..: Aktualitások és cikkek - Virtuální svět :..

Printscreen z Unisimu, foto: Jan Konrad Praha — Jan Konrad nepolevuje ve zdokonalování svých simulátorů řízení železniční dopravy, přičemž první z nich, dnes už legendární Gordikon, vyšel již v roce 1996! Jejich počet neustále roste, aktuálně dosáhl 20 (v některých případech jde o více verzí jediné tratě podle jejího reálného historického vývoje, v jiných zase více úseků jediné tratě) a všechny jsou i nadále volně k dispozici. Od druhého se jmenovaly Multikon a aktuálně dospěly k vývojové verzi 3.42. Letos ale v jejich vývoji nastal významný mezník.

Pohyb, foto: Zdeněk Šindlauer A není to pravda? K čemu by dopravci byla lokomotiva, která sice beze zbytku splňuje všechny technické, bezpečnostní, ekologické a já nevím jaké normy či předpisy, má rádoby nadpozemský design od renomovaného designerského studia, ale – nehýbe se? Taková „maličkost“ právě v případě lokomotivy, kteréžto pojmenování má původ ve slově „lokomoce“, čili „pohyb“, je dost politováníhodná. Na druhé straně, musíme si přiznat, že občas vlak postát musí. Třeba prozkoumat rozvod vnitřního stroje tříválcové lokomotivy při rychlostí 100 km/h – to by nesvedl ani ten nejlepší strojvedoucí. Kromě toho musí cestující tu a tam vystupovat a nastupovat, nebo třeba benzín se do jedoucí řady cisteren nakládá poněkud problematicky a koneckonců i ti nejlepší strojvůdci si šichty musí někdy předat, což je za jízdy trochu komplikované (nicméně jde to, jak svého času vyzkoušeli například v Anglii, když v tendru za lokomotivou zřídili úzkou průchozí chodbičku; podmínkou ovšem bylo, že engine driver & fireman nesměli být barokních postav).

754_323_stanoviste, foto: Martin GrillDíky internetu existuje celá řada možností, jak navštívit místa a zhlédnout činnosti, ke kterým se běžný smrtelník nedostane, nechce-li vyřizovat stohy povolení a absolvovat byrokratická kolečka, na jejichž konci mu ani tak nemusí být vyhověno. Jedním z takových míst je i stanoviště lokomotivy, které je zpravidla určeno výhradně zaměstnancům dopravce. Ačkoli nelze nic namítat proti běžnému kochání se krásami okolí tratí, probíhajícímu ve voze skrze okno (v některých případech naštěstí stále polospouštěcí), pohled na trať ve směru jízdy je úplně jiná káva. Na YouTube se v posledních letech objevila celá řada záznamů ze stanoviště, které tento pohled zprostředkovávají všem, ale protože každý autor používá jiná hesla (tagy) a neexistuje jednotná řeč, nebývá vyhledání kýženého videa jednoduchou záležitostí. Proto vznikl projekt Očima Strojvůdce, jehož hlavním cílem je katalogizace kvalitních záznamů ze stanoviště strojvůdce, s možností jejich vyhledávání podle různých parametrů.

Mapa železničních fotografií - webová stránka, foto: rsxČeská republika — Kde se u nás nejčastěji fotí vlaky? A kde jsou k vidění jednotlivé lokomotivní řady či konkrétní stroje? Tyto otázky pomůže zodpovědět přehledná Mapa železničních fotografií na adrese http://mzf.rsx.cz. Poslouží nejen železničním fandům, které zajímá třeba výskyt určité řady či stroje, ale i fotografům. Ti zde najdou náměty na focení „hluchých“, nepokrytých míst železniční sítě či tipy na vhodné „fleky” v neznámých lokalitách.

Lokomotiva řady 242 v Plzni hl.n., foto: Jiří Škalda Plzeň — Na počátku všeho stál zajímavý nápad Josefa Kulaviaka, strojvedoucího Českých drah z depa kolejových vozidel Plzeň, a Michala Pelíška, strojvedoucího nákladního dopravce ČD Cargo. Po usilovné práci byl nakonec 1. dubna 2012 spuštěn web nově vzniklého projektu Plzeňští strojvůdci, který postupem času doznal větších či menších změn po obsahové i grafické stránce. Dnes stránky skrývají unikátní funkční popisy jednotlivých řad hnacích vozidel, řešení jejich provozních poruch a další návody či pomůcky, které lze uplatnit mimo jiné také v zaměstnání. Díky přístupu přes mobilní telefon totiž stránky pomohly hned v několika případech odvrátit neschopnost vozidla na trati.

