..: Aktualitások és cikkek - Jízdní řád - ČR Liberecký :..

Nádraží v Kamenickém Šenově na pár dní ožije, foto: Adam Fogl Česká Kamenice — Bezmála po čtyřiceti letech nebývale ožije provoz na železniční trati mezi Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem na pomezí Ústeckého a Libereckého kraje. Na počátku září se na trať, po které nyní jezdí pouze sezonní víkendové turistické vlaky, vrátí celotýdenní provoz. Od 1. do 9. září tu bude sedmnáct párů vlaků denně nahrazovat obvyklé autobusové spoje, které kvůli uzavírce přejezdu v Horní Kamenici na vedlejší trati z Děčína do Rumburku pojedou odklonem.

Motorový vůz VT650.74 v Dobrušce-Pulici, foto: Jan Štěnička Hradec Králové — Dalo by se říci, že letošní rok je na změny železničních jízdních řádů opět bohatý. Zatímco 8. února a 4. dubna se drobné úpravy týkaly zejména dálkové dopravy, 16. březen byl ve znamení změny provozních dní nemalé části vlaků z důvodu vyhlášení Velkého pátku za tzv. ostatní svátek. V neděli 12. června nastává změna jízdních řádů v řádném termínu. Kromě drobných časových posunů se můžeme těšit např. na nový cyklovlak a výletní vlak v Libereckém kraji či zlepšení jízdního řádu na trati z Náchoda do Broumova. Milovníky lokálky z Holic do Borohrádku pak asi nepotěší, že tamější nepříliš využívané motoráčky o letních prázdninách vůbec nepojedou. Pojďme se nyní podrobně podívat na všechny připravené změny v Královéhradeckém, Pardubickém a Libereckém kraji.

Motorový vlak linky L1 v Kořenově, foto: Richardisko Harrachov – Znělo to jako ideální, líbivá a zcela logická myšlenka. Místo cesty jedním vlakem jednoho dopravce z Liberce nebo Tanvaldu do Kořenova či Harrachova a přestupu na další vlak jiného dopravce směrem do polské Szklarskiej Poręby měly již od příští neděle 13. prosince vyjet spoje přímé, které by cestující svezly moderními nízkopodlažními vlaky po celé trase Liberec – Tanvald – Szklarska Poręba Górna bez přestupu. Bude tomu však opravdu tak, jak bylo opakovaně všemi zúčastněnými stranami slibováno? Nyní se spíše zdá, že ne. Z více zdrojů se totiž množí zprávy, že motorové vozy řady 840 Českých drah nebudou moci do Polska včas vyjet. Ale vezměme to od začátku…

Motorový vlak do Polska před Harrachovem, foto: TužkaHarrachov — Je tomu již necelých pět let od doby, kdy byl obnoven pravidelný provoz na přeshraničním úseku severočeské tratě 036 mezi Harrachovem a polským městem Szklarska Poręba. Zpočátku byly vlaky dopravce GW Train Regio (dříve Viamont Regio) vedeny polskými jednotkami SA 134, které následně vystřídaly starší motorové vozy řady 810 odkoupené ze Slovenska. Vlaky do Polska však nejedou již z Tanvaldu nebo Liberce, ale začínají jízdu v Kořenově či Harrachově, kde je nutný přestup z vlaků Českých drah, které obsluhují české vnitrozemí. Právě tento přestup ale bude možná již příští zimu minulostí. Krajský koordinátor dopravy KORID LK totiž chce do Polska zavést přímé vlaky bez nutnosti přestupu na hranici.

Motorový vůz na trati 036, foto: paolo3 Nová Ves nad Nisou - Letošní letní prázdniny se v Libereckém kraji odehrávají ve znamení zahájení dlouho očekávané rekonstrukce tratě 036 mezi Jabloncem nad Nisou a Tanvaldem. Na začátku srpna tak začala přibližně dvouměsíční nepřetržitá výluka v celém úseku mezi Jabloncem a Desnou, přičemž osobní vlaky Českých drah jsou nahrazovány autobusy až do Harrachova. Investice, kterou Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) slibuje již léta, přinese nejen zrychlení železniční dopravy a zvýšení komfortu pro cestující. Dojde i k (ze strany kraje dlouho požadovanému) zavedení taktového řádu osobních vlaků s intervalem 30 minut ve špičce, což dosud s ohledem na limity infrastruktury nebylo možné. Naopak se cestující zřejmě budou muset smířit s plánovaným zrušením železniční zastávky Nová Ves nad Nisou, která již není uvedena ani v návrzích nového grafikonu.

