..: Aktualności i artykuły - Nehody a mimořádnosti - Česká republika (celá) :..

logo Drážní inspekce Praha – Drážní inspekce (DI) a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vydaly tiskové zprávy o bezpečnosti na českých kolejích v loňském roce. Z nich se dozvídáme, že došlo k výraznému navýšení tragičnosti a závažnosti mimořádných událostí – usmrcených je nejvíce v celé historii DI. Počet závažných nehod dokonce stoupl oproti dlouhodobému průměru na téměř 300 %. Pozitivní je ale naopak nejmenší celkový počet mimořádných událostí a snížení počtu nehod na železničních přejezdech.

5.9.2011 - 16:00 - Akce Výročí 50 let od zahájení výroby lokomotiv T 334.0 zrušena!

ikonka pozor Zdice — Vážení čtenáři, upozorňujeme, že víkendová akce Výročí 50 let od zahájení výroby lokomotiv řady T 334.0 pořadatele SAXI – Výtopna Zdice, jež byla naplánována na víkend 10. – 11. září, je bez náhrady zrušena! Stalo se tak kvůli nedostatečnému počtu přihlášených na jízdu dne 11. září a z ekonomických a provozních důvodů. Pořadatel SAXI – Výtopna Zdice se vám tímto omlouvá za případné komplikace. Milovníci této lokomotivní řady, zvané Rosnička, však nemusí definitivně věšet hlavu, akce bude přesunuta do programu na příští rok. O všem budete včas informováni. Kontakt naleznete také na internetových stránkách Výtopny Zdice.

titul_přejezd, foto: Chary Praha — Černé statistiky za rok 2010, které 5. ledna vydala Drážní inspekce ČR, jsou neúprosné — na železnici přibývá nehod i zraněných způsobených řidiči motorových vozidel. První evidovanou nehodu v této smutné statistice byla srážka automobilu s vlakem v Halenkově, která se stala necelých šest hodin poté, co se začal psát rok 2010. Podobně vypadal i poslední zápis do statistiky z 28. prosince 2010, kdy u zastávky Stráž nad Nisou opět došlo ke srážce automobilu na přejezdu i přes to, že výstražné zařízení bylo funkční. Více či méně podobný scénář měly další nehody v minulém roce, stejně jako i první nehoda tohoto roku. Minulý rok však došlo k nárůstu smrtelných nehod o 12 % a počet 38 mrtvých na přejezdech z roku 2009 byl v roce 2010 vyrovnán již v září.

150.010, Nymburk, 24. 1. 2007, foto: Bean ČR — AKTUALIZUJEME 5. prosince — Železnice v posledních dnech zažívá jako každou zimu zkoušku sněhem. V neděli po poledni začaly Českou republiku sužovat sněhové srážky a to včetně nížin, kde napadlo až 15 cm sněhu. Zamrzání výhybek, neschopná hnací vozidla a popadané stromy však nebyly jedinými překážkami. Do smutné statistiky se totiž přidaly i sražené osoby v kolejišti či auta na železničních přejezdech. Proto nám zejména v západních Čechách během pondělí zkolabovala železniční doprava a zpoždění se přenášelo i na další části republiky. Došlo i na vyhlášení kalamitního stavu. Přinášíme vám souhrn zpravodajství a situaci na české železniční síti nadále sledujeme.

Muzeum ČD Lužná u Rakovníka, foto: Jakuza Lužná u Rakovníka — V posledních dnech došlo v areálu železničního muzea ČD v Lužné u Rakovníka ke krádeži železničních artefaktů v podobě litých tabulek – byť již zrušených lokomotiv – členům spolku SPPML Lužná. Pokud by se někdo náhodou setkal na burze nebo na internetové aukci s čísly, které jsou uvedeny na konci tohoto článku, a není mu lhostejné, že se jedná o věci odcizené, nechť prosím kontaktuje členy spolku s informacemi, kde se tyto věci vyskytují a kdo se je snažil nabízet. Zveřejněním následujícího seznamu věříme, že se tyto artefakty stanou neprodejnými a dotyčná osoba, která je odcizila, bude v muzejních kruzích označena za nežádoucí, čímž se zabrání podobné krádeži u ostatních spolků, popřípadě přímo na lokomotivách. Děkujeme.