Hra Vlak, foto: http://www.bestoldgames.netPředchozí díl seriálu o železničních simulátorech představil hry a simulátory ve kterých se řídí vlaková doprava. V tomto článku se podíváme na simulátory, které jsou populárnější a to i mezi hráči, kteří nejsou fanoušky železnice, na simulaci řízení vlaků. Pokud by měla starší generace zapátrat v paměti, jistě se jí vybaví česká hra s jednoduchým názvem „Vlak“, ve které bylo úkolem projíždět labyrintem a sbírat vagónky, od roku 1993, kdy Vlak vznikl, již uběhlo téměř deset let a dnešní hry mohou nabídnout úplně něco jiného, pojďme se na to podívat.

Hra Vlak, foto: http://www.bestoldgames.net Snad každý kluk toužil být strojvedoucím, nebo výpravčím a ani se nemusel moc zajímat o železnici. S vývojem výpočetní techniky se podařilo leckterý klukovský sen převést v realitu, byť jen virtuální. Seriál článků, jehož úvod právě čtete, by měl přinést základní informace o železničních simulátorech strojvedoucího a výpravčího. Zabývat se bude především právě simulátorem s nejširší hráčskou a fanouškovskou základnou – Microsoft Train Simulator, známý také pod zkratkou MSTS. V úvodu seriálu se ale podíváme i na ostatní hry a simulátory. V tomto díle konkrétně na simulátory řízení vlakové dopravy.

Ikona gordikon, foto: NIcKON Praha — Dalo by se říci, že zavedenou tradicí z produkce známého tvůrce simulátorů řízení železničního provozu, Jana Konrada, jsou vánoční aktualizace, či tvorba nových tratí k řízení, které jsou příjemným zpestřením pro fanoušky jeho projektů. Po předloňské premiéře uzlu Ústí nad Labem a loňském přepracování dálkově řízené části tratě 170 můžete již nyní stahovat a vyzkoušet zcela nově vytvořenou simulaci části pravobřežní polabské trati 231 mezi stanicemi Lysá nad Labem a Kolín nazvanou Multi-6C. A co Vás v ní bude čekat až se pustíte do organizace provozu? Jako nejzajímavější novinku lze označit funkci změny odstaveného vlaku na posun, kdy je potřeba uvolnit dopravní kolej, která byla zároveň implementována i do ostatních simulačních oblastí. Využití je zcela nasnadě zejména při nočních hodinách, či dlouhých obratech, kdy soupravy výchozích osobních vlaků blokují jinak potřebné koleje.

27.12.2011 - 20:00 - Aktualizace simulátoru Gordikon přináší ukládání historie

Ikona gordikon, foto: NIcKON Praha — Zatímco se milovníci kvalitních simulátorů řízení železničního provozu letos opět nedočkali pokračování vánoční tradice nacházení nových verzí skvělého Brnosimu, pan Konrad neustává ve zdokonalování svých „-ikonů“ a aktuálně nabízí na svých stránkách vydání 3.30. Ačkoliv jsou provedená vylepšení jen dílčí, tvůrce odstranil další z nemnoha chyb a simulátor dále přiblížil realitě - zpožděné vlaky nyní krátí pobyty ve stanicích výrazněji než dříve. Přesto nechybí jedna podstatná novinka - program nyní automaticky ukládá situační záznamy posledních deseti minut simulátoru a ty pak lze po přejmenování načíst a zopakovat si vybranou simulaci.

Zdroj: Softikon

4.7.2011 - 20:00 - Rekonstruovaná trať 170 Plzeň - Cheb již i v Gordikonu!

Ikona gordikon, foto: NIcKON Simulace — Po loňské vánoční aktualizaci simulátorů z oblasti řízení železničního provozu Gordikon a představení zcela nové oblasti - ústeckého uzlu, přináší jejich autor, Jan Konrad, přepracovanou simulaci tratě 170 odpovídající nedávno ukončené optimalizaci. Těšit se tak můžete na nově dvoukolejný úsek z Plzně do Pňovan, "rychlejší" výhybky ve stanicích, vyšší traťovou rychlost, odpovídající vlakovou dopravu a kolejové uspořádání dle skutečnosti. Na více poznatků můžete přijít sami po prvních minutách hry. Věřím, že jste-li dlouholetými fanoušky projektů z dílny pana Konrada, nebudete zklamáni a podělíte se s námi o vaše herní zážitky.

