za padesát minut.“ slibuje Jurček a dodává: „Podobná změna nastane také při cestě do Podorlicka, přepřah lokomotiv rychlíků se přesune z Týniště nad Orlicí také do Hradce Králové. Cesta z Hradce Králové do Rychnova nad Kněžnou bude vlakem trvat padesát minut, do Kostelce nad Orlicí dokonce méně než čtyřicet minut.“

Mezi Kopidlnem a Dolním Bousovem vlakem jen o víkendu

Náhrada vlaků autobusy je navržena na trati Kopidlno – Dolní Bousov. Zde je důvodem ke změně vzdálenost nádraží od center obcí a nízký počet přepravených cestujících. „Železniční trať je nevhodně trasována, stanice leží daleko od obcí, například nádraží v Libáni je téměř 2 kilometry od centra obce. Autobusy by mohly zajíždět přímo na náměstí.“

Rozšíření systému taktové dopravy na další tratě

Od prosince bude taktová doprava nově zavedena na tratích Chlumec nad Cidlinou – Trutnov a Jaroměř – Liberec. Zlepší se návaznosti v železničním uzlu Stará Paka, novinkou budou přímé vlaky Vrchlabí – Trutnov, přímo pojedou také vlaky z Jaroměře do Jilemnice nebo z Nové Paky do Liberce.

Krajská společnost OREDO zveřejnila na internetových stránkách www.oredo.cz druhý návrh železničního jízdního řádu 2006/2007.

Zdroj: tisková zpráva OREDO

info - ilustracni obrazekLysá nad Labem - V návrhu JŘ 2006/2007 usilovalo Ministerstvo dopravy České republiky o podstatné zrychlení cestování v rychlících mezi Plzní a Hradcem Králové, především v jejich pokračování na Trutnov a zapojení na pražské hlavní nádraží. V této souvislosti se uvažovalo o tom, že vlaky kategorie R budou na trati 231 zastavovat pouze v Praze hl. n., Praze Vysočanech, Nymburce hl. n. a Poděbradech. Odpadlo by tak zastavování v Lysé nad Labem a ve Velkém Oseku.

Toto rozhodnutí se však nelíbilo obyvatelům dotčených měst a začali sepisovat petice. MD ČR jejich tlaku ustoupilo a ve středu 24.5.2006 oznámilo, že v železničních stanicích Lysá nad Labem a Velký Osek budou i nadále zastavovat rychlíkové spoje. Ministr dopravy Milan Šimonovský /KDU-ČSL/ navíc oznámil, že považuje zneužití projednávaného návrhu JŘ k předvolební agitaci za jednání odporující dobrým mravům.

Podobné problémy se vyskytly i na trati 170 a dotýkají se železničních stanic Zdice a Zbiroh, odkud dojíždějí cestující jak do Prahy, tak do Plzně. Obyvatelé dotčených měst také uvažují o sepsání petice. České dráhy prý nemohou návrh ovlivnit. „U rychlíkových spojů rozhoduje objednávka ministerstva,“ uvedl mluvčí drah Aleš Ondrůj.

zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Lichkov - Od 12.února 2005 bude obnoveno víkendové přeshraniční spojení osobními vlaky v úseku Lichkov - Międzylesie. Z Międzylesie je možné použít vlaky PKP dále do vnitrozemí např. v 9.48h směr Wrocław příj. 12.22, odjezd zpět ze žst. Wrocław 16.51, příjezd do Międzylesie 19.31 a v 19.35 jede vlak do Lichkova.
Na vlaky budou nasazeny sólo vozy řady 810 ČD.
Vlaky budou zaváděny v (6),(7) a 28.3., 3.,26.,27.5., 15.8., 11.9. takto:
Os 20045 Letohrad odj. 8:52, Międzylesie příj. 9.30 (přípoj 9.48h směr Wrocław)
Os 20044 Międzylesie odj. 9.32, Lichkov příj. 9.43 s přípojem do Letohradu a odtud dále až do Prahy
Os 20043 Letohrad odj. 18.05, Międzylesie příj. 18.49
Os 20046 Międzylesie odj. 19.35, Lichkov příj. 19.46 s přípojem do Letohradu.
K jízdám do polského příhraničí je též možné použít výhodnou nabídku SONE+.

Královéhradecký a Středočeský kraj – V pátek odpoledne se na trati 046 Hněvčeves - Smiřice uskutečnila poslední jízda pravidelného osobního vlaku 25507, na který (a nejen na něj) byl neočekávaně nasazen motorový vůz M 131.1133 z Pardubic. Poslední vlak byl velmi plný, ale pravidelných cestujících bylo poskromnu. (viz fotka vlevo, kterou pořídil Dejv).

« Newer messages | 1 2   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 04:56
sets at 21:05
:. New on VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...