..: Aktuality a články - Stavby a projekty - ČR Vysočina :..

Ilustrační fotoJihlava - Železniční trať mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem bude během jednoho roku bezpečnější. Za modernizaci zabezpečovacích zařízení Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vydá skoro 400 milionů korun. „Cestujícím během přestavby nehrozí dlouhodobé výluky, protože se rekonstrukce netýká kolejí,“ informoval Jiří Šťastný ze SŽDC. Po dokončení prací bude provoz plynulejší; úsek bude patřit k nejmodernějším v kraji. Trať byla postavena už před 136 lety. Spojuje krajské město Jihlavu s Havlíčkovým Brodem, který je nejdůležitějším železničním uzlem kraje.

„Staniční zabezpečovací zařízení je zastaralé, elektromechanické. Traťové zabezpečovací zařízení zde není vůbec,“ uvedl Šťastný. Provoz je řízen výpravčím telefonicky. Moderní technologie zastanou práci asi 47 železničářů. „Velká část z nich dostane nabídku pracovat ve stejné kvalifikaci, ale v jiném místě,“ řekl jihlavský vrchní přednosta Miroslav Novotný. Nové zařízení umístěné ve stanici Jihlava se postará také o provoz dalších dvou stanic na trati. Nahradí pracovníky, kteří nyní přestavují výhybky v Jihlavě, Dobroníně a ve Šlapanově. V těchto dvou menších stanicích nebudou po dokončení modernizace ani výpravčí. V Kamenné skončí zaměstnanec, který stahuje závory. Podobná modernizace se již realizuje na Pelhřimovsku, a to mezi Horní Cerekví a Táborem. Systémy řízené počítačem na trati nahrazují i 100 let stará zařízení. Podle starších údajů SŽDC se náklady na přestavbu pohybují kolem 230 milionů korun.

Výhledově SŽDC v kraji plánuje vybudování nové zastávky u masokombinátu Kostelecké uzeniny v Kostelci u Jihlavy. Na této trati, která vede z jihočeských Slavonic a Telče, by také měla být u Kostelce vybudována krátká kolejová spojka, která umožní přímé spojení do Jihlavy. Investice by se měly týkat i železničních nádraží v Jihlavě.

zdroj: Mladá fronta DNES, Českomoravská vrchovina

Slavonice - Váznoucí projekt obnovy jednokolejné neelektrifikované železnice mezi příhraniční dolnorakouskou obcí Fratres a jihomoravskými Slavonicemi zatím nemá dořešeno financování. Sdělil to Mario Brunnmayr z tiskového oddělení Rakouských spolkových drah (ÖBB).

V současné době se vyjasňuje financování mezi spolkovou zemí Dolní Rakousy, vládou a spolkovými drahami,“ uvedl Brunnmayr.

Na rakouský úsek tratě má navazovat rekonstruovaná železnice mezi obcí Fratres, Slavonicemi a Kostelcem u Jihlavy. Její obnova se ale odkládá, údajně kvůli Rakousku, které na trať musí vydat podstatně více peněz.

Podle dřívějších prohlášení politiků a Správy železniční dopravní cesty, investora projektu na české straně, měl první vlak přejet hranice již letos. Ministerstvo dopravy ve středu informovalo, že se zahájení prací opět posunulo, a to z letošního podzimu na příští rok. Podle ministerstva je zprůjezdnění trati závislé na postupu prací na rakouské straně. Samotný postup prací k dokončení zbývajících úseků příslušné tratě z dolnorakouského Waldkirchenu však byl podle Brunnmayra projednán spolu s příslušnými českými subjekty.

Hraniční úsek železnice je mimo provoz od roku 1945. Obce u trati požadují jeho obnovení od první poloviny devadesátých let; slibují si od toho i další rozvoj turistického ruchu.

zdroj: Mladá fronta DNES - českomoravska vrchovina

Ilustrační fotoKraj Vysočina - Příprava územního plánu kraje Vysočina stále vázne kvůli záměru na stavbu vysokorychlostní železniční trati. O vymezení jejího koridoru v regionu se krajská samospráva s ministerstvem dopravy nemůže dohodnout již asi dva roky. Krajští politici chtěli schválit koncept rozvojového dokumentu letos, protože od ledna začne platit nový stavební zákon a některé přípravné práce se pak budou muset opakovat. Hejtman Miloš Vystrčil dnes novinářům řekl, že se územní plán možná nepodaří dokončit ani v příštím roce. „Všechna jednání se dostala do bodu nula, protože se mění parametry, na něž má být trať konstruována,“ vysvětlil hejtman.

Podle něj ministerstvo nyní zvažuje stavbu trati pro vlaky s podstatně nižší rychlostí, než původně předpokládaných více než tři sta kilometrů v hodině. Ochranný koridor kolem trati by se pak namísto dosud požadovaných šesti set metrů mohl snížit třeba na desetinu. „Co bude dál, lze těžko předjímat. Stát nám situaci nijak neusnadňuje,“ konstatoval Vystrčil. K vybudování moderní dráhy, která by měla urychlit mezinárodní dopravu v Evropě, se vláda zavázala koncem devadesátých let. Obě z dosud navrhovaných tras na Vysočině vedou přes Havlíčkobrodsko, Jihlavsko a Žďársko. Se zastávkami v kraji se nepočítalo.