Nehody a mimořádnosti, foto: MG Beroun — Nejrůznější mimořádnosti k provozu železniční dopravy zkrátka neodmyslitelně patří. Důvodů omezení či dokonce přerušení jízdy vlaků je nespočet, ať už jde o člověka se sebevražednými úmysly, poruchu trakčního vedení nebo nehodu na trati. Přestože přístup dopravců k cestujícím, kteří byli určitou mimořádností zastiženi, a ta jim výrazně brání v cestě domů nebo například do zaměstnání, by měl být přinejmenším stejný, není tomu tak. A tak zatímco v jiných evropských zemích se můžete těšit na odškodnění ve výši plné ceny jízdenky, občerstvení nebo zajištění alternativní dopravy zdarma, v České republice máte prostě smůlu. Jedinou útěchou vám může být hlášení staničního rozhlasu, z nějž se ozývá: "Upozorňujeme cestující, že uvedená doba zpoždění se může změnit. Vážení cestující, omluvte, prosím, zpoždění vlaku."

151.018, Pardubice, foto: Žíža Česká republika — V noci ze soboty 30. října na neděli 31. října končí letní čas. Tato nemalá změna, kdy se čas přesune o hodinu zpět, se dotkne celkem šestnácti dálkových vlaků Českých drah, které budou v určených stanicích čekat na správný odjezd podle středoevropského času (SEČ). Regionální spoje nejspíš nebudou nijak zasaženy, neboť v tuto dobu už žádný takový vlak nejede. Dopravce doporučuje cestujícím, aby si odjezd nočních vlaků ověřili na lince kontaktního centra Českých drah, která je k dispozici čtyřiadvacet hodin denně ve čtyřech jazycích. Telefonní číslo je 840 112 113.

25.10.2010 - 20:30 - Stávka železničářů v Německu možná naruší provoz vlaků z/do ČR

Lokomotiva řady 372 v čele mezinárodního spoje, foto: topič Berlín — V úterý 26. října 2010 uspořádají němečtí železničáři výstražnou stávku. Důvodem jsou dlouhodobé spory mezi dopravcem a odbory ve věci stanovení tarifních tříd pro platy železničních zaměstnanců. I přes naléhání ze strany Deutsche Bahn (DB), které odborům několikrát nabízely kompromisní řešení, avizovaly dvě největší profesní odborové organizace zastavení provozu, které by se mělo projevit zejména v ranních hodinách. To se pochopitelně odrazí i na vedení mezinárodních spojů. České dráhy proto počítají s možností, že se stávka výrazněji dotkne i vlaků jedoucích mezi Českou republikou a Německem. Z německé strany zatím nejsou známy žádné podrobnější oficiální informace, konkrétní provozní situaci v Česku proto v současnosti nelze odhadovat. Oba národní dopravci proto apelují na všechny cestující, aby se před jízdou dostatečně informovali o případných komplikacích v provozu v důsledku stávky.

Zdroj: České dráhy, Deutsche Bahn

363.054, Tábor, foto: Václav Růžek Praha/České Budějovice — Stavba IV. tranzitního koridoru, vedoucího z Prahy do Českých Budějovic, si vyžádá další nepřetržitou výluku. V období od 20. října 2010 do 1. listopadu 2010 tak musí cestující na této trati počítat s různými komplikacemi a zpožděním. Výluka proběhne nepřetržitě v délce třinácti dnů v úseku Olbramovice – Heřmaničky, avšak mezi 8.45 a 15.45 bude prodloužena také o úsek Benešov u Prahy – Olbramovice. Rychlíky budou nahrazeny autobusy mezi stanicemi Olbramovice a Sudoměřice u Tábora (v uvedených dobách již z Benešova), osobní vlaky pak mezi Benešovem u Prahy a Heřmaničkami. Po dobu omezení nepojede v celé trase lůžkový vůz na spojích R 206 a R 207; cestujícím bude v úseku Olbramovice, resp. Benešov u Prahy – Praha hl.n. a opačně zajištěno místo ve voze první třídy. Dráhy doporučují cestujícím, aby plánování své cesty věnovali zvýšenou pozornost.