Poškozená trať u Křižan, foto: Jindřich Berounský Liberec — Úsek trati 086 mezi stanicemi Liberec a Jablonné v Podještědí tuto neděli, 1. června, po téměř roce bez provozu opět přivítá pravidelnou osobní dopravu. Jako první na trať vyjedou rychlíky, které spojují Liberec s Českou Lípou, Děčínem a Ústím nad Labem, a které objednává Ministerstvo dopravy. Naopak na osobní vlaky objednávané krajem si zde ještě delší dobu počkáme, minimálně do konce roku budou nadále nahrazeny náhradní autobusovou dopravou. Jejich další osud bude pak záviset na rozhodnutí Libereckého kraje, který se podobně jako další kraje potýká s omezeným rozpočtem a proto zřejmě uvažuje o trvalé náhradě těchto zastávkových vlaků autobusy. Neoficiálně se mluví v tomto ohledu o plánu společného konceptu zrychlených vlaků v režii kraje a Ministerstva dopravy.

16.10.2013 - 6:00 - České dráhy úplně skončí na trati Liberec - Zittau

Vogtlandbahn, foto: Ota Pavlásek Liberec — České dráhy přijdou od prosince 2014 o provozování spěšných vlaků Liberec – Žitava – Drážďany, které provozují ve spolupráci s německým dopravcem DB Regio. Oba dopravce nahradí jak na českém, tak na německém území, společnost Vogtlandbahn. Není tomu tak dávno, co společnost Vogtlandbahn pod označením Trilex nahradila všechny regionální vlaky Českých drah na trati 089 Liberec – Zittau – Rybniště (1, 2) a tak zůstaly od prosince 2010 jezdit pod taktovkou Českých drah pouze spěšné vlaky linky RE2 Dresden – Zittau – Liberec (– Tanvald). Ovšem i poslední 4 páry spěšných vlaků by měla začít od prosince 2014 provozovat společnost Vogtlandbahn. Toto rozhodnutí oznámil 9. října dopravní svaz Horní Polabí (VVO), dopravní svaz Horní Lužice-Dolního Slezska (ZVON) a Liberecký kraj dopisem dopravci. Změna se netýká pouze českého území, ale celé tratě Dresden – Zittau – Liberec (RE2 a RB61) a také tratě Dresden – Bautzen – Görlitz (RE1 a RB60), kde doposud provozuje dopravu DB Regio. Nový dopravce slibuje zkvalitnění služeb ve vlacích, kupříkladu každý vlak by měl být obsazen průvodčím, nabízeno má být i občerstvení nebo nápoje.

Zdroj: Liberec mě baví

Vogtlandbahn, foto: Ota Pavlásek Liberec — Jednu z prvních řádně vytendrovaných železničních linek v Česku začne od neděle 12. prosince provozovat společnost Vogtlandbahn ze skupiny Arriva, která nasadí své motorové jednotky Siemens Desiro Classic na relace Liberec – Zittau – Varnsdorf – Rybniště, resp. Seifhennersdorf. Na základě nedávno vyhlášené soutěže na pojmenování této linky teď dopravce z více než 250 návrhů vybral pro své spoje jméno Trilex. To má vyjadřovat zejména lokalitu, v niž VGB působí, tedy česko–německo–polské trojmezí; navazuje však také na další produkt skupiny Arriva – bavorské meziregionální spoje Alex. Nový dopravce se občanům Libereckého kraje poprvé představí již den před začátkem provozu, v sobotu 11. prosince, kdy vypraví bezplatné předváděcí spoje na trase Liberec – Zittau a představí svou nabídku cestujícím.

Lanovka na Ještěd, foto: České dráhyLiberec - Lanovka na Ještěd bude od pondělí 1. listopadu do pátku 12. listopadu 2010 mimo provoz. Během listopadové odstávky proběhne výměna kabiny číslo 1 za záložní, která v minulosti prošla opravou v ŽOS Nymburk. Zhotoví se také nové koncovky tažného a přítažného lana, které tuto kabinu kotví. Provedena bude také důkladná kontrola strojního zařízení lanové dráhy. Dráha z Horního Hanychova na Ještěd, která je v současnosti jedinou lanovou dráhou Českých drah, a jejíž historie sahá až do třicátých let minulého století, bude po revizi opět uvedena do provozu v sobotu 13. listopadu.

Polský , foto: Pavel Vlček - Železniční společnost TanvaldHarrachov/Szklarska Poręba — Jak jsme vás již dříve informovali, od 3. července měl být obnoven pravidelný vlakový provozpřeshraničním úseku (Kořenov –) Harrachov – Jakuszyce – Szklarska Poręba G., avšak kvůli některým problémům byl odložen na neurčito. Těmi problémy byla kromě hledání vhodného vozidla také vzájemná komunikace českého a polského výpravčího. Zatímco české straně stačil mobilní či satelitní telefon, jak je běžné i na jiných tuzemských tratích, polský drážní úřad trval na zřízení samostatné drážní telefonní linky.