Podle původního požadavku měl kraj pro trať zablokovat šedesát kilometrů čtverečních, tedy asi sto kilometrů dlouhý pás. Tím by se podle krajských politiků zastavil rozvoj tohoto území, aniž by bylo jasné, kdy by se trať mohla skutečně stavět. Při předloňském projednávání konceptu územního plánu se proti dráze vyslovilo i pětapadesát obcí Vysočiny, kterých se záměr dotýká. Přes tyto rozpory se kraj nyní s ministerstvem dopravy, Českými dráhami a Správou železniční dopravní cesty dohodl na společném memorandu o spolupráci v železniční dopravě na Vysočině. Podle hejtmana spolupráce pomůže zajistit lepší dopravní obslužnost pro občany. Na ztráty v osobní dopravě letos České dráhy z krajské pokladny dostaly 240 milionů korun; v příštím roce se má příspěvek zvýšit o šest milionů.

zdroj: Mladá fronta DNES - Českomoravská vrchovina

Ilustrační obrázek Přibyslav - Stoletá železniční trať mezi Přibyslaví a Sázavou je zachráněna. Při včerejší avizované poslední jízdě se starostové okolních obcí dohodli na odkoupení trati od strojírenské společnosti SaZ. V každém případě byla včerejší jízda letošní poslední. Až dojde k formálnímu sestavení sdružení, nastanou jednání o kupní ceně. Pokud by trať SaZ prodalo pouze za cenu šrotu, stála by obce zhruba osm až deset milionů korun. Během letošního roku chtějí obce sehnat další peníze, mimo jiné i z evropských fondů, na splnění veškerých bezpečnostních požadavků pro veřejnou přepravu. Pokud se vše podaří, mohla by být už za rok na trati obnovena výletní veřejná doprava.
Na starost by si ji opět vzal Klub přátel kolejových vozidel z Brna. K zásadnímu zvratu došlo doslova za minutu dvanáct. Včerejší jízda byla dlouho dopředu avizována jako rozlučková, vlak měl na starou trať vyjet naposledy. Určitě i ojedinělý zájem o tuto atrakci neúspěšná jednání zvrátil. Projet se historickým vláčkem s parní lokomotivou a šesti vagony chtěly stovky lidí. Někteří se dokonce do vlaku už nevešli, a jen smutně sledovali odjíždějící soupravu. Lidí bylo opravdu mnoho. Právě jako atrakci pro turisty chce sdružení obcí starou trať pojmout.

Zdroj a více informací: www.dopravni.web

680Jihlava - Zástupci kraje Vysočina budou znovu jednat s představiteli ministerstva dopravy o plánované vysokorychlostní železniční trati (VRT). Spory o vymezení jejího koridoru brzdí necelé 2 roky přípravu územního plánu kraje. Pokud se nevyřeší problém letos, bude nutné předělat veškeré přípravné práce, za které zaplatil kraj necelé 4 miliony korun. Důvodem je nový stavební zákon, který začne v roce 2007 platit.
Orientační jídzní doby na VRTkách a konvenčních železničních tratích by měly být z Norimberku do Prahy (110 min.), z Prahy do Berlína (100 min.), z Prahy do Brna (60 min.) s odbočkou do Jihlavy (60 min.), z Brna do Vídně (45 min.) a Bratislavy (45 min.), z Brna do Ostravy (85 min.) a z Ostravy do Varšavy (120 min.).

Zdroj: Aktuálně.cz, Železničář

ČD - Revitalizace nádraží v Havlíčkově Brodě a ve Žďáru nad Sázavou proběhnou ve spolupráci s komerčními partnery, kteří vzejdou z výběrových řízeních vypsaných Českými drahami. V případě nádraží v Havlíčkově Brodě již bylo výběrové řízení vypsáno 24. června 2005 s tím, že uzávěrka pro předložení nabídek je 23. září 2005. Po provedení modernizačních prací vznikne v Havlíčkově Brodě skutečný integrovaný dopravní terminál železniční a autobusové dopravy. Město Havlíčkův Brod totiž v rámci celého projektu přesunuje autobusové nádraží do přednádražního prostoru budovy Českých drah. Součástí procesu revitalizace nádraží a budování integrovaného přepravního terminálu bude také vytvoření společného informačního systému vlakové a autobusové dopravy, zázemí pro cestující v budově ČD a umístění doplňkových komerčních služeb v budově nádraží Českých drah. Detailní informace o výběrovém řízení je mohou zájemci získat na internetových stránkách Českých drah (www.cd.cz) s tím, že vítězný subjekt získá po provedení revitalizace možnost pronájmu prostor k realizaci komerčních aktivit. České dráhy současně připouštějí možnost využití i části dalších pozemků ČD s tím, že podmínkou pro potenciální zájemce o revitalizaci nádraží v Havlíčkově Brodě je splnění časové lhůty na dobudování zázemí pro autobusové dopravce – nejpozději do 31. 12. 2006. V případě revitalizace nádraží ve Žďáru nad Sázavou dojde k vypsání výběrového řízení v následujícím období.

InfoPraha - Vláda plánuje přesun kamiónů na železnici. Na základě studie, kterou pro vládu zpracovaly České dráhy, by se měl vybudovat terminál systému Ro-La v Brně a provozovat tento systém na trati do Drážďan. Tímto vláda chce odlehčit dálnici D1 a D8 vedoucí do Německa. Dle ČD by bylo možné denně přepravit 12 vlaky až 250 kamiónů. Nejdříve by se ale měla obnovit trasa z Lovosic, která byla pro nezájem loni v červenci zrušena.
Otázkou zůstává, zda plán v této podobě má své opodstatnění. Dle zástupců kamionových dopravců denně projede dálnicí více jak 9000 kamionů a systém Ro-La je drahý a pomalý.

« Novější zprávy | 1 2   
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 05:50
zapadá v 20:11