nehody_a_mimoradnosti_uni, foto: MG Česká republika — Aniž bychom si to uvědomovali, každý den se odehrává na železnici nějaká mimořádná událost. Když nebudeme počítat drobné události, jako je závada na lokomotivě, technická závada na trati, stržená trolej, apod. Nejčastěji se bohužel jedná o srážku vlaku s automobilem na přejezdu, nebo s osobou v kolejišti. Přestože média jsou plná zpráv o těchto nehodách, Drážní inspekce a další státní i nestátní organizace varují před neuváženém jednání ve styku s dráhou, neustále se nacházejí řidiči, kteří nejenže riskují život svůj a pasažérů ve svém vozidle, ale i životy a zdraví cestujících ve vlacích. Důkazem tohoto hazardování jsou zejména statistiky DIČR tohoto roku, kdy v měsíci září dosáhly úrovně roku loňského. Také posledních několik dní česká železnice zaznamenala zvýšený počet podobných událostí, které se neobešly bez zranění a ztrát životů.

koleje Rokycany/Praha(Aktualizováno) Dne 1. září ve 4.30 došlo dle vyjádření Českých drah k uváznutí vlaku na výhybkách v žst. Rokycany. Tato mimořádnost značně komplikuje dopravu na trati Beroun – Plzeň, která je součástí III. tranzitního železničního koridoru. Provoz je zastaven obousměrně, vlaky nabírají zpoždění již z Berouna a Plzně. V úseku Chrást u Plzně až Rokycany je zavedena kyvadlová náhradní autobusová doprava. R 752 odjel z plzeňského hlavního nádraží se zpožděním 75 minut, R 965 byl odřeknut v úseku Plzeň – Kařízek. Ze stanice Kařízek pak byla po přestupu cestujících z Os 7803 zřejmě vypravena náhradní souprava. Problémy v okolí Plzně však nebyly jedinými, které železniční dopravu dnes provází. Nehoda provoz komplikuje i v Praze. Prosíme cestující, aby se obrnili trpělivostí.

Elektrická lokomotiva ř.150, foto: Josef Petrák Praha — Vysoká zpoždění či různé mimořádnosti doprovázejí železniční dopravu prakticky po celý rok. Cestující se může setkat například s vozem, který má porouchanou klimatizaci nebo s vozem nižší úrovně, než která je v současnosti na vlacích vyšších kategorií požadována. To vše bez nároku na jakékoliv odškodné; tomu je však zřejmě konec. Ačkoliv České dráhy nemají ze zákona povinnost odškodňovat cestující při výraznějším zpoždění vlaků nebo snížené kvalitě služeb ve vnitrostátní přepravě, od 20. září dopravce spustí nový pilotní projekt, díky němuž bude možné získat odškodnění za zpoždění nebo nepohodlí ve vlacích vyšších kategorií. Opatření se vztahují na šest oblastí souvisejících s přesností vlaků a jejich kvalitou. Zatímco u spojů EuroCity a InterCity bude mimořádnosti kompenzovat při zpoždění nad šedesát minut voucher v hodnotě 50 korun, resp. nad 120 minut v hodnotě 100 korun, u vlaků nadstardardní kategorie SuperCity bude poškozený odškodněn již při zdržení, které přesahuje půl hodiny. V takovém případě na vás čeká vrácení plné výše ceny rezervace, tedy 100, resp. 200 korun.

Přejezd v obci Těchlovice na trati 073 mezi Děčínem a Ústím na Labem, foto: Martin Třešňák Děčín/Liberec — Po vydatných deštích a náhlých přívalech vody stouply hladiny řek a potoků v několika částech Čech. Nejvíce je postižen Liberecký a Ústecký kraj. Problémy se nevyhnuly ani železnici, koleje jsou pod vodou, podemleté či zavalené sesunutou půdou. Na některých místech ani není možné zavést náhradní autobusovou dopravu, protože pod vodou jsou i mnohé silnice. Doprava musela být zastavena i na trati 098 do Německa v úseku mezi Děčínem a Prostředním Žlebem a i vlaky EuroCity směřující do Německa musejí být nahrazeny autobusy. Vlaky nejezdí ani na další mezistátní trati z Liberce do Žitavy. Podle Správy železniční dopravní cesty se provoz podaří obnovit nejdříve v neděli ráno, u některých tratí však oprava potrvá mnohem déle.