Polský , foto: Pavel Vlček - Železniční společnost Tanvald Harrachov/Szklarska Poręba — Již dříve jsme informovali, že počínaje 3. červencem měl být obnoven provoz pravidelných vlakových spojů Przewozy Regionalne (PR) a Viamont v úseku Kořenov – Harrachov– Jakuszyce – Szklarska Poręba Górna. K tomu však v daný den nakonec opět nedošlo. Po několika zpožděních vzniklých na polské straně již při stavbě trati ze strany zhotovitele, polské firmy Dolkom, se nyní přidává další problém způsobený polským správcem infrastruktury — PKP Polske Linie Kolejowe (PKP PLK).

11.4.2010 - 16:00 - V pondělí 12. dubna začíná výluka lanovky na Ještěd

Lanovka na Ještěd, foto: ČD, a.s. Ještěd — Dvoukabinová lanovka vedoucí z Horního Hanychova na Ještěd bude od pondělí 12. dubna do čtvrtka 22. dubna 2010 mimo provoz. Během této jarní výluky budou provedeny opravy v rámci základní údržby, velké opravy proběhnou až na podzim letošního roku, kdy bude vyměněna jedna z kabin. Po revizi bude opět spuštěna v pátek 23. dubna 2010. Lanovka byla vybudována na náklady Československých drah chrudimskou firmou František Wiesner a do provozu byla uvedena na konci června roku 1933. V letech 1971 – 1975 prošla zásadní rekonstrukcí, čímž se zařadila k lanovkám světové úrovně.

Zdroj: České dráhy

612.613 DB, nová zastávka Smržovka–Luční, foto: Jindřich Berounský Zittau — (Aktualizováno 5. 2. 2010 – doplněny fotografie) Jednotlivými státy v oblasti tzv. česko-polsko-německého trojmezí prochází i trať 089 (Liberec — Rybniště). Dlouhodobým zanedbávám údržby je však 2,7 km dlouhý traťový úsek na polské straně ve špatném stavu a Polsko nemá ani zájem o jeho rekonstrukci. Vlaky tak tento úsek musí projíždět sníženou rychlostí 30 km/h, což je velice zpomaluje, neboť jinak na této trati mohou jezdit rychlostí až 100 km/h. Tento stav ale brání dalšímu rozvoji, který plánuje KORID LK a ZVON v rámci projektu LUISE. Ten by měl zatraktivnit železniční dopravu právě v česko–německém pohraničí.

Ilustrační obrázekLiberec - Jen osmnáct minut potrvá cesta vlakem z Liberce do Jablonce nad Nisou. Železnice tak dopraví cestující mezi dvěma městy nejrychleji. České dráhy kvůli tomu vyšlou na trať rychlíky a upraví přejezdy, aby byly bezpečnější. „Patrně budeme lidi dopravovat z Jablonce do Liberce rychleji než tramvaj nebo autobus," uvedl vrchní přednosta liberecké Správy dopravní cesty Českých drah Ivan Jágr.

23.1.2007 - 19:00 - Lanovka na Ještěd rozšiřuje provoz

Ilustrační foto, SněžkaLiberec - Od 1.2.2007 rozšiřuje svůj provoz visutá lanová dráha ČD Liberec-Horní Hanychov - Ještěd (trať č. 900). Provoz bude rozšířen o první dva ranní spoje v 8:00 a v 8:30 hod. jedoucích v obou směrech denně mimo pondělí. Provoz lanovky je ukončen vždy v 18, resp. 19 hod. Lanová dráha na Ještěd byla vybudována již v roce 1932 a do provozu byla uvedena 27.6.1933. Od jejího vzniku zde provoz zajišťovaly ČSD, později ČD. V letech 1971 - 1975 prošla lanovka rozsáhlou rekonstrukcí, kterou provedla firma Transporta Chrudim. Jednosměrné jízdné pro dospělou osobu stojí 60 Kč, zpáteční 100 Kč, pro děti do 15 let polovinu a za jízdní kolo zaplatí cestující 50 Kč. Majitelé síťové jízdenky In-Gold jsou na Ještěd přepravováni bezplatně.

zdroj: ČD

1 2 | Régebbi hírek »    
ŽelPage - az elektronikus vasutas magazin
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
A tartalom nyilvános használata kizárólag a szerző beleegyezésével lehetséges.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Bejelentkezésopen/close
 
 
  
 
Elfelejtett jelszó   
Regisztráció   
:. Vonatkésés Csehországopen/close
Vonatkésés Csehország
 
:. Keresésopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info fotósok számáraopen/close
Fotózási feltételek
Csehországban

Nap
kel: 06:04
nyugszik: 20:00