Zdroj: Softikon

Ikona gordikon, foto: NIcKON Simulace — Pokud patříte, stejně jako autor tohoto textu, mezi letité nadšené obdivovatele simulátorů staničního provozu, odvozených od rodiny Gordikon, máme pro vás opět skvělé zprávy. Pan Konrad pokračuje ve vývoji a na Štědrý den zveřejnil nové verze svých simulátorů Gordikon, Multikon a Multi-X, obohacené o nové funkce. Velkou novinkou je ale zbrusu nová simulace uzlu Ústí nad Labem!

Ikona gordikon, foto: NIcKON Praha — Dlouhé čekání nakonec přineslo ovoce. Kdo se, podobně jako autor tohoto textu, koncem minulého století zamiloval do simulátoru Gordikon, dostal k Vánocům 2009 krásný dárek. Přesně na Štědrý den totiž vyšla nová verze legendárního programu, a to po neuvěřitelných osmi letech! Kromě podpory operačního systému Microsoft Windows čeká na fanoušky přepracovaná mapa, zohledňující stav bohumínského nádraží po rekonstrukci, a řada dalších příjemných novinek.

Nové webové stránky ČD, prosinec 2009, foto: ŽelPagePraha — Největší český železniční dopravce o uplynulém víkendu nezměnil pouze jízdní řády a tarif — zásadní obměnou prošly i jeho webové stránky, které ve své původní podobě jen s drobnými úpravami sloužily veřejnosti bezmála pět let. Novou verzi přitom dráhy avizovaly již před měsícem, kdy v rámci příprav upozorňovaly na některé funkční novinky. Od nedělního rána tak stránky na adrese www.cd.cz postupně mění svou tvář v duchu tří hlavních hesel: Najbrt, polopatičnost, interaktivita. Podívali jsme se, co vše je na webu ČD nového a jak si stojí v porovnání s největšími dopravci sousedních zemí.

11.11.2003 - 22:29 - Stránky Filipa Havla nyní na Želpage ** Informace

informaceŽelpage - Před asi třemi hodinami se k nám přestěhoval Filip Havel se svými osobními stránkami, z nichž k nám přestěhoval sekci MSTS a původní adresu fhavel.wz.cz bude mít čistě jako osobní stránky. Jeho stránky naleznete na adrese: fhavel.zelpage.cz. Pro doplnění zde uvádím, že se na svých stránkách zabývá modely do MSTS a jejich skiny...
Dále Vás chceme informovat o tom, že do konce roku předěláme odkazy do přehlednější podoby...
Vítáme Filipa v Želpage!

15.9.2003 - 23:27 - Vozy Btn a 842 ČD pro MS Train Simulátor ke stažení

obrazekMS Train Simulátor - Dneska se na poli MSTS dějí věci. Nejdříve přišel Ondra s novým skvělým modelem osobního vozu Btn (053; ex Bnp), který si můžete stáhnout na stránkách Ondry.
Večer jsme našli 1. motorový vůz s HI-RES texturami pro MS Train Simulátor a to motorový vůz řady 842, který v pravidelném provozu naleznete pod DKV: České Budějovice, Liberec, Valašské Meziříčí a také v okolí Břeclavi a Znojma. K modelu jsou také zvuky a kabina. Je to zatím beta verze, ale je to pěkný model a při hře si připadáte, jako když tímto motorákem jedete. Oba vozy lze spojovat k sobě, protože tak i jezdí.
Stránky Ondry Janiše (vůz Btn): http://ondraj.zelpage.cz/
Stránky Dejva (vůz 842): dejv.msts.cz
Ondro a Dejve, děkujeme Vám za skvělé modely.

1 2 | Régebbi hírek »    
ŽelPage - az elektronikus vasutas magazin
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
A tartalom nyilvános használata kizárólag a szerző beleegyezésével lehetséges.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Bejelentkezésopen/close
 
 
  
 
Elfelejtett jelszó   
Regisztráció   
:. Vonatkésés Csehországopen/close
Vonatkésés Csehország
 
:. Keresésopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info fotósok számáraopen/close
Fotózási feltételek
Csehországban

Nap
kel: 06:04
nyugszik: 20:00