EC v Imst-Pitztalu, foto: Josef Petrák Praha/Reykjavík — Minulou středu se pod islandským ledovcem probudila k životu sopka Fimmvörðuháls. Začala chrlit popel, dým a páru do výšky několika kilometrů. Co to ale prakticky bude znamenat pro leteckou dopravu nejen s Islandem, ale i v celé Evropě a ještě vzdálenějších zemích, tušil ve středu jen málokdo. Sopečný popel byl zavát nad Evropu a došlo k uzavření vzdušného prostoru vyjma jihu nad celým kontinentem. Nelétal nikdo – aerolinie, vládní speciály ani vojenské letouny. Na nedělní pohřeb polského prezidenta přicestoval ze zahraničních smutečních hostů málokdo – český prezident vlakem, marocký premiér podnikl dobrodružný let malým proudovým strojem Cessna. Vzdušný prostor byl otevřen dočasně dnes v poledne. V České republice by tomu také nikdo nevěnoval pozornost, kdyby ve čtvrtek při své cestě vlakem nepotkal nezvykle plná nádraží, dlouhé fronty u pokladen a necestoval plnými vlaky. Například ČD Centrum v Praze na hlavním nádraží doslova praskalo ve švech. Fronty byly u všech přepážek, kanceláří ČD Travel i Wasteels. České dráhy oznamovaly mimořádné posílení spojů i personálu na pokladnách a call centru, ale také avizovaly mimořádně vysoké tržby, a to i díky vysokým cenám mezinárodního tarifu.

17.4.2010 - 0:00 - Dny smutku za polské oběti letecké katastrofy

Polská vlajka, foto: Polska.gov.pl Praha — O tomto víkendu, 17. a 18. dubna 2010, jsou vyhlášeny v České republice dny smutku. Vláda České republiky po dohodě s prezidentem republiky tak chce uctít památku obětí nedávné letecké katastrofy u Smolenska, kde při pádu letadla došlo k úmrtí předních politických a armádních představitelů Polska, stejně jako dalších osobností této země. Ti cestovali v sobotu 10. dubna uctít památku obětí katyňského masakru, který byl proveden Sověty před 70 lety. Při havárii vládního letounu přišel o život prezident Lech Kaczyński s chotí, místopředseda polského senátu, několik poslanců polského Sejmu, stejně jako náčelník generálního štábu polské armády a velitelé vzdušných sil, pozemních sil a námořnictva. Zemřelo všech 88 cestujících a 8 členů posádky. Ostatky zesnulého prvního páru mají být uloženy v krakovské katedrále Sv. Stanislava a Václava, situované na kopci Wawel na levém břehu Visly. Wawel je místem posledního odpočinku polských králů a národních hrdinů. Vláda vyzvala všechny občany, aby v sobotu 17. dubna v poledne minutou ticha uctili památku obětí tohoto neštěstí. I my se připojujeme k vyjádření upřímné soustrasti polskému národu a našim polským kolegům; během víkendu budou i naše stránky oděny do smutečních barev.

Zdroj: Vláda České republiky, Reflex, Aktuálně, Poland.pl, Wikipedia (Wawel)

« Nowsze wiadomości | 1 2 3 4 5 ... 9 | Starsze wiadomości »    
ŽelPage - elektroniczny magazyn kolejowy
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Publiczne używanie treści bez zgody autora nie jest dozwolone.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Logowanieopen/close
 
 
  
 
Zapomniane hasło   
Zarejestruj się   
:. Położenie pociągów CZopen/close
Położenie pociągów CZ
 
:. Szukanieopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info dla fotografówopen/close
Przydatne informacje
dlafotografów (ČR)

Słońce
wschodzi o 06:00
zachodzi o 20:03